• دوشنبه / ۲ تیر ۱۳۹۹ / ۱۴:۴۳
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 99040201578
  • منبع : نمایندگی همدان

رئیس‌کل دادگستری استان همدان:

همدان بالاترین رقم زندانیان غرب کشور را دارد

همدان بالاترین رقم زندانیان غرب کشور را دارد

ایسنا/همدان رئیس‌کل دادگستری استان همدان اعلام کرد: استان همدان بالاترین رقم زندانیان غرب کشور را دارد که با مراجعه به زندان ها دریافتیم تعداد بالایی از آنها با تغییر رویکرد حبس محور ‌می توانستند اصلاً به زندان نروند.

محمدرضا عدالتخواه دوشنبه دوم تیرماه به مناسبت هفته قوه قضائیه در جمع خبرنگاران، با اعلام حجم پرونده های ورودی به قوه قضائیه در سال ۹۷ به تعداد ۲۹۷ هزار فقره پرونده، اظهار کرد: در سال ۹۸ تعداد پرونده های وارد شده به مجموعه قضایی، ۳۰۷ هزار فقره بوده ضمن اینکه در سه ماهه نخست امسال این تعداد ۶۵ هزار پرونده است.

وی تصریح کرد: از تعداد پرونده های وارد شده در سال ۹۷ تعداد ۲۹۲ هزار فقره پرونده مختومه اعلام شده و تعداد پرونده های مختومه در سال ۹۸ حدود ۳۱۴ هزار پرونده بوده است که برعکس سال ۹۷ که ۵۰۰۰ پرونده معوقه داشتیم در سال گذشته ۹۰۰۰ پرونده از معوقات سال های گذشته نیز کار کرده ایم.

عدالتخواه افزود: در سال ۹۹ با توجه به شیوع کروناویروس و از دست دادن زمان دادرسی در ایام نوروز، تعداد ۶۵ هزار فقره پرونده مختومه اعلام شده که گویای عملکرد مثبت مجموعه دادگستری در استان بوده است.

وی با بیان اینکه در پرونده های وارد شده به شورای حل اختلاف نیز از ۱۰۹ هزار پرونده وارده به تعداد ۱۱۳ هزار پرونده در سال ۹۷ رسیده ایم، گفت: در سال ۹۷ تعداد ۱۰۸ هزار پرونده از پرونده های وارد شده مختومه و در سال ۹۸ حدود ۱۱۰ هزار پرونده مختومه اعلام شده است.

رئیس کل دادگستری استان همدان از شرایط فوق العاده کاری تا پایان شهریورماه خبر داد و یادآور شد: با توجه به مکان نامناسب شورای حل اختلاف در محل قبلی، انتقال این مجموعه به ساختمان دادگستری سابق انجام شده و در همین راستا دادگاه های تجدیدنظر از ۱۱ شعبه به ۱۷ شعبه افزایش و آمار پرونده هر شعبه از ۱۷۰ پرونده به ۱۰۵ پرونده کاهش یافته است.

وی ‌در راستای کاهش تعداد پرونده های شعب به منظور غلبه بر اطاله دادرسی و سرعت بخشیدن به کار اعلام کرد: با جا به جایی ساختمان دادگستری به محل جدید، دادگاه های حقوقی از ۱۰ شعبه به ۱۴ شعبه افزایش یافته و به همین منظور تعداد پرونده های وارده از ۱۷۰ پرونده به ۱۲۰ پرونده کاهش یافته است.

عدالتخواه درباره ساختار اداری در استان همدان افزود: تاکنون ۹۰ مورد جابه جایی در بین همکاران قضایی داشته ایم که این امر به پیشنهاد دادگستری استان و حکم‌نهایی ریاست قوه قضائیه انجام شده که مهمترین آنها جاب جایی هفت رئیس دادگستری در ۹ شهرستان بوده است.

