• دوشنبه / ۱۶ تیر ۱۳۹۹ / ۱۱:۱۴
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 99041611715
  • خبرنگار : 50038

مینی ورلد و بام ملایر؛ شاه کلید توسعه شهر جهانی

مینی ورلد و بام ملایر؛ شاه کلید توسعه شهر جهانی

ایسنا/همدان به مناسبت گرامیداشت هفته شهرداری ها و دهیاری ها، با حضور شهردار و اصحاب رسانه از پروژه های شهرداری ملایر بازدید میدانی به عمل آمد سپس طی نشستی شهر دار ملایر ضمن تشریح عملکرد اقدامات صورت گرفته طی این دوره، به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

شهردار ملایر دوشنبه ۱۶ تیرماه در حاشیه تور بازدید از پروژه های شهرداری در جمع خبرنگاران، گفت: نخستین طرح از پارک های مینی ورلد برای نخستین بار در خاورمیانه، در شهر ملایر با ۱۳۸ اثر تاریخی ایران و جهان در حال ساخت است.

حسین بابائی افزود: در این مدل از پارک ها می توانید تمامی جاذبه های گردشگری در آن کشور یا حتی دیگر کشورهای جهان را مشاهده کنید، از سوی دیگر قطعاً این پروژه عظیم با ارائه جاذبه های گردشگری و خدمات مفرح می تواند در زمینه رونق صنعت توریسم، جذب گردشگر، اشتغالزایی و توسعه اقتصادی منطقه مثمرثمر باشد.

وی با بیان اینکه امسال جدا از بودجه های دولتی، ۱۵ میلیارد تومان برای تکمیل این مجموعه بزرگ اعتبار درنظر گرفته ایم، ادامه داد: ساخت دیوار چین و باغ مشاهیر با نصب سردیس های مشاهیر ایران و جهان، میدان شهدا با کتیبه های ایثار و شهادت، برج قابوس، مجسمه های شیلی و آبشار، قراردادشان با پیمانکار بسته شده در حال ساخت هستند.

احداث همزمان ۱۲ پروژه در مینی ورلد ملایر

شهردار ملایر با بیان اینکه ۱۲ پروژه به طور همزمان در مجموعه تفریحی- توریستی مینی ورلد ملایر در حال احداث است، گفت: شهرداری ملایر در راستای ساخت المان ها و ابنیه تاریخی مرتبط با تمدن های تاریخی بشری و در راستای ساخت مجموعه جهان کوچک که در آن بیش از ۱۳۰ اثر تاریخی و نمادهای برجسته کشورهای مختلف در آن ساخته می شود، اقدام به ساخت اثر تاریخی اهرام ثلاثه مصر به نام‌های خوفو، خَفرِع و مَنقُرع کرده که هرم خوفو بزرگترین‌شان است و تنها بازمانده عجایب هفت‌گانه جهان به‌ شمار می‌آید.

وی در رابطه با ابعاد اهرام ثلاثه، افزود: هرم بزرگ خوفو با ابعاد پایه ۹.۲۰ در ۹.۲۰ و ارتفاع ۵ متر و ۹۰ سانتی متر، هرم متوسط خفرع با ابعاد پایه ۸.۶۰ در ۸.۶۰ و ارتفاع ۵ متر و نیم و هرم کوچک منقرع با ابعاد پایه ۴.۲۰ در ۴.۲۰ و ارتفاع ۲ متر و ۶۰ سانتی متر در حال ساحت هستند.

بابائی اظهار کرد: فونداسیون این بناها به ترتیب عبارتند از هرم خوفو ۹.۷۰ در ۹.۷۰ در ۵ متر، هرم خضرع ۹.۱۰ در ۹.۱۰ در ۵ متر و هرم منقرع ۴.۷۰ در ۴.۷۰ در ۵ متر همچنین امیدواریم طبق برنامه ریزی ها این پروژه تا ابتدای شهریورماه سال جاری به اتمام برسد و در هفته دولت شاهد افتتاح آن باشیم.

وی تصریح کرد: ساخت اینگونه آثار تاریخی در مجموعه جهان کوچک در میان مدت و بلندمدت، جذب گردشگران داخلی و خارجی ‌را به دنبال دارد و گسترش صنعت توریسم به عنوان یکی از پیشران‌های رشد اقتصادی، اشتغالزایی و فرصت‌های اقتصادی بیشتر برای شهروندان ملایری را به ارمغان می آورد.

