• شنبه / ۲ فروردین ۱۳۹۹ / ۱۲:۰۴
  • دسته‌بندی: سیاست خارجی
  • کد خبر: 99010200500
  • خبرنگار : 71038

ظریف : پیشنهاد کمک آمریکایی ها، منافقانه بود/ برجام بسیار زنده است

ظریف : پیشنهاد کمک آمریکایی ها، منافقانه بود/ برجام بسیار زنده است

وزیر امورخارجه کشورمان در گفتگو با روزنامه «فولیا دی سان پائولو» برزیل تاکید کرد : تروریسم درمانی ایالات متحده آمریکا مانع واکنش مؤثر ایران در مقابل بیماری همه گیر ویروس کرونا است.

به گزارش ایسنا ، متن کامل مصاحبه محمد جواد ظریف با این روزنامه معتبر برزیلی به شرح زیر است :
سوال: ایران دارای سومین آمار بالای مرگ و میر ناشی از کرونا است و برای رفع این مشکل، با مشکلات دیگری هم روبرو است. تحریم ها و انزوای اقتصادی بر این وضعیت چگونه تأثیر می گذارد؟

ظریف: این تحریم ها منابع اقتصادی ما، نه تنها ذخایر نفت بلکه بخش خصوصی ما را نیز تحت تاثیرقرار داده است. سیاست [آمریکایی] فشار حداکثری علیه ما مانع صادرات ما می شود؛ بنابراین منابع کمتری برای سرمایه گذاری داریم. ما یک کشور ثروتمند هستیم اما به دلیل تحریم ها منابع لازم را برای خدمت به مردم آسیب دیده دراختیار نداریم. حتی اگر توانایی مالی تهیه آن را داشته باشیم، تحریمها مانع خرید دارو و تجهیزات می شود. محدودیت های بانکی و مالی اعمال شده مشخص نمی کند که شما کالاهای بشردوستانه خریداری می کنید یا خیر. هنگامی که یک بانک تصور می کند که انجام تجارت با ایران خطرناک است، به سادگی در را می بندد.
علاوه بر این ، شرکت های سازنده تجهیزات پزشکی اروپا ، به دلیل تهدیدات آمریکا با ما تجارت نمی کنند و کالاهای پزشکی را به ما نمی فروشند. بنابراین اعمال تروریسم اقتصادی و درمانی علیه ایران توسط ایالات متحده آمریکا، اشکال مختلفی دارد. این اقدامات از منظر حقوقی، جنایت علیه بشریت است.

سوال: ایران از قبول پیشنهاد کمک آمریکا خودداری کرده است؟

ظریف: این پیشنهاد منافقانه بود. چند روز پیش، [وزیر امور خارجه، مایک[ پومپئو از سایر کشورها خواست که شرایطی را اعمال کنند که به ایران در مبارزه با کرونا کمک کند؛ تنها کاری که ایالات متحده بایستی انجام دهد این است که ایجاد وقفه نکند. ما از خود مراقبت خواهیم کرد و در دنیا دوستان کافی داریم که به ما کمک کنند. تروریسم اقتصادی را متوقف کنید. اگر شما آماده انجام این کار نیستید، ما از جهانیان می خواهیم که نشستن و تماشا کردن این قلدری را متوقف کنند. این غیر انسانی است. مردم ایران دارند از دست می روند و دیگران فقط به این امید که خودشان صدمه نبینند، قلدری آمریکا را می پذیرند. این روش موثرنخواهد بود.

سوال: آیا تازه ترین بحران با آمریکایی ها، که تقریباً به جنگ ختم شد، برطرف شده است؟

ظریف: ایالات متحده اقداماتی را انجام می دهد که پیامدهایی دارد؛ به ویژه برای افرادی که تحت تاثیر مستقیم قرار می گیرند. در ترور ژنرال سلیمانی، تعداد قابل توجهی از عراقی ها نیز جان باختند؛ از جمله یک فرمانده که معاون وزیر دفاع آن کشور نیز بود. آنها مرتکب تجاوز می شوند و انتظار دارند که ایران جلوی واکنش دیگران را بگیرد. ما قادر به کنترل شهروندان سایر کشورها نیستیم که می خواهند از خود دفاع کنند. اگر آمریکایی ها به این تجاوزات علیه مردم عراق ادامه دهند، باید منتظر جواب باشند. آنها نمی توانند پشت این بهانه که این تقصیر ایران است و آنها گروههای مورد حمایت ایران هستند پنهان شوند. آنها از اصطلاح «گروه های نیابتی» استفاده می کنند که غیرمسئولانه و توهین به مردم عراق است. آنها نایب ]ایران[ نیستند.

سوال: رابطه این گروه های شیعه با ایران چیست؟

ظریف: ما فقط با گروه های شیعه رابطه نداریم. ما با سنی ها و مسیحیان هم رابطه داریم. ما یک سیاست حمایت از کسانی که تحت فشار هستند را داریم. ایالات متحده بایستی این مسئله را درک کند زیرا آنها ادعا می کنند که از مردم سالاری و از کسانی که سرکوب می شوند حمایت می کنند. ایالات متحده این مسئله را در مورد ما تشخیص نمی دهد زیرا وقتی آنها ]ادعا می کنند[ از مبارزان آزادی حمایت می کنند، ]در واقع[ از "نیابتی ها" حمایت می کنند. اما وقتی ما می گوییم از کسانی که مظلوم واقع شده اند حمایت می کنیم، واقعاً از آنها حمایت می کنیم. ما به آنها نیازی نداریم که "نایب" ما باشند.

