• چهارشنبه / ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ / ۱۳:۰۶
  • دسته‌بندی: سلامت
  • کد خبر: 99012715984
  • خبرنگار : 71531

معاون وزیر بهداشت:

ثبت‌نام صنوف در سامانه وزارت بهداشت ارتباطی با اداره مالیات ندارد/ کرونا؛ مهمان دائمی کشورها

ثبت‌نام صنوف در سامانه وزارت بهداشت ارتباطی با اداره مالیات ندارد/ کرونا؛ مهمان دائمی کشورها

معاون بهداشت وزیر بهداشت ضمن تاکید بر لزوم رعایت موارد بهداشتی جهت قطع زنجیره انتقال کرونا، در عین حال بر لزوم ثبت نام همه اصناف در سامانه وزارت بهداشت و در موعد مقرر تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا رییسی در ارتباط ویدیو کنفرانسی با خبرنگاران، با بیان اینکه رعایت پروتکل‌های بهداشتی ریسک ابتلا به کووید-۱۹ را بسیار کم می‌کند، گفت: در این برهه باید زنجیره انتقال را قطع کنیم. فکر می‌کنم با آگاهی و رعایت مردم آرامشی را شاهدیم، اما باید مراقب باشیم که این آرامش منجر به سهل انگاری شود. نباید فکر کنیم که ویروس رخت بر بسته و از ایران و دنیا خارج شده است. خیر اینطور نیست. ویروس همچنان وجود دارد و افراد زیادی را در سراسر دنیا مبتلا می‌کند و اقتصادهای زیادی را دارد فلج می‌کند. بنابراین کوچکترین سهل انگاری می‌تواند باعث شود که حتی شاهد پیک بیماری باشیم و ممکن است دوباره تعداد زیادی ابتلا و بستری در بیمارستان‌ها داشته باشیم.

مردم در سامانه وزارت بهداشت علایم خود را ثبت کنند

وی افزود: با توجه به طرح بسیج ملی مقابله به کرونا، همه مردم حتما در سامانه حضور پیدا کنند و اگر علائم یا مشکلی دارند آن را ثبت کنند تا مورد پیگیری همکاران ما قرار گیرند.

رییسی ادامه داد: گرچه سلامت بر همه امور اولویت دارد، اما بحث اقتصاد و معیشت مردم هم وجود دارد. فکر می‌کنم در این صورت می‌توانیم موفق بشیم که همه صنوف و واحدهای صنفی که شروع به کار کرده‌اند، پروتکل‌های بهداشتی را به دقت رعایت کنند.

بازگشایی صنوف به معنای عادی شدن شرایط نیست

به گفته رئیسی، پروتکل‌های بهداشتی سه قسمت دارد؛ یکی مربوط به محیط کسب و کار، یکی مربوط به کارکنان بوده و سومین قسمت مربوط به دریافت کنندگان کالاها و خدمات است. باید توجه کرد که بازگشایی صنوف به معنی عادی شدن شرایط نیست و به این معنی نیست که بیماری را مهار کرده‌ایم. بازگشایی صنوف را در کنار فعالیت اقتصادی و تامین معیشت مردم،با توجه به کاهش ریسک ابتلا مدیریت می‌کنیم. بنابراین هرگونه سهل انگاری می‌تواند منجر به شیوع مجدد بیماری شود.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت گفت: بر همین اساس سامانه‌ای را برای ثبت‌نام صنوف ایجاد کردیم که باید در آن ثبت‌نام کنند. در واقع تفاهمی میان وزارت بهداشت و صنوف امضا می‌شود که نوعی قرارداد اجتماعی و شهروندی است و آن صنوف موظف به رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌شوند. بلافاصله بر اساس ثبت‌نام و محل هر صنف، پروتکل خاص او برایش ارسال می‌شود. برای برخی واحدهای صنفی بیش از یک پروتکل صادر می‌شود. تاکید می‌کنیم که صنوف  حتما ثبت‌نام کرده و این پروتکل‌ها را رعایت کنند.

ثبت نام صنوف در سامانه وزارت بهداشت ارتباطی با اداره مالیات ندارد

رییسی تاکید کرد: متاسفانه در زمینه ثبت صنوف درفضای مجازی شایعاتی مطرح شده مبنی بر اینکه این ثبت نام مربوط به مالیات است، اما ما در این سامانه هیچ کد اقتصادی از کسی دریافت نمی‌کنیم و هیچ ربطی به مالیات و... ندارد و صرفا در حوزه بهداشت اقدام می‌کنیم که صرفا برای ارسال و رعایت پروتکل‌هاست. در عین حال مردم هم همچنان نکات بهداشتی را رعایت کنند. در درجه اول به هیچ وجه برای کار غیر ضروری از منزل خارج نشوند، برای گشت و گذار به بیرون نروند و صرفا برای تامین مایحتاج‌شان از منزل خارج شوند. در عین حال فکر نکنید که پروتکل مانند واکسن است، بلکه نقش پروتکل‌ها کاهش ریسک ابتلا است. به شرط اینکه دقیق رعایت شود.

