• سه‌شنبه / ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ / ۰۹:۵۲
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: 98112921239
  • خبرنگار : 50061

عضو هیئت‌علمی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره):

برای اقتصاد مقاومتی نیاز به شق‌القمر نیست

برای اقتصاد مقاومتی نیاز به شق‌القمر نیست

ایسنا/قزوین عضو هیئت‌علمی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) با تأکید بر اینکه برای اقتصاد مقاومتی نیاز به شق‌القمر نیست، گفت: باید داشته‌های خود را با مبانی مشارکت مردم پیش ببریم، البته سرعت پیشبرد پروژه‌ها و برنامه‌ها بسیار مهم است و بخش‌های تبلیغی از قبیل صداوسیما باید دست‌به‌دست هم دهند تا قزوین به قطب گردشگری سلامت، آب گرم و امثال آن تبدیل شود.

روح‌الله بیات، عضو هیئت‌علمی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی از یک دهه قبل در ایران مطرح شد، اظهار کرد: از الگویی که بتواند در مقابل همه فشارها مقاومت داشته باشد تحت عنوان اقتصاد مقاومتی یاد می‌شود.

وی ادامه داد: ترامپ بر فشار حداکثری تأکید دارد و فشار حداکثری می‌طلبد که اقتصاد کشور در شرایط فشار خودش را مقاوم و پویا کند؛ برای درک بهتر این موضوع باید تأکید کنم که منظور از اقتصاد مقاومتی، افزایش تاب‌آوری اقتصاد در شرایط تحریم و فشار دشمنان است در حقیقت تاب‌آوری موجب پابرجایی یک اقتصاد برای دوره طولانی می‌شود.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) تصریح کرد: ویژگی‌های اقتصاد مقاومتی این است که درون‌زا باشد یعنی نیروهای درون یک اقتصاد به‌عنوان موتور محرکه به حرکت درآید، علاوه بر آن اقتصاد مقاومتی باید برونگرا باشد یعنی مرزها را نبندیم و واردات و صادرات داشته باشیم، این به معنای تعامل با بازارهای بین‌المللی است.

وی اشاره کرد: در اقتصاد مقاومتی همراهی مردم بسیار مهم است، برای مثال اگر ترجیحات مصرفی این باشد که کالاهای داخلی با کیفیت را جایگزین کالاهای خارجی وارداتی کنند باید آمادگی ذهنی و ذائقه در درون مردم شکل گیرد.

در اقتصاد مقاومتی فاصله‌ای بین مردم و دولت وجود ندارد

 بیات با تأکید بر اینکه در اقتصاد مقاومتی بین دولت و مردم فاصله وجود ندارد، افزود: در این اقتصاد باید فضا برای فعالیت مردم باز باشد تا صاحبان کسب‌وکارها در ادارات سرگردان نشوند، در حقیقت دولت وظیفه دارد فرایند فعالیت اقتصادی و کسب‌وکار را با بالاترین تسهیلات ممکن امکان‌پذیر کند.

وی گفت: میزان تسهیلگری شاخص کسب‌وکار دولت با مقیاس جهانی قابل‌بررسی است که متأسفانه جایگاه خوبی نداریم ولی باید بگوییم که طی چند سال اخیر پیشرفت‌های خوبی داشته‌ایم.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) خاطرنشان کرد: مدت زمانی که طول می‌کشد تا یک کسب‌وکار به ثبت برسد زیاد بوده و طولانی بودن این روند قابل دفاع نیست چون در کشورهای همسایه مانند قطر و امارات خیلی راحت‌تر کسب‌وکار راه می‌افتد؛ بنابراین اقتصاد مقاومتی برای ما از اوجب واجبات است.

مسئولان درک درستی از فضای اقتصاد مقاومتی ندارند

وی عنوان کرد: مسئولان و مدیران مدام از مهم بودن اقتصاد مقاومتی سخن می‌گویند ولی واقعیت امر این است که ویژگی‌ها و مفهوم آن برای بسیاری از مسئولان یا به‌خوبی تحلیل نشده و یا با کمال تأسف باید بگویم که باوری بر این امر ندارند و چون باور وجود ندارد اجرای این امر دشوار خواهد بود.

بیات اشاره کرد: حال این سؤال مطرح می‌شود که چه کار باید بکنیم تا اقتصاد مقاومتی عملیاتی شود؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که در اقتصاد مقاومتی نمی‌توان نسخه عمومی برای همه بخش‌ها پیچید و هر بخش نیاز به برنامه‌های مشخص دارد و باید به نسبت مأموریت سازمان‌ها آن را بومی کرد تا امکان موفقیت ایجاد شود.

وی بیان کرد: اقتصاد مقاومتی بر حمایت از کالای داخلی تأکید دارد اگر یک مدیر دستور و سفارش محصولات خارجی دهد معلوم است که اعتقادی به اقتصاد مقاومتی ندارد؛ کسانی که از اقتصاد مقاومتی سخن می‌گویند آیا محصولات با کیفیت داخلی استفاده می‌کنند و به آن ایمان دارند؟

باید برای پیکره هر سازمان لباس اقتصاد مقاومتی دوخته شود

عضو هیئت‌علمی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) اظهار کرد: نکته بسیار مهم این است که باید برای پیکره هر سازمان لباس اقتصاد مقاومتی دوخته شود؛ یک نسخه واحد برای اقتصاد مقاومتی وجود ندارد در واقع لازم است برای هر صنعت و بخش اصول و مبانی مشترک را در نظر گرفت و بر اساس وضعیتی که شرکت‌ها و سازمان‌ها دارند کارهای اساسی در ارتباط با طراحی این الگو در نظر گرفت.

