• پنجشنبه / ۲۹ خرداد ۱۳۹۹ / ۱۶:۱۶
  • دسته‌بندی: بوشهر
  • کد خبر: 99032918655
  • خبرنگار : 50324

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:

نگرانی شدید ما خستگی کادر درمان و پر شدن تخت‌های بیمارستانی است

نگرانی شدید ما خستگی کادر درمان و پر شدن تخت‌های بیمارستانی است

ایسنا/بوشهر دبیر ستاد مقابله با کرونا در استان بوشهر گفت: هر گونه تجمعی می‌تواند منجر به بیماری و مرگ شود و با وجود علم به این موضوع مراسمات برگزار می‌شود و حتی گزارش‌هایی داریم که در عروسی ها بالغ بر ۶۰ الی ۷۰ نفر مثبت اعلام می‌شود.

سعید کشمیری در گفت‌وگو با ایسنا درباره شرایط استان بوشهر و شیوع کرونا عنوان کرد: در این مدت میزان نمونه‌گیری را بالا برده ایم به این علت که می خواستیم تمام افرادی که در تماس با موارد مثبت قبلی بوده اند را مورد آزمایش قرار دهیم و این طبیعی است که وقتی یک اپیدمی در مراحل صعودی قرار می‌گیرد نمی‌توان روزانه در مورد آن صحبت کرد و بهتر است که وضعیت هفتگی تحلیل شود و چون اعلام آمار روزانه ممنوع شده است به همین دلیل به نظرم رسید که سیر صعودی و هفتگی را به اطلاع مردم برسانیم.

وی ادامه داد: من قبلا هم گفته بودم که بین ۱۰ تا ۲۰ درصد مردم مبتلا و خوب شده اند و می دانید که حدود ۴۰ درصد بیماران هیچ علامتی ندارند و بین ۱۵ تا ۲۰ درصد افراد مبتلا به کرونا نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارند. قبلاً روزانه ۵ نفر بستری داشتیم اما الان به طور همزمان ۶۰ نفر به بالا موارد مثبت بستری داریم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار کرد: از زمانی که آمار مبتلایان در استان بوشهر روند صعودی پیدا کرده است ما نامه‌نگاری کرده و موضوع را به اطلاع وزیر بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا رساندیم و این موضوع در ستاد ملی مطرح شد که رئیس جمهوری آن را در چارچوب خاص برای شهرهای مختلف موکول کرد که در جلسه امروز تصمیماتی اخذ شده و شنبه ابلاغ خواهد شد.

هر گونه تجمع منجر به بیماری و مرگ می شود

کشمیری با اشاره به وضعیت رعایت پروتکل ها در سطح جامعه گفت: مردم در جریان هستند که هر گونه تجمعی می‌تواند منجر به بیماری و مرگ شود و با وجود علم به این موضوع مراسمات خود را برگزار می‌کند و حتی گزارشهایی داریم که در عروسی ها بالغ بر ۶۰ الی ۷۰ نفر درگیر می‌شوند. مراسم خاکسپاری و ختم نیز همین قدر می تواند خطرناک باشد. ادارات شلوغ و پرازدحام نیز به همین شکل، به ویژه در این ایام که هوا گرم است و افراد در محیط های بسته کنار هم قرار می گیرند و وجود حتی یک نفر آلوده می‌تواند همه را درگیر کند.

وی خاطرنشان کرد: استفاده نکردن از ماسک، عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی و حتی حرف زدن عادی بدون استفاده از ماسک و فاصله می تواند بیماری را منتقل کند. اینکه همدیگر را می‌شناسیم دلیل نمی‌شود که از وضعیت سلامت هم باخبر باشیم، اینکه دور هم نشسته و صحبت کنیم  و یا در جمع های کوچک و آشنا ماسک را برداریم و هشدارها را نادیده بگیریم صحیح نیست. 

نگرانی شدید در مورد خستگی کادر درمان و پر شدن تخت‌ها

دبیر ستاد مقابله با کرونا در استان بوشهر عنوان کرد: الان نگرانی شدید ما خستگی کادر درمان و پر شدن تختهای بیمارستانی است. هر چقدر هم توان درمان را افزایش دهیم اگر به شکل کنترل‌ نشده بیمار وارد سیستم شود قطعا دچار مشکل خواهیم شد. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در خصوص تعطیلی مراکز بهداشتی به ایسنا گفت: در عسلویه دو مرکز بهداشت و یک آزمایشگاه تعطیل شده است که البته آزمایشگاه قرار است با جایگزینی نیروها مجددا به فعالیت خود ادامه دهد. این خیلی اتفاق بدی است که مرتبا نیز تکرار می‌شود چون در این مراکز خدمات دهی به مردم صورت می‌گیرد و همه اینها می‌تواند به ما ضربه بزند. پیشنهاد ما یک محدودیت وسیع به مدت حداقل یک هفته است که کل استان بازار و اصناف و ادارات با کمترین حالت ممکن به فعالیت خود ادامه دهند و مردم حتی بین شهرستانی نیز رفت و آمد نکنند تا پیک صعودی بیماری کنترل شود.

