• دوشنبه / ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱۷:۴۶
  • دسته‌بندی: کرمانشاه
  • کد خبر: 99022216172
  • خبرنگار : 50181

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمانشاه:

در صورت تامین اعتبار طرح آبرسانی بلندمدت کرمانشاه امسال افتتاح می‌شود

در صورت تامین اعتبار طرح آبرسانی بلندمدت کرمانشاه امسال افتتاح می‌شود

ایسنا/کرمانشاه به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه، در صورت تامین اعتبار طرح آبرسانی بلندمدت شهر کرمانشاه از سدگاوشان تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد.

بهرام درویشی در نشست خبری امروز (22 اردیبهشت) از آخرین وضعیت ساماندهی رودخانه آبشوران یاد کرد و گفت: این رودخانه به طول 14 کیلومتر از کانی روزان سراب قنبر منشا می‌گیرد و در شهر کرمانشاه ادامه می‌یابد.

وی با بیان اینکه بخشی از مسیر این رودخانه از محدوده چال حسن خان تا نزدیک مسجد بروجردی وضعیت بحرانی دارد، افزود: در برخی بخش‌های این منطقه تقریبا فقط آسفالت روی پوشش رودخانه باقی مانده  و پایه‌ها شسته شده و ممکن است با یک فشار فاجعه به بار بیاورد.

درویشی با اشاره به کاری که برای ساماندهی قطعه پارکینگ شهرداری رودخانه آبشوران انجام شد، عنوان کرد: این کار بسیار دشوار بود و برای اجرای آن بسیار اذیت شدیم.

وی از روند سخت اجرای کار در این قطعه یاد کرد و افزود: در این حدود شش، هفت ماهی که کار در محدوده پارکینک شهرداری در حال انجام بود، فقط شش ساعت در روز آن هم با شرایط سخت امکان کار داشتیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه اضافه کرد: شرایط کار بگونه‌ای بود که 700 هزار مترمکعب لجن در این قطعه برداشتیم و حتی در شرایط کرونایی هم نیروهای ما با وجود عبور فاضلاب از این منطقه با شرایط سخت کار می‌کنند.

درویشی درباره قطعه 120 متری باقی مانده در این محدوده  نیز عنوان‌کرد:این قسمت را نیز ظرف 40 تا 50 روز آینده و البته ضمن رعایت پروتکل‌های بهداشتی به اتمام خواهیم رساند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه درباره سایر نقاط آبشوران نیز افزود: کار در شش نقطه در حال انجام است و در برخی مناطق کار زیر زمین انجام می‌شود که قابل مشاهده نیست.

کسری 1.4 میلیاردی منابع آب زیرزمینی کرمانشاه

درویشی در ادامه اشاره‌ای هم به وضعیت منابع آب زیرزمینی استان داشت و از کسری یک میلیارد و 400 میلیون مترمکعبی این مخازن یاد کرد.

وی ادامه داد: اگرچه با بارش‌های سال گذشته 150 میلیون مترمکعب از این کسری جبران شد، اما با برداشت‌های تابستان دوباره به وضعیت قبل برگشت.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه از وجود 23 محدوده مطالعاتی در استان هم یاد کرد که از این تعداد 13 محدوده بحرانی و دو محدوده ممنوعه بحرانی است.

وی اضافه کرد: سایر دشت‌ها نیز ۱۰۰ درصد آزاد نیست و فقط تخصیص آب محدود برای صنایع را داریم.

درویشی از تلاش برای احیا این محدوده‌های مطالعاتی در قالب اجرای طرح احیا و تعادل بخشی دشت‌ها خبر داد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ا کرمانشاه با بیان اینکه در راستای اجرای طرح احیا و تعادل بخشی دشت‌ها سال گذشته 250 چاه در استان مسدود شد، افزود: انسداد این چاه‌ها صرفه‌جویی 10 میلیون مترمکعبی را به همراه داشته است.

درویشی از وجود 17 هزار حلقه چاه هم در استان خبر داد که از این تعداد 12 هزار حلقه مجاز و حدود پنج هزار حلقه غیرمجاز است.

وی با بیان اینکه از ابتدای برخورد با چاه‌های غیرمجاز تا کنون شش هزار حلقه چاه در کرمانشاه مسدود شده، افزود: تعداد چاه‌های غیرمجاز استان در گذشته بیش از 10 هزار حلقه بود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه مهمترین مانع در ساماندهی این چاه‌ها را عدم همراهی برخی عوامل تاثیر گذار دانست.

