• سه‌شنبه / ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱۲:۳۷
  • دسته‌بندی: آموزش
  • کد خبر: 99021611464
  • خبرنگار : 71567

سیاست‌های آموزشی دانشگاه خوارزمی برای نیمسال جاری اعلام شد

سیاست‌های آموزشی دانشگاه خوارزمی برای نیمسال جاری اعلام شد

دانشگاه خوارزمی با ارسال بخشنامه‌ای سیاست‌های آموزشی خود برای سه مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را در نیمسال تحصیلی جاری مشخص کرد.

به گزارش ایسنا، شورای آموزشی دانشگاه خوارزمی اعلام کرد: نیمسال تحصیلی ۹۸-۹۹ از دوره‌های تحصیلی فعال دانشگاه بوده و با در نظر گرفتن ملاحظات متفاوت از جمله ضرورت دانش آموختگی تعداد قابل توجهی از دانشجویان جهت ادامه تحصیل در مقاطع بعدی، برنامه‌ریزی برای آینده‌کاری، مشکل سنوات معافیت تحصیلی از نظر سازمان نظام وظیفه و همچنین ضرورت پذیرش دانشجوی جدید در سال تحصیلی آینده، اتمام این نیمسال تحصیلی امری اجتناب ناپذیر است.

در این راستا حضور دانشجویان در کلاس‌های مجازی ضروری بوده تا ضمن تداوم وظایف آموزشی، آسیب‌های ناشی از این شرایط خاص حاکم بر کشور در اثر شیوع ویروس کرونا به حداقل برسد. بدیهی است حفظ و ارائه با کیفیت خدمات آموزشی از اصول و اهداف اساسی دانشگاه بوده و رؤسای دانشکده، معاونین آنان و همچنین اعضای هیات علمی ضروری است تمام کوشش خود را به کار بسته و تمهیدات لازم را جهت ارائه دروس با کیفیت مطلوب فراهم آورند به همین جهت دانشگاه در خصوص تسهیلات آموزشی برای دانشجویان کلیه مقاطع تحصیلی در ایام بیماری کرونا مصوباتی را تصویب و ابلاغ کرد.

الزام به شرکت در کلاس‌های مجازی

بر اساس مصوبات عمومی دانشگاه خوارزمی، شرکت تمام دانشجویان در کلاس‌های مجازی الزامی بوده و به مثابه کلاس حضوری است و دانشجویانی که در شرایط خاص حاکم بر دانشگاه‌ها در اثر بیماری کرونا، دچار مشکلات و مسائل آموزشی شوند، می‌توانند درخواست خود را به گروه ارائه کنند که در صورت تایید از سوی گروه و سپس دانشکده، جهت بررسی و تصمیم‌گیری به شورای آموزشی دانشگاه ارسال می‌شود.

دروس عملی، کارگاهی و آزمایشگاهی برای دانشجویان ترم آخر با صلاح دید گروه و دانشکده به طرق مختلف برنامه‌ریزی شود (ارائه دروس به صورت فشرده بعد از بازگشایی دانشگاه و یا سایر روش‌ها به تشخیص گروه و دانشکده با حفظ کیفیت آموزشی) تا این دانشجویان در نیم‌سال ۹۸-۹۹ فارغ‌التحصیل شوند. دانشجویان غیر ترم اخری نیز با تشخیص دانشکده می توانند از کالس های مذکور استفاده کنند. 

ثبت نمره ناتمام

دروس عملی، کارگاهی و آزمایشگاهی برای دانشجویان غیر ترم آخر با صلاح دید دانشکده، به صورت وضعیت ناتمام اعلام شده و در نیمسال بعد بدون محاسبه در سقف واحدهای دانشجو، ارائه شود. بدیهی است بخش نظری دروس نظری – عملی به صورت الکترونیکی ارائه می‌شود.

درس‌های سرویسی عملی دانشکده‌ها (تربیت بدنی و آزمایشگاه‌ها و ...) با هماهنگی دانشکده‌های مربوطه بررسی و برای دانشجویان ترم آخر با صلاح دید گروه و دانشکده به طرق مختلف برنامه‌ریزی شود و برای سایر دانشجویان حذف و در نیمسال آتی ارائه شود.

بر اساس این بخشنامه، برای دانشجویانی که در نیمسال جاری فارغ‌التحصیل می‌شوند، تاخیر در فرآیند دانش آموختگی و تسویه در صورتی که خارج از اراده دانشجو و به‌دلیل شرایط حادث شده (همچون ابتلا به بیماری ناشی از کرونا، عدم امکان حضور و جابه‌جایی در دانشگاه جهت پیگیری موارد حضوری) باشد، موجه منظور خواهد شد.

همچنین دانشجویانی که پذیرش آنها بر پایه آموزش الکترونیکی بوده، با توجه به ماهیت این دوره‌ها، تابع مقررات قبلی خود در نیمسال جاری هستند و این مصوبات در مورد آنها مصداق ندارد و سایر مواردی که در نتیجه شیوع ویروس کرونا مصادیق آنها در مصوبات شورای آموزشی دانشگاه ذکر نشده است با درخواست کتبی دانشجو همراه با مستندات و مدارک و تایید گروه و دانشکده، در شورای آموزشی دانشگاه قابل بررسی و تصمیم گیری خواهد بود.

