• دوشنبه / ۱۶ تیر ۱۳۹۹ / ۱۹:۵۹
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 99041612240
  • خبرنگار : 50108

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد:

تصمیم‌گیری در خصوص کمربند جنوبی در حد و اندازه طرح جامع است

تصمیم‌گیری در خصوص کمربند جنوبی در حد و اندازه طرح جامع است

ایسنا/خراسان رضوی رئیس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: تصمیم‌گیری در خصوص کمربند جنوبی در مقیاس طرح جامع است. ما مشاور طرح جامع را موظف کردیم در این خصوص یک بازنگری و مطالعه دیگری انجام دهد.

محمدرضا حیدری امروز، ۱۶ تیر، در نود و هفتمین جلسه علنی پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد که در تالار شهر برگزار شد، در جمع خبرنگاران، در خصوص پیوست زیست‌محیطی پروژه کوه‌پارک اظهار کرد: براساس مصوبه شورای چهارم شهر مشهد، طرح‌های عمرانی شهری باید پیوست زیست محیطی داشته باشد که این مطالعات توسط شهرداری انجام می‌شود. شهردار با کمک مشاور طرح، پیوست زیست‌محیطی را تهیه می‌کند و در کمیته فنی آثار منفی و مثبت یک طرح مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی افزود: تا آن‌جایی که من اطلاع دارم، در کمیته فنی شهرداری در خصوص کلیات پیوست زیست محیطی‌کوه پارک بررسی شده اما از جزییات آن خبری ندارم. ما پیگیر مطرح شدن پیوست زیست‌محیطی کوه‌پارک در کمیته فنی بوده‌ایم. باید از شهرداری سوال شود که این پیوست در چه مرحله‌ای است. براساس گزارش ماه پیش، این پیوست در دستور کار برنامه‌ها بوده و در حال حاضر در حال طی کردن فرآیند خود است.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در پاسخ به این پرسش که مگر قبل از انجام پروژه‌ عمرانی در شهرداری نباید پیوست زیستی‌محیطی آن تهیه شود، بیان کرد: طرح‌هایی وجود دارد که ابعاد آن روشن است؛ مثلا دوربرگردانی که در بزرگراه شهید چراغچی برای اتصال چراغچی به ابوطالب احداث شد، پروژه شفاف و روشنی است. این پروژه نیاز به پیوست ندارد؛ اما چنین پروژه‌ای هم از چنین پیوستی برخوردار است.

توقف برخی پروژه‌ها به دلیل نداشتن پیوست زیستمحیطی

حیدری ادامه داد: گاهی در پروژه‌هایی که زمان‌بندی‌های آن فوری است، این ایراد بر طرح وارد می‌شود. در این خصوص به شهرداری اعلام و تاکید شده و حتی به کمیسیون برنامه‌ریزی نیز اعلام شده که بودجه این پروژه‌ها را باز نکند و تا زمانی که شهرداری حوزه فنی طرح خود را ارائه نکرده و موضوعات حوزه زیست‌محیطی یک طرح در کارگروه تایید نشده باشد، بودجه این طرح‌ها در جریان نیفتد در حال حاضر بودجه برخی پروژه‌ها به همین دلیل متوقف شده است. مثلا تا زمانی که پیوست زیست‌محیطی پل ابوطالب یا مصلی تهیه نشود، اجازه باز شدن اعتبار برای این پروژه‌ها داده نخواهد شد.

وی با بیان اینکه در خصوص پروژه کوه‌پارک فرایند صدور مجوز تسریع شد، عنوان کرد: یک ماه پیش جلسه‌ای در این خصوص برگزار شد که در آن ما پیگیر پیوست زیست‌محیطی کوه‌پارک بودیم. در حال حاضر از فرآیند پیوست زیست‌محیطی پروژه کوه‌پارک خبری ندارم اما به احتمال قوی باید فرآیند پیوست زیست‌محیطی این پروژه طی شده باشد. 

تکلیف طرح کمربند جنوبی در طرح تفصیلی جنوب غرب مشهد

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در خصوص وضعیت کمربند جنوبی در طرح تفصیلی جنوب غرب مشهد تصریح کرد: این طرح در مصوبات طرح جامع شهری، طرح حمل‌ونقل عمومی کشور، طرح همتای کشور و طرح ملی زیارت آمده است. مشاور این طرح براساس آخرین نظریه‌ای که ارائه کرده، بر حفظ این بزرگراه تاکید کرده است.

