• جمعه / ۲۹ فروردین ۱۳۹۹ / ۱۵:۴۲
  • دسته‌بندی: کرمان
  • کد خبر: 99012917197
  • خبرنگار : 50190

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان

فعلا تصمیمی مبنی بر بازگشایی دندانپزشکی‌های خصوصی نداریم/پایان هر اپیدمی ماه‌ها زمان خواهد برد

فعلا تصمیمی مبنی بر بازگشایی دندانپزشکی‌های خصوصی نداریم/پایان هر اپیدمی ماه‌ها زمان خواهد برد

ایسنا/کرمان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: فعلا تصمیمی مبنی بر بازگشایی مطب های دندانپزشکی خصوصی را نداریم اما بقیه مطب ها، می توانند با رعایت شرایط استاندارد، از ابتدای این هفته بازگشایی شوند.

دکتر "مهدی شفیعی" ظهر امروز جمعه ۲۹ فروردین ماه در نشست خبری با اصحاب رسانه درباره وضعیت شیوع ویروس کرونا در استان کرمان گفت: تقریبا از اوایل این هفته، در دانشگاه های علوم پزشکی رفسنجان، سیرجان و جیرفت آزمایشگاه‌های تشخیصی کرونا راه اندازی شده و این دانشگاه‌ها هم اکنون این توانمندی را پیدا کرده‌اند که بتوانند نمونه های خود را در کوتاه ترین زمان ممکن انجام دهند.

وی با بیان اینکه از اسفندماه سال ۹۸ تاکنون، ۲۰۰۱ مورد محتمل مبتلا به ویروس کرونا در سطح استان کرمان داشته ایم اظهار کرد: از این تعداد، ۱۵۶۰ نفر مراجعه سرپایی با تشخیص احتمالی ابتلا به کووید ۱۹ در سطح استان داشتیم که در همین راستا نیز از آنها تست های تشخیصی گرفته شده که تاکنون ۳۷۲۱ مورد تست از آغاز اپیدمی تاکنون از بیماران سرپایی و بستری در استان کرمان گرفته شده است.

مردم علائم بیماری کرونا را جدی بگیرند

مدیرگروه مبارزه با بیماری های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تاکید بر اینکه مردم باید علائم بیماری کرونا را جدی بگیرند افزود: انتظار داریم مردم در روزهای اولیه که دارای علائم خفیف این بیماری هستند، بلافاصله این علائم را در سامانه سلامت ثبت و یا به مراکز ۱۶ ساعته درمانی مراجعه کنند، که این امر کمک خواهد کرد تا با ایزوله کردن مناسب بتوان زنجیره انتقال ویروس را در خانه و به تبع آن در محیط کار و سطح جامعه قطع کرد و اگر مردم این موضوع را رعایت کنند، دیگر نگرانی درباره ازدیاد بیماران کرونایی و افزایش مبتلایان به صورت ناگهانی در جامعه نخواهیم بود.

شفیعی درباره وضعیت فعالیت مطب های دندانپزشکی گفت: در ستاد کرونای دانشگاه علوم پزشکی کرمان درباره فعالیت مراکز تشخیصی و درمانی خصوصی و دولتی که تاکنون تعطیل بوده اند، تصمیماتی گرفته شده که در این راستا مقرر شده است مطب های دندانپزشکی خصوصی به دلیل آنکه در این واحدها از دستگاه‌های با فشار آب و هوا استفاده شده و امکان ماندگاری ویروس در فضای این مطب ها زیاد است، تا اطلاع ثانونی تعطیل باشند و تنها کلینیک های دندانپزشکی شبانه روزی و یا کلینیک هایی زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی کارهای اورژانسی دندان را انجام دهند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تاکید بر اینکه فعلا تصمیمی مبنی بر بازگشایی مطب های دندانپزشکی خصوصی را نداریم اظهار کرد: بقیه مطب های پزشکی، می توانند با رعایت شرایط استاندارد، از ابتدای این هفته بازگشایی شوند که در این راستا مقرر شده است مانند سایر صنوف، بحث نظارت بر عملکرد مطب های پزشکی توسط همکاران دانشگاه علوم پزشکی صورت گرفته و به صورت مرتب از مجتمع ها و کلینیک های پزشکی بازدید صورت گرفته تا بحث رعایت مسایل بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی و فیزیکی صورت گرفته باشد.

وی با تاکید بر اینکه تمام شرایط بهداشتی و فاصله گذاری فیزیکی مطرح شده برای صنوف، در کلینیک ها و مجتمع های پزشکی نیز باید رعایت شود اظهار کرد: پزشکان برای بازگشایی مطب های خود نیاز به ثبت نام اولیه و دریافت کد مجوز بازگشایی از سامانه سلامت را ندارند.

تهیه پروتکل های بهداشتی برای بازگشایی دانشگاه‌ها

مدیرگروه مبارزه با بیماری های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی کرمان در بخش دیگری از صحبت های خود در رابطه با بازگشایی و فعالیت حضوری دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای ناپیوسته نیز گفت: چون تعداد دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی کم است، مقرر شده که اگر امکانات برگزاری کلاس ها با رعایت فاصله گذاری فیزیکی و اجتماعی بین دانشجویان وجود داشته باشد، از ابتدای اردیبهشت ماه کلاس های درس این مقاطع برگزار شود.

وی درباره شروع مجدد کلاس های درس بقیه مقاطع دانشگاهی نیز گفت: تصمیم گیری نهایی درباره زمان رسمی بازگشایی دانشگاه بر عهده شورای ملی مبارزه با کرونا است اما در هفته گذشته، دانشگاه‎ها موظف شدند پروتکل های بازگشایی را تدوین کنند و اینکه هر دانشگاه با چه ظرفیتی می تواند فعلا فعالیت خود را آغاز کند.