مصوبات خاص دانشجویان کارشناسی

در ادامه این بخشنامه، مصوباتی برای دانشجویان دوره کارشناسی تصویب شده است،  برای دانشجویان کارشناسی حذف اضطراری دو درس (درس عملی با تشخیص دانشکده) بدون در نظر گرفتن تعداد واحدهای دروس تا دو هفته قبل از آغاز امتحان امکانپذیر است.

دانشجویانی که در نیمسال جاری واحد کارآموزی دارند و تا شهریور ماه موفق به گذراندن آن نشوند، واحد درسی کارآموزی آنها با نظر دانشکده نیمه تمام یا حذف اعلام شده و مطابق نظر گروه و دانشکده تصمیم‌گیری می‌شود. همچنین تعداد دروس معرفی به استاد برای دانشجویان متضرر از شرایط حاضر به چهار عدد با شرط موافقت گروه اضافه می‌شود.

دانشجویانی که ناشی از شرایط موجود دارای معدل ۱۱ در نیمسال جاری شوند، در نیمسال بعد می‌توانند واحدها را به صورت کامل اخذ کنند، ولی مشروطی در کارنامه ایشان ثبت می‌شود.

مصوبات خاص دانشجویان تحصیلات تکمیلی

در این بخشنامه آمده است: برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد، حذف اضطراری یک درس بدون در نظر گرفتن تعداد واحد درس تا دو هفته قبل از آغاز امتحان با موافقت گروه و دانشکده امکان‌پذیر است.

همچنین برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی چنانچه پیشبرد پایان‌نامه یا رساله در نیمسال ۹۸ -۹۹ مستلزم انجام عملیات آزمایشگاهی، میدانی و یا حضور در آزمایشگاه تحقیقاتی و در موارد خاص عدم دسترسی به منابع علمی ویژه باشد، در صورتی‌که این امکان تا نیمه تابستان میسر نباشد، در صورت تأیید این موضوع توسط استاد یا اساتید راهنما و مشاور، گروه و دانشکده، موارد به شورای آموزشی دانشگاه ارجاع شده و شورا پس از بررسی مستندات می‌تواند نیمسال دوم ۸۹ را بدون احتساب در سنوات دانشجو محسوب کند.

دانشجویان ترم چهارم مقطع کارشناسی ارشد می‌توانند تا آخر خرداد ماه بدون مشکل آموزشی پروپوزال خود را در گروه و دانشکده تصویب کنند.

دانشجویانی که در اسفند ماه ۹۸ شرایط دفاع را با تایید دانشکده داشته‌اند، ولی موفق به دفاع نشده‌اند، می‌توانند بدون پرداخت جریمه اضافی تا آخر اردیبهشت از پایان‌نامه یا رساله خود دفاع کنند.

همچنین دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا که آماده دفاع هستند، می‌توانند به صورت نیمه حضوری دفاع کنند. به این ترتیب که استاد راهنما و داوران داخل باید حضور داشته باشند، ولی داور خارجی می‌تواند به‌صورت مجازی در جلسه شرکت کند و درصورت عدم امکان جلسه نیمه‌حضوری دفاع از پایان‌نامه یا رساله، برگزاری جلسه دفاع به صورت غیرحضوری نیز با تایید شورای گروه و دانشکده و با حفظ کامل قوانین دفاع و کیفیت الزام تحت نظارت معاون آموزشی دانشکده و حضور مدیر گروه امکان‌پذیر است. دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا می‌توانند به‌صورت غیر حضوری نسبت به ارائه و دفاع پروپوزال اقدام کنند.

طبق این بخشنامه امتحان جامع دانشجویان دکتری تا آخر خرداد برگزار نمی‌شود. تصمیم‌گیری برای تعیین زمان دقیق برگزاری آن در آینده انجام می‌شود. همچنین در صورتی که به‌خاطر شرایط موجود، امتحان بسندگی زبان (انگلیسی و عربی) برگزار  نشود، با تایید شورا، یک نوبت به سنوات مجاز آموزشی دانشجو اضافه می‌شود.

نمره زبان دانشجویان دکتری که تا ابتدای ترم ۹۸-۹۹ اعتبار داشته است تا انتهای این نیمسال برای برگزاری آزمون جامع اعتبار دارد و آخرین مهلت دفاع از پروپوزال دانشجویان دکتری با تایید استاد راهنما تا انتهای شهریور قابل تمدید است.

مصوبات خاص دانشجویان مهمان

دانشجویانی که به صورت مهمان کامل در نیمسال دوم ۸۹ در دانشگاه مشغول به تحصیل هستند، حذف ترم و یا حذف دروس آنان بر عهده دانشگاه مبداء است. بررسی مجدد تمدید مهمانی آنان برای نیمسال آتی مانند سایر متقاضیان جدید مهمانی، کماکان منوط به ثبت درخواست در سامانه سجاد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و کسب شرایط مورد نظر دانشگاه خوارزمی است.

مصوبات خاص دانشجویان شهریه‌پرداز

با توجه به شرایط خاص ناشی از عوارض شیوع بیماری کرونا، پیشنهاد کاهش شهریه مربوط به این دروس در مورد دانشجویان شهریه‌پرداز (شبانه و پردیس بین‌الملل و ...) به هیات امنا ارسال می‌شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.