• شنبه / ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱۴:۲۳
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 99021309144
  • منبع : نمایندگی همدان

روزهای کرونازده و ابتکار جدید اسدآباد در بازگشایی مدارس روستایی

روزهای کرونازده و ابتکار جدید اسدآباد در بازگشایی مدارس روستایی

ایسنا/همدان در حال حاضر با توجه به بحث رخداد منحوس و نامیمون کرونا کلاس های آموزشی مستقیم مدارس ابتدایی با اتمام تعطیلات با شکل و شمایل جدیدی آغاز شده و دانش آموزان در این باب جدید در فضای مجازی همچنان با حضور مدیر و معلم وارد کلاس درس خود شده و از کلاس درس و معلم بی بهره نمانده اند.

در این شبکه مجازی یک زیرساخت کلی برای آموزش و پرورش است که قابلیت ارائه خدمات آموزشی به ۱۶ میلیون دانش آموز را داشته به طوریکه میزان استفاده دانش آموزان از شبکه اجتماعی (شاد) به ظرفیت فناوری ارتباطات، شبکه اینترنت و دستگاه های هوشمند خانواده ها و معلمان بستگی دارد، با این حال زیرساخت های لازم توسط آموزش و پرورش برای همه دانش آموزان مهیا شده است.

اما در این بین برخی از روستاها دارای محدودیت دسترسی به اینترنت بوده که در راستای عدالت آموزشی نیز باید فکری به حال این دانش آموزان شود که در کنار برنامه های آموزشی شبکه های تلویزیونی به نحوی مشکلات درسی خود را بتوانند به کمک معلمان خود مرتفع کنند.

در حال حاضر در شهرستان اسدآباد دانش آموزان ابتدایی تعداد معدودی از روستاها به علت ضعیف بودن اینترنت با مشکل محدودیت دسترسی به شبکه شاد مواجه هستند که از امروز بنا به مصوبه شورای آموزش و پرورش شهرستان در هفته گذشته، تصمیم به از سرگیری آموزش های مستقیم این دانش آموزان گرفته شده است.

اما چگونگی برگزاری و از سرگیری فعالیت آموزشی این مدارس روستایی در گیرودار و دغدغه بحث داغ کروناویروس به چه نحو خواهد بود؟

فرماندار شهرستان اسدآباد در این باره به خبرنگار ایسنا گفت: رخداد نامیمون انتشار کروناویروس یکی از چالش های سنگین هر کشوری بوده که به واسطه ناشناخته بودن این پدیده و چگونگی تأثیر و تأثر، نیازمند مراقبت های جدی بهداشت فردی و اجتماعی است و برای تطبیق با شرایط کنونی و تعطیلی مدارس در دوران کرونایی شبکه اجتماعی دانش آموزی فرصت ارزشمندی برای استمرار یادگیری در فضای مجازی بوده و محیط یادگیری متنوعی را در اختیار دانش آموزان قرار می‌دهد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۰۰ درصد مدارس ابتدایی اسدآباد به سیستم شاد متصل هستند، اعلام کرد: در دو منطقه کوهستانی چهاردولی و کلیایی به علت کوهستانی بودن در تعداد انگشت شماری از روستاها و به علت ضعیف بودن اینترنت و محدود بودن دسترسی به شبکه اجتماعی دانش آموزی(شاد) در راستای عدالت آموزشی تصمیم بر این شد که نسبت به از سرگیری فعالیت آموزش مستقیم این تعداد روستا در شهرستان اقدام کنیم که البته در این اقدام آموزش های مستقیم در فضای باز با رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری هوشمند اجتماعی برگزار خواهد شد.

رئیس اداره آموزش و پرورش اسدآباد هم با اشاره به آغاز فعالیت ۲۳ مدرسه دو شیفته زیر ۲۰ خانوار در سطح روستاهای دارای محدودیت اینترنت در شهرستان اظهار کرد: در راستای عدالت آموزشی در روستاهایی چون دهبور، علی آباد ایوراع، قره بلاغ و ده سفید فعالیت آموزش مستقیم دانش آموزان از امروز با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی و رعایت فاصله گذاری هوشمند آغاز و مدارس ابتدایی این روستاها بازگشایی شده است.

غلامرضا همایی‌لطیف ادامه داد: در این مدارس تک شیفته و دو شیفته که دارای یک یا دو معلم هستند، با رعایت فاصله گذاری به صورت مقطع پایه به پایه در فضای باز با پنج دانش آموز در هر دو ساعت کلاس های آموزشی برگزار خواهد شد و بعد از گرفتن آموزش های دو ساعته با رعایت پروتکل ها کلاس به اتمام رسیده و پایه بعدی مجدداً شامل پنج دانش آموز کلاس های آموزشی خود را آغاز می کنند. 

