• شنبه / ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱۴:۳۸
  • دسته‌بندی: خراسان شمالی
  • کد خبر: 99022014247
  • خبرنگار : 50046

وقتی سیل جلوی رکوردزنی تولید پیله ابریشم را در راز و جرگلان می گیرد

وقتی سیل جلوی رکوردزنی تولید پیله ابریشم را در راز و جرگلان می گیرد

ایسنا/خراسان شمالی راز و جرگلان یکی از شهرستان های مرزی خراسان شمالی است که پتانسیل بسیار قوی در تولید پیله‌های ابریشم دارد.

هر ساله بسیاری از خانواده‌های راز و جرگلان با فرا رسیدن فصل بهار اقدام به خرید جعبه‌های تخم نوغان و تولید پیله‌های ابریشم می‌کنند، بطوریکه این شهرستان رتبه نخست کشوری در میانگین تولید پیله ابریشم را دارد.

فرش دو رویه تمام ابریشم دویدوخ یکی از منحصر به فردترین فرش‌های جهان است که در این منطقه بافته می‌شود و از سوی دیگر پارچه های ابریشمی از دیگر تولیدات زنان این منطقه است اما تأمین ابریشم یکی از مشکلات آن بود، به همین دلیل به منظور حل مشکلات فروش پیله‌های ابریشم و همچنین تأمین ابریشم شرکت تعاونی نوغانداری ابریشم در روستای کلاته بهار در بخش جرگلان راه‌اندازی شد که به دنبال آن واحد پیله خشک کنی و ریسندگی ابریشم ایجاد شد اما هنوز مردم این منطقه برای تولید پیله ابریشم با مشکلاتی مواجه هستند که این مشکلات تولید را تحت تاثیر قرار می دهد.

انبار کاه و طویله محل تولید پیله ابریشم

درخشان دهیار روستای یکه صعود در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه درخت های توت یکی از الزامات اساسی برای تولید پیله ابریشم است، گفت: در گذشته بسیاری از درخت های توت به علت اینکه تولید پیله ابریشم برای مردم صرفه اقتصادی از لحاظ قیمت نداشت، قطع شد.

وی افزود: اما در سال های اخیر از آنجاییکه دوباره این محصول با قیمت بهتری خریداری می شد و از سوی دیگر نخ ابریشم با قیمت بالاتری از سایر استان ها برای تولید فرش و پارچه تامین می شد، مردم دوباره به سوی تولید پیله ابریشم و ایجاد توتستان ها روی آوردند.

درخشان با بیان اینکه این روستا دارای 700 خانوار است، ادامه داد: از این تعداد 300 خانوار در فصل تابستان به امر نوغانداری می پردازند.

وی اظهارکرد: اما یکی از مشکلاتی که مردم در تولید این محصول مواجه هستند این است که پیله های ابریشم در این منطقه به صورت کاملا سنتی و در جایگاه های غیراستاندارد تولید می شود.

درخشان تصریح کرد: معمولا تلمبار یا همان جایگاه های تولید پیله ابریشم در انبارهای کاه و یا طویله های گاو و گوسفند است.

وی تاکیدکرد: در این فصل از سال به دلیل اینکه پوشش گیاهی و منابع آب سطحی خوب است، گاو و گوسفندها بیرون برای چرا برده می شوند در نتیجه در این فضاها پیله های ابریشم تولید می شود که به علت نبود تهویه خوب هوا و ... گاهی اوقات کرم ها دچار بیماری شده و از بین می روند.

دهیار این روستا تصریح کرد: نوغانداران همیشگی که هر ساله اقدام به تولید پیله ابریشم می کنند از سوی جهاد کشاورزی مصالح مورد نیاز را دریافت می کنند تا تلمبارهای استاندارد و بهداشتی بسازند اما هر ساله نوبت به دو تا سه نفر می رسد.

درخت های توتی که با آب سیل رفتند

وی در ادامه به سیل رخ داده در سال گذشته نیز اشاره کرد و گفت: متاسفانه سیل سبب شد تا تعدادی از درخت های توت که در حاشیه رودخانه غرس شده و مورد استفاده قرار گرفته است خسارت به آن ها وارد شود و همین امر موجب شد تا تامین برگ توت برای تعدادی از نوغانداران نیز با مشکل مواجه شود.

درخشان به سرمای ابتدای سال جاری نیز اشاره کرد و گفت: متاسفانه سرما توتستان ها را نیز بی بهره نگذاشت و توتستان ها دچار سرمازدگی شدند و برگ دهی آن ها به تاخیر افتاد.

تلمبارهای غیراستاندارد مشکل همیشگی نوغانداران

نجاهی دهیار روستای کلاته بهار در نقطه صفر مرزی ایران و ترکمنستان در ادامه در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه 147 خانوار در این روستا ساکن هستند، گفت: از این تعداد 100 خانوار در این روستا نوغانداری را انجام می دهند.