وی اضافه کرد: برای مثال امروزه در صنعت نساجی برخی شرکت‌ها ظرفیت خالی داشته و نیاز به سرمایه‌گذاری جدید وجود ندارد بلکه باید نگاه‌ها عوض شود؛ با توجه به اینکه اقتصاد مقاومتی بر برون‌گرایی تأکید دارد اگر تقاضا برای الیاف نانو است چه نیازی وجود دارد تا الیافی که در گذشته تولید می‌کردیم را به بازار عرضه کنیم.

بیات تصریح کرد: فناوری‌های موردنظر و مزیت‌هایی که توسط کالا ایجاد می‌شود مهم است در این راستا به‌روز کردن محصولات قدیمی اهمیت بسزایی دارد برای مثال در قزوین خیلی راحت می‌توان اقتصاد مقاومتی را در حوزه گردشگری اجرا کرد.

وی اشاره کرد: باید پرسید آیا شهرداری قزوین بر اساس مفهوم اقتصاد مقاومتی دنبال ایجاد درآمدهای پایدار است یا خیر؟ آیا قصد دارد تنها از محل عوارض نوسازی بودجه خود را تأمین کند؟

عضو هیئت‌علمی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) تأکید کرد: در استان قزوین بیشترین آثار ثبت شده تاریخی را داریم آیا این آثار باید در کتاب‌ها و مقالات باقی بماند و یا باید نگاه کاربردی به این آثار داشته باشیم؟

وی تشریح کرد: برندسازی برای شهر اهمیت بسزایی دارد در این میان باید پرسید چرا قزوین شهری شناخته‌شده برای ایرانیان نیست؟ چرا ماندگاری مسافر بیشتر از چند ساعت برای استان امکان‌پذیر نیست؟ چرا مسافران به شکل گذری به قزوین نگاه می‌کنند؟ تکلیف پروژه‌های شهری قزوین چه می‌شود؟ سرانجام پروژه انصاری شرقی چه خواهد شد؟

بیات گفت: با توجه به وجود چشمه‌های آبگرم در شهر استان قزوین چرا با عدم معرفی این نقطه، مسافران باید از تهران تا اردبیل سفر کنند؟ آیا وقت آن نرسیده است که شهر آبگرم استان قزوین به‌عنوان کانون آبگرم نزدیک به تهران معرفی شود؟

وی با تأکید بر اینکه برای اقتصاد مقاومتی نیاز به شق‌القمر نیست، افزود: باید داشته‌های خود را با مبانی مشارکت مردم پیش ببریم، البته سرعت پیشبرد پروژه‌ها و برنامه‌ها بسیار مهم است و بخش‌های تبلیغی از قبیل صداوسیما باید دست‌به‌دست هم دهند تا قزوین به قطب گردشگری سلامت، آب گرم و امثال آن تبدیل شود.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) اظهار کرد: با توجه به منابع محدودی که در قالب بودجه برای استان‌ها اختصاص پیدا می‌کند نباید این بودجه به همه‌جا تخصیص داده شود بلکه باید درجایی که بیشترین بازگشت سرمایه وجود دارد سرمایه‌گذاری شود.

در اقتصاد مقاومتی مشارکت مردم حرف نخست را می‌زند

وی اعلام کرد: قزوینی‌ها بیش از ۱۷ هزار میلیارد تومان در بانک‌های استان سپرده دارند که با این سپرده‌های بلندمدت می‌توان پروژه‌هایی ایجاد کرد تا سود سرمایه‌گذاری‌های آن به خود مردم بازگردد چون در اقتصاد مقاومتی مشارکت مردم حرف نخست را می‌زند اگر شرایط کسب‌وکار و سرمایه‌گذاری مهیا شود مردم علاقه دارند در طرح‌هایی سرمایه‌گذاری کنند که بازگشت سرمایه آن وجود دارد.

بیات عنوان کرد: در بازار واقعی می‌توان گردش مطلوب و پایداری داشت، اگر این امکان وجود داشته باشد تا مردم در بازارهای واقعی و گردشگری سرمایه‌گذاری کنند برای این امر راغب خواهند شد.

اراده زیادی از سوی مسئولین امر برای اقتصاد مقاومتی وجود ندارد

وی تصریح کرد: واقعیت این است که اراده زیادی از سوی مسئولین امر برای اقتصاد مقاومتی وجود ندارد تا این امر شکل بگیرد، تا وقتی‌که ما به این اراده نرسیم نمی‌توانیم کاری انجام دهیم البته در بخش‌های مختلف کشور حرکت‌های خوبی انجام‌شده و شرکت‌های دانش‌بنیان نیز ازجمله نمونه‌های موفق به شمار می‌رود.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) یادآور شد: اصلاً نمی‌توانیم بگویم که اقتصاد مقاومتی تحقق پیدا نکرده است؛ تحقق داشته ولی میزان آن کم بوده است؛ باید نمونه‌های موفق اقتصاد مقاومتی شناسایی، معرفی و مُهر اقتصاد مقاومتی بر این صنایع خورده می‌شود که به سختی به اینجا رسیدند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.