• شنبه / ۲ فروردین ۱۳۹۹ / ۱۲:۲۹
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: 99010200521
  • خبرنگار : 50031

توصیه‌های یک کارشناس مسائل دینی:

دین برای عبور از مشکلات راهکار دارد

دین برای عبور از مشکلات راهکار دارد

ایسنا/فارس یک کارشناس مسائل دینی، با یادآوری اینکه در این ایام، جامعه با مشکلات کروناویروس دست به گریبان است، تاکید کرد که دین برای همه مسائل زندگی و عبور از سختی‌ها و دشواری‌ها راهکارهای تاثیرگذاری دارد.

حجت‌الاسلام تقی‌زاده با بیان اینکه توکل، توسل، دعا و ذکر، راهکارهای دین با هدف از بین بردن اضطراب و افزایش توانایی برای عبور از مشکلات است، به تشریح این راهکارها پرداخت.

امام جمعه کامفیروز در مورد توکل، گفت: اکنون وضعیت به جایی رسیده که به نوعی می‌توان گفت جامعه‌ی اسلامی دچار عذابی تحت عنوان یک بیماری واگیردار قرار گرفته و ترس و اضطراب ناشی از آن همه را فرا گرفته. حال سوال این است که آیا قرآن راهکاری برای خروج از این وضعیت دارد؟

او ادامه داد: در آیه‌ی 84 از سوره‌ی یونس آمده «وَ قالَ مُوسی‏ یا قَوْمِ إِنْ کُنْتُمْ آمَنْتُمْ بِاللَّهِ فَعَلَیْهِ تَوَکَّلُوا إِنْ کُنْتُمْ مُسْلِمینَ» و در معنای آن نیز چنین آمده که، «موسی به آن عده از بنی اسراییل که ایمان آورده بودند گفت: ای قوم! اگر به خدا ایمان آورده‌اید و تسلیم امر او هستید، به او توکل کنید و آماده‌ سختی‌های این راه باشید». تفسیر نور در ذیل این آیه چنین نوشته است که با توکّل و تسلیم باید مشکلات را پشت سر گذاشت. اکنون اگر چه که رعایت بهداشت امری ضروری و البته بدیهی است؛ اما باید پذیرفت که به هر حال اعمال و عقاید، در رویدادهای طبیعی مؤثّرند و توکل بر خدا می‌تواند ما را همچون قوم بنی اسرائیل از عذاب و بلا نجات دهد.

این کارشناس مسائل دینی، توسل را راهکاری مهم دانست و گفت: ما معتقدیم که در هر زمانی سر رشته‌ی تمامی امور به دست امام معصوم همان زمان است و در حال حاضر حضرت بقیه الله الاعظم هستند که صاحب عصر و زمان می‌باشند. قطعا یکی از موثرترین اعمالی که در این زمان جواب می‌دهد توسل به ناحیه‌ی مقدسه‌ی امام زمان علیه السلام می‌باشد کما اینکه موارد عدیده ای در تاریخ از موثر واقع شدن توسل و جواب گرفتن متوسلینِ به ذوات مقدس اهل بیت علیهم السلام ثبت شده است.

تقی‌زاده با اشاره به دعا، به عنوان یکی از مهمترین راهکارهای دینی در ارتقاء معنویت زندگی دانست و گفت: خواندن خداوند در رفع بلا بسیار اثر گذار است تا جایی که امام صادق علیه السلام راجع به اثرگذاری دعا فرمودند" إِنَّ اَلدُّعَاءَ یَرُدُّ اَلْقَضَاءَ اَلْمُبْرَمَ بَعْدَ مَا أُبْرِمَ إِبْرَاماً."

امام جمعه کامفیروز گفت: دعا اینقدر قدرت دارد که می‌تواند هر امر حتمی را تغییر دهد من جمله بلا و عذاب را. در این زمینه یکی از ادعیه‌ی موثر که رهبر معظم انقلاب هم به آن اشاره فرمودند دعای هفتم صحیفه‌ی سجادیه است.

او ادامه داد: مرحوم کفعمی در کتاب «مصباح» دعایی این دعا را نقل کرده و فرموده است سیّد ابن طاووس این دعا را برای ایمن شدن‏ از ستم سلطان و نزول بلا و چیرگی دشمنان و ترس و تنگدستی و دل‏تنگی ذکر کرده و آن همین دعای هفتم صحیفه سجّادیه است.

این کارشناس مسائل دینی با بیان اینکه اوراد و اذکار وارده، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، گفت: موثر ترین ورد و ذکر در چنین مواقعی طبق نص شریف قرآن کریم "استغفار"  است. خداوند متعال در آیه‌ی ۵۲ سوره‌ی مبارکه‌ی هود می فرماید " وَیَا قَوْمِ اسْتَغْفِرُوا رَبَّکُمْ ثُمَّ تُوبُوا إِلَیْهِ یُرْسِلِ السَّمَاءَ عَلَیْکُمْ مِدْرَارًا وَیَزِدْکُمْ قُوَّةً إِلَیٰ قُوَّتِکُمْ وَلَا تَتَوَلَّوْا مُجْرِمِینَ."

