• چهارشنبه / ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ / ۱۳:۳۶
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 99012716039
  • خبرنگار : 50308

مزایای درمان جدید برای بیماران قلبی مبتلابه دیابت نوع2

مزایای درمان جدید برای بیماران قلبی مبتلابه دیابت نوع2

ایسنا/خراسان رضوی درمان بیماری عروق کرونر در افراد دیابتی نوع 2 نسبت به درمان آن در افراد غیر دیابتی ممکن است تهاجمی‌تر باشد.

به گزارش ساینس دیلی، براساس بیانیه علمی جدید انجمن قلب آمریکا، بیماری دیابت نوع 2 بر گزینه‌های درمانی در بیمارانی که هر دو بیماری عروق کرونر و دیابت  نوع 2 را همزمان دارند، مؤثر است. این بیانیه علمی مروری بر جدیدترین پیشرفت‌های مربوط به معالجه افرادی که هر دو بیماری را دارند و پیچیدگی‌های مراقبت از این شرایط را با هم ارائه می‌دهد.

بیانیه علمی جدید، مدیریت همزمان بیماری دیابت و عروق کرونر را به طور خلاصه توضیح می‌دهد و داروها، رویه‌ها و اصلاحات شیوه زندگی را که ممکن است خطر حمله قلبی و عوارض آن را در بین افراد دیابتی با بیماری کرونر کاهش دهد، به‌تفصیل ذکر کرده است.

 دکتر سوزان  وی آرنولد، نویسنده مسؤول این بیانیه علمی گفت: "مطالعات علمی اخیر نشان داده است که افراد دیابتی نوع 2 در مقایسه با افراد غیر دیابتی که مبتلا به بیماری عروق کرونری هستند، ممکن است ازنظر پزشکی و جراحی به درمان‌های تهاجمی یا متفاوتی نیاز داشته باشند."

در فرد دیابتی نوع 2 ، بدن قادر به استفاده مؤثر از انسولین برای تنظیم گلوکز (قند خون) در سطح طبیعی نیست و افراد مبتلا به دیابت اغلب دارای اضافه‌وزن، چاقی، فشارخون بالا و کلسترول بالا هستند که این امر خطر بیماری‌های قلبی عروقی را افزایش می‌دهد. سال‌های متمادی، کاهش گلوکز به سطح طبیعی مهمترین هدف از درمان دیابت بود.

"آنچه در یک دهه گذشته آموخته‌ایم، چگونگی کنترل سطح گلوکز و تأثیر زیاد آن بر خطر قلبی عروقی است. کاهش قند خون به میزان معینی کافی نیست. اکنون گزینه‌های بیشتری برای کنترل گلوکز در افراد دیابتی نوع2 وجود دارد و هر بیمار باید به دلیل خطر بیماری‌های قلبی عروقی، سکته  و کلیه ارزیابی شود. از این اطلاعات بهداشتی و همچنین سن بیمار برای تعیین روش‌های درمانی مناسب برای کاهش قند خون استفاده می‌شود."

متفورمین رایج‌ترین دارو برای درمان اولیه کاهش قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع2 است. متفورمین بعضی‌اوقات منجر به کاهش وزن خفیف می‌شود، این دارو حداقل ازنظر اثرات قلبی عروقی خنثی است، ارزان‌قیمت و دارای کاربرد طولانی و سابقه ایمنی است. بااین‌حال، در این بیانیه علمی، آخرین تحقیقات نشان می‌دهد که چندین نوع داروی جدید ممکن است گلوکز و خطر بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش دهند.

داروهای خوراکی مهارکننده‌های انتقال‌دهنده سدیم – گلوکز(مهارکننده‌های(SGLT2، اولین گروهی بودند که مزایای روشنی در بیماری قلبی عروقی نشان دادند. در یک مطالعه جدید محققان دریافتند افراد دیابتی نوع 2 با تشخیص بیماری قلبی، که از مهارکننده‌های SGLT2 استفاده می‌کردند به طور قابل‌توجهی کمتر از بیماری قلبی عروقی از بین می‌روند. همچنین خطر ابتلا به نارسایی قلبی، بیماری مزمن کلیه و همچنین کاهش وزن در این بیماران کمتر بود.

موافق‌های گیرنده شبه پپتیدگلوکاگون یک (موافق گیرنده GLP-1 ) نوعی از داروهای تزریقی هستند که قند خون را کاهش می‌دهند و همچنین می‌توانند باعث کاهش وزن شوند. اما نتایج مطالعات اخیر اثربخشی آنها در کاهش بیماری‌های قلبی عروقی را مشخص نمی‌کنند. بااین‌حال، نشان داده‌شده است که این دارو می‌تواند خطر بروز بیماری‌های  قلبی و عروقی ناشی از رسوب کلسترول در شریان‌ها (مانند حملات قلبی و سکته مغزی) را کاهش دهد. 

