• سه‌شنبه / ۳ تیر ۱۳۹۹ / ۱۴:۰۰
  • دسته‌بندی: حقوقی و قضایی
  • کد خبر: 99040302473
  • منبع : قوه قضاییه

رئیس پژوهشگاه قوه ‌قضائیه خبر داد

ثبت ۱۲۰۰ پیشنهاد مردمی در سامانه ایده/ ورود دستگاه قضا به دعاوی بین المللی

ثبت ۱۲۰۰ پیشنهاد مردمی در سامانه ایده/ ورود دستگاه قضا به دعاوی بین المللی

رئیس پژوهشگاه قوه ‌قضائیه از ثبت ۱۲۰۰ پیشنهاد مردمی در سامانه ایده خبر داد.

به گزارش ایسنا به نقل از پژوهشگاه قوه ‌قضائیه، سید حجت اله علم الهدی در یک برنامه تلویزیونی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه روز گذشته رئیس قوه‌ قضائیه درخصوص سامانه ایده که از سوی پژوهشگاه قوه‌قضائیه راه اندازی شد، مطالبی را مطرح کردند، عملکرد پژوهشگاه در راستای سامانه ایده چگونه بوده است؟ اظهارکرد: سامانه ایده یک سامانه و درگاه اینترنتی برای ارائه ایده‌های مردمی است؛ درواقع در این سامانه پیشنهادات و ایده‌ها از سوی نخبگان، مردم، استادان و... ارائه می‌شود.

وی با بیان اینکه سال گذشته در هفته پژوهش، سامانه ایده در پژوهشگاه قوه ‌قضائیه راه اندازی شد، گفت: در این چند ماه، حدود ۱۲۰۰ ایده در سامانه ثبت شده است.

رئیس پژوهشگاه قوه ‌قضائیه با اشاره به اینکه هر فردی می‌تواند در راستای حل چالش‌ها و مشکلات، راهکارهای خود را به سادگی با ورود به سامانه ایده درج کند، گفت: در این سامانه ایده و پیشنهاد مردم برای حل مشکلات قوه ‌قضائیه ارائه می‌شود.

قوه ‌قضائیه به سمت مردمی شدن پیش می‌رود

علم الهدی با تاکید بر اینکه ایده‌ها و پیشنهادات ارائه شده از  سوی مردم، در بخش تخصصی و علمی پژوهشگاه قوه ‌قضائیه مطرح و کار کارشناسی بر روی آنها انجام می‌شود، افزود: در کارگروه‌های پژوهشگاه قوه ‌قضائیه ایده‌ها پس از بررسی مجدد، در صورت نیاز در بخش‌های مرتبط با قوه ‌قضائیه استفاده شده و یا از سوی دیگر این ایده‌ها تبدیل به طرح پژوهشی می‌شود.

وی با بیان اینکه از ایده‌پردازان تشکر و در نهایت از آنها برای پخته شدن ایده‌هایشان برای حضور و تعامل دعوت به عمل می‌آید، گفت: یکی از اقدامات مهم در قوه ‌قضائیه مردمی شدن است که ما در این زمینه با راه اندازی سامانه ایده توانستیم موفق عمل کنیم.

رئیس پژوهشگاه قوه‌قضائیه با بیان اینکه یکی از الزاماتی که رهبر انقلاب در دوره جدید ریاست قوه‌ قضائیه مطرح کردند موضوع مردمی شدن است که ما به جد آن را پیگیری می‌کنیم، افزود: هر کجا بستر برای مشارکت مردم فراهم بود از آن استفاده کردیم چراکه در راستای تغییر و تحول در دستگاه قضا ما نیز به سمت مردمی شدن پیش رفتیم.

۲۵ هزار رای در سامانه شفافیت آرای قضایی

علم الهدی همچنین در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر اینکه آیا پژوهشگاه در زمینه شفافیت آرای قضایی اقدامی انجام داده است، اظهارکرد: از سال ۱۳۹۵، آرای قضایی به صورت کتاب و سامانه در پژوهشگاه قوه‌قضائیه منتشر می‌شود.

وی با بیان اینکه سامانه جدیدی در پژوهشگاه قوه ‌قضائیه برای فراهم شدن بستر پیشرفته‌تر و حداکثری برای انتشار آرا و جست‌وجو و دسترسی تمام افراد (قضات، وکلا، مردم و استادان) فردا توسط رئیس قوه‌قضائیه راه اندازی خواهد شد، افزود: این سامانه موجب می‌شود تا تمام افراد برای طرح دعوی خود به راحتی به سابقه و پیشنیه آرای قضایی دسترسی داشته باشند.

رئیس پژوهشگاه قوه ‌قضائیه با بیان اینکه مهم ترین رویکرد این بوده که قضات دسترسی کامل و حداکثری به آرای قضایی داشته باشند، ادامه داد: اکنون ۲۵ هزار رای در سامانه است که به مرور تکمیل خواهد شد و آرای قضایی حداکثری منتشر و در دسترس مردم قرار می‌گیرند.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه پژوهشگاه در زمینه احیای حقوق عامه(از موضوع محیط زیست گرفته تا خودرو و آلودگی) طرح یا اقدامی انجام داده است، گفت: طبق قانون اساسی، یکی از وظایف قوه‌قضائیه احیای حقوق عامه است، بنابراین حقوق عامه اولویت دستگاه قضا است.

