• یکشنبه / ۲۵ خرداد ۱۳۹۹ / ۱۶:۰۶
  • دسته‌بندی: بوشهر
  • کد خبر: 99032516103
  • خبرنگار : 50147

وقتی تحلیل درست اپیدمی کرونا در میان ناسازگاری داده‌ها گم می‌شود

وقتی تحلیل درست اپیدمی کرونا در میان ناسازگاری داده‌ها گم می‌شود

ایسنا/بوشهر در گزارش اپیدمیولوژی کرونا منتشر شده از سوی وزارت بهداشت و در هفته منتهی به ۲۳ خردادماه، در ۱۴ استان روند صعودی مشاهده شده که در مورد استان بوشهر به رغم وضعیت هشداری و اخبار نگران‌کننده اخیر، آنچه "ناسازگاری داده‌ها" خوانده می‌شود داشتن یک تحلیل درست از وضعیت اپیدمی را ناممکن کرده است.

بر اساس گزارش اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، در روند کشوری بیماری، تغییرات مختصر صعودی مشاهده می‌شود که در ۸ استان از جمله بوشهر ناسازگاری داده‌ها اجازه تحلیل درست از وضعیت اپیدمی را نداده است. نکته قابل توجه اینکه یک استان می‌تواند چندین پیک منحنی را تجربه کند و بوشهر جز استان‌های با بروز متوسطی بوده که با وجود ناسازگاری در داده‌های دریافتی به نظر می‌رسد در حال طی روند صعودی باشد.

- منظور از ناسازگاری داده‌ها این است که روند داده‌های مرگ و ابتلا از یک الگوی قابل تفسیر پیروی نکرده و تغییرات ناهمگن روند شاخص‌های ابتلا و مرگ دیده می‌شود. در این موارد تحلیل بهتر را در روزهای بعد و با داده‌های درست تر می‌توان ارائه داد. از دلایل ناسازگاری در داده‌ها می‌توان به ثبت غیر دقیق روزانه داده‌ها توسط استان‌ها و وجود خطا هنگام ثبت داده‌ها، وجود ترکیبی از چند الگوی اپیدمی در استان (شروع اپیدمی در نقطه‌ای از استان و اتمام اپیدمی دیگر در نقطه دیگر)، بیمارپذیری یا بیمارگریزی گسترده در استان و تغییر روند مهاجرت بیماران در طول زمان اشاره کرد.

این در حالی است که سخنگوی وزارت بهداشت وضعیت شیوع کرونا در استان‌های آذربایجان غربی، هرمزگان، خوزستان، کردستان، کرمانشاه، سیستان و بلوچستان و بوشهر را قرمز اعلام کرده است.

گفتنی است استان‌ها بر اساس میزان بروز تجمعی موارد بیماری به سه دسته پر گزارش، با گزارش متوسط و با گزارش پایین تقسیم شده اند که در مورد استان‌های با بروز کم، تغییرات کم در داده‌ها می‌تواند تغییرات سریع در شاخص‌ها ایجاد کند و به همین خاطر تفسیر داده‌های این استان‌ها سخت‌تر و با عدم اطمینان بیشتری همراه است. البته به دلیل احتمالی بودن این تحلیل ها، نیاز است تیم کمیته اپیدمیولوژی استان‌ها همراه با سایر شاخص‌ها و تحلیل‌های دقیق‌تر، شواهد بهتری از روند اپیدمی در استان‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ارائه دهند.

سه‌رقمی شدن فوتی‌های کرونا دردناک است

سیما سادات لاری ظهر امروز از شناسایی ۲۴۷۲ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور خبر داده و همچنین فوت ۱۰۷ بیمار طی ۲۴ ساعت گذشته را تایید کرده است تا مجموع جان باختگان این بیماری به ۸ هزار و ۸۳۷ نفر برسد. به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، ۲۷۸۱ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

لاری با بیان اینکه سه رقمی شدن آمار فوتی‌های این بیماری دردناک است، افزود: این ویروس پیش بینی ناپذیر و چموش است و هر لحظه ممکن است غافل‌گیرمان کرده و و از گوشه‌های زمین گل بخوریم. بنابراین مقابله با آن عزمی همگانی می‌طلبد و در این شرایط رعایت پروتکل‌های بهداشتی، فاصله‌گذاری اجتماعی و پرهیز از سفرهای غیرضروری بسیار جدی است و امیدواریم به دنبال این اقدامات، در روزهای آینده شاهد کاهش آمار ابتلا و فوت ناشی از این بیماری در کشور باشیم.

به گفته سعید کشمیری، دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر در ۲۴ ساعت گذشته ۱۵ مورد مبتلای جدید به کرونا در بیمارستان‌های استان بوشهر بستری‌ شده‌اند و در حال حاضر ۵۱ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بوشهر بستری هستند.

وی با بیان اینکه ۱۷۸ نفر بیمار حاد تنفسی در ۲۴ ساعت گذشته به بیمارستان‌های استان بوشهر مراجعه کرده‌اند، تصریح کرد: از ابتدای شیوع کرونا در کشور و استان بوشهر تاکنون ۱۰ هزار و ۲۹۰ بیمار حاد تنفسی به بیمارستان‌های استان بوشهر مراجعه کرده‌اند که ۲۹۵۰ نفر از این بیماران بستری‌ شده‌ و ۲۷۶۷ نفر از آن‌ها از بیمارستان ترخیص شده‌اند.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، از ابتدای شیوع کرونا در استان بوشهر ۳۴ نفر از بیماری کرونا جان خود را از دست دادند.

