• سه‌شنبه / ۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱۴:۴۹
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 99020906672
  • خبرنگار : 50108

/هفته شوراها/

دبیر سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی: شوراها بسیار تنها هستند

دبیر سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی: شوراها بسیار تنها هستند

ایسنا/خراسان رضوی دبیر سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی با بیان اینکه «باید بپذیریم که شوراها و مدیریت شهرها بسیار تنها هستند»، خاطرنشان کرد: ساز و کارهای حاکمیتی، قانونی و فرادستی شهرها و به خصوص کلان‌شهرها را تنها گذاشته‌اند.

مزدا نوبری در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص عملکرد دوره پنجم شورای اسلامی شهر مشهد در زمینه شهرسازی، اظهار کرد: در دوره‌های مختلف شوراهای اسلامی شهر مشهد، شورای اسلامی پنجم کارنامه‌ای دارد که در آن چند نقطه بسیار روشن وجود دارد. یکی از این نقاط، نگاه برنامه‌محور شورای پنجم است. اتفاقی در حوزه معاونت برنامه‌ریزی مدیریت شهری و شهرداری مشهد رخ داد که همه ما به عنوان یک شهروند، کمتر می‌توانیم آن را فراموش کنیم. اثر این اتفاقات مثبت تا سال‌ها باقی خواهد ماند.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه «به نظر می‌رسد هویت، شخصیت و کاراکتر جدیدی در برنامه‌ریزی شهر مشهد رخ داد»، ادامه داد: اساسا مدیریت یک شهر نیازمند پایه‌گذاری نقاط برنامه‌محور و پایه‌گذاری شهر هوشمند است که این امر یکی از نقاط روشن شورای پنجم است.

وی با بیان اینکه «رفاه پیوندی، بین مدیریت شهری و حتی شهرسازی با حوزه فرهنگ اتفاق افتاد»، تصریح کرد: در این دوره شورا، کمیسیون ویژه عمران و توسعه بهسازی توس شکل گرفت. توس از نظر فرهنگی در خراسان، جایگاه بسیار بزرگی دارد. این نوع نگاه فرامرزی شورا سبب شده که توس به عنوان یکی از پایتخت‌های تمدن خراسان بزرگ معرفی شود. این کار تنها در قالب سخنرانی و همایش اتفاق نیفتاد، بلکه شورا دست به توسعه، عمران و آبادانی توس زد که اتفاق‌های خوبی رخ داده است.

نوبری با اشاره به اینکه «تنها همین دو نقطه روشن نشان می‌دهد که در این دوره مدیریت شهری توانستیم به نتایج ارزشمندی برسیم»، بیان کرد: در خصوص شهر مشهد ما با کلان‌شهر روبه‌رو هستیم. نظامات توسعه و آبادانی در کلان‌شهرها لحظه‌ای و دفعی نیست، بلکه کلان‌شهرها نیازمند این هستند که در یک بستر مناسب، آرام‌آرام طعم آبادانی را بچشند.

وی با بیان اینکه «پنج دوره شورای اسلامی شهر مشهد، تاثیراتی بر توسعه مشهد گذاشته‌اند»، عنوان کرد: تمامی پنج دوره شوراهای شهر مشهد فراز و نشیب‌هایی داشته است. تصمیم‌های آن‌ها توسعه شهر را کند یا تند کرده و یا به ضرر و نفع شهر بوده است، اما در این پنج دوره، شوراهای اسلامی شهر توجه به سازوکارهای مدیریت شهری مشهد را  مورد توجه قرار داده‌اند.

دبیر سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی با اشاره به اینکه «ما امروز می‌توانیم نقدی بر عملکرد دوره‌های گذشته شورا داشته باشیم»، تاکید کرد: بعضی از دوره‌های شورای اسلامی شهر مشهد برآبادانی شهر شتاب داده و برخی نیز آن را کندتر کرده است.

نوبری با بیان اینکه «فارغ از اینکه بخواهیم مثبت یا منفی نگاه کنیم، عملکرد توسعه شهر مشهد در پنج دوره شورای اسلامی شهر مشهد سمت و سوهای مختلفی گرفته است»، گفت: در دوره‌ای به یک بخش  و در دوره دیگر بر بخش دیگری توجه شده است. این‌ نشان از موثربودن مدیریت شورایی است. ما با کلان‌شهر و شهر چندصدایی روبه‌رو هستیم. باید بپذیریم شهر مشهد ام‌القری شهرهای شیعی در تمامی سرزمین‌های اسلامی است.

وی با اشاره به اینکه «ما ساز و کارهای مختلفی در زمینه صنعت، گردشگری، تجارت، اقتصاد و به صورت مشخص فرهنگ در شهر مشهد داریم»، اظهار کرد: ما با شهری چندوجهی مواجه هستیم. این شهر چندوجهی، سمت و سوهایی در دوره‌های مختلف داشته است که نشان می‌دهد، بالاخره در توسعه و آبادانی شهر موثر بوده‌اند.

این استاد دانشگاه در خصوص نقش شورا در ساخت شهر هدفمند، بیان کرد: شهر اساسا پدیده‌ای چندوجهی است. شهر اساسا پدیده‌ای خطی یا صفر و یک نیست. شورا به معنای حضور صداها، نظریات و دیدگاه‌های مختلف است. هر شهری که تبدیل به کلان‌شهر می‌شود، وجوه شخصیت متعدد در آن وجود دارد. ما هیچ‌وقت نمی‌توانیم یک موجود چندوجهی را با نگاه تک‌وجهی مدیریت کنیم.

