• شنبه / ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱۵:۵۶
  • دسته‌بندی: خبر بازار
  • کد خبر: 99021309241
  • خبرنگار : 30054

راه رسیدن به خوشبختی چیست؟

راه رسیدن به خوشبختی چیست؟

خوشبختی واژه‌ای زیباست که غایت و هدف بسیاری اعمال مان بر محور آن می چرخد. خوشبختی برای هر کس معنا و مفهوم خاصی دارد.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام مشاورانه، عده‌ای ممکن است خوشبختی را معادل پول و رفاه اقتصادی بدانند و عده‌ای دیگر رسیدن به معشوق را بزرگ ترین خوشبختی خود عنوان کنند.

راز خوشبختی چیست

البته تعریف ما از خوشبختی تا حد زیادی به شرایط و نیازهای ویژه همان زمان بستگی دارد و می تواند به مرور زمان نیز تغییر کند.

به عنوان مثال وقتی در بستر بیماری هستیم خوشبختی را عافیت و تندرسی تعریف می‌کنیم و یا وقتی در ناامنی و ترس به سر می‌بریم خوشبختی برایمان معادل احساس آرامش و خاطرجمعی است.

خوشبختی چیست؟

علاوه بر این، سن و مرحله رشدی که در آن به سر می بریم نیز در نگاه مان به خوشبختی دخیل است.

برای یک نوجوان که به دنبال هویت و استقلال است، در مقایسه با یک فرد سالخورده که با تنهایی دست و پنجه نرم می‌کند، خوشبختی معنا و تعابیر متفاوتی خواهد داشت.

به طور کلی روانشناسان خوشبختی را یک حالت روحی روانی خاص می‌دانند که با احساس رضایت از زندگی، شادمانی و لذت بردن از لحظات همراه است.

و خوشبخت نیز کسی است از وضعیت موجود و آنچه که دارد، رضایت کامل دارد. بنابراین طبق این تعریف ملاک، رضایتمندی انسان است و نه موقعیت یا شرایط محیطی خاص.

راه خوشبختی چیست؟

از نظر شما خوشبختی یا بدبختی افراد از قبل و بر اساس تقدیر و سرنوشت شان رقم می‌خورد؟

یا در گروه افرادی هستید که خوشبختی را نتیجه انتخاب‌ها و تصمیم خود می‌دانند؟

مسلما اینکه شما چه دیدگاهی در خصوص خوشبختی داشته باشید در میزان تلاش و احساس کنترلی که بر زندگی دارید تاثیرگذار است.

اما اعتقاد به سرنوشت برای مان چه نفعی دارد؟

شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید انتخاب، آزادی و قدرت تصمیم‌گیری اگرچه یک مزیت در زندگی بشر بوده اما همواره یکی از ترس‌های وجودی انسان نیز ترس از تصمیم گیری و انتخاب است.

بنابراین با نگاهی به ریشه باورمان مبنی بر سرنوشت و تقدیر، شاید بتوان گفت اعتقاد به سرنوشت تا حدودی از انسان سلب مسئولیت می‌کند.

البته لازم است بین خوشبختی و موفقیت تمایز قائل شویم.

اگرچه موفقیت در اهدافی که با آگاهی و علاقه اتخاذ کرده‌ایم باعث رضایت، شادمانی وخوشبختی میشود اما موفقیت به معنای دست یابی به اهداف و مقاصد گوناگون است و لزوما به خوشبختی منتهی نمی‌شود.

چه عواملی در احساس خوشبختی تاثیرگذار است؟

سرمایه اجتماعی

شاید برای شما هم پیش آمده باشد با فردی برخورده باشید که از رفاه و سرمایه مالی کافی برخوردار بوده اما به دلیل انزوا و عدم مهارت‌های اجتماعی از زندگی ناراضی و نالان باشند.

اگرچه نقش سرمایه اقتصادی در افزایش میزان رضایت‌مندی و خوشبختی انکارناپذیر است، اما تحقیقات مختلف از مفهوم سرمایه اجتماعی به عنوان عامل مهم در احساس خوشبختی یاد می‌کنند.

سرمایه اجتماعی یا همان شبکه روابط اجتماعی مان شامل دوستی‌ها، گروه‌های مختلف اجتماعی، و اعتماد اجتماعی است.

سرمایه اقتصادی

تحقیقات مختلف نشان داده است که درآمد تا اندازه‌ای که نیازهای مادی افراد را برطرف سازد، بر میزان خوشبختی افراد تاثیرگذار است، ولی درآمد بیش از حد نیاز، خوشبختی را افزایش نمی‌دهد.

اعتقادات مذهبی

افرادی که از اعتقادات مذهبی بالایی برخوردارند کمتر دچار پوچی و رهاشدگی می‌شوند و با داشتن احساس اتصال با خالق هستی و معنا برای زندگی  از احساس خوشبختی بالاتری برخوردارند.

همچنین افرادی که در مراسم و فعالیت‌های مذهبی شرکت می کنند از احساس آرامش، صمیمت، عشق، برابری و خوشبختی برخوردارند.

فعالیت‌های اوقات فراغت

فعالیتها و سرگرمی‌های اوقات فراغت که از تنوع بالایی نیز برخوردارند، یکی از منابع اصلی احساس رضایت و خوشبختی ما به شمار می‌آیند.

این فعالیت ها که بر حسب علاقه و با آزادی و انتخاب خودمان دنبال می شوند، می تواند شامل حیطه های ورزشی، هنری، گردشی و…باشد که فرد از انجام آن لذت می برد.

سلامت جسمانی و روانی، رضایت شغلی و تحصیلی، و همچنین وضعیت تاهل و رضایت خانوادگی از دیگر عوامل تاثیر گذار در احساس خوشبختی است.

راه‌های رسیدن به خوشبختی چیست؟

تقریبا همه ما در زندگی خویش به دنبال اهداف و مقاصد خاصی هستیم. این اهدف می‌توانند اخذ مدرک تحصیلی، خرید ماشین یا آپارتمان، ازدواج یا بچه دار شدن باشد.

اما برخلاف تصورمان خوشبختی رسیدن از نقطه الف به نقطه ب و … نیست.

آنچه اکثر فیلسوفان و متخصصان از گذشته تا به اکنون به آن تاکید داشته‌اند، زندگی و زیستن در لحظه حال است.

می‌توان گفت خوشبختی نه یک مقصود، بلکه مسیر رسیدن به اهداف مختلف زندگی مان است.

بنابراین تمرین کنید تا در لحظه حال زندگی کنید. فراموش نکنید که نگرانی محصول زیستن در آینده و افسردگی نتیجه زندگی در گذشته است.

سپاسگزار و قدردان باشید. اگرچه این موضوع ظاهرا در میزان رضایت و خوشبختی بی‌تاثیر است اما تحقیقات مختلف اهمیت قدرشناسی در افزایش رضایت و خوشبختی را تایید کرده است.

سپاسگزاری از خدا به صورت دعا، سپاسگزاری از دیگران با بیان و نوشتاری می تواند به ایجاد این شناخت کمک کند که چقدر زنده بودن و زندگی با ارزش و معنادار است.

پذیرش داشته باشید. ممکن است آرزو کنید که کاش تصادف نمی کردید، کاش زیباتر بودید، کاش عصبانیت تان را فرو می خوردید ، کاش احساس واقعی تان را ابراز می کردید.

مشاوره روانشناسی مشاورانه

انتهای رپرتاژ آگهی