وی افزود: این روستا با کمبود تلمبارهای استاندارد مواجه است و هر سال فقط سه تا چهار تلمبار استاندارد با مشارکت سازمان جهاد کشاورزی استان ساخته می شود.

وی ادامه داد: تعدادی از خانواده ها حتی یکی از اتاق های منزل خود را تخلیه کرده و دوماهی به تولید پیله ابریشم اختصاص می دهند.

رودخانه مرزی سومبار عاملی برای وارد شدن خسارت به توتستان های نقطه صفر مرزی

نجاهی به رودخانه مرزی سومبار اشاره و اظهارکرد: این رودخانه مرزی متاسفانه از سال گذشته خسارت های زیادی را به توتستان های این منطقه وارد کرده است.

وی با بیان اینکه از سال گذشته بارش های شدید باران و جاری شدن سیلاب سبب طغیان این رودخانه شده است، گفت: به همین دلیل رودخانه خسارت های زیادی را به درخت های توت واقع در حاشیه این رودخانه وارد کرده است و ساخت یک دیوار ساحلی به منظور کاهش خسارت از الزامات است.

واحد پیله خشک و ابریشم کشی جرگلان گاز ندارد

دهیار این روستا با اشاره به اینکه پروژه ساخت واحد تولید پیله خشک کنی و ابریشم کشی در این روستا اجرایی شد، افزود: سال گذشته آماده خرید پیله ابریشم برای خشک کردن بودیم اما هنوز برای این واحد تولیدی امر گازکشی انجام نشده و نتوانستیم مقدار زیادی پیله را خریداری کنیم که این مشکل در سال جاری نیز وجود دارد.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر این واحد تولیدی پول به اندازه کافی برای خرید ندارد و به دنبال آن هستیم تا با یک تاجر صحبت کنیم که پیله ها را خریداری سپس برای خشک کردن و ابریشم کشی به این واحد تولیدی ارجاع دهد.

خسارت 40 درصدی سرما به توتستان های راز و جرگلان

خادمی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان راز و جرگلان همچنین در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه به علت سرمازدگی اتفاق افتاده در تاریخ 21 فروردین ماه سال جاری پیش بینی می شود میزان تولید پیله ابریشم در این شهرستان افزایش نیابد، گفت: یک هزار و 480 جعبه تخم نوغان در این شهرستان توزیع شد اما نسبت به سال گذشته به میزان 200 جعبه عقب تر هستیم.

به گفته وی سرما به حدود 40 درصد از توتستان های این شهرستان خسارت وارد کرد.

خادمی با اشاره به اینکه در سال گذشته یک هزار و 680 جعبه تخم توغان میان نوغانداران این شهرستان توزیع شد و میزان تولید پیله ابریشم به 55 تن رسید، افزود: پیش بینی می شود در سال جاری با توجه به مشکل پیش آمده میزان تولید به همان 55 تن برسد و بیشتر از آن افزایش نیابد.

وی در ارتباط با بهسازی جایگاه های تولید پیله ابریشم در این شهرستان نیز تصریح کرد: تاکنون 250 جایگاه تولید پیله ابریشم در این شهرستان بهسازی شده است و هنوز بهسازی 700 تا 800 جایگاه نیز باقی مانده است.

خادمی ادامه داد: برای بهسازی تمامی تلمبارها با کمبود اعتبار مواجه هستیم.

وی به رودخانه مرزی سومبار در این شهرستان نیز اشاره کرد و گفت: بیشتر توتستان های این منطقه در نقطه صفر مرزی و در حاشیه این رودخانه قرار دارد و متاسفانه این رودخانه و سیل سال گذشته خسارت هایی را به این توتستان ها وارد کرده است.

این مقام مسئول تاکیدکرد: برای حل این مشکل نیاز به ساماندهی این رودخانه از سوی دستگاهای ذی ربط همچون شرکت آب منطقه ای هستیم.

توزیع 5500جعبه تخم نوغان در خراسان شمالی طی سال جاری

محمدزاده معاون تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی از توزیع 5500جعبه تخم توغان در این استان در سال جاری خبر داد.

وی در ادامه از توزیع 120 هزار اصله نهال توت به منظور رونق صنعت نوغانداری در استان از ابتدای اسفندماه سال جاری تاکنون خبر داد.

به گفته محمدزاده این نهال ها در شهرستان های مانه و سملقان، راز و جرگلان، بجنورد و جاجرم توزیع شده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه خراسان شمالی رتبه چهارم را در تولید پیله ابریشم دارد، ادامه داد: رتبه نخست کشوری در میانگین تولید و بهره وری پیله ابریشم متعلق به خراسان شمالی است.

وی میزان تولید پیله ابریشم در سال 97 در این استان را 107 و در سال گذشته 208 تن اعلام کرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.