• چهارشنبه / ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱۳:۲۱
  • دسته‌بندی: زنجان
  • کد خبر: 99021007418
  • منبع : نمایندگی زنجان

در نشست فعالان دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی زنجان مطرح شد

کرونا سیستم آموزش عالی را متحول خواهد کرد

کرونا سیستم آموزش عالی را متحول خواهد کرد

ایسنا/زنجان زندگی با دگرگونی‌ها، تغییرات و تحولات شکل می‌گیرد، پویا و شتابنده می‌شود و گاهی ایستایی و بازگشت به گذشته، روند کلی حرکت در تحولات نمایان می‌شود، هرچند آن یک تهدید باشد!

بسیاری برای نیل به اهداف به فرصت نیاز دارند و این فرصت‌ها را نردبان توفیق و ترقی می‌دانند اما همواره این فرصت‌ها نیستند که انسان را به کمال و تعالی سوق می‌دهند و گاهی تهدیدهایی به وجود می‌آید که فرصت‌هایی بزرگ از درون‌شان متولد می‌شود و چه بسا چنین تهدیداتی قوه محرک و شتاب‌دهنده در روند حرکت و تغییر در مسیر آن به سمت تعالی باشد.

ویروس کرونا بزرگ‌ترین تهدید بشریت در عصر حاضر است. این بیماری چه بسا جان صدها هزار انسان را تهدید می‌کند و دستاوردهای علوم مختلف را به چالش می‌کشاند اما این بیماری حرکت آرام و دور کند دنیا برای نیل به کمال را نمایان کرد. فرصت‌های بزرگ از درون تهدیدهای کرونا ویروس برای جوامعی اتفاق خواهد افتاد که خویشتن خویش را نبازند و با مهارت و کاردانی مسیرهای منتهی به تهدید را شناخته و متناسب با تهدید فرصت به وجود آورند.

سال‌ها بود سیاست آموزش به صورت مجازی و برخط و از راه دور، روی میزها و در کنج قفسه کتابخانه و پژوهشگاه‌ها خاک می‌خورد و فرصت‌های بزرگ همچون یخی بودند که در مقابل آفتاب آب می‌شد اما کروناویروس با همه زشتی‌ها به حرکت‌ها شتاب و به تصمیم‌های خاک خورده تکان داده است.

به گفته محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بنا بود سیاست آموزش‌های مجازی از اوایل دهه ۷۰ مورد توجه مسئولان و آموزش عالی قرار گیرد اما این تصمیم تاکنون محقق نشد.

برگزاری آموزش‌های برخط در فضای الکترونیک و مجازی در دانشگاه‌ها و مدارس با همه مشکلات و تنگناها مورد توجه قرار گرفت و کرونا زبان گویای بسیاری از نقایص و مشکلات شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط‌عمومی دانشگاه آزاد اسلامی زنجان، نخستین جلسه ویدئو کنفرانسی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان با فعالان دانشجویی واحد زنجان برگزار شد تا روند فعالیت‌های آموزشی برخط، فعالیت فرهنگی در فضای مجازی و وضعیت و رفتار مردم و دانشگاهیان در مورد پدیده بزرگ قرن مورد توجه و بررسی قرار گیرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان در این جلسه با اشاره به شیوع بیماری کرونا گفت: مردم ایران در این مقطع حساس مهربانانه و جهادی به یاری دست‌اندرکاران نظام سلامت کشور رفتند و سیل مهربانی جاری شد و هیچ‌کس احساس تنها بودن نکرد.

علیرضا فیروزفر ادامه داد: رفتار ایرانیان سرافراز با رفتار مردمان دنیا در مواجهه با این پدیده بزرگ تفاوت داشت و سبک زندگی و  رفتاری ایرانی - اسلامی به نمایش درآمد.

وی یادآور شد: پدیده کروناویروس بزرگ‌ترین پدیده  و مسئله تحقیقی برای دانشمندان و محققان جهان است و اینکه مردم دنیا در مقابل این پدیده چه عکس‌العملی خواهند داشت.

این مسئول با اشاره به وضعیت دانشگاه‌ها و آموزش در دوران شیوع کرونا، افزود: از اسفندماه که بحث کرونا جدی شد، تغییرات خیلی زیاد و جدی در همه سیستم‌ها و فرآیندهای دنیا و کشورمان ایجاد شد. سیستم دانشگاهی ما دچار تحول اساسی شد. از همان روزهای اول با توجه به رشد آمار و پیش‌بینی‌ها مشخص بود که حرکت به سمت ارائه آموزش‌های برخط از ملزومات زمان حاضر است.