مورد ابتلای مجدد به کرونا در ایران نداریم

وی درپاسخ به سوال ایسنا، درباره ابتلای مجدد یک نفر به کرونا در کشور، گفت: اینکه یک نفر مجدد در کشور به کرونا مبتلا شده، تایید نمی کنیم و در کشور فعلا چنین آماری نداریم،  اما مقاله ای از کره جنوبی حاکی از این است که گزارش هایی در این زمینه داشته اند و دارند بررسی می کنند که ببینند آیا جهش ژنی خاصی صورت گرفته است یا خیر.

علت اختلال در سامانه وزارت بهداشت در روزهای نخست
توانایی ثبت نام روزانه یک میلیون صنف در سامانه وزارت بهداشت

رییسی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا، درباره اختلالات سامانه ثبت اصناف، گفت: اوایل اشکالاتی در ثبت سامانه وجود داشت؛ چراکه اولا ارتباط با ثبت احوال برای استعلام‌گیری قطع شده بود و دوما در روزهای ابتدایی حجم زیادی برای ثبت‌نام مراجعه می‌کردند، اما از دیروز و امروز گزارشی از بروز مشکل در سامانه نداشته‌ایم. با توجه به ظرفیت های ایجاد شده، توانایی ثبت نام روزانه یک میلیون صنف در سامانه  وجود دارد و مشکلی نداریم.

وی افزود: البته ما نمی‌خواهم ذهن‌مان را به این سمت بریم که صنوف را اجبار می‌کنیم و می‌خواهیم آن‌ها را ببندیم، بلکه بحث ما بازگشایی اصناف است. خواهش می کنیم که اصناف حتما ثبت نام کنند تا کد بازگشایی را دریافت کرده و ما برایشان پروتکل‌ها را ارسال کنیم. متاسفانه طبق معمول یکسری نگرانی برای افراد ایجاد کردند و بحث ثبت نام در سامانه را به مالیات ربط دادند، اما در این زمینه صرفا دیدگاه‌مان سلامت مردم است و حتی اعلام کردیم که مشاغل خانگی و صنوف بدون پروانه هم ثبت نام کنند تا پروتکل‌های به دست‌شان برسد. اگر نیاز به تمدید باشد، مهلت ثبت‌نام را تمدید می‌کنیم، اما اینطور نیست که مرتبا تمدید شود. خواهش‌مان این است که همه اصناف ثبت نام کنند. در عین حال اینطور نیست که شغلی در لیست نباشد، حتی گزینه سایر را گذاشته ایم و می توانند شغل‌شان را بنویسند. زیرا ما یک پروتکل بهداشتی عمومی داریم و در عین حال برای برخی مشاغل خاص علاوه بر پروتکل عمومی، پروتکل خاص آن شغل را هم ارسال می‌کنیم. در کشور ما این کار انجام شد که بیش از ۱۰۲ پروتکل برای ۱۲ هزار مورد از مشاغل تولید کرده‌ایم و با کمک خود اصناف این اقدام را انجام داده‌ایم.

وی در پاسخ به سوالی درباره برخی اظهارات مبنی بر دو برابر بودن آمار مبتلایان و فوتی‌ها گفت: به‌طور کلی درباره بسیاری از بیماری‌ها برآورد داریم و علت اینکه می‌توانیم برآورد کنیم، این است که از آن بیماری و میزان شیوعش شناخت داریم. فرمولی برای میزان سرایت بیماری وجود دارد که ابتدا در چین برای بیماری کووید-۱۹ حدود ۳.۶ تا ۳.۸ برآورد می‌شد. در حالی که میزان سرایت بیماری مانند آنفلوآنزا حدود یک است بنابراین قدرت سرایت کرونا بالاتر بود. بعد مشخص شد که ۱.۸ است.

رئیسی تصریح کرد: درصد بالایی از بیمارانی که ناقل هستند، علامت ندارند. یکی از راه‌هایی که بتوانیم کل آنان را شناسایی کنیم، این است که آنان را تست کنیم تا بتوانیم میزان شیوع را برآورد کنیم اما در اینجا یک مشکل دیگر وجود دارد. اگر بخواهید شیوع را برآورد کنید، در جایی مانند قم و گیلان که کانون بیماری بودند، وضعیت بسیار متفاوتی با سایر استان‌ها که میزان شیوع در آن‌ها پایین‌تر است، وجود دارد بنابراین اینکه اعلام می‌شود آمار پنج تا ۱۰ برابری است، کاملا حدسی است.

