• دوشنبه / ۲۵ فروردین ۱۳۹۹ / ۱۳:۲۹
  • دسته‌بندی: خبر بازار
  • کد خبر: 99012514398
  • خبرنگار : 30054

هدفون استودیویی

هدفون استودیویی

یکی از پرکاربردترین لوازم استودیوی موسیقی، هدفون استودیویی است.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام داورملودی، موارد مهمی مانند Imaging، طراحی ریورب و Panning توسط هدفون استودیویی قابل انجام است و یا حداقل مورد بررسی قرار می‌گیرد. اما کدام هدفون‌ها در دسته هدفون‌های استودیویی قرار می‌گیرند؟ هدفون‌های استودیویی صدا را بدون رنگ‌شدگی پخش می‌نمایند. در واقع یک تولیدکننده موسیقی می‌بایست صدا را بدون کمترین تغییرات بشنود. از همین رو لوازم شنیداری استودیو صدا را به صورت فلت و بدون رنگ‌شدگی (Neutral) پخش می‌کنند.

در این نوشته قصد داریم به نکاتی در رابطه با هدفون‌های استودیویی اشاره و بهترین هدفون‌های استودیویی موجود را معرفی کنیم.

هدفون بسته و پشت باز؟

اولین موضوعی که می‌بایست مورد بررسی قرار دهید اینست که آیا شما به ایزوله نمودن صدا نیاز دارید یا خیر. به عنوان مثال اگر در محیط پر سر و صدا و شلوغ مشغول به کار هستید و یا صدای هدفون شما موجب ایجاد مزاحمت برای اطرافیانتان می‌گردد، قطعا به این ایزوله (isolation) نیاز پیدا خواهید نمود. هدفون‌های پشت بسته (Closed back Headphones / Sealed) از این ویژگی برخوردارند. اما اگر فضای اطراف به کلی تحت اختیار شماست و عوامل بیرونی مزاحمتی برای شنیدن شما ایجاد نمی‌کنند، بهترین انتخاب هدفون‌های پشت باز و یا نیمه‌ باز است، چرا که این هدفون‌ها صدایی چندین برابر بهتر از هدفون‌های پشت بسته به گوش می‌رسانند. هدفون‌های پشت بسته به دلیل عدم خروج هوا از فضای مقابل درایور معمولا صدای بم‌تری نسبت به هدفون‌های پشت باز دارند و یا به عبارتی بیس غلیظتری تولید می‌نمایند.

کدام گزینه مناسبتر است؟

پیش از انتخاب هدفون مورد نظر ابتدا باید یک چشم‌انداز از نوع به کارگیری هدفون در ساخت موسیقی داشت. آیا به طور مداوم در استودیو به کار گرفته می‌شود؟ و یا همواره در سفر هستید و نیاز به جابجایی‌های متعدد دارید؟ همواره کارت صدا در دسترس است و یا بیشتر نیاز به استفاده توسط لپ‌تاپ و یا موبایل دارید؟ جدای از بحث صدای خوب که اصلی‌ترین معیار انتخاب هدفون استودیویی است می‌بایست موارد دیگری را نیز مد نظر داشت که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم داشت.

اگر قرار باشد ساعت‌های متوالی به کار با هدفون بپردازید، می‌بایست به راحتی و ارگونومی هدفون نیز توجه داشته باشید تا از خستگی‌های بی‌مورد در امان باشید. همچنین گوشی‌های نامناسب ممکن است موجب خستگی گوش و تصمیمات اشتباهی در پیش‌برد ساخت قطعه مورد نظرتان گردد. اگر دائما در سفر هستید بهتر است هدفونی انتخا کنید که قابلیت تا شدن (fold) و تعویض کابل نیز برخوردار باشد.

در نهایت می‌توان به بحث درایو شدن هدفون (drivability) اشاره داشت. هدفون‌های با امپدانس بالاتر ولتاژ بالاتری نسبت به لوازم قابل حمل مانند موبایل و یا تبلت نیاز دارند و معمولا توسط کارت صدا به راحتی درایو می‌گردند. البته با توجه به تولیدات امروزی تقریبا می‌توان اظهار داشت که هدفون‌های امپدانس بالا نیز به راحتی با هر دستگاه درایو می‌شوند.

در ادامه تعدادی از هدفون‌های پشت بسته و پشت باز به ترتیب قیمت عرضه، ارائه می‌نماییم و نکات مثبت هر یک را ذکر خواهیم کرد.

بهترین هدفون‌های پشت بسته

Audio Technica ATH-M۴۰x

مزایا:

صدای منعطف

مناسب با کاربردهای گوناگون

کابل قابل تعویض

کیفیت ساخت بالا

معایب:

اندکی رنگ شدگی در صدای خروجی

Beyerdynamic DT۷۷۰ Pro

مزایا:

قابل استفاده در مرحله میکس

راحتی گوشی‌ها

صداقت قابل قبول در صدای خروجی

معایب:

کابل غیر قابل تعویض

صدای متمایل به فرکانس‌ بالا

Sennheiser HD۲۵-II

مزایا:

بسیار مناسب برای DJها و نوازنگان درام

بسته به واسطه ایزوله مناسب

هر بخش در صورت آسیب دیدگی قابل تهیه خواهد بود

معایب:

اندکی رنگ‌شدگی در صدای خروجی

Focal Spirit Pro

مزایا:

وضوح بسیار بالا در پخش فرکانس‌های مختلف

معایب:

کوچک بودن پدهای روی گوش از طرفین

Oppo PM-۳

مزایا:

با صداقت‌ترین هدفون پشت بسته حال حاضر (Neutral)

به راحتی درایو می‌شود

بهترین هدفون‌های پشت بسته

Philips SHP۹۵۰۰

مزایا:

صدای بدون رنگ شدگی

ارگونومی بسیار عالی

معایب:

بیس نسبتا ضعیف

Beyerdynamic DT۹۹۰ Pro

مزایا:

راحتی و ارگونومی مناسب

معایب:

صدای متمایل به فرکانس بالا

کابل غیرقابل تعویض

Senheiser HD۶۰۰/HD۶۵۰

مزایا:

هدفون‌های بسیار مناسب به منظور استفاده در استودیو

HD۶۵۰ از بیس بهتری برخوردار است

HD۶۰۰ فرکانس‌های بالا را بهتر (بدون رنگ‌شدگی) به گوش می‌رساند

Audeze LCD-۲

مزایا:

بیس بسیار دقیق و شفاف

فرکانس‌های میانی (میدرنج) بدون رنگ‌شدگی

معایب:

وزن نسبتا زیاد

و اما در نهایت می‌توان به هدفون HD۸۰۰ سنهایزر اشاره داشت. این هدفون از دقت بسیار بالایی برخوردار است اما جزو هدفون‌های نسبتا گران به شمار می‌رود. البته لازم به ذکر است هدفونی مانند Beyerdynamic DT۸۸۰ Pro ۲۵۰ ohms نیز صدایی بسیار نزدیک به این مدل سنهایزر دارد و با قیمت پایین‌تری در دسترس قرار می‌گیرد و از آنجایی که در دسته بندی فوق جای نمی‌گرفت، به صورت جداگانه در این قسمت معرفی کردیم.

انتهای رپرتاژ آگهی