وی‌ تصریح کرد: با توجه به بحث جوانگرایی و استقرار نیروهای انقلابی در دستگاه قضا مقرر شد تا رؤسای دادگستری شهرستان ها در خود شهرستان محل خدمت ساکن شده تا با احترام به محل زندگی ارباب رجوع در اظهارنظر، امنیت روانی برای ساکنان شهرستان ها باشد.

رئیس کل دادگستری استان همدان با بیان اینکه افق روشنی برای دادگستری استان همدان دیده می‌شود، خاطرنشان کرد: استان همدان در بحث حبس زدایی توانسته گام مؤثری‌ بردارد و مجازات حبس محور را از دستگاه قضایی خود دور کند. ۳۰ درصد از جرائم کشور زبانی بوده و با جبران اهانت باید رویکرد مجازات را تغییر دهیم.

وی اعلام کرد: استان همدان بالاترین رقم زندانیان غرب کشور را دارد که با مراجعه به زندان ها دریافتیم تعداد بالایی از آنها با تغییر رویکرد حبس محور ‌می توانستند اصلاً به زندان نروند و اگر در حال حاضر عفو شوند برای جامعه خطری ندارند.

عدالتخواه ادامه داد: در حال حاضر ۴۵۰ هزار ساعت مجازات جایگزین برای زندانیان استان از نوع خدمات رایگان صادر شده است که این امر از ۲۰۰۰ ماه زندان رفتن افراد جلوگیری می کند.

وی هزینه نگهداری هر زندانی را ماهانه یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: مجازات های جایگزین زندان علاوه بر اینکه هزینه ای برای بیت المال و بودجه عمومی ندارد، به برخی مسائل مالی نیز کمک کرده و از آسیب به جامعه و خانواده زندانیان نیز جلوگیری می کند.

عدالتخواه با تأکید بر اینکه اگر ‌تحولی در جامعه رخ می‌دهد باید در منابع انسانی باشد، مطرح کرد:  با جابه جایی یکی از قضات در سال ۹۹ از ۳۹۱ پرونده محول شده به این قاضی شاهد صدور حکم جایگزین برای ۶۳ پرونده بوده ایم که از ورود ۷۶ نفر به حبس جلوگیری کرده است.

وی ‌ادامه داد: اگر قاضی بتواند مانع از ورود فردی به زندان شود و حکم زندان دهد، خلاف قسم عمل کرده و خود ظالم است پس برای جرائم کوچک و حبس یک سال باید از مجازات جایگزین استفاده شد.

وی اظهار کرد: قضاتی که نتوانند رویکرد خود را تغییر دهند باید خودشان تغییر کرده و قاضی باید مانند طبیب برای هر شخص مجازات متفاوت درنظر بگیرد. 

عدالتخواه از تشکیل دو کمیته زیرنظر ستاد تألیف قلوب در استان همدان خبر داد و گفت: ستاد تألیف قلوب در همدان به منظور مصالحه در جرائم غیرعمد تشکیل شده و دو کمیته مصلحین و معتذرین ذیل آن در حال فعالیت هستند که مختص استان همدان است.

وی در توضیح کمیته های مصلحین و معتذرین در ستاد تألیف قلوب در همدان بیان کرد: در ستاد مصلحین هر اجتماعی مانند مساجد و هیئت های مذهبی با وساطت و هم صحبتی سعی در حل دعاوی داشته و در کمیته معتذرین فردی که جرمی مرتکب شده و اهانتی انجام داده با عذرخواهی از مطهرین و اظهار ندامت و پشیمانی از جرائم مرتکب شده عفو شده تا از پرداخت جرائم و حبس های بی معنی جلوگیری شود.

عدالتخواه تأکید کرد: اگر به سمت صلح و سازش نرویم ضرر کرده ایم ضمن اینکه در حال حاضر آمار خیره کننده ای از افرادی داریم که حاضر هستند با عذرخواهی و اظهار پشیمانی از متشاکی های خود طلب عفو کنند و این کمیته کاملاً ابداعی استان همدان است.

