• سه‌شنبه / ۱۰ تیر ۱۳۹۹ / ۰۹:۲۷
  • دسته‌بندی: خراسان جنوبی
  • کد خبر: 99041007275
  • خبرنگار : 50028

اینجا از کرونا خالی و پُر می‌شود

اینجا از کرونا خالی و پُر می‌شود

ایسنا/خراسان جنوبی وسایل حمل و نقل عمومی و در راس آن‌ها اتوبوس‌ها به دلیل استفاده حداکثری مردم این روزها به مکانی برای انتقال ویروس کرونا تبدیل شده‌اند.

شاید یکی از مراکز اصلی تجمع ویروس کرونا، وسایل حمل و نقل عمومی باشد. وسایلی که هرچند محیط آن هر روزه ضدعفونی می‌شود، اما به دلیل استفاده جمعیت کثیری از آن، یکی از محل‌های تجمع ویروس است.

به گزارش ایسنا، برای تهیه گزارش از ایستگاه‌های اتوبوس، به چند ایستگاه شهر بیرجند سری زدیم و با مسافران اتوبوس‌ها همسفر شدیم، در طی گزارش به عادی بودن شرایط  توسط مردم پی بردیم، گویی کرونا را فراموش کرده‌اند.

درست است که تعداد مسافران نسبت به پیش از شیوع کرونا کاهش چشمگیری یافته و مردم اغلب ترجیح می‌دهند پیاده‌روی کرده و یا از وسایل نقلیه شخصی استفاده کنند، اما خطر هنوز در کمین است.

این خطر وقتی بزرگ‌تر می‌شود که بسیاری از مردم بدون استفاده از ماسک و دستکش در محیط اتوبوس حضور می‌یابند، در صندلی‌ها کنار همدیگر می‌نشینند و بدون هیچ رعایتی میله‌های اتوبوس را لمس می‌کنند.

سوار اتوبوس می‌شویم، گروهی از مردم ماسک دارند، اما گروهی دیگر بدون ماسک در اتوبوس نشسته‌اند، چهره پژمرده و ناراحت افراد و سکوتی که در اتوبوس حاکم بود، نشان از خستگی مفرط مردم داشت.

مردم از رعایت خسته شده‌اند

رضایی، شهروندی که بدون دستکش در اتوبوس ایستاده بود، در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در دو ماه ابتدایی شیوع کرونا، بسیار رعایت می‌کردم، اما اکنون از محدودیت‌ها خسته شده و مانند قبل رعایت لازم را انجام نمی‌دهم.

وقتی از او پرسیدم چرا بدون دستکش میله آلوده اتوبوس را گرفته، افزود: زمانی که اتوبوس شلوغ است مجبوریم ایستاده باشیم و رعایت در تمام لحظه‌ها نیز ممکن نیست چرا که معلوم نیست این ویروس تا چه زمانی با ما باشد.

همه مردم باید رعایت کنند

یکی از بانوان که ماسک زده بود، به ایسنا اظهار کرد: در این اوضاع کرونا، بهتر است که با وسایل شخصی عبور و مرور در شهر صورت گیرد، اما در برخی از مسیرها مجبوریم از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنیم.

وی بیان کرد: سعی می‌کنیم با رعایت کامل تمام موارد بهداشتی از این وسایل استفاده کنیم، اما باز هم تا تمام مردم رعایت نکنند، رعایت تنها عده‌ای محدود راه به جایی نمی‌برد.

کم بودن تعداد وسایل نقلیه عمومی به نسبت جمعیت

محمدی، یکی از شهروندانی که در ایستگاه منتظر رسیدن اتوبوس بود، به ایسنا گفت: نزدیک 50 دقیقه است که در این ایستگاه منتظر آمدن اتوبوس هستم و در روزهای دیگر نیز با آمدن هر اتوبوس شلوغ صبر می‌کردم تا اتوبوس دیگری از راه برسد و همین امر بیشتر وقتم را در روز صرف نمی‌کند.

وی افزود: اگر مسئولان می‌خواهند واقعا کرونا رفع شود، علاوه بر ضدعفونی وسایل نقلیه عمومی باید تعداد این وسایل را نیز افزایش دهند تا افراد مجبور نشوند در اتوبوس‌های شلوغ در شهر تردد کنند.

رانندگان نیز از کاهش تعداد مسافر، عدم ارائه تسهیلات و بی رونقی کارشان گلایه داشتند. رانندگان می‌گفتند خود تمام تلاش خود را برای رعایت اصول بهداشتی انجام می‌دهند.

بیشتر رانندگان ماسک و دستکش داشتند و محیط اتوبوس‌ها نیز کاملا ضدعفونی شده و تمیز بود، اما در ساعاتی از شبانه‌روز که تعداد مسافران به اوج خود می‌رسید، بسیاری از اصول بهداشتی رعایت نمی‌شد.