حیدری با بیان اینکه در خصوص طرح کمربند جنوبی ۲ دیدگاه وجود دارد»، افزود: یک دیدگاه محیط زیستی در خصوص این طرح وجود دارد. آن هم این است که بزرگراه به فضای محیط زیستی این منطقه آسیب‌ می‌زند. براساس دیدگاه کارشناسی قوی حمل‌ونقل و ترافیک و همچنین افق ۱۴۰۵، حجم وسیله نقلیه و تردد در جنوب شرق به غرب مشهد که تا سال ۱۴۰۵ اتفاق می‌افتد، آثار زیست‌محیطی زیادی بر محیط شهر می‌گذارد که همین مساله نبود این طرح را اجتناب‌ناپذیر می‌کند. براساس نظر آن‌ها نبود این کمربند، سبب افزایش ۲۰ دقیقه‌ای سفر و افزایش ۱۰ درصدی  میزان گازکربنیک و مصرف بنزین در مشهد خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در زمینه دیدگاه محیط زیستی این پروژه در شورا نیز ۲ نظر وجود دارد، خاطرنشان کرد: اول آنکه مدیریت شهری اصلا به سمت ساخت این کمربند نرود چرا که سبب از بین‌رفتن منابع طبیعی شهر می‌شود. دومین دیدگاه این است که براساس نگاه توسعه شهری، ساخت این کمربند اجتناب‌ناپذیر است و باید ضرر و زیان‌های آن را جبران کرد. قبول داریم با ساخت کمربند جنوبی آثار جبران ناپذیری بر محیط زیست این منطقه گذارده خواهد شد؛ به طوری که با احداث فضای سبز و پیش‌بینی شرایط ویژه نیز این آسیب باز هم جبران نخواهد شد.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه این طرح از گذشته در شورای شهر مشهد به تصویب رسیده و هزینه‌های سنگینی روی آن صورت گرفته، تصریح کرد: مطالعات زیست‌محیطی این طرح به مشاور، واگذار شده است. ۲ دیدگاه در شورا مطرح است که یکی از آن‌ها تایید نظر مشاور بوده، مشروط بر اینکه مطالعات زیست‌محیطی این طرح تهیه شود و برای آثار زیست‌محیطی آن‌جا مشاور راه‌حلی پیشنهاد کند. در طرح تفصیلی پیش‌بینی شده  که تمام بزرگراه جنوبی به فضای سبز تبدیل و هیچ کاربری دیگری برای سوءاستفاده افرادی که در اراضی آن‌جا تملکی دارند، تعریف نگردد. در حال حاضر این دیدگاه‌ها مطرح است اما باید ببینیم شورا در هفته آینده به چه جمع‌بندی خواهد رسید. ما اصرار داریم کوه‌پارک به عنوان یک طرح موضوعی در طرح تفصیلی دیده بشود.

شیوع ویروس کرونا در مشهد

وی با اشاره به اینکه در موج اول شیوع ویروس کرونا در مشهد حمل‌ونقل عمومی به مدت ۲ ماه تعطیل شد، گفت: براساس شرایط اقتصادی که در جامعه وجود دارد، دولت ناچار شده فضای اقتصادی را فعال کند. رویکرد ستاد کرونای استان این است که ما به سمت مراقبت‌های فردی و حفظ فاصله‌اجتماعی برویم. به این معنا که ماسک زدن و فاصله اجتماعی رعایت شود. این رویکرد مسلط در ستاد کرونای استان نیز است.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد ادامه داد: براساس این رویکرد از ورود افراد بدون ماسک در مترو و اتوبوس جلوگیری می‌شود. شرایط تامین ماسک ارزان در ایستگاه‌های مترو و پایانه‌های اتوبوس‌رانی فراهم شده است. در شرایط موجود تنها کاری که می‌توانیم انجام دهیم، همین است. اگر شرایط به سمت و سویی برود که وضعیت شهر بحرانی‌تر شده و ستاد کرونا استان تصمیمی مبنی بر توقف فعالیت‌ها بگیرد، حمل و نقل عمومی را متوقف یا محدود می‌کنیم. فعلا رویکرد ستاد کرونا استان و شهرستان بر کنترل بهداشت فردی است.

