• سه‌شنبه / ۲۰ خرداد ۱۳۹۹ / ۰۲:۵۶
  • دسته‌بندی: فوتبال، فوتسال
  • کد خبر: 99032012056
  • خبرنگار : 71518

تاج درباره پیشنهاد ویلموتس از سوی وزیر ورزش:

نوشته بودند جهت اطلاع و بررسی نه انتخاب

نوشته بودند جهت اطلاع و بررسی نه انتخاب

رئیس سابق فدراسیون فوتبال با ارائه توضیحاتی از قرارداد منعقد شده میان این فدراسیون و مارک ویلموتس حمایت کرد.

به گزارش ایسنا، مهدی تاج درباره قرارداد مارک ویلموتس با فدراسیون فوتبال ایران اظهار کرد: به نظرم قرارداد خوبی بود. در مدت اخیر صحبت‌هایی مطرح شد اما ما به دلایلی سکوت کردیم چون در دعوا بودیم و وکلای او استفاده می‌کردند. درباره قرارداد ویلموتس خیلی صحبت شده است. دلیل ما برای سکوت این نبود که جوابی نداشتیم بلکه می‌خواستیم طوری صحبت کنیم که وکلا نکاتی نگیرند. این روزها لیگ هم تعطیل شده بود همه دربار ویلموتس صحبت می‌کردند و کار دیگری نداشتند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا ویلموتس انتخاب شد، گفت: بعد از کی‌روش بیش از ٩٠ درصد جامعه مربی خارجی می‌خواستند. می‌گفتند کسی در حد کی‌روش بیاورید. برخی هم می‌گفتند کی‌روش نباید می‌رفت. برخی می‌گفتند مربی جوان و جویای نام بیایید و کسی باشد که لیگ را بیشتر ببیند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا مرکز فرهنگی ایران و هلند ویلموتس را پیشنهاد داد، گفت: این عرف است که از جاهای مختلف مربی پیشنهاد بدهند. این پیشنهاد بود و با انتخاب متفاوت است. امروز هم آقای کفاشیان می‌گفت که ۶ سفارت مربی پیشنهاد داده بودند. به ما لوران بلان، دالیچ، برانکو، لوپتگی و ویلموتس پیشنهاد شده بود که از این بین به سمت ٣ نفر رفتیم.

او افزود: اولین انتخاب ما لوپتگی بود. به خاطر همین موضوع با آقای قشقاوی، سفیر ایران صحبت کردیم و او به ما کمک کرد. مذاکره خوبی انجام دادیم و درخواست لوپتگی ٣ میلیون و ۶٠٠هزار یورو بود. او از ما ٢٠ روز فرصت خواست و بعد گفت پدرم مریض است و نمی‌توانم بیاییم.

تاج ادامه داد: در ادامه با هروه رنار صحبت کردیم. او آماده بود با مبلغ ٢ میلیون و ۶٠٠ هزار یورو بیاید اما گفت چون در مراکش قرارداد دارد بعد از جام ملت‌های آفریقا می‌آیم. در این زمینه در هیات‌رییسه صحبت کردیم و مورد پسند نبود. چون خیلی مطمئن نبودیم که می‌آید. بعد از او هم به سراغ ویلموتس رفتیم.

وی به موضوع پیشنهاد ویلموتس از سوی مرکز فرهنگی ایران و هلند اشاره کرد و گفت: این هم یکی از معرفی‌ها بود. آنها به وزیر نامه داده بودند و آقای وزیر پاراف کرده بود «جهت اطلاع و بررسی». آنها هم مثل همه پیشنهاد داده بودند و نگفتند قرارداد ببندید. پیشنهاد می‌دهند و کمیته فنی انتخاب می‌کند. هر کسی می‌تواند این پیشنهاد را بدهد. در این زمینه بیش از ۶ پیشنهاد دیگر هم به وزارت ورزش رسیده بود و روی همه «جهت اطلاع و بررسی» پاراف شده بود. البته ویلموتس جزو گزینه‌های ما بود. ما برای انتخاب سرمربی تیم ملی با برانکو هم مذاکره کردیم. برای این موضوع خودم صحبت کردم و دکتر صادق، سفیر ایران در کرواسی جلسه‌ای ترتیب دادند و صحبت کردیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا وزارت ورزش توصیه به جذب ویلموتس داشت، گفت: من پاراف وزارت را توصیه نمی‌دانم بلکه ارجاع می‌دانم. من با ویلموتس صحبت کردم کمااینکه با گزینه‌های دیگر هم صحبت کرده بودم. ما ٨ گزینه داشتیم که از بین آنها با لوپتگی، برانکو، رنار ‌و ویلموتس حضوری صحبت کردیم.