وی افزود: در این زمینه در حال انجام اقداماتی هستیم که می‌توان با تست‌های سرلوژیک از افرادی که به بیماری مبتلا شده‌اند و بعد بهبودی پیدا کردند، بررسی کرد که آیا این افراد مواجهه قبلی داشته‌اند یا خیر؟ این هم بحث‌های زیاد علمی دارند بنابراین در حال حاضر نمی‌توان برآورد دقیقی در این حوزه انجام داد زیرا هیچ کجای دنیا نیست که بتواند تعداد زیادی تست را انجام دهند و به جز کره جنوبی که میزان تست بالایی داشت، در سایر کشورها فرصت نشده است که این تعداد تست را روی جمعیت بزرگی انجام دهند.

رییسی تاکید کرد: به‌طور کلی نه تنها در ایران بلکه هر کشوری که آماری را اعلام کرده، اگر تعداد تست بیشتر شود، تعداد ابتلا بیش از این است. این در همه کشورها از جمله ایران صدق می‌کند. بحث بسیج ملی هم به همین دلیل اجرا شده است. به هر حال قطعا تعداد بیش از این است اما نمی‌توان با قطعیت گفت که چند برابر بیشتر است.

نظر کمیته علمی ستاد کرونا درباره روزه‌داری

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره افرادی که نمی توانند روزه بگیرند گفت: موضوع روزه داری در کمیته علمی ستاد کرونا مطرح شده است و کمیته علمی باید رسما در این باره اظهارنظر کند اما حدودی که توافق شده را اعلام می کنم و دو سه روز آینده کل اطلاعیه کمیته علمی رسانه‌ای می شود.

رئیسی افزود: چند موردی که توافق روی آن هستند این است که افرادی که مثبت هستند و کمتر از دو هفته از بیماری آنها گذشته، مشمول روزه گرفتن نیستند. افراد بالای ۶۵ سال یا مبتلا به بیماری زمینه‌ای که امکان ایزوله شدن برای آنان وجود ندارد نیز مشمول روزه‌داری نمی‌شوند.

معاون وزیر بهداشت افزود: عده ای هم ربطی به کرونا ندارد، کسانی که روزه گرفتن باعث آسیب شدید به آنان می‌شود، به  این افراد هم پیشنهاد شده که روزه‌داری واجب نیست. ما حکم شرعی نمی دهیم فقط بحث های ضرر و زیان را می گوییم و علما و فقها فتوا می‌دهند. سایر موارد قطعی هم به‌زودی اعلام می شود.

استفاده از خودرو شخصی احتمال ابتلا به کرونا را کاهش می‌دهد

معاون بهداشت وزارت بهداشت درباره اجرای فاصله‌گذاری اجتماعی در تهران گفت: بحث حمل و نقل عمومی به ویژه در تهران بحث مشکل کرونا و برای شرایط کنونی نیست، بلکه همیشه ضعف زیرساخت‌های ما در حمل و نقل عمومی مشهود بوده است. در عین حال لغو طرح ترافیک در جهت رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و فیزیکی مطرح شد.

وی افزود: اگرچه لغو طرح ترافیک می‌تواند باعث ایجاد ترافیک و آلودگی هوا ‌شود اما استفاده از خودروهای شخصی از دید بهداشتی احتمال انتقال و ابتلا به بیماری کووید ۱۹ را کمتر می‌کند تا اینکه افراد بخواهند با حمل و نقل عمومی عبور و مرور کنند. در عین حال ما پروتکل‌های بهداشتی را ابلاغ کردیم اما صرف ابلاغ پروتکل به معنا کاهش ۱۰۰ درصدی ریسک نیست. نکته مهم رعایت دقیق پروتکل است. اگر پروتکل‌هایی که در حوزه حمل و نقل عمومی برای اتوبوس، مترو و... ابلاغ کردیم، رعایت شود، احتمال ابتلا کاهش می‌یابد.

گمانه‌زنی ها درباره عامل بیماری کووید-۱۹ در ایران

رییسی در پاسخ به این پرسش که آیا بر اساس گمانه‌زنی‌ها عامل انتقال ویروس کرونا در ایران دو گردشگر چینی بودند؟ گفت: دو گردشگر چینی در بهمن ماه به ایران سفر کرده بودند. بحث زیاد است که ویروس کرونا چه زمانی وارد ایران شده است. در بسیاری کشورها مثل ایتالیا، اسپانیا و آلمان بیماری بعد از ما در آن‌ها آغاز شد. در عین حال شیوع کرونا در ایتالیا و اسپانیا به‌صورت انفجاری بود. در زمانی هم این کشورها مبتلا شدند که تست به صورت گسترده در دسترس بود.

