• پنجشنبه / ۲۲ خرداد ۱۳۹۹ / ۱۲:۲۶
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 99032214009
  • خبرنگار : 50107

رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاک مشهد خبر داد؛

نرخ کمیسیون معاملات مسکن اصلاح شود، زیرمیزی‌ها کاهش می‌یابد

نرخ کمیسیون معاملات مسکن اصلاح شود، زیرمیزی‌ها کاهش می‌یابد

ایسنا/خراسان رضوی رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاک مشهد گفت: امسال نسبت به ماه مشابه سال قبل بالغ بر 300 درصد افزایش در رهن و اجاره و همین میزان در قیمت‌ها را شاهد هستیم.

علی مرادزاده امروز 22 خردادماه در نشست بررسی بازار مسکن مشهد با حضور حجت‌الاسلام پژمانفر، نماینده مردم مشهد و کارشناسان این حوزه که در اتحادیه املاک مشهد برگزار شد، اظهار کرد: ما تا به حال 15 هزار جواز صادر کردیم که تعدادی از گردونه خارج شدند، یعنی یا انصراف دادند یا باطل کردند، در حال حاضر حدود 10 هزار نفر باقی ماندند که جواز دارند و فعالیت می‌کنند، اگر ما املاک غیر مجاز را شناسایی کنیم، آنها را برای گرفتن جواز هدایت می‌کنیم. حدود 3 تا 5 درصد املاک بدون جواز وجود دارد.

20 درصد قراردادهای مشهد در سامانه ثبت اطلاعات املاک و مستغلات ثبت می‌شود

وی با بیان اینکه سامانه ثبت اطلاعات املاک و مستغلات از سال 87 تاسیس شد و در مشهد از سال 90 اجبار داریم که تمام قراردادها را در آن ثبت کنیم، عنوان کرد: این سامانه تمامی قراردادها را ثبت می‌کند و قابل رصد و پیگیری است، قراردادی که در این سامانه ثبت شود، جعل آن به دلیل امنیت بالا امکان‌‎پذیر نیست. ما اصرار داریم قراردادهای مشاورین در این سامانه ثبت شود. در مشهد 20 درصد از قراردادها ثبت سامانه می‌شود و 80 درصد باقی‌مانده باید با فرهنگ‌سازی افزایش پیدا کند و اگر قبول نکردند، اجبار خواهیم داشت.

مرادزاده افزود: مهم‌ترین مشکل ما مقاومت مردم چه مالک و چه موجر است که به دلیل ترس از مالیات اجازه نمی‌دهند، مشاورین املاک ما قراردادها را ثبت کنند، با این وجود ما از همکاران خودمان خواستیم حتما قراردادها را ثبت کنند، مقاومت مردم باعث شده سرعت عمل ما کُند باشد، اگر مردم با مزایای این قراردادها آشنا باشند، به این سمت خواهیم رفت که این ضریب را افزایش دهیم و تا 50  درصد تا پایان سال 99 برسانیم.

رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاک مشهد با اشاره به اینکه اتباع خارجی یکی از وجوه مشکلات ما در زمینه خرید و فروش مسکن هستند، تصریح کرد: ما مشکلات بسیار زیادی داریم که یک موردش این است، به جهت اختلاف برابری دلار و ریال، بسیاری از افرادی که تمایل به سرمایه‌گذاری دارند، این کار را انجام می‌دهند.

مرادزاده بیان کرد: مهم‌ترین مشکل ما عدم همکاری مردم با مشاوران املاک در تحریر قراردادهاست، اگر مردم ما همکاری کنند، بسیاری از مشکلات ما کم می‌شود، بیشتر مشکلاتی که به کمیسیون شکایات ما ارجاع داده می‌شود، خط خوردگی قراردادها، ناخوانا بودن، تقلب‌‎ها، عدم احراز هویت و مالکیت بوده که به عدم استفاده از سامانه‌ها مربوط است.

نرخ کمیسیون اصلاح شود، زیرمیزی‌ها کاهش می‌یابد

رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاک مشهد گفت: حداکثر کمیسیون ما برای رهن و اجاره 800 هزار تومان و برای مبایعه‌نامه دو میلیون تومان است، اگر بیشتر دریافت شود، اضافه دریافتی است که این موضوع را به تعزیرات اعلام خواهیم کرد. ما تعرفه‌های قانونی داریم، ممکن است خارج از ضابطه با هم توافقاتی داشته باشند، اگر کسی کمیسیون مازاد دریافتی داشته باشد، بلاوجه بوده و رسیدگی می‌کنیم.

