• سه‌شنبه / ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱۵:۲۳
  • دسته‌بندی: جامعه، شهری
  • کد خبر: 99021611734
  • خبرنگار : 71505

خزانه‌دار شورای شهر تهران: تخلفات را به صراحت و شجاعانه اعلام کرده‌ایم

خزانه‌دار شورای شهر تهران: تخلفات را به صراحت و شجاعانه اعلام کرده‌ایم

خزانه‌دار شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به پیگیری روند شفافیت و بررسی تخلفات مالی انجام شده ظرف سالهای گذشته در مدیریت شهری گفت: تخلفات را با صراحت و شجاعانه اعلام کرده‌ایم.

به گزارش ایسنا، سید حسن رسولی در نشست خبری امروز سه شنبه که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد گفت: نقش و جایگاه کمیسیون برنامه و بودجه از جهت‌هایی با سایر کمیسیون‌های شورا متفاوت است چرا که به صورت فرابخشی هم در حوزه برنامه‌های دراز مدت و هم در بودجه‌های سنواتی که برش یک ساله برنامه پنجم هستند، نقش تعیین کننده‌ای دارند.

وی افزود: با لحاظ مسائل مختلف حوزه مدیریت شهری ترسیم نقشه راه توسط کمیسیون برنامه و بودجه انجام می شود و درکنار کمیسیون‌های بخشی در تعامل با شهرداری در حوزه مقررات گذاری نظارت و اجرا همچون کمیسیون‌های حمل و نقل و سلامت نقش به سزایی را ایفا می کند.

وی ادامه داد: علاوه بر تنظیم برنامه‌ها و نظارت بر اجرای آن، دریافت لوایح بودجه سنواتی و ارائه گزارش به صحن جهت تصویب بودجه سنواتی و همچنین بررسی مسائل مختلف حوزه مالی محاسباتی، نیروی انسانی و مجموعه مسائلی که سبقه راهبردی دارد در حوزه ی مدیریت شهری در کمیسیون برنامه و بودجه شورا تمشیت پیدا می کند.

خزانه دار شورای اسلامی شهر تهران، در بخش دیگری از صحبت‌های خود در خصوص بدهی‌های شهرداری تهران و بررسی تخلفات مالی در مجموعه شهرداری که ظرف سالهای گذشته صورت گرفته است گفت: یکی از جهت گیریهای اساسی شورای پنجم اهتمام به امر انضباط مالی و اداری در مجموعه مدیریت شهری بوده و طی دو سه سال اخیر این سیاست به طور دقیق دنبال شده است، در این راستا از آنجا که آقای قالیباف طولانی ترین دوره مدیریت به مدت ۱۲ سال را در مجموعه شهرداری تهران بر عهده داشتند که خود نقطه عطفی در تداوم و ثبات مدیریتی محسوب می شود لذا زمانی که ما مدیریت شهری را تحویل گرفتیم باید روشن می کردیم چه وضعیتی را از  شورا و از شهرداری قبلی دریافت کردیم؟ لذا اولین طرح در شورای پنجم، طرح تغییر و تحول شهرداری در ابعاد مختلف بود اعم از منابع ومصارف، مطالبات و بدهی‌ها  که در این راستا آقای نجفی به عنوان شهردار موظف شد که در موعد مقرر گزارشی را ارائه کند که در آن گزارش به بدهی ۵۲ هزار میلیارد تومانی اشاره شد.

وی تاکید کرد: در حقیقت بحث بدهی‌های سازمان شهرداری ، انضباط و کنترل مالی شهرداری دو بحث متفاوت است که قطعا انضباط مالی بسیار  مهمتر است. طی ۱۲ سال مدیریت شهری کاندیدا شدن در دو دوره ریاست جمهوری چه میزان از ظرفیت شهرداری را در این راستا مورد استفاده قرار داده؟ بخشی از این گزارش به پاره‌ای از تخلفات انجام شده مربوط بود که توسط شهردار وقت به قوه قضائیه منعکس شد و همچنان منتظر رسیدگی آن هستیم.

رسولی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر این که مدیریت شهری در دوره پنجم از بهره برداری‌های سیاسی از جایگاه خود پرهیز کرده است افزود: در عمل به قراری که با موکلین داشتیم و عهدی که بستیم مبنی بر این که در مناسبات سیاست داخلی به ویژه انتخابات به مثابه گذشته سازمان فعالی نباشیم، عمل کردیم به شکلی که برای انتخابات مجلس هیچ یک از اعضای شورا داوطلب نشدند و شهرداران ما نیز فعالیتی برای رسیدن به مناصب سیاسی ندارند. بی تردید ما حق نداریم با استفاده از  جایگاه مدیریت شهری به امور دیگری غیر از شهرداری بپردازیم.