ساخت کاخ خورشید در شهر جهانی انگور

شهردار ملایر در ادامه از ساخت کاخ خورشید در شهر جهانی انگور و منبت مبلمان خبر داد و گفت: عملیات ساخت بنای تاریخی کاخ خورشید در ابعاد کوچکتر برای بازدید مشتاقان گردشگری و ایرانگردی در مجموعه مینی ورلد ملایر آغاز شد.

وی توضیح داد: کاخ خورشید از مجموعه کلات نادری واقع در شهرستان کلات استان خراسان رضوی و یکی از آثار ملی ایران است و در سال ۱۱۵۱ هجری قمری به دستور نادرشاه برای اقامت و خزانه برای جواهرات و غنایم ساخته شده‌ و با شماره ۳۲۹  به ثبت رسیده و عملیات ساخت ابعاد کوچکتر آن آغاز شده است. 

پر شدن خلأ اطلاعیه ها با اپلیکیشن «ملایر ما»

شهردار ملایر در بخش دیگری با اشاره به اقدامات و حرکات ماندگار و راهبردی در بحث راه اندازی سامانه های الکترونیک برای خدمات رسانی بهتر و بیشتر به مردم، گفت: در این راستا یک تیم مجرب از متخصصان ملایر مشغول فعالیت هستند.

وی از راه اندازی اپلیکیشن «ملایر ما» خبر داد و افزود: با توجه به دستور دادستان ملایر مبنی بر غیرقانونی شدن نصب بنرها و اطلاعیه هایی با محتوای «ای خاک حرامت باد، حلالم کنید و ...» چاپخانه داران باید از چاپ اینگونه بنرها و آگهی ها اجتناب کنند، شهرداری نیز از نصب اینگونه بنرها جلوگیری می کند.

وی ادامه داد: در همین راستا با بهره برداری از اپلیکیشن «ملایر ما» که حاوی مسائل فرهنگی، اجتماعی و خدماتی است، شهروندان با فرهنگ ملایری می توانند از محتویات موجود در آن با موضوعات مختلفی از قبیل حمایت از خانواده ها، امور فرهنگی و مذهبی، حمایت از حیوانات، خدمات بخش اداری بهشت هاجر، شناسایی قبور در بهشت هاجر، خبررسانی مراسمات بهشت هاجر و ... بهره مند شوند.

شهردار ملایر مطرح کرد: این اپلیکیشن می تواند خلأ اطلاعیه ها و بنرهای مرتبط به مراسمات بهشت هاجر را پر کرده و  از لحاظ نظافت عمومی شهر، زشتی های بصری و هزینه های وارده به خانواده ها جلوگیری کند.

وی با اطمینان بخشی به چاپخانه داران در زمینه عدم انحصاری بودن اپلیکیشن «ملایر ما» و مشارکت همه چاپخانه داران در تقویت کمی و کیفی آن، خاطرنشان کرد: همکاری در این زمینه به نفع شهروندان ملایری است.

راه اندازی سامانه هوشمند «شهروندسپاری» در آینده ای نزدیک

بابائی همچنین از راه اندازی سامانه هوشمند «شهروندسپاری» در آینده ای نزدیک خبر داد و گفت: این سامانه امکان صدور غیرحضوری استعلامات شهرسازی اعم از استعلام نقل و انتقال و ادارات را برای شهروندان فراهم می کند.

وی افزود: با توجه به سوابق مراجعات شهروندان به شهرداری، ۷۰ درصد از این مراجعات در زمینه دریافت استعلامات شهرسازی از جمله استعلامات، نقل و انتقال و از اداراتی مانند بانک ها، دفترخانه ها و ادارات خدمات رسان شامل برق، گاز، تلفن و ... بود که بعد از طراحی این سامانه خدمات به صورت آنلاین به شهروندان ارائه می شود.

شهردار ملایر اظهار کرد: پس از راه اندازی سامانه شهروندسپاری، در ارائه الکترونیکی استعلامات شهرسازی این امکان را به مراجعان و شهروندان ملایری می‌دهد تا با مراجعه به پورتال شهرداری ملایر کلیه مراحل ثبت و دریافت استعلامات را تا حصول نتیجه به صورت الکترونیکی و غیرحضوری به انجام برسانند.