اعتبار باشد سدهای زمکان و شرفشاه امسال بهره‌برداری می‌شود

درویشی در ادامه از برنامه‌هایی که برای سدهای استان در دست انجام است نیز یاد کرد و افزود: در صورت تامین اعتبار امسال دو سد شرفشاه و زمکان که آبگیری آنها تا حدودی انجام شده به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی اعتبار مورد نیاز برای سد زمکان را 76 میلیارد تومان و اعتبار سد شرفشاه را نیز 150 میلیارد تومان اعلام کرد و ادامه داد: شبکه‌های پایین دست این سدها نیز در حال انجام است و سعی می‌کنیم به اندازه‌ای که تراز آبگیری سد امکان ایجاد کند، تا حدودی از آن را وارد شبکه کنیم.

مدیرعامل شرکت اب منطقه‌ای استان کرمانشاه همچنین از در دست مطالعه بودن سد هرسین و همچنین سد بیستون خبر داد و گفت: بنا داریم در محدوده سد بیستون یک مرکز توریسی ایجاد کنیم.

درویشی درباره وضعیت شبکه پایین دستی سدها نیز افزود: بیش از 76 هزار هکتار شبکه مدرن ساخته شده که 40 هزار هکتار آن وارد مدار شده است.

وی از سرمایه‌گذاری 2071 میلیارد تومانی که دولت تاکنون در حوزه سدهای استان کرمانشاه انجام داده هم یاد کرد و گفت: اگر اعتبارات سامانه گرمسیری را نیز به آن اضافه کنیم به 8100 میلیارد تومان می‌رسد، به اضافه اینکه برای تکمیل سامانه گرمسیری به هزار تا دو هزار میلیارد تومان دیگر اعتبار نیاز داریم.

سامانه سردسیری 15 هزار میلیارد پول می‌خواهد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه درباره تخصیص آب سامانه گرمسیری نیز یادآور شد: برای تخصیص آب این پروژه به پیوست‌های اجتماعی و اقتصادی آن نیز توجه شده است.

وی افزود: اگر تغییری در تخصیص آب سامانه گرمسیری ایجاد شد، فقط به دلیل آن بود که تامین آب به صورت مستمر برای اراضی انجام شود، نه اینکه بعد از چند سال دیگر امکان تامین آب کافی را نداشته باشیم.

درویشی افزود: مباحثی که درباره انتقال آب سامانه گرمسیری به کرخه و خوزستان مطرح می‌شود به هیچ عنوان صحت ندارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه اشاره‌ای هم به اجرای سامانه سردسیری داشت و گفت: این پروژه پیچیده، پرهزینه و تاحدودی غیراقتصادی است.

وی ادامه داد: اجرای پروژه سردسیری نیازمند 15 هزار میلیارد تومان اعتبار، نیروگاه برق و ... است که فقط برای زمانی مناسب است که در کشور پول مازاد داشته باشیم.

نگذاریم کشت برنج اپیدمی شود

وی در ادامه اشاره‌ای هم به وضعیت کشت برنج در استان کرمانشاه داشت و افزود: در سال 1398 به بهانه سیلابی که ایجاد شد مساحت کشت برنج در استان به 2500 هکتار رسید که رقم زیادی بود.

درویشی افزود: سال گذشته صرفا برای کسانی‌که به دلیل سیلاب خسارت دیده بودند اجازه کشت برنج داده شد تا بخشی از زیان آنها جبران شود و قرار نیست این امر به همه سال‌ها تسری پیدا کند.

مدیرعامل شرکت اب منطقه‌ای استان کرمانشاه با بیان اینکه کشت برنج بجز دو استان شمالی در  سایر استان‌های کشور ممنوع است مگر اینکه به شیوه خشکه کاری انجام شود، افزود: نباید اجازه بدهیم کشت برنج اپیدمی شود و به درآمد حاصل از آن عادت کنیم.

درویشی توسعه کشت برنج در کرمانشاه را باعث بروز فاجعه دانست و یادآور شد: در زمینه برخورد با کشت غیرمجاز برنج با کسی تعارف و با هیچ دستگاهی هم اختلاف نظر نداریم.

به گفته این مسئول، هم اکنون کشت برنج عمدتا در شهرستان‌های صحنه، گیلانغرب و هرسین انجام می‌شود.

طرح سازگاری با کم آبی در مراحل نهایی

وی همچنین از تدوین طرح سازگاری با کم آبی استان کرمانشاه ظرف مدت حدود شش ماه هم خبر داد که در حال ابلاغ توسط استاندار است و گفت: هدف این طرح مدیریت منابع و مصارف آب است.

به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه، با اجرای این طرح باید میزان مصرف بر اساس محدودیت‌هایی که در منابع آبی داریم، اعمال شود.

درویشی افزود: در این برنامه به همه مصارف آب در بخش شیلات، کشاورزی، صنعت و ... پرداخته شده است.