وی افزود: زمانی که کرونا در ایران گزارش شد، ما حتی برخی از کیت‌هایمان را به‌صورت دستی از خارج از کشور وارد کردیم. اواخر بهمن هم تعدادی کیت از سوی سازمان جهانی بهداشت به دست‌مان رسید. بلافاصله بعد از اینکه در ووهان چین بحث کرونا مطرح شد، انستیتو پاستور به سرعت وارد فاز تحقیقاتی جهت تولید کیت‌های تشخیص کرونا شد. در عین حال از قبل برای تشخیص پان کرونا و شناسایی خانواده کرونا ویروس تلاش‌هایی را آغاز کرده بودیم. اگر تستی پیش از ورود کووید-۱۹ به کشور در انستیتو پاستور انجام می‌شد به این مربوط بود که آیا ویروس در افراد از خانواده کرونا ویروس‌ها هست یا خیر.

وی ادامه داد: در عین حال روش تشخیصی دیگر سی تی اسکن است که با دقت بالای ۹۷ درصد می‌تواند ابتلا به کرونا را تشخیص دهد. دو نفر آلمانی که وارد کشور شده بودند، با این تمهیدات و روش‌های تشخیصی بررسی شدند که مشخص شد به کووید-۱۹ مبتلا نیستند و درست هم بود.

رییسی درباره  ثبت نام  مشاغل پزشکی در سامانه اصناف اظهار کرد: هدف ما از ثبت نام اصناف ارسال و اجرای پروتکل‌های بهداشتی است. در ارتباط با مشاغل دامپزشکی، پزشکی و... پروتکل ارسال می‌کنیم حتی تاکنون ۱۶۰۰ سینما در سامانه ثبت نام کرده‌اند و مطالب برایشان ارسال شده است. برای مطب‌های پزشکان بحث رعایت بهداشت ارائه‌دهندگان و دریافت‌کنندگان خدمت و دفع بهداشتی زباله‌ها مطرح است. هر چند می‌دانیم که پزشکان خود در خط مقدم مقابله با کرونا خود و بسیاری از آنان به بیماری و نکات بهداشتی مسلط هستند و دسترسی به پروتکل‌های بهداشتی دارند اما باز هم این پروتکل‌ها را براشان ارسال می‌کنیم. تاکنون بیش از ۱۴ هزار مطب پزشکی در سامانه سلامت اصناف ثبت‌نام کرده‌اند.

نظارت وزارت بهداشت بر سلامت آب

وی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت آب‌رسانی به روستاها و خطر شیوع کرونا در آن‌ها گفت: به‌طور قطع بحث بهداشت ارتباط بسیار نزدیک و قوی با لوله‌کشی بهداشتی و ایمن و سلامت آب دارد. در سطح کشور هر کجا که دچار مشکل در این حوزه بوده‌ایم، میزان بیماری‌های واگیر اعم از بیماری‌های روده‌ای بالاتر بوده است. همواره همکاران ما کلرزنی آب و سلامت آب را رصد می‌کنند. مهم این است که آبی که به دست مردم یک روستا می رسد، سالم باشد. آبی که در لوله می آید قطعا سالم نیست بنابراین نظارت و کنترل آب و انجام آزمایشات بیومیکروبی و شیمیایی آب تاثیرات مهمتری دارد. بحث لوله کشی آب برای سهولت استفاده از آب است. وزارت نیرو و آب و فاضلاب روستایی باید تلاش کند تا بتوانیم هرچه سریع‌تر به این روستاها لوله‌کشی آب سالم را داشته باشیم. وظیفه ما نظارت و هشدار و تذکر است.

ماجرای فیش های ۲۰ هزار تومانی برای پرستاران

معاون بهداشت وزیر بهداشت درباره قراردادهای ۸۹ روزه با پرستاران و عدم پرداخت مزایا به آنان گفت: با توجه به حجم کاری که در کشور ایجاد شد، اعلام شد که حتی نیروهای بازنشسته پرستاری اجازه دارند به کار برگردند. در همه جای دنیا بحث روش به کارگیری پرستاران مطرح است. در همه جای دنیا برای به کارگیری نیروها باید آزمون طی شود و گزینش شوند اما اکنون در شرایط اضطرار روش این است که بدون گزینش به صورت ۸۹ روزه به کارگیری شوند اما این افراد باید تا قبل از پایان این دوره ۸۹ روزه تعیین تکلیف شوند به‌طوری که یا گزینش و یا آزمون برایشان برگزار شود و به کارگیری آنان را به‌صورت پیمانی، رسمی، قراردادی مشخص کنند.

