• یکشنبه / ۸ تیر ۱۳۹۹ / ۱۴:۳۰
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 99040806039
  • خبرنگار : 50096

طرح پوش‌سنگ مضجع حضرت رضا(ع)؛ هنری در قالب روایت سلسله‌الذهب

طرح پوش‌سنگ مضجع حضرت رضا(ع)؛ هنری در قالب روایت سلسله‌الذهب

ایسنا/خراسان رضوی مدیر اجرایی پروژه تولید پوش‌سنگ مضجع مطهر حضرت رضا(ع) با بیان اهداف اجرای طرح پوش جدید مرقد رضوی گفت: پوش‌سنگ مرقد امام رضا(ع) به شکل زنجیره‌وار، ‌زوایای کمتر دیده شده از زندگی حضرت رضا(ع) را در قالب هنر به نمایش می‌گذارد و توجه به سبک و سیره زندگی حضرت رضا(ع)، تلاش بر بیان جایگاه و منزلت ایشان به عنوان شرط رسیدن به توحید و نجات در اعتقاد به امامت، مهم‌ترین هدف این پروژه فرهنگی هنری است.

زهرا عنابستانی، مدیر اجرایی پروژه تولید پوش‌سنگ مضجع مطهر حضرت رضا(ع) در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص جزئیات پروژه تولید این پوش‌سنگ اظهار کرد: این کار به سفارش آستان قدس رضوی و توجه ویژه حجت‌الاسلام مروی، تولیت محترم و با تاکید بر قابلیت تفکیک و معنادار بودن قطعات، به منظور اهداء در زمان غبارروبی مضجع حضرت رضا(ع)، از سال گذشته آغاز شده است.

وی نحوه ورود به این پروژه را یک عنایت از سوی امام رضا(ع) عنوان کرد و گفت: پیشنهاد اولیه این طرح، به نهادهای مختلف آستان قدس رضوی از جمله مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس و مرکز امور بانوان و خانواده آستان قدس ارائه شد و یک‌سال پیش به عنوان شخصیت فعال اجتماعی و فرهنگی و آشنا به امور بانوان کارآفرین از سوی مدیر محترم مرکز امور بانوان و خانواده آستان قدس رضوی به این طرح دعوت شدم.

مدیر اجرایی طرح تولید پوش مضجع مطهر حرم رضوی، اظهار کرد: گروه کاری کارگاه تولید پوش مضجع شریف مطهر رضوی با عنوان «خاتون» به موازات دیگر نهادهای دست‌اندرکار شروع به کار کرد و بعد از تشکیل چندین جلسه با معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی و مدیر مرکز امور بانوان و خانواده این نهاد، پیشنهادات و نقطه‌نظرات لازم از منظر آستان مقدس رضوی دریافت شد.

وی اضافه کرد: چندین طراح جهت کار به تیم اجرایی دعوت شدند و همه طرح پیشنهادی خود را در قالب اهدافی، بیان، ترسیم و ارائه کردند که در نهایت سمیه سادات باغبان عنبران؛ کارشناس ارشد طراحی پارچه مسئولیت طراحی پوش را برعهده گرفت و مقرر شد براساس اهداف اصلی طرح از جمله توجه به مفهوم واحد در قالب سیره رضوی، قابلیت تفکیک به شرط حفظ محتوا برای هر قطعه، کاربردی بودن قطعات بعد از اهداء و همچنین قابلیت اجرای کار با استفاده از هنر سوزن‌دوزی طرح ارائه شود.

عنابستانی اضافه کرد: خانم باغبان به عنوان طراح گروه قریب به ۱۰۰ طرح را در اتود اولیه ترسیم کردند و بعد از تایید و نظارت مدیر مرکز امور بانوان آستان قدس رضوی و تیم اجرایی، طرح «دعوت به حریم حرم ولایت‌الله» مورد تأیید قرار گرفت که مبنای این طرح بر اساس حروف ابجد و اسامی ائمه اطهار و در قالب روایت معروف سلسله‌الذهب است.

