• یکشنبه / ۲۴ فروردین ۱۳۹۹ / ۱۶:۲۷
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 99012413815
  • خبرنگار : 50081

در قالب یک پژوهش بررسی شد؛

تأثیرات درونی رنگ‌ها بر تکامل اجتماعی

تأثیرات درونی رنگ‌ها بر تکامل اجتماعی

ایسنا/خراسان رضوی دانش رنگ به ما کمک می‌کند تا توانایی ابراز وجود و تصمیم‌گیری داشته باشیم و از آن به عنوان شیوه‌ای خلاق و مدرن در حل مسائل استفاده کنیم.

رنگ می‌تواند در مورد القاء یک حالت یا ایده معنایی شگرف را به ارتباطات بیافزاید، هر خانواده رنگی، می‌تواند تداعی حالات و معانی خاصی باشد که این موضوع بخشی به علم نشانه‌شناسی و از جهتی دیگر به علم روان‌شناسی وابسته است.

زیبایی‌شناسی رنگ را می‌توان در سه جهت امپرسیون(بصری)، اکسپرسیون(احساسی) و کانستراکسیون(نمادی) بررسی کرد. در این پژوهش از منظر اکسپرسیون به بررسی تأثیر و تأثیرات، احساسی و درونی رنگ در تعامل با ویژگی‌های روانشناسی در عرصه طراحی لباس پرداخته شده است. محققان در پژوهشی با عنوان «بررسی تأثیرات درونی رنگ‌ها بر تکامل اجتماعی» آورده‌اند: «زمانی که در دهکده ارتباطات جهانی از کلام و زبان نمی‌توان بهره جست، می‌توان از رنگ به عنوان یک ابزار ارتباطی و حتی انتقالی استفاده کرد، می‌توان ارتباطات را گسترش داد و واکنشی مثبت در این تبادلات ایجاد نمود».

در این پژوهش که توسط ملیحه صالحیه یزدی دانشجوی ارشد طراحی پارچه و لباس دانشگاه آزاد اسلامی یزد و دکتر فهیمه زارع‌زاده بورسیه هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس انجام شده، آمده است: «نحوه تأثیرگذاری رنگ‌ها بر انسان، کاملاً به جنبه‌های روحی و روانی یک فرد، سلیقه، فرهنگ، اجتماع، سیاست و... بستگی دارد و منجر به ایجاد رفتارها و واکنش‌هایی در فرد می‌شود.

 در حقیقت همانگونه که توسط حس لامسه گیرنده‌های عصبی بدن فعال می‌شوند و پیامی را به مغز مخابره می‌کنند یک فرد در هنگام دیدن یک رنگ نیز واکنش نشان می‌دهد. این محرک، به این معناست که رنگ به عنوان یک عامل، گیرنده‌های عصبی مغز را درگیر کرده و در نهایت در فرد رفتاری بروز می‌دهد. جریانات عصب در یک فرد می‌تواند باعث ترشح مواد خاصی در خون شود. رنگ در سطحی از انرژی روی انسان اثر دارد که جسم و روان او را تحت تأثیر قرار می‌دهد. با این اوصاف می‌توان با توجه به پارامترهای خاصی، تأثیرات مطلوبی را از رنگ‌ها دریافت کرد و تعدیل هیجانات و احساساتی که حتی در تعادل فیزیکی، رفتارهای فردی و مهارت‌های اجتماعی فرد مؤثر است».

رنگ‌ها بر نیازهای روحی و روانی اثر دارند

براساس این پژوهش، رنگ یکی از ادراکات بصری است و در فرهنگ و هنرهای مختلف به جنبه‌های متفاوت آن از جمله تأثیرات روان‌شناختی آن توجه شده است. در عصر حاضر روانشناسی نقش بسیار مهمی را در زندگی بشر ایفاء می‌کند، از کارکرد و توسعه آن در نظام آموزشی گرفته تا رفع نارسایی‌های اجتماعی، از نمونه بسیار موفق آن می‌توان به راهنمایی ارتباط با رنگ پنتون از پژوهشگر معاصر لئاتریس آیزمن اشاره کرد که در صنایع مختلف از آن به نام معلم رنگ یاد می‌کنند.

رنگ‌ها بر نیازهای روحی و روانی، شرایط یادگیری، کنترل رفتارهای خشمگینانه، احساسات، درمان افسردگی و اختلالات یادگیری و سطح انرژی اثر دارند. رنگ‌ها در کنترل نبض، تپش قلب، فشار خون، اشتها و حتی خواب مفید هستند و همچنین در درمان بیمارهایی مانند میگرن، سرطان، اعتیاد و... مؤثر هستند. به این مسأله اعتقاد دارید یا نه، که پوشیدن رنگ‌های خاص می‌تواند به انسان کمک کند تا پیشرفت کند، یا در یک مباحثه پیروز شود و به افراد این جرأت را می‌دهد که بی اساس شایعات را قبول نکنند.

محققان معتقدند؛ رنگ‌ها در خانه این امکان را برای اشخاص فراهم می‌سازد که احساس راحتی کنند، باعث تشویق یا عدم تشویق در ارتباط می‌شود و حتی باعث بی‌خوابی می‌شود. این به خاطر روانشناسی رنگ است که به واکنش‌های حسی قوی برمی‌گردد که همه انسان‌ها نسبت به رنگ‌ها دارند. مطالعات تحقیقاتی ثابت می‌کند که پاسخ‌های بشر به دیدن رنگ، براساس اثراتی است که رنگ‌ها روی چشم‌ها و سیستم عصبی انسان می‌گذارند، بخشی مربوط به فیزیولوژی است و بخشی به خاطر تأثیر محیط و تجارت زندگی است.

