• یکشنبه / ۸ تیر ۱۳۹۹ / ۱۴:۴۸
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 99040806062
  • منبع : نمایندگی همدان

مهد هاکی ایران به روزهای اوج خود برمی گردد

مهد هاکی ایران به روزهای اوج خود برمی گردد

ایسنا/همدان ورزش کشور بیش از پیش روزهای پرتنش و سختی را سپری می کند. هاکی یکی از قدیمی ترین ورزش های اجتماعی در جهان است که کمتر از رشته های دیگر مورد توجه رسانه ای و مردم قرار گرفته است.

استان همدان را در گذشته به‌عنوان مهد هاکی ایران می‌شناختند اما این رشته ورزشی در همدان از عرش به فرش رسیده و دچار بحران شده است و افولش همچنان حس می شود.

کمتر از یک ماه پیش مجمع انتخاباتی هیئت هاکی همدان با دو کاندیدای جوان برگزار شد که در نهایت با حاشیه های نه چندان جذاب و انصراف یکی از دو کاندیدا، انتخابات با یک کاندیدا برگزار شد و در نهایت حسین ترابی با کسب ۱۲ رأی از ۱۴ رأی مأخوذه ریاست این هئیت ورزشی را برای چهار سال به عهده گرفت.

حسین ترابی از قهرمانان دوومیدانی و آمادگی جسمانی در سطح کشور بوده و همچنان تمرینات ورزشی خود را مانند زمانی که جوان تر بود، پیگیری می کند و از تحصیلات دانشگاهی بالایی در حوزه ورزش برخوردار است. او در حال حاضر مدیر تربیت بدنی دانشگاه آزاد واحد همدان است و از اساتید دروس تربیت بدنی این دانشگاه محسوب می شود .

رئیس هیئت هاکی استان همدان با روی باز دعوت ایسنا را برای تنظیم مصاحبه خبری پیرامون اهداف و حواشی هاکی پذیرفت و در دفتر ایسنا حضور یافت.

* از ورودتان به هیئت هاکی بگویید. علت انتخاب و حضور شما در این عرصه چیست؟

با توجه به این که در رشته ورزشی هاکی حواشی و اختلافاتی وجود داشت، رئیس فدراسیون هاکی به صورت مستقیم صحبت هایی با بنده انجام داده  درخواست کرد مدتی در این عرصه حضور پیدا کنم که به عنوان سرپرست هیئت انتخاب شدم.

حتی پیشکسوتان هاکی و اداره ورزش همدان هم از من حمایت کردند. پیشکسوت ها می گفتند از زمانی که شما آمدید یک مقدار حواشی ما پایین تر آمده است.

* علت درخواست رئیس فدراسیون هاکی برای حضور شما چه بود؟

در ابتدا تمایلی برای حضور در این پست نداشتم. حصاری، رئیس هیئت فعلی از دوستان بنده است و اطلاع پیدا کردم که استعفا کرده بنابراین درخواست شد در هیئت هاکی حضور یابم. اختلافات یا دو دستگی در هاکی استان وجود داشت، با توجه به شناخت قبلی که از بنده داشت، مایل بود فردی بی طرف و بدون وابستگی در این مقام حضور داشته باشد تا مشکلات را بهبود بخشد. این درخواست را کرد که به صورت موقت با عنوان سرپرست حضور داشته باشم تا مجمع انتخاباتی برگزار شود که انجام شد.

* از حواشی انتخابات بگویید، علت انصراف کاندیدای رقیب شما چه بود؟

اختلافاتی وجود داشته است که از این موضوعات خبر ندارم و درگیر حواشی نیستم. آنطور که شنیدم او یک ساعت قبل از انتخابات انصراف داد، من حتی در آن زمان هم دودل بودم که کاندیدای انتخاباتی هیئت باشم یا نه اما با توجه به شرایط و صحبت هایی که شد، باقی ماندم.

درست است که از بچه های هاکی نبودم اما شخصیت ورزشی دارم. در سخت ترین شرایط جوی و ورزشی، ورزش کرده ام، در رشته دوومیدانی و گرایش های مختلف آن افتخاراتی را کسب کرده ام، در زمینه آمادگی جسمانی تخصص دارم و هنوز هم در حال تمرینات ورزشی هستم چراکه ورزشکار حرفه ای سختی های ورزش را کاملاً حس می کند و قاعدتاً از شخصیت های غیرورزشی می تواند مفیدتر باشد. کار، مسائل شغلی و فعالیت روزانه من هم مربوط به تربیت بدنی است.