 مدیرعامل آب منطقه‌ای استان کرمانشاه اشاره‌ای هم به کشت‌های مهاجر و حضور کشاورزانی از دیگر استان‌ها در کرمانشاه برای کشت محصولات کشاورزی داشت و افزود: متاسفانه هیچ کجا قانونی نداریم که حضور یک فرد از استان دیگر برای کشاورزی را منع کند که بتوانیم از طریق آن با افراد برخورد کنیم.

وی ادامه داد: اگر این کار در  قالب سرمایه‌گذاری مدیریت شده و بر اساس ظرفیت آب و خاک صورت بگیرد هیچ ایرادی ندارد، اما بنا نیست کشاورزی از استان دیگر که آب استان خود را خشک کرده به کرمانشاه بیاید.

درویشی افزود: متاسفانه گاهی این پدیده به گونه‌ای رخ می‎دهد که برخی اراضی خود را به کشاورزان استان‌های دیگر اجازه می‌دهند.

بنا نیست 1700 کیلومتر رودخانه را نرده‌کشی کنیم

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه در ادامه از وجود 1770 کیلومتر رودخانه در استان کرمانشاه یاد کرد و گفت: ساماندهی هر کیلومتر رودخانه 25 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که کاری دشوار و پرهزینه است و دولت هم امکان هزینه کرد چنین رقمی را ندارد.

درویشی با بیان اینکه 200 کیلومتر از این رودخانه‌ها در محدوده شهرها قرار دارد، یادآور شد: متاسفانه شاهد ساخت و ساز و تجاوز به بستر رودخانه‌ها در شهر هستیم که پیامدهای متعددی دارد.

وی تعداد موارد تجاوز به بستر رودخانه‌ها که در کرمانشاه شناسایی شده را 3027 مورد اعلام کرد و ادامه داد: بنا نیست دولت به کسانی‌که در بستر رودخانه ساخت و ساز کرده‌اند خسارتی بابت آسیب‌های احتمالی پرداخت کند، بلکه باید خسارت این تجاوز هم از آنها گرفته شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه ادامه داد: با این وجود به دلیل مشکلاتی که در حاشیه برخی رودخانه‌های شهر کرمانشاه رخ داد و تکلیفی که دادستانی برای ما مشخص کرد، با هزینه حدود یک میلیارد ریال بخشی از مسیر رودخانه‌های داخل شهر را دیوارکشی کردیم.

درویشی همچنین از برنامه‌ریزی برای ساماندهی حاشیه رودخانه قره‌سو و چم بشیر هم خبر داد و تاکید کرد: بر اساس تفاهم نامه‌ای که با شهرداری منعقد کردیم، قرار است در حاشیه چم بشیر فضای سبز و مراکز تفریحی سبک و نه سازه‌ای ایجاد شود.

وی همچنین از احداث دریاچه 10 هکتاری کنار رودخانه قره‌سو هم خبر داد که آب چم بشیر در آن ذخیره خواهد شد و به یک فضای گردشگری مشابه دریاچه چیتگر تهران تبدیل می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه اشاره‌ای هم به آخرین وضعیت طرح‌های آبرسانی بلندمدت به شهرهای استان داشت و افزود: آبرسانی بلندمدت کرمانشاه از سد گاوشان در صورت تامین اعتبار تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

درویشی با بیان اینکه بر اساس افق این طرح قرار است برای جمعیت 1.5 میلیون نفری شهر کرمانشاه تا سال 1405 حدود 60 میلیون مترمکعب آب در سال تامین شود، یادآور شد: برای این پروژه تصفیه‌خانه فاصلاب در نظر گرفته شده که کار سازه‌ای آن 83 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تجهیزات آن در شرایط تحریم به سختی تامین شد.

به گفته این مسئول، 81 هزار مترمکعب مخزن نیز در نظر گرفته شده که 43 هزار مترمکعب آن ساخته  شده و ساخت مابقی 40 درصد پیشرفت دارد.

وی اعتبار پیشنهاد شده برای تکمیل پروژه آبرسانی بلندمدت به شهر کرمانشاه در بودجه 99 را نیز 220 میلیارد تومان اعلام کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه از مراحل نهایی آبرسانی به شهر پاوه هم خبر داد و گفت: امسال بخش اول آبرسانی پاوه نیز وارد مدار بهره‌برداری خواهد شد و ظرفیت تامین آب آن 140 لیتر در ثانیه است.

درویشی تاکید کرد: برای آبرسانی بلندمدت سایر شهرهای استان نیز برنامه داریم که کار در برخی از آنها از جمه صحنه، کنگاور و ... فعال است.

وی درباره اعتبارات این شرکت در سال گذشته نیز گفت: سال گذشته 378 میلیارد تومان اعتبار داشتیم که 73 درصد تخصیص داشت و 99 درصد اعتبارات تخصیصی را جذب کردیم.

وی اعتبار امسال این شرکت را نیز 350 میلیارد تومان اعلام کرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.