وی با بیان اینکه این طرح از جمله طرح های ابتکاری آموزش و پرورش اسدآباد بوده و سعی بر آن است تا در کمترین زمان به صورت شیفتی و پایه به پایه دانش آموزان آموزش های خود را فراگرفته و طی این زمان برای رعایت موارد و پروتکل های بهداشتی دانش آموزان در این فرآیند نیازی به استفاده از سرویس بهداشتی نداشته باشند، خاطرنشان کرد: زنگ شستشوی دست ها در آغاز ورود به  کلاس درس، در مابین کلاس و پایان کلاس و خروج از مدرسه از جمله مواردی است که در این بین به آن توجه شده است.

همایی‌لطیف تصریح کرد: در فاز اول فعلاً مناطقی که دارای محدودیت دسترسی به اینترنت در روستاهای کوهستانی شهرستان دارند، نسبت به اجرای این طرح اقدام شده و فاز دوم طرح از سرگیری آموزش مستقیم مدارس روستایی منتظر تصمیم ستاد ملی کرونا خواهد بود.

رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان اسدآباد در ادامه تأکید کرد: حضور مدیران در این کلاس ها به صورت جهاد آموزشی خودجوش بوده و الزامی در آن وجود نداشته است.

وی در بخش دیگری بیان کرد: از امروز توزیع درسنامه و بسته های آموزشی در بین تمام دانش آموزان که در رابطه با شبکه اجتماعی دانش آموزی شاد دارای محدودیت بوده و اینترنت به نحوی برای آنان ضعیف است، در این شهرستان آغاز شده است.

همایی لطیف در پایان یادآور شد: استقبال خوبی از شبکه اجتماعی دانش آموزان(شاد) در شهرستان اسدآباد شده و والدین مدیریت بسیار مناسبی در رابطه با این شبکه اجتماعی داشته اند که قابل تقدیر است.

اسماعیل صیفوری، آموزگار مدرسه ابتدایی امام رضا(ع) قره بلاغ نیز به خبرنگار ایسنا گفت: در حال حاضر فعالیت این مدرسه با رعایت نکات بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی چهار متر آغاز شده و در این مدرسه شش پایه ای در هر یک ساعت و نیم تا دو ساعت یکی از پایه ها به صورت حضوری تدریس می شود.

وی خاطرنشان کرد: ماسک و دستکش مورد نیاز این دانش آموزان توسط شبکه بهداشت روستا تأمین شده و مشکلی در این رابطه وجود ندارد ضمن اینکه شستشوی دست ها نیز طی دو ساعت آموزش حضوری سه وعده شامل ابتدای ورود، مابین درس و خروج از مدرسه انجام می گیرد و طی تدریس دو ساعته، زنگ تفریح وجود ندارد.

صیفوری اضافه کرد: در حال حاضر اکثریت دانش آموزان این مدرسه به شبکه شاد متصل هستند اما به علت ضعیف بودن اینترنت با محدودیت آموزش در شاد در این روستا مواجه هستیم که برگزاری کلاس های آموزشی به صورت مستقیم طی دو ساعت تدریس تا حدود بسیاری مشکل درسی دانش آموزان را مرتفع خواهد کرد.

خداداد احمدی، آموزگار مدرسه ابتدایی روستای چاروق نیز تصریح کرد: مدرسه ابتدایی این روستا به علت ضعیف بودن اینترنت و محدودیت شبکه شاد از امروز بازگشایی شده و با رعایت کامل بهداشت و رصد پروتکل های بهداشتی کلاس های درسی مقطع ابتدایی آغاز شده است و ماسک و دستکش دانش آموزان نیز در این رابطه تأمین بوده و مشکلی وجود ندارد و بحث مرتب شستشوی دست، گندزدایی و ضد عفونی مدرسه نیز اجرا می شود.

در پایان امیداریم که این ابتکار شهرستان پایلوتی برای دیگر مدارس روستایی دارای محدودیت دسترسی به اینترنت و شبکه شاد در سطح استان باشد و بتوان با این اقدام ضمن رعایت موارد بهداشتی  و توجه به سلامت جامعه و دانش آموزان و معلمان، باشرایط موجود وضعیت آموزشی، خود را تطبیق و وفق داد. در کنار این موارد از خانواده هایی که به علت مشکلات اقتصادی قادر به فراهم کردن امکانات لازم همچون تلفن همراه و اینترنت برای بهره مندی فرزند خود به منظور استفاده از شبکه شاد  نیستند نیز نباید غفلت شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.