• شنبه / ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱۳:۰۹
  • دسته‌بندی: خبر بازار
  • کد خبر: 99021309041
  • خبرنگار : 30054

آشنایی با افزودنی‌ها در صنایع غذایی

آشنایی با افزودنی‌ها در صنایع غذایی

افزودنی‌های شیمیایی مواد غذایی تاریخچه‌ای طولانی دارند. در چین باستان از موم‌های پارافینی جهت تسریع در رسیدن میوه‌ها استفاده می‌کردند، مصری‌ها از زعفران برای رنگ کردن غذا و رومی‌ها نیز از آلوم (سولفات آلومینیوم) برای سفید کردن نان بهره می‌بردند.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام مبتکران شیمی، اولین استفاده عمده از یک افزودنی غذایی را احتمالا بتوان به استفاده از نمک برای نگهداری غذاهایی مانند گوشت ماهی، گاو، گوسفند و ... دانست، در این روش نمک با استفاده از جذب رطوبت از رشد باکتری‌ها جلوگیری  می‌کند. با این حال تا قرن نوزدهم هنوز

نمی‌دانستیم که میکروب‌ها عامل فساد مواد غذایی هستند و پس از آن بود که به شکلی جدی‌تر به مبحث فساد در مواد غذایی و جلوگیری از آن پرداخته شد.

امروزه ترکیبات شیمیایی مختلفی به غذاها اضافه می‌شوند که دلایل استفاده از آنها را می توان به صورت زیر تقسیم‌بندی کرد:

· جلوگیری از فساد و افزایش زمان ماندگاری

· بهبود طعم ، مزه و بو

· تنظیم اسیدیته و pH

· تغییر رنگ

· تغییر ویسکوزیته

· تشکیل امولسیون

· شیرین سازی

· جبران کمبود عناصر غذایی خاص مانند ویتامین و پروتئین

در میان ترکیبات و افزودنی‌های مختلفی که برای افزایش ماندگاری می‌توان به کار برد، ترکیبات حاوی سدیم مانند نیتریت سدیم، استات سدیم، سیترات سدیم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند، زیرا علاوه بر افزایش زمان ماندگاری مواد غذایی قابلیت‌های دیگری مانند تنظیم اسیدیته هم دارند.

در ادامه به معرفی چند ترکیب پرکاربرد به عنوان افزودنی در صنایع غذایی و ذکر خواص آنها خواهیم پرداخت همچنین می توانید برای خرید استات سدیم، سیترات سدیم، نیتریت سدیم و سایر مواد شیمیایی مورد استفاده در صنایع غذایی به وبسایت مبتکران شیمی مراجعه فرمایید.

استات سدیم:

استات سدیم که به عنوان نمک استیک اسید شناخته می‌شود ترکیبی کاملا محلول در آب است از این رو به راحتی می‌تواند در محصولات غذایی مورد استفاده قرار گیرد.  

کاربرد استات سدیم در مواد غذایی:

عموما استات سدیم در صنایع غذایی برای مقاصد زیر استفاده می‌شود:

· خنثی‌سازی غذاهای قلیایی

· ثابت نگهداشتن pH و ایفای نقش بافر

· بهبود طعم

· جلوگیری از رشد باکتری‌ها و بهبود زمان ماندگاری

بسیاری از محصولاتی که به صورت روزمره از آنها استفاده می‌کنیم مانند پنیر، چیپس، غذاهای کنسروی، آجیل، بستنی، شکلات و آب نبات همگی دارای سدیم استات هستند.

سیترات سدیم

سیترات سدیم از دیگر ترکیبات حاوی سدیم است که در صنایع غذایی به کار برده می‌شود و عمده مصرف آن به عنوان عامل بافری، طعم‌دهنده و نگهدارنده است.

در نوشیدنی‌ها این ترکیب عموما به عنوان بافر و برای تنظیم اسیدیته به کار برده می‌شود، هرچند خواص نگهدارندگی و طعم منحصر فردی که دارد نیز اثرات مثبتی بر روی خصوصیات نوشیدنی‌ها می‌گذارند.