رئیسی افزود: نمی‌دانم اینکه می‌گویند فیش‌های ۲۰ هزار تومانی به عنوان پاداش برای پرستاران صادر شود، صحت دارد یا خیر. اگر این اتفاق افتاده، کار درستی نیست. اگر اطلاعاتی در این زمینه وجود دارد به ما ارائه کنند تا بررسی کنم. فکر می‌کنم چنین چیزی یک اشتباه باشد. قطعا فیش های زیادی هم موجود است که پاداش‌ها به این صورت نبوده است.

وی درباره اینکه گفته می شود ۸۰۰ هزار نفر مبتلا شده و ۵۶ هزار نفر فوت شده‌اند، گفت: این عدد درست نیست و آن را تکذیب می‌کنیم. برخی از روی مدل سازی‌های ریاضی عدد و رقم عنوان می کنند. ما اگر همه بیماری‌های تنفسی را جمع کنیم، باز هم ۵۶ هزار فوتی نخواهیم داشت.

رییسی درباره برخی اظهارات مبنی بر آمارسازی در بسیج ملی غربالگری کرونا اظهار کرد: کمترین جایی که در کشور غربالگری شده است، تهران است که حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد افرادی که دارای پروند الکترونیک سلامت هستند، غرابالگری شده‌اند. متاسفانه برخی وقتی اقدام خوب این  چنینی یا بسیج ملی فشارخون در کشور انجام می شود اظهاراتی مانند هزینه تراشی و از این قبیل را مطرح می‌کنند این در حالیست که ما بیش از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار  مبتلا به فشار خون را شناسایی و پیگیری کردیم. در غربالگری کرونا هم بعد از غربالگری برای هر فرد پیامکی ارسال شده و رضایت سنجی هم انجام می‌شود. بیش از۹۷ درصد رضایتمندی در این سامانه داشتیم.

وی ادامه داد: در عین حال نامه‌ای به معاونت تحقیقات وزارت بهداشت فرستادیم که به عنوان یک بخش بیرونی طرح بسیج ملی وزارت بهداشت را بررسی کند همچنین نامه‌ای هم به سازمان بهداشت جهانی ارسال کردیم تا بسیج ملی مقابله با کرونای ما را ارزیابی کنند علاوه بر آن نامه‌ای به دانشگاه‌ها ارسال کردیم تا ورودی اطلاعتشان را ارزیابی کنند. خودمان هم بررسی می‌کنیم و طرح غربالگری کرونا در واقع در چهار طرف بررسی می شود؛ از طرف مردم، معاون تحقیقات، سازمان بهداشت جهانی و دانشگاه‌ها.

رییسی با بیان اینکه بیش از ۵۰ هزار نفر در تمام طول مدت شبانه روز و تعطیلات آنلاین بودند و اقدام به غربالگری می کردند، گفت: اینکه برخی اعلام کنند آمارسازی فیک (جعلی) است، به هیچ وجه صحت ندارد و همه همکاران‌مان ۲۴ ساعته تلاش می‌کنند.

وی درباره بازگشت به کار و تخلف برخی اصناف گفت: مشاغل تامین کننده مایحتاج ضروری مثل داروخانه‌ها، نانوایی‌ها، سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های زنجیره ای از ابتدا باز بودند و تعطیل نشدند. اصنافی داشتیم که برخلاف موازین باز بودند و تذکر می گرفتند و برخی حتی پلمب شدند البته تعداد متخلفان اندک بود. در فاز سوم اصناف و مشاغل کم‌ریسک بازگشایی می‌کنند که البته اجباری برای بازگشایی آنها نیست. مشاغل پرریسک مثل تالارها، قهوه خانه‌ها، اماکن ورزشی و حرم‌ها و اماکن متبرکه  که منجر به تجمع زیاد می شوند، همچنان تعطیل هستند. حال باید بعد از دو هفته مشاغلی که بازگشایی کرده‌اند را بررسی کنیم و ببینیم چه تاثیری روی شیوع بیماری می‌گذارند و پس از آن برای بازگشایی سایر مشاغل تصمیم گیری می‌شود.

