• سه‌شنبه / ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱۳:۰۸
  • دسته‌بندی: سلامت
  • کد خبر: 99022316737
  • منبع : نمایندگی علوم پزشکی شهید بهشتی

انسان‌هایی خطرناک‌تر از کرونا؛ روایتی از مبارزه با قاچاق اقلام سلامت محور

انسان‌هایی خطرناک‌تر از کرونا؛ روایتی از مبارزه با قاچاق اقلام سلامت محور

اکنون که قریب به ۹۰ روز از شیوع ویروس جدید کرونا یا همان کووید ۱۹ در کشور می‌گذرد، علی رغم وجود برخی چالش‌ها در تامین اقلام بهداشتی محافظت فردی مانند ماسک، دستکش و محلول‌های ضدعفونی کننده در روزهای نخست شیوع بیماری، هم اکنون دسترسی عموم مردم به این اقلام وضعیت مطلوب و رضایت بخشی دارد که دلیل اصلی آن نظارت‌ها و مداخلات صورت گرفته در تهیه، تولید و توزیع این اقلام در جهت کوتاه کردن دست سودجویان از بازار پر تب و تاب این کالاهاست.

احتمالا در چند ماه اخیر، به ویژه هفته‌های نخست شیوع کرونا در رسانه‌ها اخبار زیادی از توقیف اقلام بهداشتی قاچاق و غیر استاندارد و همچنین برخورد با متخلفان خوانده‌اید، اما آیا می‌دانید بعد از شناسایی و توقیف این کالاها توسط مراجع قضایی و نیروی انتظامی برای توزیع درست این اقلام در بازار چه فرایندی طی می‌شود و چه کسانی مسئولیت بررسی تشخیص اقلام تقلبی از محصولات استاندارد و تحویل این کالاها به مراکز بهداشتی و درمانی را بر عهده دارند؟

به گزارش ایسنا، مهندس حامد عبدی مسئول واحد پیشگیری و مبارزه با قاچاق اقلام سلامت محور معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این باره اظهار کرد: بعد از شیوع کرونا و شروع فعالیت‌های دانشگاه به عنوان ستاد فرماندهی مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران، مقرر شد تمام اقلام سلامت محوری که در حوزه کالاهای استراتژیک وزارت بهداشت قرار می‌گیرند اگر در انبارهای استان احتکار شدند، به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تحویل داده شود. در همین راستا با هماهنگی‌های قضایی و انتظامی این اقلام کشف شده توسط واحد پیشگیری و مبارزه با قاچاق اقلام سلامت محور به مراکز مورد نیاز توزیع می‌شوند.

وی درباره فرایند کشف این اقلام توضیح داد: دستگاه‌های امنیتی، انتظامی، گشت‌های مشترک تعزیرات حکومتی، اتاق اصناف، وزارت صنعت، معدن و تجارت، پلیس امنیت اقتصادی که بازرسی‌ها و نظارت‌ها را بر عهده دارند، در هر جای استان اگر انباری کشف کنند با معاونت غذا و داروی دانشگاه تماس می‌گیرند و کارشناسان ما به محل مورد نظر رفته و تمام اقلام مکشوفه را بر اساس دستور قضایی دادسرای جرایم اقتصادی تحویل می‌گیرند و به انبار معاونت غذا و دارو انتقال می‌دهند.

عبدی اخذ دستور قضایی برای توزیع اقلام را گام بعدی این فرایند عنوان کرد و گفت: بعد از انتقال اقلام به انبارهای معاونت باید هرچه سریعتر برای این کالاها پرونده تشکیل شده و کارهای کارشناسی صورت بگیرد تا مجوز توزیع این کالاها اخذ شود.

