• سه‌شنبه / ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱۴:۵۲
  • دسته‌بندی: مجلس
  • کد خبر: 99023021945
  • خبرنگار : 71381

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۳۰ اردیبهشت ماه

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۳۰ اردیبهشت ماه

بررسی جزئیات لایحه تجارت / اعتراض یک نماینده در مورد به تأخیر انداختن قرائت تفحص از خودروسازها/ اصلاح طرح اصلاح ماده ۴۴ قانون مدیریت خدمات کشوری/ تعیین سازو کار برخورد با مدعیان امامت و پیامبری/بررسی گزارش تاثیرات منفی کرونا بر بخش‌های مختلف و... از جمله مهمترین اخبار امروز (سه شنبه) ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ مجلس شورای اسلامی هستند که می‌توانید مشروح آن را در لینک‌های زیر بخوانید.

به گزارش ایسنا، جلسه علنی مجلس به ریاست علی لاریجانی برگزار شد و بررسی ایردات شورای نگهبان در لایحه تجارت، طرح اصلاح ماده ۴۴ قانون مدیریت خدمات کشوری، بررسی اثرات کرونا بر بخش های مختلف و گزارشی درباره تفحص از علل ناکارآمدی از شرکت های خودروساز داخلی در دستور کار نمایندگان قرار گرفت.

در ابتدای این جلسه، رئیس هیأت تحقیق و تفحص از شرکت‌های خودروساز با حضور در جایگاه هیأت رئیسه نسبت به تعویق انداختن قرائت گزارش تحقیق و تفحص از شرکت‌های خودروسازی اعتراض کرد و گفت: چرا قرائت این گزارش دستور نهم مجلس شده است؟ مجلس میلی نیست که هر کس هر کاری می‌کند انجام دهد.

همچنین با تصویب مجلس مقرر شد طرح هرگونه ادعای واهی و کذب در حوزه دینی و مذهبی از طریق ادعای الهیت، نبوت و امامت یا ارتباط با پیامبران و ائمه اطهار (ع) جرم محسوب شده و مرتکب به حبس و جزای نقدی درجه پنج یا یکی از این دو مجازات و محرومیت از حقوق اجتماعی درجه پنج محکوم می گردد.

در ادامه جلسه علنی، نمایندگان گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی در رابطه با تاثیر شیوع ویروس کرونا بر بخش‌های مختلف تولیدی، صنعتی، معدنی، پتروشیمی، سلامت و کسب‌وکارها را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

۱۵۰ نماینده هم در بیانیه‌ای از وزیر بهداشت و رئیس سازمان تبلیغات اسلامی برای ایجاد بستر مناسب جهت دعا و نیایش مردم در شب‌های ماه مبارک رمضان به خصوص لیالی قدر قدردانی کردند.

ناطقین امروز مجلس

تابش: رضایت و اعتماد مردم، بزرگترین پشتوانه حاکمیت در مقابله با بحران‌هاست

عزیزی: وحدت مجلس یازدهم با دولت دوازدهم و سیزدهم راهگشا است

انتقاد نماینده ارومیه از نحوه بررسی صلاحیت داوطلبان نمایندگی در شورای نگهبان

میرزاده: تبعیض از اسرائیل و آمریکا برای نظام خطرناک‌تر است

درخواست نماینده اهر مبنی برای سرمایه‌گذاری در حوزه انتخابیه‌اش

***

نمایندگان در جریان بررسی جزئیات لایحه تجارت در فصل دوم (حقوق و تکالیف تاجر) ماده ۴۶۶ را به تصویب رساندند که بر اساس آن حقوق و تکالیف تاجر vh در لایحه تجارت تعیین کردند و تاجر مکلف به ثبت مکاتبات و صورت‌های مالی شد.

همچنین با تصویب مجلس تاجر باید مکاتبات، قراردادها، صورت جلسه ها و صورت حساب های صادره و وارد شده خود اعم از کاغذی یا الکترونیک را به نحو مطمئن ضبط و از پایان هر سال تا ۱۰ سال تمام نگهداری کند.

در ادامه مواد ۴۷۶ ، ۴۷۷ ، ۴۷۸ ، ۴۷۹ و ۴۸۰ لایحه تجارت  نیز تصویب شد تا افرادی که نام خود را در دفتر ثبت تجارتی ثبت می کنند عضو اتاق بازرگانی مربوط محسوب شوند.

نمایندگان در مصوبه‌ای دیگر قوه قضائیه را موظف کردند ظرف مدت سه سال در کلیه حوزه های قضائی شهرستان های مرکز استان به تعداد کافی شعبه دادگاه تجارت تشکیل دهد.

همچنین با تصویب مجلس مقرر شد با دستور رئیس قوه قضاییه شعبی از دادگاه های تجدید نظر و دیوان عالی کشور برای رسیدگی به تجدید نظر فرجامی به آرای دادگاه های تجارت اختصاص می‌یابد.

حجت الاسلام سید صادق طباطبایی‌نژاد عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گزارش نهایی این کمیسیون در مورد تحقیق و تفحص از منابع و مصارف نظام مدیریت شرکت‌های فرهنگی و ورزشی وابسته به وزارت ورزش و جوانان در ۱۰ سال اخیر را قرائت کرد و نمایندگان مجلس تصویب کردند که گزارش تحقیق و تفحص از عملکرد دو باشگاه پرسپولیس و استقلال برای بررسی به قوه قضاییه ارسال شود.