رئیس سابق فدراسیون فوتبال در پاسخ به این سوال که چه کسی همراهش برای مذاکره با ویلموتس رفته بود، گفت: برای مذاکره با ویلموتس تنها رفته بودم. البته فردی همراه من بود که نقش مترجم را داشت. او بهروز زنجانی بود که با این که تجارت شکر می‌کند اما مربیان را می‌شناسد.

وی درباره نحوه تنظیم قرارداد ویلموتس گفت: ایراداتی در قرارداد کی‌روش وجود داشت. به این نتیجه رسیده بودیم برای مربی جدید قرارداد خوبی ببندیم. همه فدراسیون فوتبال را بسیج کردم نظرات خود را درباره قرارداد کی‌روش بدهند. این محصول کار کارمندان ما در بین‌الملل و حقوق بین‌الملل بود. دکتر بیگلری، رئیس کمیته استیناف AFC است. او و خانم اسدی ٢٠ روز قرارداد کی‌روش را بررسی کردند و یک پیشنهاد دادند که قرارداد جدید را چطور ببندیم.

وی درباره رقم قرارداد ویلموتس هم گفت: او در بلژیک ٨٩٠ هزار یورو می‌گرفت. زمانی که سرمربی ساحل‌ عاج شد، ١ میلیون و ٨٠٠ هزار یورو قراردادش بود. زمانی که با ما مذاکره می‌کرد گفت که ٢ میلیون و ۵٠٠ هزار یورو برای یک سال می‌خواهم. در نهایت هم با ٢میلیون و ٢٠٠ هزار یورو توافق کردیم. با مربی‌ای که ٢ سال قبل از ما یک میلیون و ٨٠٠هزار یورو دریافتی داشت،  حدود ٢۵ درصد به قراردادش اضافه کردیم. او مربی نوزدهم جهان است. سرمربی چین هم نوزدهم است اما سرمربی چین ۴میلیون و ٢٠٠هزار دلار قرارداد بسته است. ما رقم ٢ میلیون و ٢٠٠ هزار یورویی ویلموتس را پذیرفتیم که اگر اشتباه بود از ما بود. اما این رقم می‌ارزید چون او در رنکینگی بالاتر از سایر گزینه‌های ما داشت. او معمار فوتبال بلژیک است. تیم ملی بلژیک اول جهان است و آن زمان هم که ویلموتس را استخدام کردیم سوم بود. اگر ویلموتس در بازی عراق مساوی می‌گرفت الان همه می‌گفتند او خوب بود.

وی اضافه کرد: رسانه‌ها از ما انتقاد می‌کردند  که چرا کی‌روش را آوردید. گروهی می‌گفتند ایراد دارد و کی‌روش و محترم نیست. قرارداد او هم یک‌میلیون و ۴٠٠هزار یورو بود. درباره کی‌روش می‌گفتند که یک هیچ می‌بریم و خوب نیست. کی‌روش برای ما ٢١ میلیون دلار درآمد داشت و جمع هزینه‌های قرادادش با کل مسابقات ١٠ میلیون و ۶٠٠ هزار دلار بود. کی‌روش سه روز بعد از پایان قراردادش با ما رفت و قرارداد ٣ میلیون دلاری با کلمبیا امضا کرد. هیچکس به کلمبیا نگفت مربی‌ای که یک میلیون و ۴٠٠ هزار دلار می‌گرفت، الان چطور ٣ میلیون دلار قرارداد بسته و پس «ب- ز یا م -ن» پول خوردند.