علم الهدی در ادامه با بیان اینکه از ابتدای انقلاب این امر مورد توجه نبوده ولی امروز به عنوان مهم ترین موضوع مطرح است، گفت: همه تصور می‌کنند که دستگاه قضا وقتی پرونده‌ای تشکیل می‌شود، باید به موضوع ورود کند ولی در چند سال اخیر ورود دستگاه قضا و مبارزه با فساد نشان داد که به این شکل نیست چراکه کار قوه ‌قضائیه تنها رسیدگی به پرونده‌ها نیست بلکه احیای حقوق عامه نیز از وظایف قوه‌ قضائیه است.

رئیس پژوهشگاه قوه ‌قضائیه با بیان اینکه احیای حقوق عامه گفتمان و رویکرد جدید قوه‌ قضائیه را نشان می‌دهد، افزود: امروز دستگاه قضا خود به عنوان مطالبه گر وارد حوزه می‌شود.

علم الهدی با بیان اینکه قانون اساسی و قوانین دیگر، بستر را فراهم کرده‌اند تا قوه ‌قضائیه در مواردی که اموال و منافع عمومی در معرض خطر و تضییع است، ورود کند، افزود: قوه ‌قضائیه به عنوان نماینده مردم و مدعی العموم ورود کرده و با تخلف برخورد می‌کند.

وی ادامه داد: امروز قوه ‌قضائیه نشسته، ایستاده است. تا دیروز اگر کوتاهی مسئول رخ می‌داد و مردم صدایشان در می‌آمد و کاری از پیش نمی‌رفت؛ دیگر امروز قوه ‌قضائیه به طور جدی ورود کرده و به متولیان بخش مربوطه که از انجام وظایف خود کوتاهی کردند، تذکر داده و در نهایت برخورد می‌کند.

رئیس پژوهشگاه قوه‌قضائیه با بیان اینکه دادستانی‌ها و دیوان عالی کشور و سازمان بازرسی کل کشور به عنوان نهادهای مربوطه در جهت پیشگیری و پیگیری حقوق عامه وظیفه دارند، افزود: سفر استانی رئیس قوه ‌قضائیه و جلسات با فعالان اقتصادی برای حل مشکلات نشان از تغییر نگاه دستگاه قضا است که کلیدواژه این امر احیای حقوق عامه است.

دستگاه قضا با فساد برخورد و به دنبال ریشه آن می‌رود

وی با اشاره به اینکه قوه ‌قضائیه نه تنها با مفسدان برخورد بلکه به سراغ ریشه و منشا اصلی فساد می‌رود، گفت: علاوه بر این موضوعات با متولی مسئول که مرتکب خطا نیز برخورد می‌کند.

علم الهدی با بیان اینکه هر جا مسئولی ترک فعل کند و باعث آشفتگی شود، قوه‌ قضائیه به این امر ورود می‌کند، افزود: همچنین دستگاه قضا در موضوعات و دعاوی بین المللی نیز اگر کوتاهی و تخلفی از سوی وزارت امور خارجه و دولت رخ دهد به میدان آمده و برخورد می‌کند.

وی با اشاره به اینکه حتی دستگاه قضا در موضوعاتی مانند تحریم که به عنوان منافع ملی است نیز می‌تواند ورود و برای پاسخگویی به سراغ مسئولان مربوطه برود، افزود: دستورالعمل نظارت بر حقوق عامه به تصویب ریاست قوه ‌قضائیه رسید که مبنی بر آن دادستان کل کشور، سازمان بازرسی کل کشور و دیوان عالی کشور در راستای احیای حقوق عامه گام بردارند.

رئیس پژوهشگاه قوه ‌قضائیه با بیان اینکه در سازمان بازرسی کل کشور امروز سازمان حمایت از سرمایه گذاران و تولیدکنندگان وجود دارد که این نشان از احیای حقوق عامه است، اظهارکرد: قوه ‌قضائیه حقوق شهروندی را دنبال کرده و  مانع از تضییع منافع مردم در تمام عرصه‌ها می‌شود.

حمایت از پایان‌نامه‌های حقوقی

وی در ادامه در خصوص عملکرد پژوهشگاه قوه ‌قضائیه در یک سال گذشته، گفت: مهم ترین اقدام ما تلاش برای فراهم کردن بستری جهت همکاری و استفاده از ظرفیت نخبگان، استادان مختلف در جهت حل مشکلات قوه‌ قضائیه بوده است.

علم الهدی در ادامه با بیان اینکه فراخوانی در جهت همکاری و تعامل با نخبگان منتشر شده است، گفت: سامانه ایده برای استفاده از ایده مردم و سایر افراد است که خود نیز از اقدامات مهم ما بوده است.

رئیس پژوهشگاه قوه ‌قضائیه در ادامه بیان کرد: حمایت از پایان‌نامه‌های حقوقی و رساله حوزوی و دانشگاهی از دیگر اقدامات پژوهشگاه است که به جای اینکه این پایان‌نامه‌ها تنها ارزش کتابخوانی داشته باشند در جهت حل مشکلات و چالش‌های قوه‌قضائیه استفاده شوند.

وی افزود: سامانه نشریات علمی قوه قضائیه که در درگاه اینترنتی نیز قابل مشاهده است درواقع تلاشی در جهت کم کردن فاصله بین دانشگاه با دادگستری است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.