• یکشنبه / ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ / ۱۵:۳۹
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: 99031811003
  • خبرنگار : 50029

فرش ایرانی نماد افتخار فرهنگ و اقتصاد ایرانی است

فرش ایرانی نماد افتخار فرهنگ و اقتصاد ایرانی است

ایسنا/فارس فرقی نمی‌کند کرونا حاکم باشد یا تحریم؛ همچنان فرش ایرانی اعم از دستبافت یا ماشینی؛ فاتح کشورهای منطقه و بسیاری از کشورهای جهان است.

فرش ایرانی یکی از مظاهر افتخار اقتصاد و فرهنگ ایران محسوب می‎شود، و امروز علی‌رغم کاهش سهم ایران از بازاهای صادراتی در شرایط کرونایی، اما همچنان رقبای زیادی در بازار جهانی فرش به ویژه فرش دستباف با بافندگان ایرانی رقابت می‌کنند.

در حالی که صنعت فرش به ویزه نوع ماشینی آن در ایران به عنوان صنعتی که با فرهنگ و هنر ایرانی عجین است، امروزه در شرایط خاصی به سر می‌برد و با مشکلات ناشی از تحریم‌ها و در حال حاضر بیماری کووید ۱۹ در حال مقابله است؛ اما وجود مجموعه‌های نمایشگاهی که دائمی و متمرکز هستند فرصتی را فراهم می‌کند تا هم رضایت مشتری را از خرید جلب کند و هم اینکه با ارائه منطقی خدمات پس از فروش، فشار اقتصادی کمتری به خانواده‌ها وارد کند که مجتمع فرش زندیه در شیراز از جمله این مجموعه‌هاست.

مدیرعامل مجتمع فرش زندیه در گفت‌وگو با ایسنا، بیان کرد: مجموعه فرش زندیه از اواخر سال ۹۴ فعالیت خود را آغاز کرد و طی سال‌های اخیر مدت توانسته مجموعه‌ای متفاوت و منحصر به فرد در حوزه فرش را از خود به نمایش بگذارد.

علی داوری افزود: ارتقاء کیفیت، الهام از نقشه‌های اصیل مطابق با فرهنگ و سنن استان فارس و مشتری مداری و حذف واسطه‌های غیر ضروری مولفه‌هایی است که مجموعه فرش زندیه توانسته به خوبی و در این مدت کوتاه با بهره گیری از آن به موفقیت چشمگیری دست یابد.

او که اعتقاد دارد مجموعه فرش زندیه در زمینه طراحی فرش و فروش فرش اصیل و با کیفیت عملکرد مطلوبی داشته، عنوان کرد: پر کردن خلاء وجود نمایشگاه‌های این چنینی در سطح شهر شیراز و تغییر الگوی توزیع فرش از فروشگاه‌های کوچک سنتی به مراکز مدرن و مکانیزه که علاوه بر نمایش گسترده انواع نقوش فرش خدمات جانبی بسیاری به مصرف کنندگان ارائه می‌دهند، از مؤلفه‌هایی است که در موفقیت این مجموعه نقش بسزایی داشته است.

مدیرعامل مجتمع فرش زندیه با اشاره به تولید بیش از ۷۰ نوع فرش ماشینی توسط این مجموعه و عرضه آن در بازارهای داخلی و خارحی، خاطرنشان کرد: برای اولین بار در ایران، خدمات منحصر به فرد به مراجعین در زمینه طراحی اختصاصی فرش مطابق با سلیقه خریدار ارائه شده و واحد تولیدی این مجتمع فرش سفارشی با طرح و نقش مورد نظر حتی با ابعاد اختصاصی تولید می‎کند.

داوری، تولید فرش‎های مسجدی، پهن پیکر و در ابعاد مختلف و به صورت یک پارچه با متراژ ۴۰۰ متر مربع و یا بافت فرش از نقاشی یک نگارگر و..... را مصداق این مدعا عنوان کرد.

او با بیان اینکه بیش از ۹۵ درصد از مشتریان از خرید در این مجموعه رضایت دارند، پایین نگه داشتن حاشیه سود به نفع مشتری را دلیل این رضایتمندی برشمرد.

مدیرعامل مجتمع فرش زندیه همچنین با اشاره به ثابت نگه داشتن قیمت نهایی انواع فرش‌ها در این مجموعه علی‌رغم شرایط رکود اقتصادی در دوران کرونا، گفت: درحالی از اواخر فروردین ماه با تحریم صنعت نساجی مواجه شده‌ایم و  قیمت مواد اولیه افزایش شدیدی یافته اما با مذاکرات انجام شده با سایر تولیدکنندگان کشور، تا اطلاع ثانوی بدون افزایش قیمت به کار خود ادامه خواهیم داد.

داوری، صادرات فرش به کشورهای هدف صادرات را از اولویت‌های امسال مجتمع فرش زندیه ذکر و اظهار کرد: امید است با حمایت مردم و مسئولین این مجموعه به برند ملی تبدیل شود و همچنین بتواند یک شرکت معتبر در سطح منطقه و سایر نقاط دنیا راه‌اندازی کند.

به گفته او، کشورهای آلمان، هلند، امارات، لبنان، قطر، عمان، کویت، عراق و کانادا در شمار کشورهای هدف صادرات انواع فرش این مجموعه محسوب می‌شوند.