وی افزود: شهرداری با وظایفی که دارد ناگزیر است با همه ارکان نظام تعامل داشته باشد به این ترتیب به جنگ قبلی دولت و شهرداری پایان دادیم و امروز روابط حسنه ای برقرار شده و بخش قابل توجهی از بدهی های دولت پرداخت شده است. در حقیقت شورا و شهرداری دولت را رقیب خود نمی‌داند بلکه دولت را در کنار خود می بیند. با مجلس نیز همین تعامل برقرار شد به شکلی که در مجلس دهم ۳۰ نفر نمایندگان تهران به همراه اعضای شورا جمع ۵۱ نفره‌ای برای راهبری بهتر شهر تهران داشتیم. در مجلس جدید نیز هر چند که هیچ یک از ۳۰ نفر عضو اصلاح طلب تهران در میان منتخبین حضور ندارند، این آمادگی را داریم که در تعاملی سازنده درجهت حل معضلات شهر تهران تلاش کنیم. درحقیقت علاقمندیم با راه یافتگان تعامل داشته باشیم آنهم به دور از معادلات سیاسی. بی تردید در طرح تخلفات ابایی نداریم و صرف نظر از این که شهردار سابق رئیس مجلس بشود و یا نه، صادقانه و شجاعانه حرف‌های خود را مطرح می کنیم.

وی ادامه داد: تهران پایتخت نظام جمهوری اسلامی ایرانی است لذا اداره آن نیازمند تعامل دستگاه‌های مختلف است.

وی در بخش دیگری  صحبت‌های خود در خصوص ادامه روند پیگیری شفافیت در دوره پنجم شورای شهر تهران، گفت: اصل شفافیت یکی از راهکارها برای برقراری انضباط مالی و اداری است لذا کمیسیون برنامه و بودجه کمیته ویژه‌ای با همین نام به ریاست خانم آروین تشکیل داده که در حال حاضر فعال است.من شهادت می دهم ایشان در پویایی کمیسیون نقش موثری داشته‌اند. قهری در کار نبوده و سامانه شفافیت کار خود را انجام می‌دهد.

وی افزود: هیچ یک از جلسات شورا در دوره پنجم غیر علنی برگزار نشده است. گزارشات ماهیانه درآمد و هزینه شهرداری ارائه شد، لذا بسته شدن سامانه شفافیت و سست شدن خانم آروین را نمی پذیرم. وقتی به وکالت مردم در پارلمان شهری حضور پیدا کردیم بین خواستههای شخصی و منافع شهر تفاوت وجود دارد.

خزانه دار شورای اسلامی شهر تهران در خصوص کسری درآمد شهرداری در سال ۹۹ نیز گفت: بودجه سال ۹۹ شهرداری کمی بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان است، اگر ماهانه بتوانیم ۲۵۰۰ میلیارد تومان کسب درآمد داشته باشیم و هزینه ها را در همین سطح تنظیم کنیم، این بودجه محقق می‌شود اما متاثر از بحران کرونا و رکود  اقتصادی کشور که همه شهرداری‌های کشور از جمله تهران را از آثار مخرب آن در امان نگذاشته، ظرف سه ماهه نخست امسال باید ۷۵۰۰ میلیاردتومان کسب درآمد و هزینه داشته باشیم که بر اساس برآوردهای انجام شده ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان حدود ۳۰ درصد بودجه مصوب قابل استحصال است.برای عبور از این بحران جهانی بر اساس جلسات کارشناسی باید طرح جدیدی را پیش بینی می کردیم که خوشبختانه در جلسه روزیک شنبه هفته جاری لایحه بسته محرک اقتصادی در قالب ۱۵ ماده به تصویب رسید.

وی در خصوص اصلاح ساختار شهرداری تهران نیز گفت: در اصلاح ساختار به عنوان یکی از راهکارهای ایجاد انضباط مالی و اداری شهرداری برای جلوگیری از نابسامانی‌های گذشته اقداماتی را انجام داده که ضوابط نهایی و تصویب شد. شورا و شهرداری پس از چند سال به وظیفه خود در این بخش عمل کردند. اساسنامه سازمانها و شرکتها اصلاح شد و تاییدیه وزارت کشور دریافت شد. امیدواریم ظرف ۲۰ روز آینده بتوانیم گزارش این موضوع را ارایه کنیم. اصلاح ساختار تنها بود و نبود یک یا چند معاونت نیست، بلکه نحوه انجام ماموریتها باید برای هر وظیفه و پست سازمانی به صورت معین تعریف شود.

خزانه دار شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به سوالی در خصوص ساز و کار اجرایی بسته محرک اقتصادی در پی شیوع کرونا گفت: این مصوبه مانند سایر مصوبات مسیر تشریفات قانونی را طی می کند و در حال حاضر به هیات تطبیق ارسال شده است که تلاش می کنیم نظر آنها را زودتر دریافت کنیم تا پس از تایید برای اجرا به شهرداری ابلاغ شود اما در مورد کارآمدی آن باید بگویم این مصوبه باید با همکاری کمیسیون شهرسازی تلفیق و برنامه بودجه به همراه معاونت‌های متناظر در شهرداری تهران تدوین و مطرح شده است.

