• دوشنبه / ۲۳ تیر ۱۳۹۹ / ۰۸:۱۸
  • دسته‌بندی: بوشهر
  • کد خبر: 99042316727
  • خبرنگار : 50324

موثرترین گزینه برای قطع زنجیره کرونا

موثرترین گزینه برای قطع زنجیره کرونا

ایسنا/بوشهر فوکال پوینت علمی کرونا در استان بوشهر می گوید استفاده از ماسک به طرز شگفت‌آوری می تواند در پیشگیری از گسترش کرونا تاثیر داشته باشد، و باید بگویم موثرترین فردی که می تواند به خود و اطرافیان و عزیزانش کمک کند خود شخص هست یعنی هر فرد بهترین گزینه برای کمک به جامعه، کنترل این بیماری و قطع زنجیره است.

فرهاد عباسی در مورد درگیری پرسنل و کادر درمان با بیماری کرونا به ایسنا گفت: پرسنل بهداشت و درمان از دو جهت در معرض بیماری هستند، یکی مانند مردم عادی که به واسطه زندگی شخصی خود به فروشگاه و بیرون می‌روند و ممکن است به خانواده سر بزنند و مثل بقیه افراد جامعه در معرض بیماری قرار می گیرند. از سوی دیگر به واسطه ماهیت شغلی خود و کار در بیمارستان یاآزمایشگاه یا رادیولوژی در معرض ارتباط با بیماران کرونایی قرار می‌گیرند و به رغم پوشش حفاظتی مناسب نیز ممکن است مبتلا شوند. بنابراین افرادی که در حیطه پزشکی و کادر بهداشت و درمان فعالیت می کنند از دو جهت در خطر بوده و از هر دو منظر نیز ممکن است به بیماری مبتلا شوند.

وی در پاسخ به اینکه آیا ممکن است کادر درمان به واسطه عدم رعایت پروتکل ها درگیر شوند، گفت: بله امکان دارد، ممکن است بعضی از همکاران ما دقت کافی را در پوشش حفاظتی خود نداشته باشند. به هر حال محیط بسیار آلوده است و اگر یک لحظه هم ماسک برداشته شود و یا در محیطی که مملو از ویروس است پوشش به درستی استفاده نشود ممکن است افراد درگیر شوند. و اینکه قطعا عده ای از همکاران ما خارج از بیمارستان مبتلا می شوند و ممکن است در ارتباط با مسئله شغلی آنان نباشد و مانند بقیه افراد عادی مبتلا شوند. اینکه ما تاکید داریم افراد در هر جایی خارج از منزل از ماسک استفاده نمایند فلسفه اش همین است. تا افرادی که خارج از محیط کار نیز با ویروس مواجه می شوند به واسطه پوشش مناسب و استفاده از دستکش و ماسک و رعایت بهداشت مصون بمانند.

متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در خصوص روند افزایشی تعداد بیماران، روحیه کادر درمان و وضعیت بیمارستان ها اظهار کرد: عده ای از همکاران ما در کادر درمان مبتلا شده اند و به واسطه بیماری ناگزیر به ترک محیط کار هستند و این موضوع موجب فشار بیشتر بر روی نیروهای کار باقیمانده می شود. کادر درمان شدیدا تحت فشار هستند، همکاران ما ساعت های طولانی مشغول فعالیت هستند و کار کردن در این شرایط واقعا طاقت‌فرسا است. به همین خاطر من صمیمانه از مردم تقاضا می‌کنم که بیشتر مراعات کنند چرا که اگر کادر درمان از پا دربیاید بیماران نمی توانند به خوبی مورد درمان، مراقبت و حمایت قرار بگیرند و میزان مرگ و میر افزایش پیدا می کند.

رئیس سابق بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر تاکید کرد: مردم در وهله اول در خانه‌های خود بمانند، دوم اگر مجبور شدند برای انجام موارد کاری به بیرون از منزل بیایند پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند و حتما از درون منزل ماسک پوشیده و تا برگشت به منزل ماسک خود را برندارند، یعنی حتی یک لحظه هم بدون ماسک در محیط بیرون به خصوص فضاهای بسته حضور نداشته باشند. دستکش، مواد شوینده، شستشوی مکرر دست ها با آب و صابون از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در این موارد حتما دقت شود.