تاج به مبلغ قرارداد ویلموتس اشاره کرد و گفت: او قرارداد ٢ میلیون و ٢٠٠هزار یورویی با ما داشت که سالانه بود. کی‌روش هم قراردادی ١ میلیون و ۴٠٠ هزار یورویی داشت که ٢٠ درصد از پاداش جام‌ جهانی را هم دریافت می‌کرد. پاداش بازی‌ها هم در قرارداد کی‌روش بود. او می‌گفت بازیکنان حقوقی نمی‌گیرند و بهتر است برای پیروزی‌ها پاداش بدهید. شما فکر می‌کنید چه تعداد بازی رسمی داشتیم؟ برای ویلموتس فقط از بازی‌های رسمی پاداش می‌دادیم اما برای کی‌روش در بازی‌های دوستانه هم پرداخت می‌شد. مربی اگر تیم ملی را به جام‌ جهانی ببرد، از نظر مالی درآمد خوبی به فوتبال ایران می‌رساند.

وی درباره نحوه فسخ قرارداد ویلموتس هم گفت: او پیش از دیدار برابر عراق در چند نامه که از سوی وکیلش ارسال می‌شد، خواستار پرداخت مطالباتش شده بود. در نهایت در تاریخ ١٨ اکتبر  ٢٠١٩ نامه آخر را ارسال کرد و گفت که ٢۵ اکتبر فسخ می‌کند. او برای ۵ ماه یک میلیون و ٢۵٠ هزار یورو مطالبه کرده بود. ما هم در تلاش بودیم پول او را بدهیم اما ۶ تحریم جدید آمریکا اجازه نداد فیفا مطالبات ما را پرداخت کند. به بانک مرکزی گفتیم در حال حاضر فیفا به ما پول نمی‌دهد و چون از طرف آمریکا تحریم شدیم نمی‌توانیم به مطالبات خودمان دسترسی داشته باشیم. در قرارداد موضوع تحریم را لحاظ کردیم اما ترامپ را ندیده بودم و نمی‌دانستم ۶ تحریم جدید به ما تحمیل می‌کند. در  زمان کی‌روش هم تحریم بودیم اما از فیفا پول می‌گرفتیم اما بعد از تحریم‌های جدید، فیفا گفت دیگر نمی‌توانیم پول بدهیم. در نهایت او ٢۵ اکتبر قراردادش را فسخ کرد؛ در حالی که ما فسخ نکرده بودیم. ۵ روز بعد از فسخ هم ٢ میلیون یورو را به او پرداخت کردیم و گفتیم باید به کار برگردد.

وی تصریح کرد: بعد از نامه آخر با وزیر ورزش تماس گرفتم و گفتم اگر پولش را ندهیم باید همه پول قرارداد را پرداخت کنیم. در این زمینه بانک مرکزی کمک کرد که حقوق ویلموتس را بدهیم. می‌خواستیم قرض کنیم تا پس از وصول مطالباتمان در فیفا، پس بدهیم.

تاج در پاسخ به این سوال که آیا هزینه انتقال پول ویلموتس از امارات به ترکیه ١۵٠ هزار یورو شده است، گفت: چنین چیزی صحت ندارد. بر اساس نامه خزانه‌دار فدراسیون فوتبال، ٢٠ هزار یورو هزینه ترانسفر شده است و با توجه به قیمت تغییرات قیمت درهم به نسبت به لیر، هزینه انتقال پول صفر شده است.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره میزان مطالبات فدراسیون فوتبال از فیفا هم گفت: ۴ میلیون و ٧٠٠ هزار دلار طلب داریم و در حال انجام کارهای اداری ٢ میلیون دلار هم هستیم. ٢ میلیون و ٢۵٠ هزار دلار هم باشگاه‌های ما طلبکار هستند.

تاج در ادامه درباره این که آیا شرکت پتروشیمی فناوران که زیرمجموعه شرکت شستا است، مبلغ دو میلیون یورو مطالبات ویلموتس را پرداخت کرده است، گفت: بله، این ٢ میلیون یورو را این شرکت داده است که زیرمجموعه شستا است. در کشور ما به خاطر تحریم ستاد تحریم داریم که معاون اول رئیس جمهور و معاون قوه قضاییه و ١١ وزیر  عضو آن هستند. ما درخواست دادیم که فرض بگیریم و در این ستاد تصویب شد و بانک مرکزی کمک کرد و تعهد ارزی آن شرکت را منتفی کرد تا این پول پرداخت بشود.