مدیرعامل مجتمع فرش زندیه ادامه داد: به طور میانگین از ابتدای راه‌اندازی این مجموعه در شیراز، سالانه حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش نیرو داریم و هم‌اینک به جز بخس کارخانه‌ای، ۷۰ نفر به صورت مستقیم و ۱۵۰ نفر به صورت غیرمستقیم در این مجموعه مشغول به کار هستند.

داوری همچنین تاکید کرد: تمام تلاش این مجتمع در دوران کرونا، حفظ اشتغال پرسنلی است که از سویی نگران معاش خود و از سوی دیگر نگران سلامت خود و خانواده خود هستند؛ هزینه‌هایی سرسام آوری که این بیماری به منظور حفظ سلامت پرسنل و مراجعین به دوش این واحد تحمیل کرده و باعث کاهش شدید درآمد و در نتیجه توقف طرح‎ها و اهداف میان مدت این مجموعه شده است.

او عنوان کرد: یک تلاش جمعی و عزم عمومی برای عبور از این بحران و حمایت از همه تولیدکنندگان و کارآفرینان به منظور تحقق برنامه کلان کشور در سال "جهش تولید" لازم و ضروری است.

مدیرعامل مجتمع فرش زندیه در بخش دیگری از این گفت‌وگو راه‌اندازی کارخانه نساجی را یکی از چشم اندازهای این مجموعه دانست و در این خصوص بیان کرد: پروژه بزرگ تولید الیاف و کارخانه نساجی را به عنوان پروژه‎ای شاخص مدنظر داریم و امید است با کمک مسئولین تحقق یابد.

داوری به خدمات پس از فروش مجتمع فرش زندیه هم اشاره و خاطرنشان کرد: همه فرش‌های تولیدی این مجموعه ۱۰ سال ضمانت تعویض بدون قید و شرط دارند و همچنین خدمات پس از فروش بلند مدت و کوتاه مدت داریم که در خدمات کوتاه مدت تعویض در بازه زمانی تعربف شده است.

او همچنین در خصوص چگونگی ارتباط نام این مجموعه و تشابه آن با تاریخ و فرهنگ ایرانیان نیز گفت: نام این مجتمع برگرفته از دوران پرشکوه استان فارس است و این مجموعه علاوه بر فعالیت در حوزه بازرگانی و تولید به رسالت اصلی خود که احیای نقوش اصیل و از یاد رفته استان و باز طراحی آنها به منظور حفظ این میراث گرانبها برای نسل‎های آتی بوده، پرداخته است.

مدیرعامل مجتمع فرش زندیه با بیان اینکه در بخش استودیو طراحی فرش این مجموعه نیز از طرح‌های اصیل ایرانی به ویژه طرح‌های اصیل استان فارس الهام گرفته است، یادآور شد: با دقت بر روی طرح‎ها کار شده و با نظرسنجی مردمی مطابقت پیدا کرده است.

 یکی از مشتریانی که با همراهی پدر و مادر خود در این مجتمع در حال خرید فرش بود، در گفت‎وگو با ایسنا، بیان کرد: برای خرید فرش موردنظر دو ماهی است که در حال تحقیق هستم.به پیشنهاد چند نفر از دوستانم که سال گذشته از این مرکز خرید کرده بودند، برای خرید فرش آمدیم.

رضایی با اشاره به اینکه علاقه‌مندی به فرش، امری بدیهی است که در افراد مختلف دیده می‌شود، ادامه داد: به نظر می‌رسد اینجا تنوع بیشتری در رنگ و طرح و نقش فرش‌های ماشینی وجود دارد.

او خاطرنشان کرد: تصور می‌کنم در این مجموعه سلیقه مشتریان لحاظ شده و هر کسی به راحتی می‌تواند فرش مورد نظر خود را خریداری کند.

آقای عدلو از دیگر مشتریان این مجموعه هم گفت:‌ زمانی که این مجموعه راه‌اندازی شد، یک قالیچه برای اتاق دخترم خریدم که با گذشته حدود ۴ سال همچنان فرش کیفیت خود را حفظ کرده و امروز هم برای تعویض فرش‌های خانه‌ام، آمدم.

او بیان کرد: این مجموعه خدمات پس از فروش خوبی دارد و اطلاعات آن را در یکی از بیلبوردهای سطح شهر دیدم و همین موضوع مرا مصمم کرد که دوباره از این مجموعه خرید کنم.

مردم میانسالی که برای خرید فرش شش متری در حال بازدید از این مجموعه بود نیز گفت: برای منزل پسرم می‌خواهیم یک فرش شش متری به او هدیه بدهم.

به گزارش ایسنا، صادرات فرش دستبافت نیز طی سال‌های اخیر نوسانات زیادی داشته و با وجود اینکه جایگاه خود را در سطح بین‌المللی به عنوان رتبه بزرگترین صادرکننده فرش دستباف حفظ کرده، اما جایگاه صادرات فرش دستباف در مقایسه با سایر اقلام صادراتی در حال کاهش است. لذا توجه مسئولین را در سال جهش تولید می‌طلبد تا دوباره شاهد روزهای اوج صادرات فرش ماشینی باشیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.