وی یادآور شد: ثبت درخواست توسط متقاضی، گرفتن تصدیق گواهی به صورت آنلاین، عدم نیاز به بازدید و مغایرت گیری از جمله مزایای استعلام الکترونیک است که با هدف تسریع و تسهیل در خدمات رسانی به شهروندان به صورت غیرحضوری، کاهش زمان پاسخگویی به درخواست، پرداخت عوارض و اخذ پاسخ استعلام به صورت آنلاین توسط متقاضی طراحی و اجرا می شود.

بسته شدن مجدد ورودی های آرامستان بهشت هاجر

بابائی با اشاره به شیوع مجدد کرونا و افزایش تعداد مبتلایان، ادامه داد: در همین راستا سازمان حمل و نقل مسافر و بار نسبت به ضدعفونی کردن وسایل نقلیه عمومی، تاکسی ها و اتوبوس ها اقدام می کند و تاکسی ها ملزم هستند سه نفر مسافر سوار کنند و کرایه آنها سرشکن شده و افزایش جزئی داشته باشد.

وی از بسته شدن مجدد ورودی های آرامستان بهشت هاجر خبر داد و گفت: با توجه به اینکه برگزاری مجالس ترحیم در مساجد ممنوع است، تعدادی از بستگان اموات، این مراسم را در آرامستان بهشت هاجر برگزار می کردند که باعث تجمع افراد شده و احتمال سرایت ویروس را افزایش می داد.

وی یادآور شد: یکی از مشکلات آرامستان بهشت هاجر، باز شدن ورودی غسالخانه است که تجمع مردم را به دنبال دارد و مقرر شده به علت شیوع مجدد کروناویروس به زودی بسته شود.

وی اظهار کرد: تردد خودروها به سمت قبور از جمله مشکلات دیگر بهشت هاجر است که مقرر شد روزهای پنجشنبه از ورود خودروها به سمت قبور ممانعت به عمل آید، از سوی دیگر تجمع مردم و بازماندگان متوفیان در محل دفن اجساد از دیگر مشکلات بود که مقرر شد خاکسپاری در دو قطعه و با فاصله انجام گیرد.

شهردار ملایر پیشنهاد داد: با نصب بنرهای آگاهی بخشی به مردم در زمینه عدم کمک های مالی و غیرمالی به سودجویان، اخاذی کنندگان و متکدیان مستقر در بهشت هاجر و سطح شهر، به منظور فرهنگسازی و ریشه کنی این معضل اجتماعی اقدام شود.

بابائی اظهار کرد: برابر مصوبه ستاد هماهنگی مقابله با کروناویروس شهرستان ملایر از ابتدای تیرماه سال جاری درب ورودی آرامستان بهشت هاجر بسته شده و از تجمع افراد جلوگیری به عمل می آید.

افزایش محلول پاشی در سطح معابر و مبلمان شهری

وی در ادامه از افزایش محلول پاشی در سطح معابر و مبلمان شهری خبر داد و افزود: تمام سرویس های بهداشتی بوستان ها، وسایل بازی کودکان و مبلمان بوستان ها هر روزه با آب ژاول ضد عفونی می شود.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به دستورالعمل های بهداشتی یکی از بهترین راه های جلوگیری از سرایت ویروس استفاده از ماسک  است بنابراین مقرر شده به منظور حفظ سلامت کارکنان شهرداری از ابتدای تیرماه کلیه مراجعان به شهرداری ملزم به استفاده از ماسک باشند و معاونت خدمات شهری شهرداری ملایر نسبت به تهیه ماده اصلی ضدعفونی اقدام کرده و پیگیری های لازم در زمینه عملیات ضدعفونی معابر را به عمل آورد. 

پیش بینی ۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای اتمام پروژه های نیمه کاره

شهردار ملایر در بخش دیگری با تأکید بر اینکه هدف اصلی و اولویت کاری ما در یک سال باقیمانده از این دوره شورا و شهرداری، اتمام پروژه های نیمه کاره است، گفت: ۵۰ میلیارد تومان اعتبار به صورت نقدی برای این کار پیش بینی کرده ایم.

وی با بیان اینکه بودجه پیشنهادی شهرداری ملایر برای سال جاری ۱۲۰ میلیارد تومان است، خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش چشمگیر حقوق پرسنل از این رقم ۸۵ میلیارد تومان فقط صرف هزینه های جاری می شود.

بابائی خاطرنشان کرد: پیش بینی می کنیم از بودجه مصوب پیشی بگیریم و بسیاری از پروژه های نیمه کاره چون مینی ورلد، هتل پارک سیفیه و ... را تعیین تکلیف کرده و به اتمام برسانیم.