این کارشناس معماری و شهرسازی با بیان اینکه « این مسأله نشان می‌دهد که اصولا شوراها لازمه مدیریت شهرها هستند»، افزود: نگاه و تفکر شورای شهر، به نوعی پاشنه آشیل مدیریت شهر است. شورای شهر نقش کاملا موثری در ساخت شهر هدفمند داشته و دارد. اگر شورا نباشد و یا تنها نگاه تک‌وجهی وجود داشته باشد، در مدیریت شهر که اساسا یک پدیده چندوجهی است، نمی‌توان موفقیتی کسب کند.

دو تصمیم ارزشمند شورای پنجم شهر مشهد

نوبری با اشاره به اینکه «دو تصمیم در شورای پنجم شهر مشهد اتفاق افتاده که بسیار ارزشمند است»، عنوان کرد: هدف‌گذاری شهر مشهد و بر روی ریل قرار دادن و سوق دادن آن به عنوان شهر هوشمند، بسیار باارزش است. این تمرکز، همت و اعتمادی که گذاشته شده تا شهر مشهد به عنوان شهر هوشمند شناخته شود، یکی از لازمه‌های اساسی مدیریت شهرهاست. یکی دیگر از تصمیم‌ها و برنامه‌های ارزشمند شورای پنجم شهر مشهد، تمرکز بر توسعه و آبادانی توس است.

مشهد سهمی در بودجه‌های کشوری ندارد

وی با بیان اینکه «باید بپذیریم که شوراها و مدیریت شهرها بسیار تنها هستند»، خاطرنشان کرد: ساز و کارهای حاکمیتی، قانونی و فرادستی، شهرها و به خصوص کلان‌شهرها را تنها گذاشته‌اند. طبق قانون شهرها و به خصوص کلان‌شهرها باید خودگردان باشند  و از بودجه‌های کشوری سهمی ندارند. مشهد پایتخت مذهبی کشورمان است، اما سهمی در بودجه‌های کشوری ندارد. نظام حکومت مرکزی، شهرها را تنها گذاشته است. شورا و مدیریت شهر ناگزیر است که هر از گاهی برای معاش خود تصمیم‌هایی بگیرد که در دراز مدت به نفع شهر نباشد.

این کارشناس معماری و شهرسازی با اشاره به اینکه « این اتفاق طبیعی است»، گفت: به نظر من به جای اینکه انگشت اتهام را به سمت مدیریت شهری و شورا بگیریم، باید هرچه بیشتر در این موضوع تلاش کنیم که کلان‌شهرها از نگاه حمایتی قانون خالی و تنها نباشند.

نوبری با بیان اینکه «من نمی‌گویم که نظام شورایی وجود ندارد»، اظهار کرد: برای اینکه بدانیم نظام شورایی به چه اندازه اهمیت دارد، باید فضایی را فرض کنیم که نظام شورایی نباشد. یعنی به جای اینکه چانه‌زنی‌ها در بین نمایندگان مردم در شهروجود داشته باشد، این موضوع محدود در قالب مطالبات شخصی مسئولان و افرادی باشد که آن‌ها با پشتوانه رأی مردم نیستند. مسلما قدرت این چانه‌زنی‌ها و تاثیرگذاری، کم و کمتر خواهد شد. اگر از بحران خلف جلو برویم بهتر به معنی لازم خواهیم رسید.

دبیر سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی با اشاره به اینکه «ما نمی‌خواهیم معضلات را پنهان کنیم»، بیان کرد: در خصوص طرح‌های مختلفی مثل طرح تفصیلی، طرح بافت پیرامونی حرم مطهر و ساز و کارهایی که مشهد را تعیین  تکلیف می‌کند، مثل توسعه محتوایی شهر و بسیاری از پروژه‌های دیگر ما هنوز به نتیجه قطعی نرسیده‌ایم.

نوبری با بیان اینکه «اگر شورای اسلامی شهر نبود، مطمئن هستم بسیار عقب‌تر از وضعیت امروزمان بودیم»، عنوان کرد: باتوجه به اینکه بخش بیشتری از عمر شورای اسلامی پنجم شهر مشهد گذشته است، قانونگذاران فرادستی فرصت‌های باقی‌مانده را غنیمت بدانند. به هرحال شورای اسلامی پنجم، ماه عسل انتخاب مردم شهر مشهد است.

وی افزود: حوزه‌های قانونی، قانونگذاری و مجری قانون  لازم است که اعتماد مردم مشهد را به شورای پنجم غنیمت بدانند و در این فرصت باقی‌مانده کمک کنند تا بسیاری از تصمیم‌های کارساز شهر مشهد جلو برود. توجه مدیریت شهری در این دوره را به مقوله شهر هوشمند غنیمت بشمارند. شهر هوشمند تعریف جدید و غیر قابل انکار شهرهاست. اینکه فکر کنیم می‌توانیم این مسأله را پاک کنیم، غیرممکن است. باید این توجه‌ای که به موضوع شهر هوشمند در مشهد می‌شود را غنیمت دانست.    

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.