• جمعه / ۳۰ خرداد ۱۳۹۹ / ۱۲:۱۲
  • دسته‌بندی: بوشهر
  • کد خبر: 99033018850
  • خبرنگار : 50147

وضعیت قرمز بوشهر در انتظار برنامه‌های ستاد ملی مقابله با کرونا

وضعیت قرمز بوشهر در انتظار برنامه‌های ستاد ملی مقابله با کرونا

ایسنا/بوشهر تعداد مبتلایان و قربانیان کرونا در جهان رو به افزایش است و تاکنون بیش از ۸.۵ میلیون نفر در ۲۱۳ کشور و منطقه به این بیماری مبتلا شده‌اند که ایران نیز با ۱۹۷,۶۴۷ مبتلا و ۹۲۷۲ قربانی در رده دهم فهرست مناطق درگیر با کرونا قرار دارد و بر اساس آمار وزارت بهداشت برخی از استان ها در شرایط خطرناکی به سر می برند.

ظهر روز گذشته سخنگوی وزارت بهداشت با اعلام موارد جدید ابتلا و آمار مرگ و میر در کشور استان‌های بوشهر، خوزستان، آذربایجان شرقی، کرمانشاه و هرمزگان را نقاط با وضعیت قرمز و با خطر بالای شیوع کرونا دانست. این در حالی است که طی دو هفته اخیر استان بوشهر جزو نقاط پرخطر به لحاظ شیوع کرونا بوده و در مرز هشدار قرار گرفته است. 

آمار ابتلا در استان بوشهر از مرز ۴۰۰۰ نفر گذشت 

روز گذشته رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از عبور تعداد مبتلایان به کرونا در استان بوشهر از مرز ۴۰۰۰ نفر خبر داد که این موضوع موجی از نگرانی درباره روند بیماری و سیر افزایشی آن به وجود آورد. سعید کشمیری با ابراز نگرانی شدید بابت خستگی کادر درمان و پر شدن تخت‌های بیمارستانی به ایسنا گفت: پیشنهاد ما یک محدودیت وسیع است که کل استان بازار و اصناف و ادارات با کمترین حالت ممکن به فعالیت خود ادامه دهند و مردم حتی بین شهرستانی نیز رفت و آمد نکنند تا پیک صعودی بیماری کنترل شود.

دبیر ستاد مقابله با کرونا در استان بوشهر تاکید می کند: واقعیت این است که تعداد بستری ها بالا است و پرستاران و پزشکان ما پس از ۴ ماه تلاش شبانه روزی با این پیک صعودی مواجه شده اند و عده زیادی از همکاران ما خود مبتلا شده اند. تنها کمکی که مردم می‌توانند در این شرایط داشته باشند این است که رعایت کنند تا مبتلا نشوند.

گشت و گذارها و مسافرت ها برقرار است 

در این شرایط و با توجه به روند صعودی ابتلا به کرونا و مرگ و میر بر اثر این بیماری در استان بوشهر و با وجود توصیه ها و هشدارهای موکد و فراوان متخصصان و متولیان بهداشت و درمان اما همچنان گشت و گذارها و سفرها، مراسمات عروسی و عزا، دورهمی های دوستانه و تولد و خرید و جلسات و تجمعات به قوت خود برقرار است، گویی از ابتدا کرونایی نبوده و حالا نیز شرایط عادی داریم.

در بعضی نقاط مانند بازارها و یا بانک و برخی از ادارات، پارک ها و سواحل تجمع و ازدحام افراد از روزهای قبل از ظهور کرونا بیشتر و فشرده تر است. در حالی که تجمع عامل مهمی برای شعله ور شدن کرونا و نقطه انتقال این ویروس از فردی به فرد دیگر است، حتی اگر یک نفر آلوده باشد کافی است تا جمع زیادی را درگیر این ویروس عجیب و خطرناک نماید. 

بین ۷۰ تا ۸۰ درصد نمونه های آزمایش شده مثبت است 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان بوشهر هفته گذشته در نشست شورای اطلاع رسانی گفت: گردش ویروس کرونا در استان بوشهر سرعت و شدت گرفته‌ و بررسی‌ها نشان می‌دهد ۴۰ درصد کل موارد مثبت بیماری در استان بوشهر در هفته جاری شناسایی شده‌ است.

عبدالمحمد خواجه ئیان همچنین گفته است در روزهای اخیر به موازات افزایش میزان نمونه‌گیری به طور تقریبی بین ۷۰ تا ۸۰ درصد نمونه‌های آزمایش شده مثبت بوده‌ که این نشان دهنده شدت گرفتن گردش بیماری است. براساس بررسی‌های آماری که از موارد مبتلا به ویروس کرونا انجام شده ۸۰ درصد بدون مشکل طول دوره بیماری را سپری می‌کنند و ۲۰ درصد موارد ممکن است نیاز به بستری در بیمارستان‌ها پیدا کنند و از این جمعیت ممکن است ۵ درصد در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شوند.