سوال: آیا ایران هیچ نفوذی بر آنها ندارد؟

ظریف: ما نفوذ داریم اما آنها را کنترل نمی کنیم. این دو مورد بسیار متفاوت است. نفوذ، توانایی صحبت با کسی، بحث و گفتگو، تلاش برای متقاعد کردن است. کنترل کردن یعنی اینکه بتوانید دستور دهید. ما نمی توانیم و نمی خواهیم به این افراد دستور بدهیم ]زیرا[ اگر چنین شود ما استقلال و کرامت آنها را از بین برده ایم. بدون کرامت، بدون تمامیت، هواداران ما برای ما هیچ ارزشی نخواهند داشت. آمریکایی ها این را درک نمی کنند.

سوال: اندکی پس از ترور ژنرال سلیمانی ، کلمه انتقام جویی برجسته در ایران برجای ماند. آیا این (انتقام) به پایان رسید؟

ظریف: پاسخ دولت ایران در اقدامی دفاعی علیه پایگاهی که حمله به جنرال سلیمانی را انجام داد، طبق ماده 51 منشور سازمان ملل متحد، اجرا و تکمیل شدکه حمله به ژنرال سلیمانی را انجام داد، طبق ماده 51 منشور سازمان ملل متحد، اجرا و تکمیل شده است. انتقام، برای مردم عراق مورد دیگری است. کسانی که در نتیجه عملکرد آمریکا شوریده اند، می توانند تصمیم بگیرند که خودشان اقدامی کنند. این موردی نیست که بتوانیم آنرا کنترل کرده یا بر آن تأثیر گذاریم.

سوال: از آیا توافق هسته ای از بین رفته است؟

ظریف: نه، من معتقدم که بسیار زنده است. من معتقدم که حقوق بین الملل به واسطه آنکه یک مجرم آن را نقض می کند نمی میرد؛ درست همانند قوانین مربوط به قتل که وقتی چنین جنایتی ارتکاب می شود، نمی میرد. اکنون این یک واقعیت است که اثرات برجام برای روابط بین الملل و برای اقتصاد ما بسیار کمتر از آن که ما می توانستیم بدست آوریم است اما این بدان معنا نیست که توافق هسته ای مرده است. ایالات متحده آمریکا رژیمی است که قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد را نقض می کند.

سوال: پس از قتل سردار سلیمانی، روابط ایران و برزیل با حمایت جائیر بولسونارو از دونالد ترامپ، دچار تنش شد. اکنون در چه وضعیتی است؟

ظریف: ما بیش از صد سال است که با برزیل رابطه داریم. ما همیشه روابط خوبی داشته ایم و سیاست های ما مانند اقتصادهای ما مشابه و مکمل هستند. ما یکی از بزرگترین مصرف کنندگان محصولات برزیل در منطقه خود هستیم و در گذشته، برزیل یکی از بزرگترین مصرف کنندگان محصولات پتروشیمی و سایر محصولات ما بوده است. البته روشن است که دولت برزیل برخی مواضع را اتخاذ کرده است که ما آنها را نمی پذیریم و نظر خود را اطلاع می دهیم. ما نمی توانیم رضایت از تعرض علیه فردی در مأموریت صلح در کشور خارجی بوده است را بپذیریم. من معتقدم که از همه جنبه های حقوق بین الملل، این اقدام بایستی محکوم شود. برزیل به به واسطه دیدگاه خود در حمایت از حقوق بین الملل، تمامیت ارضی و احترام به حق حاکمیت شناخته شده است. ]برزیل[ موضعی قوی در مورد منع استفاده از زور در روابط بین الملل دارد. لذا ما امیدواریم برزیل به این اصول متعهد بماند زیرا این اصول برای همه ما مهم است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۹-۰۱-۰۲ ۱۲:۳۶

از کجا معلوم که شما عاشق تحریم نباشیم ؟!!

avatar
۱۳۹۹-۰۱-۰۲ ۱۳:۰۹

مردم و گروگان گرفتن

avatar
۱۳۹۹-۰۱-۰۲ ۱۳:۲۷

سلام آقاجان منافقانه، دشمنانه، ظاهرانه و هر اسم سیاسی که میزاری بزار ولی این را بدانید جان مردم ایران در خطر است . حالا با این سیاسی بازیها بفرمایید سیاست خارجه منفعلانه نظام اولاست یا جان مردم ایران

avatar
۱۳۹۹-۰۱-۰۲ ۱۳:۵۱

شما هم همچنان سرتان گرم تقابل باآمریکا باشد..،،،،،

avatar
۱۳۹۹-۰۱-۰۲ ۲۳:۱۶

داداش ریشه همه مشکلات به رابطه ما با آمریکا بر می گرده

avatar
۱۳۹۹-۰۱-۰۲ ۲۳:۳۴

اون دوستانی که در صف مقدم پرچم انگلیس آتش می زدن حق استفاده از اقلام پزشکی انگلیسی ندارن

avatar
۱۳۹۹-۰۱-۰۲ ۱۳:۵۷

وا بده....

avatar
۱۳۹۹-۰۱-۰۲ ۱۵:۰۳

یکم هم با مردم خود تون بخصوص اونهایی که فقیرند وسوال دارند رابطه داشته باشید .

avatar
۱۳۹۹-۰۱-۰۳ ۰۰:۰۲

دست بردار از مظلوم نمایی و از مردم مایه نذار! ما به آمریکا هیچ نیازی نداریم. خود مردم امریکا الان نیازمند کمک دنیا هستند

avatar
۱۳۹۹-۰۱-۰۳ ۰۰:۲۴

ظریف مهربان دشمنی با امریکا برای مردم ایران مضر است پس بهتر است

avatar
۱۳۹۹-۰۱-۰۳ ۰۹:۰۶

اقای وزیر هیچوقت از طرف مردم ... حرف نزن.....