مراقبت‌های دارویی و درمان‌های طبی کرونا پرهزینه است

مدیرگروه بهداشت و پزشکی اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در یک برنامه تلویزیونی عنوان کرد: در بیماری کرونا مراقبت‌های دارویی و درمان‌های طبی دشوار و پرهزینه هستند؛ بنابراین بر پیشگیری بسیار تاکید می‌شود.

به گفته دکتر محمدرضا سهرابی در دنیا شاهد طیف وسیعی از عملکرد کشورها در مواجهه با کرونا بودیم و کشورهایی نظیر کره جنوبی و نیوزلند که بسیار منطقی و طبق اصول جلو رفتند، کنترل بیماری در آنها خیلی زود صورت گرفت و منابع انتقال عفونت شناسایی و فوری مهار شد. اما کشورهایی مثل انگلیس و آمریکا که دید درمان‌نگر داشته و به سیستم درمانی خود مغرور بودند، پیشگیری را فراموش کردند.

ویروس کرونا را نمی‌توان از بین برد

این متخصص پزشکی اجتماعی افزود: کرونا درمان ندارد و درمان‌های پیشنهادی برای پیشگیری از عوارض شدید بیماری و مرگ است، ولی خود ویروس را نمی‌توان از بین برد و درمان‌های قطعی برای آن وجود ندارد.

وی توفیق کره جنوبی در مدیریت بیماری کرونا را به خاطر شناسایی سریع منبع عفونت و شروع فوری قرنطینه دانست که باعث محدود شدن منبع انتقال بیماری شد و گفت: بنابراین پیشگیری در کنترل این بیماری حرف اول را می‌زند.

سلامت انسان‌ها در اولویت قرار دارد

مدیر گروه بهداشت و پزشکی اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی استفاده از تلفن هوشمند و اپلیکیشن‌های مختلف برای اطلاع رسانی در مواجهه با کرونا، طراحی سامانه غربالگری، رعایت فاصله گذاری و کم شدن تجمعات را از جمله اقدامات موثر در راستای کنترل و مدیریت بیماری کرونا ویروس عنوان کرد.

سهرابی با اشاره به بازگشایی‌های صورت گرفته به دلیل مسائل و دغدغه‌های اجتماعی و اقتصادی، ضمن ابراز نگرانی از عدم رعایت پروتکل های بهداشتی؛ اقتصاد و سلامت را دو مقوله مرتبط با هم دانست و تاکید کرد: سلامت انسان‌ها در اولویت قرار دارد. سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۰۷ شعاری منتشر کرد مبنی بر این که "انسان سالم محور توسعه پایدار" است و عدم وجود انسان سالم در جامعه باعث آسیب به اقتصاد جامعه می‌شود.

ناشناخته‌های بسیاری در مورد کووید ۱۹ وجود دارد

در حالی که کشندگی بیماری کووید ۱۹ از سارس و مرس کمتر است ولی شیوع بالای این بیماری باعث می‌شود با مرگ‌ومیر زیادی همراه باشد.

بر اساس قوانین توصیه‌ شده توسط WHO جهت حفاظت از افراد لازم است انواع تجمعات از جمله فعالیت‌های ورزشی کنسل شوند و قبل از شروع مجدد فعالیت‌های ورزشی، از سلامت ورزشکاران اطمینان حاصل شود. همچنین طبق مطالعات انجام‌شده استفاده جمعیت عادی از ماسک‌های معمولی، حتی بدون رعایت بهداشت دست مثمر ثمر است.

البته هنوز ناشناخته‌های بسیاری در مورد بیماری کووید ۱۹ وجود دارد. بررسی نشانه‌های سرولوژی در جمعیت‌های مختلف با توجه به‌شدت بیماری می‌تواند به مدیران بخش سلامت کمک کند تا با شناخت وضعیت مصونیت گروهی (ایمنی گله‌ای) جامعه، مدیریت بهتری برای کنترل اپیدمی به‌ کار گیرند. از آنجا که در حال حاضر افراد مبتلا به نوع خفیف بیماری حداقل ۸۰٪ از کل عفونت‌های SARS-CoV-۲ را تشکیل می‌دهند، ارزیابی بروز نشانه‌های سرولوژی در این جمعیت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

لزوم ایزوله و ردیابی مطمئن و قرنطینه خانگی

آنچه واضح است برای مبارزه با COVID-۱۹ و کنترل شیوع آن، دو نکته در کنار هم حائز اهمیت است؛ اول اقدامات کنترلی مانند ایزوله کردن و دوم ردیابی درست و مطمئن موارد مشکوک با تست‌های مطمئن که حداقل خطا یا منفی کاذب را نشان دهد، که البته مورد اول و با توجه به قرنطینه خانگی بخش عمده بیماران در بسیاری از موارد محقق نمی شود و مورد دوم نیز بستگی به گستردگی بیماریابی و بررسی زنجیره های انتقال در موارد مثبت قبلی دارد که در حال حاضر کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

به گزارش ایسنا، روش کار و اطلاعات بیشتر در مورد روندهای استانی شیوع کرونا در چند روز اخیر در وب سایت کمیته اپیدمیولوژی کووید-۱۹ به آدرس http://Corona.behdasht.gov.ir قرار داده شده است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.