وی اضافه کرد: جهت طراحی دقیق و استفاده مناسب از آیات و روایات مرتبط با عنوان طرح، از نظرات حاج محمد مهدی حکمت‌نیا؛ کارشناس امور مذهبی استفاده شد و طرح نهایی روی پارچه مخمل با حفظ تمام ظرافت‌های طرح چاپ و آماده سوزن‌دوزی شد.  

مدیر پروژه طراحی و تولید پوش‌سنگ مضجع حضرت رضا(ع) مرحله دیگر پروژه را سوزن‌دوزی عنوان کرد و گفت: جهت اجرای طرح مذکور با حفظ جزئیات باید از توان سوزن‌دوزان سنتی و به‌نام استفاده می‌شد، از این جهت به سراغ سرکار خانم دکتر شهین پزشکی؛ یکی از اساتید این رشته رفتیم و توصیه ایشان استفاده از ظرفیت و توان شاگرد به حقشان اعظم فرطانی؛ کارشناس ارشد دوخت‌های سنتی بود که با تیم ۱۵ نفری از شاگردان خود مسئولیت دوخت را برعهد دارند و انواع مدل‌های سنتی و مدرن سوزن‌دوزی را از جمله مرصع‌دوزی، زنجیره‌دوزی، سرمه‌دوزی و... استفاده نموده‌اند. 

وی افزود: استاد عبدالحسین مهدوی‌مقدم؛ آیات و روایات کار را به سبک زنجیره با چرخ گل‌دوزی کرده‌اند و پیش از این نیز دو پوش پیشین مضجع مطهر حضرت رضا(ع) را به وسیله گلدوزی با چرخ آماده کرده‌ بودند. در مرحله بعد، جهت آسترکشی کار یک تیم هویه‌کاری با حضور مریم قانعی‌زاده، مسئولیت هویه‌کاری و جداسازی قطعات را به عهد گرفتند تا در نهایت با به‌کارگیری منجوق، کار به صورت مرتب و منظم آماده مونتاژ روی پارچه اصلی شد.  

۱۸ ساعت سوزن‌دوزی در شبانه‌روز بر پوش‌سنگ مضجع منور حضرت رضا(ع)

عنابستانی ابراز کرد: کار هنرمندان سوزن‌دوز از پنجم خردادماه روی این طرح آغاز شده و بیش از۹۰ درصد کار پیش رفته است. بانوان کارگاه، حدود ۱۸ ساعت در شبانه‌روز سوزن‌دوزی می‌کنند. به دلیل محدودیت‌های ناشی از شیوع بیماری کرونا، مقر اصلی کارگاه در محل باغ اردوگاه خاتون قرار دارد و بانوان هنرمند در منزل با وضو و معطر کردن دستان با گلاب بخش اعظم کار را در منزل سوزن می‌زنند. 

مدیر طرح تولید پوش‌سنگ مضجع حضرت رضا(ع) ادامه داد: بعد از آماده شدن همه قطعات سوزن‌دوزی شده، می‌بایست تمام قطعات بر اساس طرح اصلی بر روی پارچه یک‌تکه زیرینِ ۸ متری از جنسِ مخمل مونتاژ شود تا شکل مکعبی مضجع مطهر حضرت رضا(ع) را در ابعاد ۹۲ سانتی‌متر عرض، ۱۹۲سانتی‌متر طول و ارتفاع ۹۲ سانتی متر کاملا پوشش دهد. تولید و طراحی پوش مضجع مطهر حضرت رضا(ع) به جهت تاکید آستان مقدس رضوی برای اتمام کار در دهه کرامت و رونمایی آن در میلاد پر برکت حضرت رضا(ع)، این پروژه با قدرت و سرعت به دست بانوان هنرمند مشهدی درحال انجام است.  