تذکرات شفاهی امروز نمایندگان مجلس

درخواست حاجی‌دلیگانی برای ادامه جلسات علنی مجلس دهم تا ششم خرداد

نماینده دماوند و فیروزکوه: هرچه می دانستیم و بلد بودیم انجام دادیم

سلیمی: برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها جلوی دلالان را بگیرید

نماینده کلیبر: پیگیری مسائل استانی و ملی اولویت دوره نمایندگی بنده بود

چند تذکر نماینده محلات به مسئولان اجرایی

نماینده سراب: ازدحام مردم در دفاتر پیشخوان دولت با فاصله‌گذاری اجتماعی منافات دارد

صفری: قوه قضاییه هر چه سریع‌تر پرونده واگذاری پالایشگاه کرمانشاه را بررسی کند

حسینی شاهرودی: تلاش کردم منافع ملی را بر منافع شخصی و حزبی ترجیح دهم

نماینده دماوند و فیروزکوه: ما هرچه می‌دانستیم و بلد بودیم انجام دادیم

کواکبیان خطاب به دولتمردان آمریکایی:شما نمی توانید تحریم تسلیحاتی علیه ایران را تمدید کنید

چنارانی: تقسیم عادلانه و عدالت‌محوری مأموریت مجلس و نمایندگان است

ابطحی: مجلس یازدهم پیگیر اجرای رتبه‌بندی معلمان باشد

نماینده نایین: رئیس‌جمهور دستور تکمیل پروژه‌های تولیدی و اشتغال نیمه تمام را صادر کند

خجسته: دولت هرچه سریع‌تر ذرت‌های آلوده در بندر امام را تعیین تکلیف کند

درخواست نماینده رفسنجان مبنی بر کاهش تعهد ارزی کشاورزان

یوسفیان: مطهری در گفته خود درباره وزیر کشور واقعا تجدیدنظر کنند

گل مرادی: اگر غیرت وجود داشت می‌توانستیم نقش آمریکا را بازی کنیم

مازنی: برای آشتی مردم با صندوق رای چه باید کرد؟

الماسی: لایحه رتبه‌بندی معلمان هرچه سریع‌تر به مجلس ارسال شود

سالک: همه در اجرایی شدن فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری اقدام کنند

تذکر حاجی‌دلیگانی به وزیر اقتصاد درباره وضعیت بازار بورس

***

در ادامه جلسه علنی امروز، نمایندگان در جریان بررسی جزئیات طرح فهرست قوانین و احکام نامعتبر در حوزه سلامت ماده واحده این طرح را به تصویب رساندند که براساس آن احکام قانونی حوزه سلامت، مذکور در پیوست‌های این قانون اعم از این که منسوخ ضمنی، منتفی شده و یا مدت آنها منقضی شده باشد بی اعتبار هستند.

مجلس شورای اسلامی با اصرار بر مصوبه قبلی خود در طرح ایجاد مناطق ویژه اقتصادی آن را برای اعلام نظر نهایی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارائه کرد.

همچنین بررسی ایرادات شورای نگهبان در لایحه ایجاد ۸ منطقه آزاد تجاری- صنعتی و ۱۲ منطقه ویژه اقتصادی در دستور کار قرار گرفت و نمایندگان  با اصرار بر مصوبه قبلی خود،آن را برای اعلام نظر نهایی به مجمع تشخیص مصلحت ارجاع کردند.

نمایندگان گزارش کمیسیون اجتماعی در رابطه با طرح یک فوریتی اصلاح ماده ۴۴ قانون مدیریت خدمات کشوری را بررسی کرده و به منظور تامین نظر شورای نگهبان تغییراتی در آن اعمال کردند.

با رای مجلس همچنین شرایط تغییر وضعیت استخدامی قانون پنج ساله مشمول افراد مذکور در قانون جامع ایثارگران نیز می شود.

نمایندگان در مصوبه‌ای دیگر هم امکان تامین نیروی انسانی برای پست‌های امین اموال، عامل ذی حساب و کارپرداز را از میان مستخدمین پیمانی، ثابت یا دائمی دستگاه‌های اجرایی فراهم کردند.

کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی در گزارشی ضمن بررسی «مفاهیم و الزامات جهش تولید، ظرفیت‌ها، آسیب شناسی و ارائه راهبردها و راهکارها» پیشنهاد کرد وزارت صمت به جای مطالعات محدود و بخشی با همکاری سازمان برنامه و سایر دستگاه‌ها، مطالعه جامع را مبنای شناسایی اولویت‌ها سازد و طرحی یک‌ساله و با جلسات مستمر کارشناسان را برای تحقق این مطالعه تهیه و تدوین کند.

گزارش تحقیق و تفحص از علل ناکارآمدی شرکت‌های خودرو ساز داخلی و گزارش مجلس درباره نحوه اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ هم در جلسه علنی امروز قرائت شد.

همچنین علی اصغر یوسف نژاد بیانیه ۲۰۶ نفر از نمایندگان در تقدیر از عملکرد رحمانی وزیر سابق صنعت و بیانیه نقدیر نمایندگان از سازمان نوسازی مدارس کشور را قرائت کرد.

در پایان نیز یک عضو هیات رییسه مجلس تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولین اجرایی کشور را قرائت کرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.