* از تجارب پیشکسوتان و بدنه هاکی در کنار خود استفاده می کنید؟

بله اتفاقاً ارتباط بسیار خوبی با آنها دارم. حتی در هنگام شروع کار از دو رئیس قبلی هیئت و پیشکسوتان هاکی اجازه گرفتم و با آنها مشورت کردم و همیشه با آنها در ارتباط هستم.

* از اهداف مدیریتی خود در هاکی بگویید.

یکی از اهدام این است که حواشی پیرامون هاکی را از بین ببرم، تا الان در این راه تلاش بسیاری داشتم و موفق هم بوده ام همچنین در پی ایجاد و آماده سازی زیرساخت را برای حضور جوانان و افراد مستعد این رشته هستم و تیم های بزرگسالان را تحت حمایت کامل خود قرار خواهیم داد.

* بزرگترین اهداف مدیریتی شما طی این چهار سال چیست؟

هاکی در همدان از پتانسیل بسیار بالایی برخوردار است. چه از لحاظ ورزشکاران درنظر بگیریم و چه از لحاظ پیشینیه و ریشه دار بودن، بزرگترین هدف مدیریتی ام بازگشت سطح هاکی استان به دوره ما قبل از سال ۸۶ است. ما از سال ۸۶ به بعد، افتخارات سالیان دورمان را تکرار نکرده ایم. کسب عناوین مهم و ارسال بازیکن به تیم ملی هم از دیگر اهداف محسوب می شود. سعی خود را می کنم تا طی این چهار سالی که هستم، مثل گذشته از قطب های هاکی کشور باشیم.

* از امکانات و زمین تمرینی های هاکی همدان صحبت کنید. تأمین بودجه به چه صورت است؟

یک زمین چمن استاندارد و ویژه هاکی داریم که محل برگزاری تمرینات است. مجموعه ورزشی شهید بهشتی را می گویم که واقع در شهرک بهشتی است همچنین سالن های کوثر، ابن سینا و اسکیت هاکی را در حالت اجاره ای در اختیار داریم.

در رابطه با تأمین بودجه اولین نکته ای که باید بگویم، این است که هاکی ورزش بسیار هزینه بری است. اگر همان چوب و توپ بازی یا حتی لباس دروازه بانی هاکی را درنظر بگیرید، قیمت بالایی دارد به طوریکه هزینه لباس دروازه بانی بین ۱۵ تا ۲۰ میلیون است.

متأسفانه بعضی از لباس هایی که ما داریم مربوط به سالیان قبل است. قول هایی در رابطه با تأمین بودجه داده شده است که امیدواریم با کمک مسئولان مربوطه محقق شود، هیچ کار غیرممکنی وجود ندارد.

* میزان بدهی خاصی از گذشته برای هیئت هاکی باقیمانده است؟

بدهی آنچنانی و زیادی نداریم اما متأسفانه روز به روز افرادی مراجعه می کنند و می گویند طلبکار فلان مورد هستند که با همت فدراسیون و اداره ورزش و پیشکسوتان این مشکل هم حل می شود. البته اگر مشکل کروناویروس نبود ما بدهی های زیادی را می توانستیم تسویه کنیم.

* تلاشی برای جذب اسپانسر داشتید؟

تلاش هایی برای جذب اسپانسر صورت گرفته است و با مواردی هم صحبت داشته ایم. امیدواریم حل شود.

* در رابطه با استعدادیابی و جذب جوانان به هاکی بگویید.

ما با دوستان زیادی در رابطه با استعدادیابی صحبت می کنیم که تمام تلاش خود را بکنید. با یک مثال شروع می کنم، اگر هر کدام از ما حداقل یک نفر را وارد هاکی کنیم و هر کدام از آنها یکی از دوستانشان را هم بیاورند، هاکی بازان استان روز به روز بیشتر خواهند شد.

حداقل تلاش ما این است که سالی ۳۰ هاکی باز جوان و مستعد جذب کنیم. هر چه تعداد بیشتر باشد رقابت بالاتر می رود و در نتیجه به سطح بالاتری می رسیم. ما حتی استعداد یابی را از مدارس آغاز کرده ایم. به مربی های هاکی که معلم ورزش هستند این موضوع را گفته ایم.