سدیم سیترات را در محصولات غذایی مانند بستنی، مربا، شیر، نوشابه های انرژی زا، نوشابه‌های گازدار و ... می‌توان یافت. در هنگام خرید سیترات سدیم باید توجه داشت که این محصول در گریدهای خوراکی، دارویی و صنعتی به بازار عرضه می شود و گرید خریداری شده حتما باید متناسب با نوع کاربری انتخاب شود.

نیتریت سدیم

عمده کاربرد نیتریت سدیم، استفاده به عنوان نگهدارنده و تثبیت کننده رنگ در محصولات گوشتی است. این نگهدارنده به صورت موثری از رشد میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا مانند باکتری به وجود آورنده سم بوتولیسم (کلوستریدیوم بوتولینوم) جلوگیری می‌کند.

با این حال استفاده از نیتریت سدیم در محصولاتی نظیر سوسیس، کالباس، بیکن و ... معترضانی نیز دارد. این افراد عقید دارند که این نگهدارنده در صورت حرارت دیدن می‌تواند به نیتروزآمین تبدیل شود که ماده ای سرطان‌زاست.

با این حال تاکنون سرطان زا بودن نیتریت سدیم اثبات نشده و مورد تایید بسیاری از سازمان‌های بهداشتی است.

در جدول زیر میزان دوز مجاز برای استفاده از این ماده نشان داده شده است:

صنعتگران و فعالین در حوزه صنایع غذایی می‌توانند جهت خرید نیتریت سدیم با کیفیت عالی و قیمت مناسب با کارشناسان موسسه مبتکران شیمی مشاوره نمایند.

سولفات کبالت

تا به اینجا در مورد افزودنی‌های غذایی خصوصا ترکیبات سدیمی سخن گفتیم و با کاربرد و نحوه عملکرد برخی از آنها آشنا شدیم. در ادامه با سولفات کبالت که در غذای دام و گیاهان مورد استفاده قرار می‌گیرد نیز بیشتر آشنا خواهیم شد.

کبالت از جمله عناصری است که موجودات زنده برای ادامه حیات خود به مقدار اندکی از آن نیاز دارند. این عنصر در ساخت ویتامین B۱۲ نقش دارد و در گیاهان نیز توانایی مقاومت در مقابل خشکی را افزایش می‌دهد.

برای جبران کمبود کبالت در حیوانات و گیاهان از سولفات کبالت استفاده می‌شود که در مورد حیوانات با خوراک دام مخلوط شده و در گیاهان نیز به خاک افزوده می‌شود. اگر قصد خرید سولفات کبالت با کیفیت را دارید حتما آن را از فروشندگان معتبر و با سابقه تهیه کنید.

درنهایت مطالب ذکر شده را می‌توان به شرح زیر خلاصه کرد:

· نمک طعام را می‌توان اولین نگهدارنده غذایی استفاده شده توسط بشر معرفی کرد.

· امروزه نمک های سدیم مانند استات، سیترات و نیتریت از افزودنی های محبوب در صنایع غذایی هستند و می توانند علاوه بر بالا بردن زمان ماندگاری غذاها در بهبود طعم و اسیدیته نیز موثر باشند.

· در خصوص استفاده از نیتریت‌ها باید محتاط بود و دوز تایید شده را رعایت کرد.

· سولفات کبالت برای جبران کمبود کبالت با غذای حیوانات مخلوط می‌شود.

موسسه مبتکران شیمی به عنوان تامین کننده و تولید کننده انواع مواد اولیه شیمیایی با بهترین کیفیت و مناسبترین قیمت، همواره آماده همکاری با بخش های فعال صنایع مختلف و تامین مواد شیمیایی مورد نیاز آنها می باشد.

وبسایت:

www.mbkchemical.com

شماره های تماس:

۰۲۱-۷۷۶۴۱۱۳۶

۰۲۱-۷۷۶۵۷۱۳۱

انتهای رپرتاژ آگهی