• دوشنبه / ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ / ۱۶:۲۹
  • دسته‌بندی: بوشهر
  • کد خبر: 99031911893
  • خبرنگار : 50324

دبیر ستاد مقابله با کرونا در استان بوشهر مطرح کرد

امروز دیگر بستن خروجی‌ها فایده‌ای ندارد /محدودیت نیروی انسانی متخصص

امروز دیگر بستن خروجی‌ها فایده‌ای ندارد /محدودیت نیروی انسانی متخصص

ایسنا/بوشهر دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر گفت: ملاک ارزیابی وضعیت استان‌ها، تعداد مرگ‌ومیر در هر ۱۰۰ هزار نفر است که بر ین اساس ما جزو سه استان پایین کشور هستیم. 

سعید کشمیری در نشست با اعضای شورای شهر بوشهر اظهار کرد: به دلیل هم‌زمانی آنفلوآنزا با کرونا در پاییز، فصل بسیار سختی در پیش داریم و از الآن هم ما و هم مردم باید برای گذراندن آن ایام آماده شویم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: امروز دیگر بستن خروجی‌ها فایده‌ای ندارد، چون ویروس در استان در حال چرخش است و صرفاً از بیرون وارد نمی‌شود.

وی تصریح کرد: بستن مسیر برای ایام اسفند خوب بود که آن زمان در ابتدای بیماری بودیم و طبق پیش‌بینی‌ها قرار بود در آن ایام بوشهر دچار پیک بیماری شود، چون به دلیل حضور میلیونی مسافران، امکان انتقال سریع‌تر بیماری بود، اما محدودیت راه‌ها با کمک نیروهای مردمی و تعطیلی بازارها به همراه تصمیم‌گیری استانی برای تعطیلی مراکز تجمع مثل مدارس، دانشگاه‌ها، بازارهای سربسته و نمایشگاه‌ها باعث شد از پیک دردناک کرونا آن ایام نجات پیدا کنیم. ولی امروز دیگر بیماری در استان در چرخش است و مشکل صرفاً از بیرون نیست.

این مسئول با بیان اینکه روز در مرحله مدیریت و کنترل کرونا در استان هستیم، هرچند چند روز پیش در حال ورود به مرحله بالاتر از هشدار بودیم افزود: اگر به شیب و مرحله خطرناک بیماری کرونا برسیم، امکان دارد به وزارت بهداشت و ستاد ملی درخواست دهیم که استان بسته شود تا شاهد انتقال دوطرفه ویروس نباشیم.

دلیلی برای پنهان‌کاری نیست

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: از ابتدا بنای دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بر صداقت نهاده و باور کنید اطلاعات و آمارهای ما و مردم یکسان است، چون دلیلی برای پنهان‌کاری نیست و این‌طور هم نیست که قبرستان جدا یا راهروی پنهانی در بیمارستان‌ها برای پنهان کردن اجساد یا بیماران کرونایی داشته باشیم.

وی تصریح کرد: اکنون بر اساس شاخص‌های علمی، برآورد می‌شود در استان ۱۰ درصد جمعیت مبتلا به کرونا شده‌اند و در حالت بدبینانه این رقم ۱۵ درصد می‌رسد، اما اقدام مهم حوزه سلامت و مردم این است که نباید به جایی برسیم که همه با هم بیماری را بگیرند، چون امکانات تخت‌های ویژه کفاف تعداد مشخصی را می‌دهد.

کشمیری از جابجایی مرکز بیمار یابی مرکز خدمات جامع سلامت نبی اکرم در باغ زهرا خبر داد و گفت: قرار است با کمک سپاه تا آخر هفته بیمارستان صحرایی در فضای آزاد کنار بیمارستان شهدای خلیج‌فارس بوشهر ایجاد شده و مرکز بیمار یابی نبی اکرم باغ زهرا به آنجا منتقل تا نگرانی مردم برطرف شود.

راه اندازی ۲ آزمایشگاه جدید کرونا

وی تصریح کرد: کیت تست کرونا در کشور کمبود است، هرچند اگر کیت هم به‌اندازه کافی باشد، روند آزمایش زمان‌بر و ۸ ساعته است، همچنین از نظر نیروی انسانی متخصص محدودیت داریم و باعث شده در جوابگویی تست‌ها، روزانه امکان ۲۰۰ تا ۳۰۰ جواب داشته باشیم.

وی با بیان اینکه ۲ آزمایشگاه جدید کرونا در استان ایجاد خواهد شد اضافه کرد: البته دستگاهی از بندرعباس قرض کرده و به زودی آزمایشگاه برازجان راه‌اندازی می‌شود، همچنین با کمک نفت، آزمایشگاه کرونا در جنوب استان هم فعال خواهد شد که بررسی سریع‌تر و بیشتر تست‌ها را امکان‌پذیری می‌کند و دارای ۳ آزمایشگاه می‌شویم.