امام جمعه کامفیروز ادامه داد: آنچه که باعث نزول رحمت الهی و رفع و دفع بلا می‌شود استغفار و توبه و انابه به درگاه خداوند است که این ماه رجب بهترین بستر برای استغفار است.

او امید داشتن به نصرت الهی را نیز یادآور شد و گفت: باید به این نکته توجه داشت که خداوند در طول زندگی هر فرد، امتحانات متعدد و بعضا بسیار دشواری از ما می‌گیرد و ما باید ضمن استقامت در این آزمایش ها، به رحمت و دستگیری خداوند هم امید داشته و مدام در حال استمداد از او باشیم.

این کارشناس مسائل دینی با اشاره به آیه 214 سوره بقره که خداوند می فرماید " أَمْ حَسِبْتُمْ أَنْ تَدْخُلُوا الْجَنَّةَ وَلَمَّا یَأْتِکُمْ مَثَلُ الَّذِینَ خَلَوْا مِنْ قَبْلِکُمْ ۖ مَسَّتْهُمُ الْبَأْسَاءُ وَالضَّرَّاءُ وَزُلْزِلُوا حَتَّیٰ یَقُولَ الرَّسُولُ وَالَّذِینَ آمَنُوا مَعَهُ مَتَیٰ نَصْرُ اللَّهِ ۗ أَلَا إِنَّ نَصْرَ اللَّهِ قَرِیبٌ"، گفت: خداوند در این آیه می‌فرماید: از نصرت الهی مایوس نبوده و امیدوار به آن باشید که به زودی شامل حالتان خواهد شد.

او اضافه کرد: مومنین باید ضمن حفظ روحیه‌ی خود، هم به نصرت الهی امیدوار باشند و هم سایر افراد جامعه را کمک و مساعدت او امیدوار کنند چرا که در جایی دیگری فرموده که این فقط کافران هستند که از رحمت و دستگیری خداوند مایوس می‌شوند "انه لاییئس من روح الله الا القوم الکافرون" لذا شایسته‌ی جامعه‌ی شیعی این است سراسر وجودشان مملو از امید به رحمت خداوند و چشم داشتن به دست عنایت اوست.

امام جمعه کامفیروز در استان فارس با توصیه به مردم برای بی توجهی به شایعات، گفت: متاسفانه یک امر منحوسی که در روزگار ما شایع شده این است که دشمنان این مملکت در پی آنند که از هر دری در جهت ضربه وارد کردن به این مردم و تخریب روحیه‌ی آن‌ها وارد شوند و در این راستا یکی از ابزار مهم آن‌ها سلاح شایعه سازی و ایجاد ترس و وحشت در دل مردم است.

او با اشاره به آیه 6 سوره حجرات که خداوند در آن میفرماید؛ " یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنْ جَاءَکُمْ فَاسِقٌ بِنَبَإٍ فَتَبَیَّنُوا أَنْ تُصِیبُوا قَوْمًا بِجَهَالَةٍ فَتُصْبِحُوا عَلَیٰ مَا فَعَلْتُمْ نَادِمِینَ، گوش دادن به حرف فاسقین ثمره‌ای غیر از ندامت و پشیمانی نخواهد داشت"، ادامه داد: خداوند به ما دستور می‌دهد که سخن و حرف هر کسی را باور نکرده و به گفته‌ی هر فاسقی ترتیب اثر ندهیم پس سعی کنیم که اخبار خود نه تنها در این روزها که بازار شایعات گرم است بلکه در تمام عمر خویش از منبعی صالح و عالم تهییه کنیم که در مایان موجب حسرت و افسوس نشود.

امام جمعه کامفیروز با بیان اینکه در خصوص این بیماری شایع و رایج در این روزها مطلب دیگری که باید مد نظر قرار داده شود رعایت بهداشت فردی و اجتماعی است، به توصیه پیامبر اکرم که فرموده است؛ تَنَظَّفوا بِکُلِّ مَا استَطَعتُم فَإِنَّ اللّه‏َ تَعالی بَنَی السلامَ عَلَی النَّظافَةِ وَ لَن یَدخُلَ الجَنَّةَ إِلاّکُلُّ نَظیفٍ، گفت: رعایت نظافت و بهداشت در بلیه‌ ای که این روزها دامن‌گیر ما شده هم دستور اسلام به شمار می‌رود و هم توصیه‌ی پزشکان و بر تک تک افراد جامعه مراعات آن لازم و ضروری است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.