رییسی با اشاره به جزییات بسیج ملی غربالگری کرونا اظهارکرد: گام اول همیشه به‌صورت انفجاری و با هجوم بیماران بد حال، خفیف که علائم شدید ندارند و کسانی که ناشی از اضطراب با تک علامت مراجعه می کنند، آغاز می‌شود و این الگو در تمام کشورها وجود دارد. خوشبختانه حوزه درمان بسیار خوب عمل و به تمام بیماران سرویس‌دهی کرد. بر همین اساس شکایت زیادی مبنی بر اینکه تخت و پزشک و پرستار نیست، نداشتیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت افزود: در بسیاری از کشورهای پیشرفته بیماران در راهرو یا چمن بیمارستان بستری شده یا دو  بیمار را ابتکاری به یک ونتیلاتور وصل کرده بودند اما در کشور ما چنین صحنه‌هایی را شاهد نبودیم. ما بسیج ملی غربالگری کرونا را اجرایی کردیم که ۷۰ میلیون نفر طی آن غربالگری شدند و به حدود یک میلیون نفر پاسخ داده شد و مشاوره شدند و از بین آنان حدود ۷۰۰ هزار نفر به مراکز بهداشت ارجاع داده و به صورت سرپایی ویزیت شدند. از میان این افراد ۱۰۰ هزار نفر با علامت بیشتر به بیمارستان ارجاع و از این تعداد هم ۸۰۰۰ نفر بستری شدند بنابراین از غربالگری ۷۰ میلیون نفر به بستری ۸۰۰۰ نفر رسیدیم.

وی افزود: اکنون در گام دوم قرار است ۱۰۰ هزار نفری که به بیمارستان ارجاع شدند را به صورت سرپایی تست کنیم که پایلوت آن را در زنجان آغاز کردیم و نتایج بسیار درخشانی گرفتیم. افرادی که به صورت سرپایی مراجعه میکنند، از آنها تست هم گرفته می شود که ۶۰ درصد افراد ارجاعی به بیمارستان ها تست‌شان مثبت شده است. بعد از زنجان، ۲۱ استان مجهز به آزمایشگاه سرپایی شده‌اند و طی هفت روز گذشته بیش از  ۱۲ هزار تست سرپایی انجام شده است که کار بسیار بزرگی است. از خانواده‌های افرادی هم که تستشان مثبت شده است، تست می‌گیریم و مشاهده کردیم که ۲۴ درصد از افراد خانواده افرادی که بدون علامت مبتلا بوده‌اند نیز مثبت بوده‌اند. اگر با این سیستم جلو رویم، انتقال جمعی حذف می‌شود و مبتلایان به یک خوشه تبدیل می‌شوند که آنان را طی ۱۴ روز قرنطینه می‌کنیم و در این صورت می‌توانیم به صفر برسیم. این روش علمی است و آن را پیش گرفته‌ایم.

رییسی درباره منتفی بودن انتقال ویروس کرونا از فوت شدگان کرونایی اظهار کرد: فرد کرونایی زنده بیش از فرد کرونایی فوت شده احتمال انتقال آلودگی به سایرین را دارد. زیرا فرد زنده ترشحات دارد اما فرد فوت شده احتمال انتقال ویروس بسیار کمی دارد البته اینطور نیست که  فرد مبتلا اگر فوت کند، ویروس هم در او می میرد. بر همین اساس پروتکل لازم را برای دفن وغسل ابلاغ کرده‌ایم.

رییسی با اشاره به جزییات بسیج ملی غربالگری فشار خون، اظهار کرد: گام اول همیشه به صورت انفجاری و با هجوم بیماران بد حال،  خفیف که علائم شدید ندارند و کسانی که ناشی از اضطراب با تک علامتی مراجعه می کنند، آغاز می‌شود و این الگو در تمام کشورها وجود دارد. خوشبختانه حوزه درمان بسیار خوب عمل کرد و به تمام بیماران سرویس دهی کرد. بر همین اساس شکایت زیادی مبنی بر اینکه   تخت و پزشک و پرستار نیست، نداشتیم. در بسیاری از کشورها ییشرفته بیمار در راهرو یا چمن بیمارستان بستری شده بودند یا دو  بیمار را ابتکاری به یک ونتیلاتور وصل کرده بودند، اما در کشور ما چنین صحنه‌هایی را شاهد نبودیم. ما بسیج ملی غربالگری کرونا را اجرایی کردیم که ۷۰ میلیون نفر طی آن غربالگری شدند و به حدود یک میلیون نفر پاسخ داده شد و مشاوره شدند و از بین اینها حدود ۷۰۰ هزار نفر به مراکز بهداشت ارجاع داده شدند و به صورت سرپایی ویزیت شدند. از میان آنها هم  ۱۰۰ هزار نفر با علامت بیشتر به بیمارستان ارجاع شدند و از این تعداد هم هشت هزار نفر بستری شدند. بنابراین از غربالگری ۷۰ میلیون نفر به بستری هشت هزار نفر رسیدیم.