وی اظهار کرد: دانشگاه آزاد اسلامی با تدبیر ریاست عالی دانشگاه و به همت تیم جهادی سازمان مرکزی موفق شد در صدر دانشگاه‌های کشور و قبل از همه به صورت متمرکز زیرساختی ایجاد کند که به صورت سراسری و با کنترل از مرکز بتوان خدمات آموزش‌های برخط ارائه کرد.

فیروزفر ادامه داد: هر چند بعضی از موسسات آموزش عالی دیگر نیز به این یقین رسیده بودند که درگیری که از شروع بیماری به وجود آمده، لاجرم آموزش‌های نیم‌سال را به سمت آموزش‌های برخط خواهد برد ولی با تدبیری که در دانشگاه آزاد اسلامی اتفاق افتاد، این دانشگاه پیشرو گشته و نتیجه کار عیان شد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی زنجان افزود: این دانشگاه با بیش از یک میلیون دانشجو به صورت متمرکز حوزه آموزش‌های برخط را مدیریت می‌کند و این موضوع در شرایط حاضر با توجه به زیرساخت‌ها کار چندان ساده‌ای نیست و اگر این موضوع در شرایط عادی رخ می‌داد، قطعا به یک برنامه‌ریزی چندماهه نیاز داشت تا بتوان چنین سیستمی را پیاده کرد.

وی گفت: برای مدیریت و نظارت بر آموزش‌های برخط، فعالیت‌های گسترده‌ای از ابتدای طرح این موضوع و در ادامه در ایام تعطیلات نوروزی اتفاق افتاده و طراحی سیستم‌های ارتباط با دانشجویان و اساتید با دانشگاه و ارتباط دانشجو و استاد و سامانه‌های رسیدگی و نظارت بر روند فعالیت و سامانه پیامکی شناسایی مشکلات دانشجویان از فعالیت‌های مهم استان زنجان برای احصای مشکلات و رفع آن‌ها بود.

فیروزفر تصریح کرد: به همه دانشجویان پیامک ارسال شد که چنانچه دانشجویی در آموزش برخط دچار مشکل شود تنها با ارسال عدد «۱» اعلام مشکل کند تا تیم پشتیبان آموزش‌دیده جهت رفع مشکل با وی تماس بگیرد و این اتفاق افتاد.

وی، نظارت بر محتوای آموزش‌های برخط را از دیگر راهبردهای این دانشگاه عنوان کرد و گفت: برای کنترل کیفیت کلاس‌ها علاوه بر تمهیدات سازمان مرکزی، واحدهای استان زنجان نیز با طرحی با عنوان «مدیریت سیستم» به نظارت پرداختند. همکاران واحدها به صورت آنلاین در اکثر کلاس‌ها حضور پیدا می‌کنند و محتوای آموزشی کلاس‌ها کنترل و نظارت می‌شود تا مطالب ارائه شده در کلاس‌ها در قالب PDF و پاورپوینت در اختیار دانشجویان قرار گیرد.

فیروزفر ادامه داد: برای تسهیل در امور دانشجویان و ارتباط دانشجو با استاد و برعکس تعداد بیش از ۱۰۰ پشتیبان در سطح استان فعال هستند که شماره تلفن پشتیبان‌ها روی سایت دانشگاه و در قالب‌های مختلف به اطلاع دانشجویان و اساتید اطلاع‌رسانی شده است.

وی به رسالت و نقش فعالان دانشجویی در عصر حاضر اشاره کرد و گفت: فعالان دانشجویی در این مقطع حساس وظیفه حساس و رسالت بزرگی بر دوش دارند و انتظار داریم همانگونه که در بسیاری از مسائل در کنار دانشگاه بوده‌اید در این گذر حساس که می‌تواند سرمنشاء تحولات مهم برای جامعه باشد، فعالانه وارد عرصه شوید.

این مسئول ادامه داد: برای ارائه آموزش‌های برخط همه گروه‌ها، تشکل‌ها، کانون‌ها و انجمن‌های علمی با همه اعضا و تمام نیرو و امکانات وارد عرصه شوند و با هم‌فکری مسئولان دانشگاه را در ارائه هرچه بهتر آموزش‌های برخط یاری دهند و همه امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری دانشگاه در اختیار فعالان دانشجویی و همه دانشجویانی است که بتوانند در این فرآیند به یاری دانشگاه بیایند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی زنجان در ادامه این دیدار مجازی به پرسش‌های فعالان دانشجویی پاسخ داد و اظهار کرد: بازگشایی دانشگاه در آینده نزدیک بستگی به شرایط کشور در مواجهه با این بیماری دارد و دانشگاه، اساتید و دانشجویان خود را برای دو سناریو پیش رو که استمرار کلاس‌ها به صورت برخط و یا حضوری باشد، آماده کنند و تمهیدات لازم باید اندیشیده شود.