اما تاکسی‌ها وضعیت بهتری داشتند، قسمت راننده از قسمت مسافران با یک پوشش نایلونی جدا شده بود و تنها برای رد و بدل کردن پول با هم ارتباط داشتند که البته بیشتر مسافران نیز از اپلیکیشن‌ها برای انتقال مبلغ مورد نظر بهره می‌گرفتند.

کاهش 80 درصدی تعداد مسافر

یدالله غلام‌پور، رئیس سازمان حمل و نقل و بار مسافر شهرداری بیرجند در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: طی سه ماهه اول سال گذشته دو میلیون و 591 هزار و 92 نفر از ناوگان حمل و نقل عمومی بیرجند بهره بردند.

وی با بیان اینکه در سه ماهه امسال 516 هزار و 149 نفر از این ناوگان استفاده کرده‌اند، افزود: 80.1 درصد کاهش مسافر نسبت به سه ماهه اول سال گذشته داشته‌ایم که دلیل اصلی این کاهش، بحث شیوع کرونا بوده است.

رئیس سازمان حمل و نقل و بار مسافر شهرداری بیرجند با بیان اینکه اکنون 40 درصد ناوگان عمومی فعال هستند، تصریح کرد: دولت هنوز تسهیلاتی برای رانندگان درون شهری و ناوگان تاکسیرانی و اتوبوسرانی درنظرنگرفته است.

غلام‌پور ادامه داد: شهرداری بیرجند با مصوبه شورای شهر لایحه حمایتی برای حمایت از اتوبوس داران بخش خصوصی را به تصویب رساند که در این راستا 52 اتوبوس فعال در این حوزه حمایت خواهند شد.

وی با بیان اینکه برای هر دستگاهی یارانه به ازای هر ماه یارانه‌ای اختصاص داده می‌شود، اظهار کرد: اتوبوس‌های درون شهری، تاکسی‌ها و ایستگاه‌های مکانیزه هر روزه ضدعفونی می‌شوند.

وی گفت: هر روزه از ساعت 10 الی 11 صبح، گندزدایی تاکسی‌های درون شهری در پایانه ابوذر انجام می‌گیرد.

رئیس سازمان حمل و نقل و بار مسافر شهرداری بیرجند اظهار کرد: اتوبوس‌ها نیز هر شب هنگام توقف در پایانه به طور کامل نظافت و ضدعفونی می‌شوند و ضدعفونی مداوم ایستگاه‌های مکانیزه توقف، تاکسی‌های فرودگاه و ترمینال نیز انجام می‌شود.

ماسک اجباری می‌شود

غلام‌پور تصریح کرد: علاوه بر علامت‌گذاری صندلی‌ها در اتوبوس‌های درون شهری بر اساس استفاده 50 درصدی از ظرفیت، کابین راننده با شیلد جداسازی شده است.

وی با تاکید بر اینکه قصد داریم الزامی شدن استفاده از ماسک در هنگام تردد با ناوگان حمل و نقل عمومی را در ستاد استانی مقابله با کرونا، مصوب کنیم، خاطرنشان کرد: این موضوع با توجه به بسته بودن محیط اتوبوس‌ها، به خصوص اتوبوس‌های اسکانیا که امکان بازکردن پنجره نیز وجود ندارد، ضروری است.

وی از ابلاغ دستورالعمل‌های بهداشتی به ناوگان حمل و نقل عمومی شهر خبر داد و گفت: بروشورها و اطلاعیه‌های تهیه شده توسط شهرداری و دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نیز در اتوبوس‌ها نصب شده است.

رئیس سازمان حمل و نقل و بار مسافر شهرداری بیرجند یادآور شد: این سازمان وظایف خود را در خصوص رعایت پروتکل‌های بهداشتی هر روزه انجام می‌دهد و بخش دیگر برعهده شهروندان است تا با رعایت نکات بهداشتی و فاصله گذاری‌ها، در راستای حفظ سلامت خود و دیگران تلاش کنند.

غلام‌پور خاطرنشان کرد: شهروندان درصورت مشاهده تخلف در رعایت نکات بهداشتی در ناوگان حمل و نقل عمومی می‌توانند موارد را به حوزه بازرسی با شماره 32226545 گزارش دهند.

درست است که نمی‌دانیم ویروس کرونا تا چه زمانی در متن زندگی‌های ما حضور خواهد داشت، اما نباید تلاش خود را برای سالم ماندن در این روزها از دست دهیم، تنها با داشتن ماسک در محیط‌های عمومی و اجتناب از بیرون رفتن‌های غیرضروری می‌توانیم تا حد امکان خطر ویروس را برای زندگی خود و دیگران کاهش دهیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.