وی اضافه کرد: مبلغ دریافتی کمیسیون، 0.3 درصد تا 300 میلیون تومان، یعنی هر 100 میلیون تومان 300 هزار تومان و از 300 میلیون تومان تا 750 میلیون تومان، در هر 100 میلیون تومان 200 هزار تومان بوده، از 750 میلیون به بالا سقف متوقف می‌شود و نمی‌توانیم دریافتی داشته باشیم. ما دخالتی در افزایش قیمت‌ها نداریم. متاسفانه ما در مشهد سقف معاملاتی داریم، در حالی که در شهرهای دیگر عرف 0.5 درصد بدون سقف است. اگر این نرخ اصلاح شود، زیرمیزی‌ها کمتر می‌شود، دنبال این هستیم که این اصلاح صورت گیرد.

مرادزاده خاطرنشان کرد: روزانه بالغ بر ۵۰ تا ۶۰ مورد شکایت ثبت می‌کنیم. ساختمان ما به شورای حل اختلاف بزرگی تبدیل شده، به مدیریت شهر نمی‌‎رسیم و تنها درگیر شکایات مردمی هستیم. مهم‌ترین مورد در شکایات، عدم انجام تعهدات طرفین قرارداد است که گاها عمل نمی‌کنند، بنگاه‌دار اینجا نقشی ندارد، بیشترین شکایات ما مربوط به این قسمت بوده و معدودی در ارتباط با دریافت کمیسیون مازاد و تعدادی عدم تحریر قرارداد پرینت است.

افزایش 300 درصدی قیمت رهن و اجاره در مشهد

رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاک مشهد با اشاره به افزایش قیمت اجاره و خرید و فروش، عنوان کرد: امسال نسبت به ماه مشابه سال قبل بالغ بر 300 درصد افزایش در رهن و اجاره و همین میزان در قیمت‌ها را شاهد هستیم.

وی در خصوص طرح ارتقای اعتبار اسناد رسمی، گفت: در مشهد 337 دفترخانه وجود دارد، ما 15 هزار دفتر داریم که بار این 15 هزار دفتر که هر کدام با 4، 5 نفر مدیریت می‌شود، چگونه به دفترخانه منتقل خواهد شد؟ در حال حاضر این اتفاق رخ داده و کار مردم معطل مانده، مردم نمی‌توانند به بنگاه‌ها بروند و در محضر نیز جایی برای این کار نیست. ما در کشور 135 هزار واحد صنفی مشاور املاک دارای جواز داریم که در مشهد 15 هزار واحد است. این 135 هزار واحد هر کدام به طور متوسط سه نفر کارمند داشته باشند، 600 هزار خانواده و با اعضای خانواده دو میلیون نفر می‌شود، اگر قرار است مجلس برای این تعداد تصمیم بگیرد، باید با عجله باشد؟

در ادامه محمدرضا غلامپور، رئیس کانون سردفتران و دفتریاران خراسان رضوی در خصوص طرح ارتقای اعتبار اسناد رسمی، اظهار کرد: یک طرح ارتقای اعتبار اسناد رسمی یا همان طرح ثبت رسمی اسناد داریم که بخشنامه‌ای از طرف قوه قضاییه و توسط معاونت پیشگیری از جرم آن است. وقتی قوه قضاییه این بخشنامه را صادر می‌کند، انگار اطلاع ندارد در مجلس چه می‌گذرد.

وی افزود: یکی از ویژگی‌های قانون خوب این است که قابلیت عمل داشته باشد. اتحادیه و مشاورین املاک سال‌هاست در این جامعه کار می‌کنند، نباید به نحوی پی‌ریزی کنیم که چون اعضای آن تخلفاتی دارند، آنها را حذف کنیم، بلکه باید اصلاح صورت گیرد، باید آموزش وارد این حوزه شود، نه اینکه حذف کنیم.

غلامپور ادامه داد: قانون‌گذار بیان کرده به جای اینکه مبایعه‌نامه نوشته شود، در بنگاه چیزی نوشته نشود، بلکه در دفترخانه سند تعهد به وی بنویسند که اشتباه محض است. دفترخانه این آمادگی و تمایل را ندارد. همان‌طور که در قانون پیش‌فروش این اشتباه پیش آمد که بنگاه را حذف کنند، اینجا نیز همین کار را می‌کنند. باید آموزش بدهیم، آموزش‌های زیادی وجود دارد، اما فراگیر نیست. قانون ارتقای اعتبار اسناد رسمی مانند قانون ‌پیش‌فروش می‌شود، ابتر می‌ماند و عملی هم نخواهد شد. دفاتر بنگاه نیاز شدید به آموزش دارند، باید آموزش جدی و حذف افرادی که صلاحیت علمی لازم ندارند، انجام شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.