* توصیه شما به افرادی که می خواهند وارد عرصه هاکی شوند و بعضاً قشر جوان هم هستند، چیست؟

آنها را تشویق و با چشم باز قبولشان می کنیم. اصلاً تعداد کم را دوست نداریم و توقعمان در این موارد بالاست.

* ما در استان همدان چه تعدادی هاکی باز داریم؟

در مجموع آقایان و بانوان، حدوداً ۴۰۰ هاکی باز داریم. در بخش بانوان، هفت مربی نامدار داریم که دو نفر از آنها در سطح ملی مربیگری می کنند. در بخش آقایان نیز ۱۰ مربی نامدار داریم که یک نفر از آنها در رده های ملی مربیگری می کند. میعاد کرامتی، محمدسبحان جعفری، ساناز بهرامی و سمیرا یادگاری از هاکی بازان مطرح استان هستند و بسیاری دیگر از هاکی بازان واقعاً در سطح خوبی قرار دارند.

* از تیم های هاکی و وضعیت آنها در کشور بگویید.

ما تیم آقایان را در لیگ برتر داریم که متأسفانه کرونا باعث توقف بازی ها شد. دو تیم از بانوان به لیگ برتر فرستادیم که هر کدام از آنها در یک گروه قرار دارند. تیمی که در گروه الف قرار داشت با اقتدار اول شد که متأسفانه به کرونا برخورد کردیم و مراحل بعدی باقی مانده است. تیم گروه ب هم پنجم شد.

انتخابی اردوی جوانان هم داشتیم که اکثر این اتفاقات در دوران سرپرستی بنده رخ داده که خوشبختانه با کمبودهای مالی و مشکلات متعدد مقابله کردیم.

در مجموع طی چهار سال گذشته در رده های پایه و به ویژه هاکی بانوان عملکرد مطلوبی داشتیم و خیلی بهتر از این خواهد شد. امیدواریم تیم بزرگسالان آقایان هم به اوج قدرت بازگردد.

* چه کمبودهایی داشتید؟

دچار کمبودهای مالی بودیم، بازیکنان بدون دریافت پول وارد مسابقات شدند. البته ارتباط خوبی با بنده داشتند و در دورانی که بودم و کارم را آغاز کردم ارتباط آنها با ما برقرار شد و وضعیت بهتر از قبل شد. تقریباً تمامی بازیکنان ما با صحبت های بنده به این شرایط رضایت دادند و امیدواریم در آینده بتوانیم حقوق هم به بازیکنانمان بدهیم.

* برنامه ای در جهت استعدادیابی یا ترویج رشته هاکی برای دانشگاه آزاد همدان دارید؟

بله، سعی می کنیم درس هاکی را جزء دروس اختیاری بگذاریم و حتی دو ترم به صورت آزمایشی قرار داده بودیم. اگر کسی علاقمند و مستعد باشد او را به هاکی می آوریم.

* آیا صحبتی با منتقدان، دلسوزان یا افرادی که هاکی همدان را دنبال می کنند، دارید؟

می توانم بگویم در هیئت هاکی همدان به روی همه باز است. هر کسی که فکر می کند می تواند کمک کند یا مشاوره مفیدی انجام دهد ما با چشم باز قبول می کنیم و مورد استقبال قرار می دهیم.

به نظرات احترام می گذارم چراکه آزادی بیان را دوست دارم. بسیار انتقادپذیر هستم و همیشه اگر نقد و پیشنهاد سازنده ای ببینم به آن توجه می کنم.

* و سخن پایانی...

خانواده بزرگ هاکی واقعاً تعصب بالایی دارند و این موضوع را به چشم خود دیده ام. خیلی از بزرگان هاکی در گوشه و کنار قرار دارند و نقشی در این قضایا ندارند اما همیشه به صورت تلفنی ما را کمک می کنند و مشاوره می دهند. اگر هر لحظه متوجه شوم کسی بهتر از من می تواند به هاکی کمک کند، لیاقت بالاتری دارد و یا خود خانواده هاکی و مسئولان او را بخواهند، همان لحظه کنار می کشم چون موفقیت هاکی مهمتر است. مهمترین هدفم موفقیت هاکی همدان است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.