وی در آغاز نود و هفتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به روز مالیات بیان کرد: اخذ مالیات و سازوکارهای آن در تمام کشورها به ‌ویژه ایران اسلامی، مبنا و فلسلفه عدالت اجتماعی است. از جمله اهداف توجیهی برای اخذ مالیات را می‌توان کاهش نابرابری‌های اجتماعی، تامین خدمات مورد نیاز جامعه، ثبات اقتصادی، سرمایه‌گذاری و اشتغال برشمرد.

حیدری افزود: مجموعه‌ها و افرادی که از بستر امنیت و شرایط اجتماعی و اقتصادی جامعه بیشتر استفاده می‌کنند، به تناسب باید حقوقی را در قالب مالیات پرداخت کنند تا شاهد تعادل‌بخشی در سطح محلی، ملی و منطقه‌ای باشیم. تلاش‌هایی در جهت تحقق این اهداف صورت گرفته است ولی همچنان از مشکلی تاریخی به نام «فرار مالیاتی» رنج می‌بریم. متاسفانه برخی بخش‌ها و عناصر که از امکانات و ظرفیت‌های کشور استفاده می‌کنند، حقوق جامعه را پرداخت نمی‎کنند.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد خاطرنشان کرد: در مقابل قشر زحمتکش و خدوم کارگری، کارمندی، اصناف، بخش‌های دولتی و شرکت‌هایی که عملکرد شفاف دارند، به صورت الزام‌آور مالیات پرداخت می‌کنند. فرار مالیاتی یکی از مشکلات جدی است که سالیانه چندین هزار میلیارد تومان از حقوق مردم از این طریق تضییع می‌شود. امیدواریم با اتخاذ تدابیر لازم از سوی مجلس شورای اسلامی و دولت به مقابله با این موضوع بپردازیم.

حیدری با اشاره به روز ملی ادبیات کودکان و نوجوانان نیز عنوان کرد: یکی از بحث‌های مهم فرهنگی و تربیتی در حوزه رشد، ارتقای سواد و آگاهی‌های عمومی و اجتماعی و مقوله کتاب و کتابخوانی است. مجموعه‌هایی چون کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در این زمینه نقش به‌سزایی دارد. این کانون باید از سنین کودکی در جهت ترویج فرهنگ کتابخوانی قدم بردارد چراکه این سنین، اثرگذاری بیشتری برخوردار است. همانطور که پیش‌تر نیز اعلام کرده‌ایم، مدیریت شهری آمادگی دارد تا بخشی از فضاهای تفریحی و پارک‌ها را در اختیار کانون پرورش فکری قرار دهد تا از آن‌ها به ‌عنوان محیطی برای مطالعه استفاده شود.

رئیس شورای شهر مشهد با اشاره به روز جهانی جمعیت تاکید کرد: براساس آمار منتشر شده نرخ رشد جمعیت در کشور به شدت کاهش یافته و براساس برآوردها اگر این روند ادامه داشته باشد، ایران در سال ۱۴۳۰ مسن‌ترین کشور منطقه خواهد بود. چنین برآوردهایی بسیار نگران‌کننده است. نرخ باروری، افزایش جمعیت و... متغیرهای مختلف اجتماعی و اقتصادی است. بدون شک حل مشکلات اجتماعی و اقتصادی می‌تواند تاثیر مثبت به‌سزایی روی افزایش نرخ ازدواج، زاد و ولد و... داشته باشد. امیدواریم با حل مشکلات، اقدامات اثرگذاری برای مقابله با این بحران شاهد باشیم.

حیدری در خصوص افزایش شیوع کرونا در مشهد اظهار کرد: براساس اخبار و اطلاعات دریافتی از مراکز درمانی و بیمارستانی، موج دوم شیوع ویروس کرونا مشهد آغاز شده است. شهر ما در وضعیت قرمز قرار دارد.  از طرف دیگر، رویکرد و سیاست دولت و ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا، کنترل و پیشگیری توسط خود مردم است.