وی به برگزاری دروس عملی اشاره کرد و گفت: اگر روند آموزش به صورت فعلی ادامه پیدا کند با حفظ فاصله‌گذاری و رعایت پروتکل‌های بهداشتی کلاس‌ها برگزار خواهد شد و اگر روند به روال عادی برگردد، کلاس‌های عملی مطابق گذشته برگزار خواهد شد و البته برخی کلاس‌های عملی در برخی رشته‌ها مانند کامپیوتر امکان برگزاری به صورت مجازی را دارند.

وی به میزان مشارکت دانشجویان در برگزاری کلاس‌های برخط اشاره کرد و گفت: بیش از ۹۷ درصد کلاس‌ها به صورت برخط برگزار می‌شود و میزان مشارکت دانشجویان در این کلاس‌ها روند صعودی داشته و در حال حاضر به حدود ۷۰ درصد متوسط استانی رسیده است. هر چند در برخی واحدها مشارکت دانشجویی بالای ۸۵ درصد نیز ثبت می‌شود.

این مسئول به پرسش یکی از فعالان دانشجویی در خصوص وضعیت شهریه خوابگاه دانشجویی اشاره کرد و ادامه داد: در این خصوص با یک سیاست متحد کشوری عمل خواهد شد.

موضوع برگزاری امتحانات پایان ترم دانشجویان، یکی دیگر از مباحث این نشست مجازی بود که رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان به شیوه‌های برگزاری آن اشاره کرد و گفت: ویروس کرونا یک پدیده کاملا ناشناخته است و آنچه تاکنون در سطح دنیا مطرح شده است، یافته‌های تجربی در خصوص این بیماری است و هیچ روند مشخصی در این خصوص شناسایی نشده و لذا باید منتظر بود که روند به چه شکلی پیش می‌رود.

وی سناریوهای احتمالی برای امتحانات را برشمرد و گفت: دو سناریو برای برگزاری امتحانات پیش روی دانشگاه است. سناریوی اول این است بیماری فروکش کند و امتحانات مطابق گذشته به صورت حضوری برگزار شود و اگر این اتفاق نیافتد باید دانشگاه، دانشجویان و اساتید تجربه نوین برگزاری امتحان در بستر آموزش برخط را تجربه کنند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان، گریزی هم به فعالیت‌های ستاد پیشگیری از کرونا داشت و اظهار کرد: دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان با طرح موضوع کرونا اولین جلسه خود را اول اسفندماه برگزار کرد و در جلسات استانی یکی از اعضای موثر این ستاد بود.

وی تاکید کرد: آشپزخانه مرکزی نقاهت‌گاه‌های زنجان توسط دانشگاه آزاد اسلامی زنجان مدیریت می‌شود و این مرکز وظیفه تامین غذای این نقاهتگاه‌ها در سطح شهر زنجان را بر عهده دارد.

این مسئول یادآور شد: برای تشخیص بیماری کرونا در مراکز بیمارستانی و آزمایشگاهی دستگاه تشخیصReal Time PCR در اختیار دانشگاه علوم‌پزشکی قرار داده شده است.

فیروزفر با اشاره به مشارکت دانشگاه آزاد اسلامی در تامین نیاز دانشگاه علوم‌پزشکی برای تجهیز نقاهتگاه‌ها در سطح استان زنجان افزود: با تحویل ۳۷۰ تخت و مشارکت خوبی در تجهیز نقاهت‌گاه‌ها داشته‌ایم.

وی با اشاره به تولید محصولات پزشکی و بیمارستانی در سطح استان برای تامین بخشی از نیازها، توضیح داد: تولید بیش از ۲۰۰ هزار عدد ماسک استریلیزه و تولید محلول ضدعفونی کننده توسط واحد زنجان و تولید گان پزشکی در واحد ابهر و مشارکت دانشجویان و تشکل‌های دانشجویی و بسیج دانشجویی واحد زنجان در تولید ماسک  و نیز توزیع اقلام ضدعفونی کننده بین اقشار نیازمند جامعه، بخشی از این فعالیت‌ها بود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.