شفیعی افزود: در این پروتکل باید سقف برگزاری کلاس های حضوری با رعایت فاصله گذاری فیزیکی مشخص و بقیه دانشجویان آن کلاس درس به صورت مجازی در کلاس حضور پیدا کنند که قرار است هر دانشگاهی این پروتکل را آماده و براساس آن و با مصوبه ستاد ملی، کلاس های درس را مجددا آغاز کند که در همین راستا دانشگاه ها باید شرایط آمادگی لازم برای آغاز کلاس های درس از روز یکشنبه را داشته باشند اما در مجموع تصمیم نهایی بر عهده ستاد ملی مقابله با کرونا است.

وی درباره لزوم استفاده از ماسک گفت: در بحث اپیدمی ها، مدیریت گام به گام یک اصل است. در گام دوم مبارزه با کرونا در کشور، قرار است صنوف به صورت پلکانی باز شوند اما بحث فاصله گذاری فیزیکی و عدم ایجاد ازدحام در واحدهای صنفی و یا ادارات و دستگاه ها، همچنان جزء الزاماتی است که باید کارفرمایان رعایت کنند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تاکید بر اینکه در یک اپیدمی، حدس زدن زمان پایان آن اپیدمی ممکن است ماه‌ها طول بکشد تصریح کرد: مردم باید همچنان بحث های رعایت مسایل بهداشت فردی و فاصله گذاری های اجتماعی و فیزیکی را رعایت کنند و مراقب دست ها و مخاط بینی و دهان خود باشند.

در تاکسی‌ها، اتوبوس‌ها و مکان های پرازدحام و بسته از ماسک استفاده کنید

شفیعی افزود: توصیه می شود در وهله اول مردم از حضور در مکان های پرازدحام خودداری کنند اما اگر مجبور هستند به دلایلی از منزل بیرون آیند در تاکسی‌ها، اتوبوس‌ها و مکان های پرازدحام و بسته از ماسک استفاده بکنند (هنگام استفاده از ماسک باید دست‌ها تمیز باشد) اما در ماشین های شخصی و هنگام پیاده روی نیازی به استفاده از ماسک نیست.

مدیرگروه مبارزه با بیماری های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تاکید بر اینکه ایپدمی کرونا تمام نشده و وضعیت کنترل کرونا پایان یافته نیست، اظهار کرد: هم اکنون در مرحله برخورد گام به گام با این اپیدمی هستیم. در گام اول و با توجه به دوره کمون این بیماری، فشارها افزایش پیدا کرده بود و بحث های فاصله گذاری اجتماعی مطرح شده بود تا بتوانیم به مرحله ثبات زنجیره انتقال ویروس در کانون های پرخطر برسیم.

وی با تاکید بر اینکه وضعیت به آرامی به حال قبل بر خواهد گشت اظهار کرد: مردم باید توجه داشته باشند که به هیچ عنوان دولت موضوع را رها نکرده است. همانطور که شاهد هستید هم اکنون صنوف پر خطر بسته می باشند که خود نشان می دهد هنوز اپیدمی به پایان نرسیده است و در بحث مدیریت گام به گام اپیدمی هستیم.

در گام دوم مقابله با کرونا، مشارکت مردم بسیار موثر خواهد کرد

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در بخش پایانی صحبت های خود در نشست خبری با اصحاب رسانه درباره برخی باورهای غلط مبنی بر تاثیر استفاده از مشروبات الکلی و یا موادمخدر در جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا اظهار کرد: الکل‌های ۶۰ یا ۷۰ درصد، به عنوان مواد گندزدا زمانی اثر گذار خواهند بود که مستقیم با عامل ویروس برخورد کند.

شفیعی درباره نحوه عملکرد الکل با ویروس کرونا گفت: ویروس کرونا دارای غشای بیرونی حاوی چربی است. هنگامی که الکل ۶۰ یا ۷۰ درصد به غشای بیرونی آن برخورد می کند، این غشای چربی را شکافته و وارد بدنه ویروس شده و آب داخل آن را جذب می کند که سبب از بین بردن ویروس خواهد شد بنابراین در استفاده از الکل بر روی سطوح، باید زمان دهیم تا الکل بتواند این کار را انجام دهد.

مدیرگروه مبارزه با بیماری های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی کرمان بار دیگر با تاکید بر اینکه الکل های با درصدهای ۶۰ یا ۷۰ برای کشتن این ویروس موثر می باشند افزود: هیچ یک از مشروبات الکلی دارای چنین درصدی از الکل نیستند بنابراین در مقابله این ویروس کارساز نخواهند بود ضمن آنکه باید به این نکته نیز توجه داشت که نوشیدنی های الکلی ابتدا وارد دستگاه گوارش شده و الکل آن از دستگاه گوارش وارد کبد می شود و در آنجا تجزیه شده و متابولیک آزاد می کند که هیچ تاثیری در مقابله با ویروس کرونا نخواهد داشت.

وی در پایان با تاکید بر اینکه در گام دوم مقابله با کرونا، مشارکت مردم در کنترل این بیماری بسیار موثر خواهد کرد اظهار کرد: اگر بتوانیم زنجیره انتقال ویروس کرونا را از ابتدا قطع کنیم، خواهیم توانست به آرامی ویروس را از سطح جامعه حذف و در نهایت کنترل کنیم بنابراین نیازمند مداخله هوشمندانه مردم در شرایط کنونی هستیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.