هنوز به نقطه اوج بیماری نرسیده ایم

به گفته این مسئول، به نظر می‌رسد هنوز به نقطه اوج بیماری در استان بوشهر نرسیده‌ایم و با توجه به اینکه از چند هفته گذشته تاکنون موارد ارجاع و بستری در بیمارستان‌ها افزایش یافته می‌توان نتیجه گرفت که سیر صعودی بیماری در استان ادامه دارد.

معاون دانشگاه علوم پزشکی بوشهر می گوید: هرچند بوشهر جزو آخرین استان‌های درگیر با ویروس کرونا بود و با همکاری مردم و بازاریان و سایر صنف‌ها خیلی خوب عمل شد اما با کاهش شیوع بیماری در انتهای موج اول این تصور در عموم ایجاد شد که داستان کرونا تمام شده‌ و به همین دلیل هشدارها با بی توجهی روبرو شد، اما رعایت نکردن فاصله‌گذاری اجتماعی، مجاورت و ارتباطات وسیع با استان‌های دارای شرایط بحرانی و سایر عوامل از علل شیوع ویروس کرونا است به نحوی که تاکنون نیز با وجود همه هشدارها همچنان شاهد رفتارهای مخاطره آمیزی هستیم. 

آزمایشگاه تشخیصی PCR دیگر پاسخگو نیست

خواجه ئیان با اشاره به ادامه روند بیماریابی در استان بوشهر اضافه کرد: با توجه به حجم زیاد نمونه‌های گرفته شده آزمایشگاه تشخیصی PCR دیگر پاسخگو نیست به همین دلیل براساس سیاست وزارت بهداشت، تنها از گروه‌های آسیب پذیر جامعه نمونه‌گیری انجام می‌شود و از نمونه گیری سایر افراد صرفه نظر شده‌است.

وی همچنین درباره تکمیل ظرفیت بیمارستان ها عنوان می کند: تاکنون در سیستم درمان کمبودی نداشته و سیستم ما پاسخگوی موارد بستری بوده و اوضاع تحت کنترل است اما ظرفیت بیمارستان‌ها نامحدود نیست و اگر به هشدارها توجه نشود و تجمع‌ها، جشن‌ها، مراسم‌ ادامه یابد ممکن است این ظرفیت جوابگو نباشد. تا کنون در هیچ یک از شهرستان‌ها مشکل عمده‌ای در زمینه موارد بستری و بخش مراقبت‌های ویژه وجود نداشته اما هر نوع بی‌توجهی ممکن است ما را به جایی برساند که مجبور شویم برای افزایش ظرفیت بستری از فضاهای دیگر استفاده کنیم.

پیش بینی شود تا در زمان بحران غافلگیر نشویم

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر درخواست کرده "با توجه به روند افزایش شیوع ویروس کرونا باید پیش بینی‌های لازم انجام شود تا در زمان بحران غافل‌گیر نشویم." این مسئول همچنین از اداره‌ها، صنوف موسسه‌های اقتصادی و هر جایی که باعث تجمع می‌شود خواسته است که تا حد امکان با ارائه خدمات غیر حضوری از گردش بیماری پیشگیری کنند. 

تاکید رئیس جمهور برای کنترل بیماری در استان‌های قرمز

سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز چهارشنبه گزارش آخرین وضعیت بیماری کرونا در کشور با تمرکز بر وضعیت استان‌های قرمز را به رئیس جمهور ارائه کرد.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی در پاسخ به گزارش وزیر بهداشت، از تلاش‌های مسئولان این وزارتخانه و تدبیر وزیر بهداشت برای استقرار معاونین خود در استان‌های قرمز از جمله کرمانشاه، خوزستان، کردستان و بوشهر جهت مدیریت این فضا با همکاری ستادهای استانی مقابله با کرونا، تقدیر کرد.

‎رئیس جمهور همچنین تاکید کرده به فوریت با همکاری سایر کمیته‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا از جمله کمیته امنیتی-اجتماعی، برنامه‌هایی برای کنترل این بیماری در استان های مذکور آماده شود تا چنانچه نیاز به ایجاد محدودیت‌ها و وضع برنامه‌هایی برای کنترل این بیماری در استانهای قرمز ضروری است، در جلسه روز شنبه ستاد بررسی و تصویب شود.

انتهای پیام 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۹-۰۳-۳۰ ۱۴:۲۰

گزارش خوبی کار کرده اید، احسنت، اما باید ورودهای خروجی های استان هم بیشتر کنترل شود، مثلا در فرودگاه بوشهر هیچ کنترلی در کار نیست،

avatar
۱۳۹۹-۰۳-۳۱ ۱۱:۳۴

آقای استاندار ما مردم عادی داریم میبینیم که در برازجان دائم عروسی برپاست. مراسم برپاست. کادر درمان دارن تاوان بی مسئولیتی مردم رو پس میدن.چون اونا هم عزیزه.کلی بی مسئولیتی هست چرا شما کاری نمیکنین آقای استاندار.دیرمیشه.لطفاااااااا