بر اساس این پژوهش، از نظر علمی در ساده‌ترین فرم خود کانون‌های شبکیه روی رنگ‌ها به عنوان اشعه‌هایی از نور که دارای طول‌ها و درجات متنوعی از شکست نور، انعکاس و جذب براساس رنگ‌مایه هستند، دریافت چشم از هر رنگ واکنش‌های پیوسته در مغز و سیستم عصبی اتوماتیک شروع می‌شود. برای مثال رنگ‌های تند گرم؛ قرمز، نارنجی و زرد دارای طولانی‌ترین طول موج‌ها هستند و نیاز به انرژی برای دیدن دلیل آن‌ها است. به همین دلیل اینگونه رنگ‌ها به نظر می‎رسند که با صدا داخل و خارج می‌شوند یا به عبارت دیگر جلب توجه می‌کنند، آن‌ها همچنین باعث تحریک مغز و بالا بردن ضربان قلب و سرعت تنفس می‌شوند.

رنگ‌های سرد مثل انواع آبی‌ها و سبزها دارای کوتاهترین طول موج‌ها هستند و به راحتی داخل چشم می‌شوند و ایجاد اثری آرامش‌بخش و تسکین می‌کنند و واقعا متابولیسم را پایین می‌آورد. علاوه بر واکنش‌های غیرارادی که افراد نسبت به رنگ دارند، عکس‌العمل‌های آموزش دیده هم به همان نسبت مهم هستند.

طراحی لباس یکی از فنون پیشرفته در عرصه هنر است

بر اساس این پژوهش، طراحی لباس یکی از فنون پیشرفته در عرصه هنر است و در سال‌های اخیر توجه زیادی به مبحث تعامل اجتماعی شده است؛ چراکه بررسی‌های فراوان نشان می‌دهد که کمبود مهارت‌های اجتماعی تأثیر منفی بر کارکرد انسانی دارد، مشکلات یادگیری را تشدید می‌کنند و مانع پیشرفت شده و سرانجام منجر به عواقب نامطلوب در دوران زندگی می‌شود. ابتدا باید دید که مهارت‌های اجتماعی به طور دقیق به چه مفهومی است. به طورکلی مهارت‌های اجتماعی به آن دسته از مهارت‌هایی گفته می‌شود که ما در تعاملات میان فردی خود به کار می‌بریم، اما از جهتی تعریف فوق چندان کامل نیست زیرا بیشتر به شکل این مهارت‌ها اشاره دارد تا به ماهیت آن‌ها.

یکی از مهمترین کارکردهای مهارت نفوذ اجتماعی یا ترغیب آن است که باعث می‌شود طرف مقابل نگرش خاصی اتخاذ کند یا آن نگرش را حفظ کند یا تغییر دهد. نگرش عبارت است از آنچه درباره موضوع یا وضعیتی خاص، می‌داند(جنبه شناختی)، احساسات او در آن مورد (جنبه عاطفی) و نحوه علم او درباره آن موضوع یا وضعیت(جنبه کنشی). بنابراین فرد نفوذکننده می‌تواند اداراکات، هیجانات یا بخش‌های طرف مقابل خود را تحت نفوذ خویش درآورد.

برای نفوذ در شناخت، عواطف و جنبه‌های رفتاری فرد مقابل قدرت، اعتبار پوشش و جذابیت رنگ‌های آن در برقراری ارتباط نباید نادیده گرفته شود. به طور مثال: رنگ آبی یا سبز و جذابیت آن در یک لباس به دلیل تأثیرات درونی آن که باعث کاهش آدرنالین و فشارخون می‌شود این قدرت را دارد که ایجاد حس آرامش، طراوت و تازگی را در فرد مقابل بنماید. رنگ‌های گرم و تند مانند قرمز این توانایی را دارند که انرژی و نیروبخشی را در ذهن مخاطب خویش نفوذ دهند و رنگ‌های سیاه و خاکستری ترس و تردید را به بیننده خود القا کنند.

براساس این پژوهش، انسان با آگاهی از اصول روان‌شناسی رنگ‌ها می‌تواند مهارت خودآگاهی خویش را تقویت سازد و بخشی از خواسته‌ها و نیازهای خود را در برقراری ارتباط با دیگران بهبود بخشد. می‌توان از تأویل مد رنگی براساس اصول روانشناسی به عنوان ابزاری در جهت مهارت‌های اجتماعی بهره گرفت تا با آموزش این اصول به شیوه‌ای جدید و نو در رفتارها و تعاملات اجتماعی بهبود بخشید.

آموزش این مهارت به انسان این امکان را می‌دهد تا مهارت شناختی جدیدی را کسب کند و مسیر ارتباطی جدید را با دیگران برقرار سازد، تعاملات خود را گسترش دهد و با دیگران همدردی کند. این اصول این امکان را به ما می‌دهند که مانند یک پل ارتباطی می‌توان از رنگ‌ها در برانگیختن حس همدردی و همدلی از آن بهره جست، روابط بین فردی را بهبود بخشید و ارتباطی موثر و موفق با دیگران برقرار نمود. دانش رنگ به ما کمک می‌کند تا توانایی ابراز وجود و تصمیم‌گیری داشته باشیم و از آن به عنوان شیوه‌ای خلاق و مدرن در حل مسائل استفاده کنیم.

این پژوهش در مجله چیدمان، در سال 1392 منتشر شده است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.