شهردار ملایر در بخش دیگری توضیح داد: به همت سازمان عمران و بازآفرینی شهری شهرداری ملایر، درزها و ترک های آسفالت بلوارها، خیابان ها و معابر اصلی و پرتردد شهر با استفاده از دستگاه کمپرسور بادی ابتدا باز شده سپس با استفاده از مواد پلیمری درزگیری شده و پر می شوند.

وی با اشاره به اینکه اعتبار ۳۲۰ میلیون تومان برای تراش آسفالت در مناطق شش گانه سطح شهر نیز درنظر گرفته شده که به تدریج عملیاتی و اجرا می شود، گفت: عملیات درزگیری آسفالت های سطح شهر در برخی از معابر تاکنون انجام شده و قرار است در عملیاتی موسوم به نهضت آسفالت سازمان عمران در ورودی های اصلی شهر، بلوارها، خیابان ها، مناطق ۶ گانه شهر و حفاری های سازمان آب نیز اجرا شود.

بابائی با بیان اینکه برای اجرای این عملیات مقدار ۱۲۰۰ تن قیر و ۱۰ هزار تن مصالح خریداری شده است، ادامه داد: در این عملیات مقدار ۲۰ هزار تن آسفالت به صورت دستی و فینیشر با اعتبار هفت میلیارد تومان تولید و پخش شده و میزان ۴۰ هزار متر طول مواد پلیمری با ۳۱۶ میلیون تومان تزریق می شود.

تکمیل کمربند سبز اطراف شهر ملایر

این مقام مسئول در ادامه یادآورشد: در بحث تکمیل کمربند و فضای سبز شمال ملایر ۱۰ هکتار جنگل کاری و همچنین در قسمت بالایی دریاچه کوثر ۳۰ هکتار جنگل کاری درنظر گرفته ایم.

وی با بیان اینکه نهال ها و درخت های مورد نظر خریداری شده است، گفت: طرح کاشت درخت بادام کوهی در دامنه کوه گرمه ملایر به منظور گسترش فضای سبز بام ملایر امسال محقق می شود.

بابائی به اجرای عملیات آبیاری نوین در امتداد بلوار آزادی، ۳۲ متری مطهری و بلوار شهید بهشتی اشاره و اظهار کرد: قرارداد این پروژه با پیمانکار بسته شده و هدف از اجرای آن رفع مشکل کمبود آب و افزایش کیفیت فضای سبز شهری است.  

سد معبر؛ مشکل دائمی شهرداری ها

این مقام مسئول در ادامه  با بیان اینکه معضل سد معبر و دستفروش های سطح شهر به مشکل دائمی شهرداری تبدیل شده است، گفت: برای مقابله با این معضل از تمام ابزارهای قانونی استفاده کرده ایم اما نهایتاً دستفروش ها یک هفته رعایت می کنند و باز به روند ایجاد سد معبر ادامه می دهند.

وی با گلایه از اینکه متأسفانه یک احقاق حقی برای این افراد ایجاد شده و معابر، خیایان و پیاده رو را جزء املاک شخصی خود می دانند، خاطرنشان کرد: در همین راستا کارگروه مشاغل مزاحم را با نظارت دادستان راه اندازی کردیم تا از این پس در چارچوب موازین قانونی با این افراد متخلف برخورد شود.

نصب دوربین های نظارتی برای برخورد با ناهنجاری های اجتماعی

شهردار ملایر به نصب نرده های کوچک در اطراف پارک سیفیه به منظور جلوگیری از ورود موتورسواران و تأمین امنیت خانواده ها و شهروندان با اعتبار ۱۰۰ میلیون تومان اشاره کرد و گفت: قرارداد نصب نصب دوربین های نظارتی برای برخورد با ناهنجاری های اجتماعی و اخلاقی در پارک ها و بام ملایر بسته شده است.

بابائی با بیان اینکه هزینه خریداری و نصب این دوربین های پیشرفته سه میلیارد تومان بوده است، ادامه داد: با نصب این دوربین ها در آینده نزدیک کمک قابل توجهی به حفظ امنیت شهر می شود.

وی همچنین به همکاری و تعامل با مستأجران شهرداری اشاره و خاطرنشان کرد: با توجه به قرار گرفتن در شرایط اقتصادی سخت دوران بحران کرونا، شهرداری بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد اجاره بهای تعدادی از مستأجران خود را بخشید.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.