اگر این وضعیت ادامه یابد در بیمارستان ها مشکل خواهیم داشت

سعید کشمیری در خصوص وضعیت بیمارستان ها اظهار کرد: در حال حاضر در بیمارستان ها مشکل نداریم اما اگر وضعیت به این شکل ادامه پیدا کند و کنترل نشود قطعاً دچار مشکل خواهیم شد. عمده تخت‌های بیمارستان شهدای خلیج فارس به خدمات دهی برای بیماران مبتلا به کووید ۱۹ اختصاص یافته است ضمن اینکه بخش‌هایی که بقیه بیمارستان ها فاقد آن بوده اند مثل نوزادان، آندوسکوپی و دیالیز کار خود را ادامه می‌دهند اما سایر خدمات برای بیماران تصادفی و داخلی را به بیمارستان‌های دیگر هدایت کرده ایم. هر چند در این بیمارستانها نیز بخش بیماران حاد تنفسی وجود دارد و به بیماران خدمات می‌دهند. 

از مردم عادی نمونه گیری تصادفی انجام نمی‌شود 

وی اظهار کرد: از مردم عادی نمونه گیری تصادفی انجام نمی‌شود و الان فقط از بیماران علامت دار و افراد دارای بیماری زمینه ای و بیماران آسیب پذیر تست گرفته می‌شود. در حال حاضر ظرفیت تست الان ۴۰۰ نمونه در روز است اما هفته آینده با راه‌اندازی آزمایشگاه در برازجان ظرفیت ما افزایش خواهد یافت و امیدواریم که تا پایان هفته آزمایشگاه جنوب استان نیز راه اندازی شود.

این مسئول در خصوص وضعیت شهرستان‌ها تاکید کرد: در هر شهرستان بخش مخصوص بیماران کووید ۱۹ راه اندازی شده و به خصوص در شهرستان کنگان برای جنوب استان، گناوه در شمال استان، و بیمارستان شهید گنجی در برازجان که بیماران‌ کرونا را پذیرش و کار درمان را انجام می‌دهند و در صورت نیاز نیز به بیمارستان شهدای خلیج فارس منتقل خواهند شد.

الان زمان عروسی نیست

دبیر ستاد مقابله با کرونا در استان بوشهر توصیه کرد: الان زمان عروسی نیست، الان زمان برگزاری مهمانی و دورهمی نیست. حتی عکس دسته جمعی هم نمی‌توانیم بگیریم چون فاصله بین افراد باید ۲ متر باشد. الان وقت تشکیک نیست که راست می گویند یا دروغ! واقعیت این است که تعداد بستری ها بالا است و پرستاران و پزشکان ما پس از ۴ ماه تلاش شبانه روزی با این پیک صعودی مواجه شده اند و عده زیادی از همکاران ما خود مبتلا شده اند. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر عنوان کرد: تنها کمکی که مردم می‌توانند به ما کنند این است که رعایت کنید تا مبتلا نشوید. موارد بهداشتی و پروتکل ها و هشدارهای مورد نیاز بارها و بارها توضیح داده شده است.

ادارات متخلف توبیخ می شوند 

کشمیری یادآور شد: خواهش می‌کنم از برگزاری عروسی، جشن تولد، مهمانی ها و دورهمی های دوستانه خودداری شود. بدون ماسک در جامعه حاضر نشوید، مردم این را بدانند که در هر جمعی ممکن است یک فرد ناقل بدون علامت وجود داشته باشد که می تواند همه را درگیر کند. موارد تخلف در ادارات نیز گزارش می‌شود و حتی تذکر کتبی هم داده می‌شود. برای ما فرقی نمی‌کند که چه کسی باشد و چه پست و مقامی داشته باشد و قطعاً به ادارات متخلف نامه ارسال می‌شود و تذکر و توبیخ صورت می‌گیرد.

وی تصریح کرد: به هر حال حتی اگر باز هم قرنطینه ایجاد کنیم و با اعمال محدودیت ها آمار را به صفر برسانیم لازمه حفظ این آمار رعایت مردم است که اگر رعایت نشود باز هم آمار بالا می رود. طبق رصدهایی که داشته ایم در یک هفته گذشته و با رشد آمار ابتلا به کرونا رعایت فاصله گذاری استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی کننده وضعیت بهتری پیدا کرده است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۹-۰۳-۲۹ ۲۰:۵۶

واسه ادارات متخلف، کجا باید گزارش بدیم؟؟ به هر کی میگیم، میگه مربوط به ما نمیشه

avatar
۱۳۹۹-۰۳-۲۹ ۲۲:۵۳

سلام بازرسی استانداری مسئول رسیدگی هستند