وی با اشاره به حجم بالای وظایف این واحد در هفته‌های نخست شیوع کرونا یادآوری کرد: پس از انتقال این اقلام به انبارهای معاونت غذا و دارو و انجام فرایندهای کارشناسی، این اقلام به مراکز درمانی و بیمارستانی و ارگان‌هایی که برای محلول‌های ضدعفونی، ماسک و سایر اقلام درخواست داده بودند توزیع می شود. از آغاز فعالیت در اوایل اسفند ماه، نیروها با تمام توان و به صورت شبانه روزی به ارائه خدمت پرداختند.

 مهندس عبدی درباره سختی‌های کار در دوران شیوع کرونا با اشاره به فشار کاری ناشی از شیوع کرونا بر روی پرسنل واحد پیشگیری و مبارزه با قاچاق اقلام سلامت محور دانشگاه گفت: در هفته‌های نخست شیوع بیماری گاهی اوقات کار همکاران حتی تا ۴ صبح طول می‌کشید، اما تنها بعد از دو ساعت استراحت، مجدد از ساعت ۶ صبح در محل ماموریت حاضر می‌شدند و حتی برخی شب‌ها به خانه نمی‌رفتند.

علی رغم اینکه بسیاری از ما فکر می‌کنیم کرونا تنها زندگی شخصی پرستاران و پزشکان را تحت تاثیر قرار داده و آنان را مجبور به دوری از خانواده‌ها و عزیزانشان کرده است، اما ردپای این ویروس مزاحم حتی در زندگی شخصی کارشناسان  واحد پیشگیری و مبارزه با قاچاق اقلام سلامت محور نیز دیده می‌شود.

وی با اشاره به انگیزه و تلاش وصف ناپذیر نیروهای واحد پیشگیری و مبارزه با قاچاق اقلام سلامت محور در دوران شیوع کرونا یادآور شد : همکاران ما در این دوران واقعا جهادی کار می‌کنند و تنها چیزی که برای آنان اهمیت دارد انجام وظایف محول شده است و هیچ یک از همکاران به معنای واقعی کلمه هدفی جز انجام وظایفشان به بهترین شکل ممکن برای مراقبت از سلامت جامعه ندارند.همچنان بعد از گذشت بیش از ۸۰ روز از شیوع کرونا، هنوز  درگیر کاریم و هنوز تعدادی از پرونده‌ها در حال رسیدگی است و نیروها مشغول نمونه برداری از محلول‌ها در آزمایشگاه هستند. تقریبا می‌توان گفت فعالیت دو سال یک معاونت در ۸۰ روز با نیروی انسانی متخصص محدود  در سطح استان تهران انجام شد.

مقابله با قاچاق به قیمت آسیب بدنی!

عبدی با اشاره به اینکه اکثر نیروهای این واحد از مدرک دانشگاهی کارشناسی ارشد برخوردارند، تاکید کرد:  همکاران ما در روزهای اوج کار، انصافا پا به پای کارگران فعالیت و برای حمل و انتقال اقلام مکشوفه تلاش می‌کردند، حتی متاسفانه کتف و دست تعدادی از همکاران هنگام جا به جایی اقلام دچار در رفتگی و آسیب شد. اگر همکاران با نیت جهادی و بسیجی‌وار عمل نمی‌کردند کار پیش نمی‌رفت، اگرچه شاید تلاش های این واحد به اندازه سایر کادر درمانی برای عموم ملموس نباشد، اما یکایک همکاران خالصانه به ارائه خدمت می پردازند.

وی در رابطه با بیشترین اقلامی که از زمان شیوع کرونا در تهیه و توزیع آن‌ها تخلف صورت گرفته، توضیح داد: از زمان شیوع کرونا دستکش، ماسک، گان، لباس ایزوله و محلول‌های ضدعفونی کننده در لیست اقلام استراتژیک اعلام شده توسط وزارت بهداشت قرار گرفت زیرا در هفته‌های نخست در دسترسی به این اقلام به ویژه محلول‌های ضدعفونی کننده مشکلات زیادی وجود داشت.

انسان‌هایی خطرناک‌تر از ویروس کرونا!