وی با اشاره به اینکه رویکرد ایجاد محدودیت و شرایطی که در موج اول شاهد بودیم، در دستورکار و جزو سیاست‌های دولت نیست، مگر اینکه شرایط بیش از وضع موجود حاد شود، تصریح کرد: همچنان از مردم عزیز می‌خواهیم که فاصله‌ اجتماعی را رعایت و از ماسک استفاده کنند. مقابله با این ویروس به همت ما بازمی‌گردد و در حال حاضر چاره‌ای جزو رعایت مسائل بهداشتی توسط شهروندان نیست.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به بازدید اخیر فرماندار مشهد از ناوگان حمل‌ونقل عمومی بیان کرد: خوشبختانه شرایط در مترو بسیار خوب است. امیدواریم شهروندان در اتوبوس‌ هم همراهی بیشتری داشته باشند. رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم و شرایط حاکم سبب شده تا محدود کردن ساعات سرویس‌دهی ناوگان حمل‌ونقل عمومی در دستورکار مدیریت شهری نباشد. مدیریت شهری مشهد، همانند موج اول شیوع ویروس کرونا، با ستاد مقابله با کرونای استان همراهی خواهد داشت و دستورالعمل‌ها را اجرایی می‌کند ولی آنچه مهم است رعایت فاصله‌ اجتماعی در فضاهای اداری و اجتماعی است.

حساسیت مقابله با ویروس کرونا باید در بین مردم تقویت شود

حیدری با بیان اینکه حساسیت مقابله با ویروس کرونا باید در بین مردم تقویت شود، تاکید کرد: حسب انتظارات و تقاضاهای موجود که شهروندان از مدیریت شهری دارند و براساس بررسی‌های انجام شده در شرایط موجود، ملاک عمل شورای شهر و شهرداری تصمیمات ستاد مقابله با کرونای استان است. اگر دولت، استانداری و دستگاه‌های ذی‌ربط تصمیمی بگیرند، مدیریت شهری مشهد هم همراهی لازم را انجام می‌دهد چرا که حفظ و حراست از جان مردم اولویت نخست است.

وی یادآور شد: غلامحسین صاحبی، عضو علی‌البدل اول شورای پنجم و جانشین امیر شهلا، امروز برای نخستین مرتبه در جلسه علنی حضور پیدا کرد. تجربه شورای چهارم و رویکرد خدمت به مردم که در کارنامه آقای صاحبی است، به ظرفیت شورای پنجم و رسالتی که عهده‌دار هستیم، کمک خواهد کرد.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد خاطرنشان کرد: از درگاه ایزد منان آزادی هرچه سریع‌تر آقای شهلا را مسالت داریم. امیدوارم شرایط لازم برای تحقق این مهم هرچه سریع‌تر فراهم شود.

حیدری تصریح کرد: معاونت اقتصادی شهرداری مشهد در اخذ مجوز و فروش ۶۰۰ میلیاردتومان اوراق مشارکت ویژه خطوط ۲ و ۳ قطارشهری مشهد موفقیت کسب کرد. از تمام مدیران شهری، به‌ ویژه حوزه اقتصادی که در این شرایط دشوار درصدد تامین منابع مالی مورد نیاز برای پروژه‌های شهری هستند، کمال تشکر را دارم. ۵۰ درصد اصل و سود این اوراق منتشر شده بر عهده دولت و ۵۰ درصد دیگر را هم شهرداری متعهد شده است. امیدواریم در شرایطی که دولت با مشکلات مختلفی روبه‌رو است و گرفتاری‌ها و مشغله‌های متعددی دارد، بتوان با بهره‌گیری از چنین سازوکارهایی قدم‌های موثری در جهت تامین منابع پروژه‌ها و اجرایی شدن وعده‌هایی که به شهروندان داده‌ایم، برداریم.

وی گفت: این اوراق بدون شک تحرک بیشتری به حوزه حمل‌ونقل ریلی مشهد خواهد بخشید. امیدواریم در سال جاری بتوانیم با کمک دستگاه‌های ذی‌ربط، مجموع اوراق مشارکت مربوط به بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی و ادامه خط ۳ و نوسازی تاکسیرانی را هم عملیاتی کنیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.