وی افزود: اکنون در گام دوم قرار است ۱۰۰ هزار نفری که به بیمارستان ارجاع شدند، به صورت سرپایی تست کنیم که پایلوت ان را در زنجان آغاز کردیم و نتایج بسیار درخشانی گرفتیم. افرادی که به صورت سرپایی مراجعه میکنند، از آنها تست هم گرفته می شود که ۶۰ درصد افراد ارجاعی به بیمارستان ها تست شان مثبت شده است. بعد از زنجان، ۲۱ استان مجهز به آزمایشگاه سرپایی شده اند و طی هفت روز گذشته بیش از  ۱۲ هزار تست سرپایی انجام شده است که کار بسیار بزرگی است که انجام می شود. حال از خنواده های افرادی هم که مثبت شده اند، تست می گیریم و مشاهده کردیم که ۲۴ درصد از افراد خانواده افرادی که بدون علامت مبتلا بوده اند نیز مثبت بوده اند. اگر با این سیستم جلو رویم، انتقال جمعی حذف شده و مبتلایان به یک خوشه بدل می شوند که آنها را طی ۱۴ روز قرنطینه می کنیم و در این صورت می توانیم به صفر برسیم. این روش علمی است و آن را پیش گرفته ایم.

رییسی درباره منتفی بودن انتقال ویروس کرونا از فوت شدگان کرونایی، اظهار کرد: فرد کرونایی زنده بیش از فرد کرونایی فوت شده احتمال انتقال آلودگی به سایرین را دارد. زیرا فرد زنده ترشحات داردف اما فرد فوت شده شانس انتقال ویروس بسیار کمی دارد. البته اینطور نیست که  فرد مبتلا اگر فوت کند، ویروس هم در او می میرد. بر همین اساس پروتکل لازم برای دفن وغسل را ابلاغ کرده ایم.

رئیسی در پاسخ به سوالی درباره اینکه علت مرگ بیماران کرونا، سندروم حاد تنفسی اعلام می‌شود، گفت: سالانه تعداد زیادی در دنیا و از جمله در ایران به خاطر بیماری تنفسی فوت می‌کنند که یکی از تابلوهای بیماری حاد تنفسی ARDS است. اگر به کلمه  ARDS یعنی  سندروم حاد تنفسی بزرگسالان دقت کنیم، می‌بینیم که این بیماری صدها علت می‌تواند داشته باشد. از طرفی مقالات جدیدی آمده که می‌گوید کرونا اصلا سندروم حاد تنفسی ایجاد نمی‌کند.

وی افزود: نمی‌توانیم هر سندروم حاد تنفسی را بگوییم کروناست. این کار غیرعلمی است. اگر به جای ARDS می‌گفتیم علایم بیماری تنفسی عمومی منطقی‌تر بود بنابراین یکسری افراد به علل تنفسی از بین می روند ممکن است در بین آنان بیمار مبتلا به کرونا هم باشد، اما چرا اصرار داریم بگوییم آمار دو برابر یا سه برابر است؟ این چه کمکی به ما می کند؟ دنیا دارد به سمت تولید یک رژیم درمانی و واکسن برای این بیماری می‌رود. مهم این است که تخت بیمارستانی و آی سی یو برای بیماران کرونا مهیا باشد که وزارت بهداشت در این مسیر خوب عمل کرده است.

کرونا مثل یک شطرنج باز قوی است

معاون وزیر بهداشت در مورد تست سرولوژی یا آنتی بادی گفت: تست سرولوژی مثبت، به معنی مواجهه است نه به معنی ایمنی. تست سرولوژی مثبت نشان می‌دهد که آیا این فرد با ویروس کرونا مواجهه داشته یا خیر؟ اینکه آیا این مواجهه باعث ایمنی می‌شود یا نه هنوز جای بحث دارد؟ همانطور که اعلام کردم اخیرا یک محقق کره‌ای مقاله داده که ۱۲ نفر از مبتلایان دوباره به کرونا مبتلا شده‌اند. به هر حال این ویروس ناشناخته است. ویروس کرونا مثل یک شطرنج باز قوی جلوی ما نشسته است. ما باید هر حرکت او را حدس بزنیم و درست عمل کنیم تا کیش و مات نشویم.

وی افزود: شیوع و تست سرولوژی به هم مرتبط است. اگر در جامعه‌ای تست سرولوژی را انجام دهیم که ۹۵ درصد اختصاصی داشته باشد، اگر در یک جامعه میزان شیوع زیر پنج درصد باشد، نشان می دهد که ۵۰ درصد تست‌ها مثبت کاذب هستند. یعنی تست سرولوژی در ۵۰ درصد موارد مثبت را نشان می‌دهد درحالی‌که مواجهه نداشته‌اید و عملا فرد را گول می‌زند.