وی ادامه داد: به همین خاطر بخشنامه‌هایی در راستای تولید این محلول‌ها توسط کارخانه ها صادر شد، اما متاسفانه در این شرایط افرادی بسیار خطرناک‌تر از ویروس کرونا پیدا شدند و محلول‌هایی صنعتی با کاربردی غیر از مصارف ضدعفونی کننده را در پوشش محصولات استاندارد تولید و عرضه کردند که جلوگیری از این تخلفات مستلزم بررسی‌های آزمایشگاهی دقیق کارشناسان واحد پیشگیری و مبارزه با قاچاق اقلام سلامت محور است.

او با تاکید بر آسیب های خطرناک محلول‌های ضدعفونی کننده غیراستاندارد توضیح داد: وجود متانول در ماده ضدعفونی کننده قابل توجیه نیست، زیرا سریعا جذب پوست می‌شود و به قدری به مصرف کننده صدمه می زند که هیچ انسان با شرفی حاضر به چنین تخلفی نخواهد بود.

عبدی علت چنین تقلبی را قیمت بسیار ارزان تر متانول نسبت به اتانول عنوان کرد و گفت: زمانی که پس از شیوع کرونا تقاضای بازار برای محلول‌های ضدعفونی با افزایش غیرقابل انتظاری مواجه شد، کمبود اتانول فرصت را برای سودجویان فراهم کرد.

کشف 24 میلیون دستکش در یک حجم باری

وی دستکش را یکی دیگر از اقلام سلامت محور که در تولید و توزیع آن‌ها نیز تخلفاتی صورت گرفته است عنوان کرد و ادامه داد: در یکی از ماموریت‌ها  ۲۴ میلیون دستکش در یک حجم باری توقیف شد، البته در حوزه دستکش کمتر تقلب انجام می‌شد و بیشتر شاهد گران فروشی و عرضه با قیمت بالای این محصول به بازار توسط سودجویان بودیم.

احتمالا بسیاری از ما در چند ماه اخیر هنگام خرید دستکش‌های یکبار مصرف با بسته بندی‌های پنج تایی و ۱۰ تایی دست ساز مواجه شده‌ایم، علی رغم اینکه ممکن است این نوع دستکش‌ها استانداردهای لازم را داشته باشند، اما این نوع از عرضه مورد تایید مراجع بهداشتی نیست، به همین خاطر یکی از وظایف واحد پیشگیری و مبارزه با قاچاق اقلام سلامت محور، جلوگیری از عرضه دستکش با این نوع بسته بندی است.

عبدی با بیان اینکه عرضه این چنینی دستکش بیشتر با انگیزه گران فروشی توسط سودجویان انجام می‌شود، گفت: در حوزه توزیع ماسک نیز تخلفاتی صورت می‌گرفت، برای مثال ماسک‌هایی با عنوان ماسک N۹۵  در بازار عرضه می‌شد درحالی که استانداردهای لازم در آن‌ها رعایت نشده بود، همچنین ماسک‌های سوپاپ دار به عنوان ماسک فیلتردار در بین مردم شناخته می‌شود و به همین خاطر سودجویان این ماسک‌ها را به عنوان ماسک فیلتردار عرضه می‌کردند، در حالی که فیلتر باید داخل ماسک استفاده شود و خیلی از ماسک‌های سوپاپدار فاقد این فیلترها بودند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه‌ علوم پزشکی شهید بهشتی، از زمان شیوع ویروس کرونا تا کنون در سراسر جهان انسان های زیادی از پرستاران، پزشکان و پژوهشگران گرفته تا بازرسان و فعالان رسانه‌ای برای حفظ سلامت جان مردم در برابر این ویروس مزاحم تلاش کرده‌اند، گرچه شیوع این ویروس و اتفاقات ناگوار ناشی از آن برای مردم جهان از جمله مردم کشور ما تجربه تلخی محسوب می‌شود، اما بدون شک ارزش خدمات یکایک کسانی که در این راه پر فراز و نشیب تلاش کرده اند در تاریخ ماندگار خواهد شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.