در سالمندان، کنترل قند خون، خطر افت آن را کاهش می‌دهد . آرنولد گفت:" افت قند خون برای قلب، فوق‌العاده خطرناک است و باید از آن به‌ویژه در بیماران مسن اجتناب شود. برخی داروها مانند متفورمین، مهارکننده‌های SGLT2 و موافق‌های گیرنده GLP-1، ممکن است خطر افت قند خون را کاهش دهند.

وی افزود: جلوگیری از ایجاد لخته خون نیز  هدف مهمی در درمان عروق کرونری است. "آسپرین که رقیق‌کننده خون است، ممکن است برای بسیاری از افراد مبتلابه بیماری عروق کرونری مناسب باشد، اما ممکن است در افراد دیابتی نوع 2 مبتلا به بیماری عروق کرونر مؤثر نباشد. بنابراین باید برای این بیماران، داروهای ضد پلاکت جدیدتر و قوی‌تر (نوعی از رقیق‌کننده خون) در نظر گرفته شود. ازآنجایی‌که همه داروهای ضد پلاکت، خطر خونریزی را افزایش می‌دهند، باید بین خطر خونریزی و فواید کاهش تمایل خون به لخته شدن تعادل ایجاد شود. "

همچنین دیابت نوع 2 ممکن است بر نوع روش مداخله در باز کردن مجدد شریان برای افزایش جریان خون تأثیرگذار باشد. مطالعات نشان داده‌اند در بیماران مبتلابه دیابت نوع 2 با عروق کرونری هنگامی‌که تحت عمل جراحی بای پس عروق کرونر (CABG) قرار می‌گیرند، خطر مرگ‌ومیر، حمله قلبی یا درد مکرر سینه (آنژین) کمتری داشتند. در مقابل، مزیت عمل بای پس نسبت به  استنت‌گذاری در بیماران عروق کرونری فاقد دیابت چشمگیر نیست.

علاوه بر این، سطوح کلسترول ناسالم، مانند LDL بالا (کلسترول بد)، HDL  کم (کلسترول خوب) و تری گلیسیرید بالا (چربی خون)، که از مهمترین عوامل خطر ابتلا به بیماری عروق کرونری هستند، در بین مبتلایان به دیابت نوع2 شایع است. در بسیاری از بیماران، حتی اگر سطح LDL به طور استثنایی زیاد نباشد، در افراد دیابتی نوع2 معمولا نوعی ذراتLDL وجود دارد که احتمال خطر ابتلا به تصلب شرایین( باریک شدن شریان‌هایی که زمینه‌ساز بیماری‌های قلبی است) را افزایش می‌دهد.

بسیاری از بیماران دیابتی نوع 2 ، فشارخون بالا دارند. کنترل فشارخون در درمان عروق کرونری بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 بسیار مهم است.

آرنولد گفت: "ممکن است اقدامات تهاجمی‌تری برای بهبود سطح کلسترول در افراد مبتلابه دیابت نوع 2 لازم باشد. استاتین ها، داروی اصلی در درمان کاهش‌دهنده کلسترول، ممکن است اندکی قند خون را افزایش دهند، بااین‌حال، کاهش کلی خطر قلبی و عروقی که آنها ایجاد می‌کنند به‌مراتب سودمندتر است. تغییرات قند خون دلیلی برای جلوگیری از تجویز استاتین به مبتلایان به دیابت نوع 2 نیست. "

همچنین برخی از بیمارانی که همزمان مبتلابه بیماری عروق کرونری و دیابت نوع 2 هستند، ممکن است از کاهش کلسترول با انواعی از داروها، مانند مهارکننده های جذب کلسترول خوراکی یا داروهای تزریقی جدیدتر، که نشان داده‌شده است در افراد دیابتی سودمند هستند، بهره‌مند شوند.


 

وی گفت: "درحالی‌که دارودرمانی در افرادی که همزمان به بیماری عروق کرونری و دیابت نوع 2 مبتلا هستند، بسیار مهم است، هیچ قرصی جایگزین یک شیوه زندگی سالم نیست. مهم نیست که چه داروهای جدیدی وجود دارد، یک رژیم غذایی سالم، دستیابی و حفظ وزن ایده آل، فعالیت بدنی منظم و درمان اختلالات خواب همچنان اصلی‌ترین گزینه‌های درمان بیماری دیابت نوع2 و بیماری‌های قلبی عروقی است. "

این بیانیه در مجله the Association's flagship journal Circulation منتشرشده است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.