وی افزود: این بسته دارای سه بخش است، نخست الزام شهرداری به مشارکت جدی برای ارائه کمک‌های مومنانه به شهروندانی که بر اثر بحران کرونا فضای کسب و کار و درآمدشان با محدودیت جدی مواجه شد. بخش دوم مربوط به روابط و مناسبات شهرداری با مجموعه مودیان است که شامل بدهی عوارض حوزه‌های مختلف و یا جرایم می‌شود که توان پرداخت آنها کاهش پیدا کرده است بر همین اساس مهلتی داده شد تا با پرداخت بدهی‌ها، تخفیفاتی توسط شهرداری برای مودیان در نظر گرفته شود.

وی ادامه داد: در بخش سوم که مربوط به حوزه شهرسازی و معماری است، با توجه به شعار شورای شهر در دوره پنجم که جلوگیری از فروش سرمایه‌های آینده بوده تلاش کرده‌ایم در این بحران درحد توان به اجرایی شدن این شعار عمل کنیم لذا بخشی از مجوزهایی که به شهرداری داده شد منطبق با اختیاراتی بود که طرح تفصیلی به شهرداری تهران داد.

رسولی تاکیدکرد: در مورد بدهی‌های دولت به شهرداری باید به این نکته توجه کنیم که ردیف‌هایی که دولت بر اساس آن به شهرداری بدهی دارد در اسناد بالا دستی کاملا احصاء شده برای مثال یک سوم بهای بلیط حمل و نقل عمومی شامل مترو و اتوبوس سالیانه باید توسط دولت پرداخت شود.در سال اول آغاز به کار دولت جلسه‌ای با رئیس جمهور داشتیم که مقرر شد سازمان حسابرسی کشور ادعاهای شهرداری را بر اساس اسناد موجود دریافت و با دعوت نمایندگان طرفین بررسی و اظهار نظر نهایی را انجام دهند. در همین مسیر تا پایان سال ۹۸ بیش از ۵ هزار میلیارد تومان از بدهیهای دولت دریافت و این روند همچنان ادامه دارد.

وی ادامه داد: در مورد بحران کرونا در حوزه مدیریت شهری ورود مالی و محاسباتی پیدا نکردیم اما شهردار تهران در سطح ستاد ملی کرونا حضور داشت و آنچه که در توان داشتند در طبق اخلاص گذاشتند لذا انتظار داریم که آن گونه که تلاش می‌کنیم دستگاه‌ها نیز به ما کمک کنند. انتظار از رئیس جمهور داریم همانند سایر بخش‌های عمومی به شهرداری بر اساس قوانین مصوب و تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا کمک شود.

رسولی تاکید کرد: بدهی شهرداری به بانکها موضوع متفاوتی است؛ توقع داریم این بخش از بدهی‌های شهرداری که بیشتر مرتبط با حوزه ماموریت‌های دولت است و از آنجا که تامین کننده منابع ارزی دولت بوده، در راستای دستگیری مدیریت شهری، رئیس جمهور این بخش از بدهی‌ها به سیستم بانکی را در ردیف بدهی‌های دولت به نظام بانکی به رسمیت بشناسد  تا از تنگنای جدی که شهرداری در استفاده از تسهیلات ارزی گرفتار شده است، نجات پیدا کند.

وی ادامه داد: بودجه ۹۸ شهرداری که در بهمن و اسفند ماه سال گذشته متاثر از بحران کرونا بود، با متممی که داشتیم در حدود ۷۵ درصد محقق شد. برای سال ۹۹ از سی هزار میلیارد تومان تنها در سه ماهه اول با ۷۰ درصد عدم تحقق مواجه هستیم که لایحه بسته محرک اقتصادی تصویب شد که امیدواریم بتواند نقش موثری در عبور از بحران داشته باشد.

وی ادامه داد: ۲۴ درصد از درآمدهای شهرداری تهران در ابتدای دوره پنجم از محل منابع پایدار بود اما در آخرین گزارش ارائه شده این رقم به ۴۱ درصد افزایش پیدا کرده است. قطعا این افزایش کاری سخت و دشوار بوده و طی کردن این مسیر با بحران کرونا بسیار سخت تر می شود اما همچنان این مسیر  را ادامه می دهیم. ظرف ۳ سال گذشته عدد کارکنان شهرداری نه تنها اضافه نشده بلکه بالای ۶ هزار نفر از طرق بازنشستگی و یا بازخرید از بدنه شهرداری تهران کاسته شده‌اند بدون این که به آنها ظلمی وارد شود. قطعا با اصلاح ساختار در شهرداری تهران ریل گذاری مناسبی در شورای شهر پنجم در جهت برقراری انضباط مالی و اداری انجام شده است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.