کشمیری درباره نگرانی پیش‌آمده درباره امتحانات دانشگاه‌های استان مقرر شده که غیرحضوری باشد افزود: چند روز پیش رییس دانشگاه آزاد استان می‌گفت که بر اساس ابلاغ کشوری ناگزیر است در بوشهر و برازجان به صورت حضوری آزمون برگزار کند، از این‌رو نامه‌ای به آن‌ها درباره شرایط این ۲ شهر ارسال شد تا به استناد آن، سازمان مرکزی دانشگاه آزاد را برای برگزاری غیرحضوری امتحانات متقاعد کنند.

وی درباره سؤال سرپرست شهرداری پیرامون تقاضای مردم برای فعالیت اتوبوس شهری جهت کاهش هزینه تردد و بازارهای هفتگی برای کمک به تنظیم قیمت‌ها گفت: برای فعالیت اتوبوس‌رانی بوشهر و بازارهای هفتگی این هفته در کمیته استانی کرونا تصمیم‌گیری خواهد شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اضافه کرد: واقعیت این است که پاییز بسیار سختی در پیش داریم، چراکه همواره در این فصل درگیر ویروس آنفلوآنزا هستیم و امسال با کرونا نیز هم‌زمان خواهد بود، در این راستا اورژانس هسته‌ای با ۱۰۰ تخت تا مهرماه افتتاح می‌شود که صرفاً به بیماران کووید ۱۹ و آنفلوآنزا اختصاص می‌یابد.

دکتر کشمیری عنوان کرد: برای پاییز باید چندین برابر سال گذشته واکسن آنفلوآنزا تهیه کنیم که در حال پیگیری هستیم، همچنین تجهیزاتی مثل دستگاه تنفس مصنوعی برای استان سفارش داده‌ شده که با رسیدن آن، برای ایام سخت پیش رو آماده می‌شویم.

با کرونا تا ۱۴۰۰

وی با بیان اینکه برآورد می‌شود تا سال ۱۴۰۰ بیماری را داشته باشیم، گفت: هنر مردم و ما باید این باشد که همه‌گیری بیماری تدریجی باشد و به صورت هم‌زمان رخ ندهد، چون امکانات مثل تخت‌های ویژه جوابگو نیست.

دکتر کشمیری افزود: تخت ویژه و دستگاه تنفس در استان بوشهر از متوسط کشور پایین‌تر است و دلیل آن هم تأخیر دهه‌های گذشته استان در بیمارستان سازی است، ولی حقیقتاً طی سه سال گذشته تغییرات خوبی رخ‌ داده و طی این مدت از ۱۰۰ به ۱۴۲ تخت ویژه رسیدیم، تخت‌هایی که هر کدام با امکانات جانبی و نیروی انسانی‌اش به‌طور میانگین ۲۰میلیارد  تومان هزینه دارد.

تناقض ها به دلیل ناشناخته بودن ابعاد بیماری است

وی بیان کرد: البته بسیاری از موارد ناقل و بی علامت هستند، هرچند این افراد آنتی‌بادی خونشان به میزانی رسیده که در مقابل کرونا ایمن خواهند شد و مجدداً مبتلا نمی‌شوند، اما با رعایت فاصله‌گذاری و زدن ماسک، باید مانع انتقال بیماری به دیگران خصوصاً سالمندان و بیماران خاص شوند که شرایط حساس‌تری دارند.

دکتر کشمیری اضافه کرد: اکنون در مرحله کنترل و مدیریت بیماری هستیم و تناقض‌ها درباره این بیماری ناشی از ناشناخته بودن ابعاد آن است، طوری که سازمان بهداشت جهانی نیز بعد سه ماه از نظر اولیه‌اش برمی‌گردد و می‌گوید ماسک باید اجباری شود، در این شرایط مهم این است که هر جا متوجه خطا شدیم سریع برگردیم و به آنچه علم می‌گوید توجه کرده و احترام بگذاریم.

دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر خاطرنشان کرد: واقعیت این است در شرایط حاضر، تنها راه مقابله با شیوع گسترده بیماری، کمک مردم است که با رعایت بهداشت فردی شامل زدن ماسک در بیرون منزل و روزانه ۲۰ بار شستن دست هر بار به مدت ۲۰ ثانیه در کنار رعایت فاصله‌گذاری، مانع انتقال ویروس شویم، افرادی هم که دارای علائم خفیفی هستند در منزل استراحت کرده و تست دهند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۹-۰۳-۱۹ ۱۶:۵۳

انشاالله به امید خداوند که این ویروس از بین بره🙏