او درباره بند فسخ قرارداد ویلموتس و این که در هر صورت فدراسیون باید سه ماه حقوق او را بپردازد، گفت: این قرارداد فنی است. این را بدانید فدراسیون نمی‌تواند فسخ کند بلکه باید اخراج کند و آن طرف (مربی) می‌تواند فسخ کند. اگر حالت عادی اخراج کنیم باید کل پول را بپردازیم اما حالا با این بند فقط سه ماه حقوق را می‌دهیم. او هم اگر فسخ کرد، می‌تواند سه ماه حقوق خود را بگیرد. با این حال ویلموتس گفت سر من کلاه گذاشتند و این بند در قرارداد وجود نداشت اما او قرارداد را امضا کرده است. با این حال پاسخ دادیم که این جور نیست. زمانی که قرارداد را می‌بستیم وزیر پیشنهاد داد باید برای این قرارداد ضمانت داشته باشیم و این بند سه ماه حقوق را اضافه کردیم.

تاج درباره جمله آخر بند فسخ قرارداد که عنوان شده بود «سه ماه حقوق یا یک مبلغ مشخص» هم گفت: تفسیر ما این است که سه ماه حقوق بگیرد و اگر فاکتور دیگری هم ارائه کرد، پرداخت بشود اما آنها تفسیر دیگری دارند که دعوای حقوقی روی آن است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در پرونده ویلموتس فدراسیون فوتبال پیروز می‌شود، گفت: نمی‌دانم. من وکیل نیستم اما وکیل می‌گوید مشکلی نیست. حالا باید ببینم چه می‌شود. با علی‌نژاد صحبت کردم و در جلسه ما وکیل ایرانی هم بود که ابراز خوشبینی کردند. البته من وکلای حال حاضر فدراسیون را در این پرونده نمی‌شناسم. این قرارداد که بستیم خوب است و من همه چیز را نمی‌توانم بگویم چون دعوای حقوقی داریم. در کل نباید به استقبال شکست برویم.

او درباره این که نصرالله پژمانفر، نماینده مجلس مدعی شده در انعقاد قرارداد تبانی صورت گرفته هم گفت: ما کلا ٢ میلیون یورو گرفتیم که ١ میلیون و ٩٨٠ هزار یورو آن به حساب ویلموتس  واریز شده است. اگر کسی قرار بود دلالی کند که این گونه نبود. تبانی و سوءاستفاده و ... اگر بنا بود بشود از این ٢ میلیون یورو می‌شد که الان در حساب ویلموتس است. پول در زراعت بانک ترکیه است و ویلموتس هم نتوانسته  آن را انتقال بدهد.

وی درباره این که چرا مالیات قرارداد ویلموتس بر عهده فدراسیون است، گفت: گفتیم مالیات را می‌دهیم؛ مشروط به این که اگر از سوی ویلموتس کار تبلیغات انجام بشود، با ما تقسیم کند.

رئیس سابق فدراسیون فوتبال در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره اصلاح اساسنامه این فدراسیون هم گفت: اساسنامه را یک بار در دولت پیش بردیم. بنا بود در دولت تصویب بشود اما نشد. ما برای اصلاح اساسنامه هم الزامات کشور را و هم فیفا را باید ببینیم. فیفا اعتقاد دارد دولت می‌تواند کمک کند اما فدراسیون باید مستقل باشد. دولت هم به دنبال دخالت نیست. ما یک ماه قبل از رفتن، اساسنامه را نهایی کردیم که گفتند چرا اجرایی نکردید. در اساسنامه بحث بازنشستگی به صورت حداکثر سن ۶۵ سال آمده است. در این زمینه آقای اینفانتینو هم گفته بود ما ۶۵ سال را در نظر می‌گیریم. به همین خاطر بحث بازنشستگی در فدراسیون فوتبال ۶۵ سال است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.