وی بیان کرد: این طرح تقریبا متشکل از ۴ هزار قطعه اعم از  ۳۴۴  قطعه بزرگتر با قابلیت تفکیک و بسته‌بندی و ۳ هزار و ۲۰ تکه در قالب دکمه‌های سوزن‌دوزی شده است تا این دکمه‌ها در کنار هم تداعی‌کننده یک زنجیره طلا باشد. در این طرح از ۶ آیه و ۳۸۱ کلمه (اسماء حسنی، القاب حضرت رضا، ۱۴ معصوم و نجمه خاتون) استفاده شده است.

عنابستانی با اشاره به اهداف اجرای طرح یادآور شد: از آن‌جایی که قرار است بعد از هر دوره غبارروبی، پوش جدیدی برای مضجع مطهر تولید شود، عنوان پروژه «زنجیره طلا» است. اما عنوان اولین پوش که در دهه کرامت رونمایی خواهد شد، برگرفته از حدیث سلسله‌الذهب «دعوت به حریم حرم ولایت الله» نام گرفته است و توسط بانوان گروه خاتون در حال اجراست.   

وی اظهار کرد: بعد از یک دوره قرارگیری پوش روی مضجع و غبارروبی مجدد پوش، بعد از برداشت از روی مضجع به مدت زمان ۲ ساعت و در حین مراسم با کشیدن ساده نخ‌ها از پشت کار، تکه‌دوزی‌ها قابلیت جدا شدن و قرارگیری در قالب بسته‌بندی‌های خاص بر اساس محتوای هر طرح را خواهد داشت و آماده اهدا هستند.

مدیر طرح تولید پوش مضجع امام رضا ابراز کرد: بدین جهت در حال حاضر تیم تولید بسته‌بندی قطعات با مدیریت خانم محمدزاده و آقای نعمتی، متشکل از ۵ نفر از جوانان و دانشجویان رشته معماری و گرافیک جهت ارائه خلاقانه و به‌روز طرح بسته‌بندی از جمله استفاده از هنر دکوپاژ در حال فعالیت هستند تا در موعد مقرر متناسب با انواع مختلف قطعات (۳۳۶۴ قطعه) بسته‌بندی‌ها آماده ارائه شوند.   

عنابستانی تاکید کرد: مراحل مختلف کار با صرف دقت و ظرافت کامل در حال انجام است. کاری که باید در مدت ۶ ماه انجام می‌شد، در بازه یک ماهه با حضور ۲۵ نیروی مستقیم و در حال پیشرفت و تولید شدن است که این برکت در زمان نیز از عنایات حضرت است. 

وی تصریح کرد: تاکید مقام معظم رهبری در استفاده از ظرفیت‌های هنری در مسیر اعتلای فرهنگ است ضمن اینکه ایشان فرمودند میتوان با کارهای هنری لطیف و عمیق، اهل بیت عصمت و طهارت را به عنوان الگوی عملی به ملت‌های تشنه معرفت معرفی کرد که این سخنان راهبردی برای بنده در مسیر این پروژه ارزشمند راهگشا و انرژی آفرین بود.

عنابستانی گفت: امید است فازهای بعدی این طرح زنجیره‌وار، با ارائه فراخوان و کمک گرفتن از طراحان و هنرمندان سوزن‌دوز از سطح کشور و حمایت تولیت محترم آستان قدس رضوی تداوم یابد و واقعا بتوانیم به نحو احسن زوایای کمتر دیده شده از زندگی حضرت رضا(ع) را در قالب هنر به نمایش بگذاریم.

مدیر اجرای پروژه ابراز امیدواری کرد: امیدواریم در فرصت پیش آمده بانوان هنرمند بتوانند شمه‌ای از عظمت امام هشتم را با توان و استعداد خود به منصه ظهور بگذارند و بانوان مشهدی بدین وسیله به محضر امام رئوف ادای دین کرده باشند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.