رئیس کل دادگستری استان همدان با اشاره به عفو حدود ۳۰۰۰ نفر از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی، بیان کرد: ۵۴۱ نفر از این تعداد را زندانیان استان همدان بوده اند.

وی اشتغالزایی و رفع موانع اشتغال را از رویکردهای دستگاه قضا دانست و گفت: تعدادی از پرونده های وارده به دستگاه قضا در زمینه مسائل اقتصادی بوده که در این راستا مجموعه قضایی استان با برگزاری نسشت با فعالان اقتصادی سعی در تسریع روند پرونده های این‌چنینی دارد.

عدالتخواه ادامه داد: از دیگر محورهای عملیاتی دستگاه قضا، مبارزه با فساد درون سازمانی است که در همین راستا جابه جایی ۹۰ مورد در این مجموعه اقدام ابتدایی بوده و شهروندان استان با تماس با ۱۵۸۰ هر گونه فساد و کارچاق کنی که به صورت زبانی بوده را به قوه قضائیه گزارش دهند تا با بررسی دقیق موارد صحت و عدم صحت توسط قوه قضائیه اعلام شود همچنین مردم می توانند با ارتباط با سامانه ۱۲۹ ابتدا مشکلات خود را مطرح کرده و در صورت لزوم به شعب دادرسی مراجعه کنند.

وی با بیان این مثال که برای پاک کردن شیشه کثیف باید از دستمال تمیز استفاده شود به بحث خود ادامه داد و اعلام کرد: برای مبارزه با فساد درون سازمانی با قاطعیت برخورد کرده و بر این باور هستیم که اگر قاضی برای قضاوت و صدور حکم نداشته باشیم بهتر از وجود قاضی فاسد است بنابراین به کار خود ادامه می دهیم به طوریکه نخستین جراحی ها در همدان انجام شده است.

عدالتخواه دستگاه قضایی استان همدان را از پاک ترین مجموعه ها در غرب کشور دانست و گفت: تاکنون گزارش مفاسد در دستگاه قضایی استان همدان را نداشته ایم و مجموعه قضایی همدان از متدین ترین و دلسوزترین مجموعه ها است.

وی همچنین درباره جرائم متخلفان در فضای مجازی مطرح کرد: در حال حاضر درصدد هستیم با آموزش حرفه ای قضات در مسائل مجازی به صورت تخصصی مانع از بروز مشکل در این حوزه شده و به زودی شعبه تخصصی رسیدگی به تخلفات فضای مجازی ایجاد خواهد شد.

وی در ادامه با اشاره به تمرین ارباب رجوع در مجموعه قضایی بیان کرد: کسی که مردم حقوقش را می‌دهند اجازه گردن درازی در برابر ارباب رجوع را ندارد و در این راستا در اسفندماه با حضور سر زده در ۵۰ حوزه قضایی موضوع تمرین را بررسی کرده ایم.

رئیس کل دادگستری استان همدان یادآور شد: تعداد زیادی از قضات شرایط قضا را از دست داده اند اما در ۱۰ ماه گذشته که به استان همدان آمده ام، هیچ قاضی در استان همدان سلب صلاحیت نشده است.

وی با ابرازرضایت از برگزاری کارگاه آموزش خبرنگاری و قانون مطبوعات اعلام کرد: حضور خبرنگاران در همه دادگاه ها آزاد است اما ذکر نام در صلاحیت ما نبوده و فقط اجازه انتشار گزارش خبری از جلسه دادگاه را دارند.

عدالتخواه با اشاره به افزایش همکاری مجموعه قضایی استان با رسانه ها خاطرنشان کرد: حجم خبری که از دادگستری استان همدان در سال گذشته کار شده با ۲۰ سال گذشته برابر است.

وی از اصحاب رسانه استان همدان خواست تا با مطالبه گری درباره مشکلات شهری و انتشار آن در رسانه ها به دادگستری و ‌مجموعه قضایی کمک کرده و مشکل را برطرف کنند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.