رییسی ادامه داد: تست سرولوژی اگر برای ۵ درصد به درد بخور باشد بنابراین باید برای ۷۰ میلیون نفر تست انجام داد تا بتوان این پنج درصد یا  ۳.۵ میلیون نفر مثبت را پیدا کنید. ضمن اینکه ممکن است امروز تست سرولوژی یک نفر منفی باشد، اما این فرد فردا ممکن است به ویروس مبتلا و دو هفته بعد تست سرولوژی او مثبت شود. بر همین اساس سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده تست سرولوژی کرونا فقط برای تحقیقات انجام شود.انگلیس برای ۳.۵ میلیون نفر تست سرولوژی در خانه ارسال کرد و گفت اگر مثبت بودید از خانه بیرون بیایید، اما بعد از سه هفته عذرخواهی کرد و همه تست ها را جمع کرد، جمهوری چک هم همین طور.

معاون بهداشت وزیر بهداشت همچنین گفت: می‌توان از این تست برای تحقیقات استفاده کرد. برای مسئولان دانشگاه‌های علوم پزشکی قم و گیلان که کانون بیماری بودند و به برخی بیمارستان‌ها که فکر می کنیم حدود ۲۰ درصد کرونا در آنها شیوع داشته باشد، نامه زدیم تا برای این‌ها تست انجام دهیم و بعد در  جمعیت نرمال هم نمونه بگیریم سپس اعلام کنیم که میزان شیوع در کشور چقدر بوده است.

رییسی درباره ورود ایرانی‌های خارج از کشور به ایران گفت: در مورد افرادی که از کشورهای همسایه یا آسیایی به ایران می آیند هر کس می آید باید در قرنطینه بماند تا نتیجه آزمایشش مشخص شود. اگر تست مثبت بود مثل بقیه باید ایزوله و درمان شود، اما کسانی که منفی هستند باید دو هفته در استان خود در قرنطینه بمانند تا بعد از دو هفته نتیجه تست آن‌ها معلوم شود.

رئیسی درباره استفاده از ماسک در مترو گفت: باید تعداد ماسکی که در کشور استفاده می‌شود را محاسبه کنیم. مثلا می‌گویند روزانه دو میلیون نفر در مترو جا به جا می شود. این امکان وجود ندارد که روزانه دو میلیون ماسک به این افراد داده شود بنابراین اینکه اجبار کنیم که حتما مترو به کسی که ماسک ندارد اجازه ورود ندهد، عملی نیست. پیشنهاد ما این است که تا جای ممکن از حمل  و نقل عمومی استفاده نشود. افرادی که علامت بیماری دارند نباید از این وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند. فاصله‌گذاری اجتماعی هم در مترو و اتوبوس‌ها باید رعایت شود. راه عملی این نیست که کسی که ماسک ندارد حق ندارد از مترو استفاده نکند. این امکانپذیر نیست. توصیه این است که از ماسک استفاده شود اما امکان پذیر نیست که کسی را به علت نداشتن ماسک سوار نکرد.

وی درباره فعالیت مراکز دندانپزشکی گفت: دندانپزشکان جز مشاغل پرریسک هستند به‌ویژه اینکه ترشحات عامل اصلی انتقال کروناست. توصیه کردیم فقط موارد اورژانس انجام شود. پروتکل‌های اختصاصی برای مراکز دندانپزشکی ارسال شده است و نباید به صورت وسیع کار کنند. فقط برای موارد اورژانس می‌توانند فعالیت کنند.

رئیسی افزود: در مراکز دندانپزشکی دولتی هم فقط موارد اورژانس انجام می‌شود. جشن مدارس عاری از پوسیدگی دندان هم به خاطر کرونا به تعویق افتاده است.

کنکور برگزار می‌شود؟

معاون بهداشت وزیر بهداشت درباره برگزاری امتحانات مدارس و کنکور گفت: می‌توان کنکور را با تمهیداتی حتی به صورت  حضوری برگزار کرد. اگر فاصله‌ها را به خوبی رعایت و فاصله صندلی‌ها را زیاد کنند و حوزه‌ها را وسیع‌تر کنند، امکان برگزاری کنکور وجود دارد حتی آموزش و پرورش هم با تمهیدات فاصله‌گذاری می‌تواند آزمون‌ها را برگزار کند.

کرونا؛ مهمان دائمی کشورها

رییسی تاکید کرد: پیش‌بینی می‌کنیم که به احتمال زیاد کرونا در پاییز و زمستان همراه ما خواهد بود. به هر حال این ویروس مهمان دائمی کشورها و احتمالا رفتارش فصلی خواهد بود و همچنان با ما خواهد بود. احتمالا امسال از پاییز به بعد هم آنفلوآنزای فصلی را داریم و هم کرونا را.
انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۹-۰۱-۲۸ ۱۴:۳۰

لوازم خانگی