عباسی ادامه داد: اما از همه مهمتر همان پوشش ماسک و پرهیز از حضور در نقاط شلوغ و در واقع همان رعایت فاصله های اجتماعی است. مذاکرات و هماهنگی هایی با مسئولین استان در خصوص تالارها، برگزاری عروسی ها و دورهمی ها، و مراسمات ختم و عزاداری صورت گرفته اما باز هم باید بگویم موثرترین فردی که می تواند به خود و اطرافیان و عزیزانش کمک کند خود شخص هست یعنی هر فرد بهترین گزینه برای کمک به جامعه، کنترل این بیماری و قطع زنجیره است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر درباره کمبود تجهیزات و دستگاه هایی مانند ونتیلاتور بیان کرد: ما فعلا مشکلی نداریم اما با روند فزاینده ای که دارد اتفاق می افتد ممکن است در آینده با مشکل مواجه شویم. الان تعداد زیادی بیمار بستری در بخشها، و بیمار بستریِ بدحال در ICU داریم و اگر این روند فزاینده ادامه داشته باشد ممکن است در خدمت رساندن به بیماران دچار مشکل شویم. این یک مسئله ساده ریاضی است؛ تعداد زیادی از مردم مبتلا می‌شوند، درصدی از این افراد کارشان به بیمارستان کشیده می‌شود، درصدی از آنها بدحال شده و کارشان به آی‌سی‌یو کشیده می‌شود، و درصدی از بیماران ICU به دلیل شدت بیماری جان خود را از دست می‌دهند.

وی افزود: بنابراین اگر تعداد افراد مبتلا در جامعه کاهش یابد به شکل آبشاری مسیر گفته شده کاهش پیدا کرده و درصد مرگ و میر نیز پایین خواهد آمد. این بیماری را باید در سطح جامعه کنترل کرد. ما به بیماران خدمات و مراقبت ارائه می دهیم و درصد زیادی نیز با حال عمومی خوب از بیمارستان مرخص می شوند اما به صورت کل و جامعه نگر این بیماری را باید در سطح جامعه کنترل کرد نه در بیمارستان!

فرهاد عباسی در خصوص نرخ مراجعه بیماران گفت: این بسیار متفاوت است، ما به طور متوسط هر شب بین ۱۵ تا ۲۵ بیمار بستری نیز ممکن است داشته باشیم که این مقدار ممکن است بیشتر یا کمتر شود. و اینکه به هر حال عده بیشتری هم مراجعه می‌کنند و شرایط بستری ندارند و تحت درمان سرپایی قرار می‌گیرند. تعداد زیادی از بیماران در مطب ها و اورژانس بیمارستان ها و درمانگاه ها مورد بررسی واقع شده و تحت درمان سرپایی قرار گرفته و مرخص می شوند که این تعداد بسیار بیشتر از رقم بیماران بستری است. 

این متخصص درباره تهدید بیماران بدون علامت و یا با علائم خفیف که سرپایی درمان شده و مرخص می شوند برای جامعه پیرامونی، توضیح داد: تعداد افرادی که به شکل سرپایی به کادر درمانی مراجعه می کنند خیلی زیاد است و ما فقط می توانیم هشدار بدهیم و و فرهنگ‌سازی نماییم و درباره اینکه خطر این افراد که ناقل هستند، روشنگری کنیم. ما برای این افراد ۱۴ روز مرخصی از محل کار در نظر گرفته و اطلاعات و آموزش های لازم را به بیمار و خانواده او ارائه می کنیم. دستگاه های اجرایی نیز مکلف به همکاری هستند.

فرهاد عباسی عنوان کرد: فردی که درگیر است و یا اصلاً درگیر نیست خود باید حافظ سلامت خودش و دیگران باشد. افراد فاقد علائم شدید و شرایط بستری نیازی به بستری ندارند ضمن اینکه ما این میزان تخت نیز نداریم که همه این افراد با علائم خفیف را بستری کنیم، ضمن اینکه این گروه اصولا نیازی به بستری ندارند. فردی که مبتلا است و علائم خفیفی دارد باید در قرنطینه خانگی بماند و دوران نقاهت ۱۴ روزه را سپری کند. اینها برای تک تک بیماران توضیح داده می شود، که بایستی در اتاق جدا بمانند، از منزل بیرون نروند، از ماسک استفاده کنند و ارتباط خود را با محیط بیرون بسیار محدود کنند. علاوه بر اینکه این موارد از طریق رسانه‌ها تشریح می شود برای تک تک افراد، بیماران سرپایی و بستری و آنهایی که ترخیص می شوند کاملا توضح داده می شود.

فوکال پوینت علمی کرونا در استان بوشهر تصریح کرد: در حقیقت فرد به فرد برای بیماران روشنگری شده و توضیح داده شده و خطرات حضور در جامعه توضیح داده می شود. در مطب ها و مراکز بیمارستانی که جزو نقاط پرخطر هم محسوب می شوند افراد ملزم به استفاده از ماسک هستند و این موضوع مراعات می شود و امیدواریم که همه افراد خودشان موارد لازم را رعایت کنند تا زمینه ابتلا و انتقال بیماری فراهم نشود. آنچه مهم است اینکه تک تک افراد جامعه این مسئولیت پذیری را داشته باشند و باید کمک کنند تا کرونا گسترش پیدا نکند چون در غیر این صورت شاهد افزایش ابتلا، بیماران بستری، و متعاقب آن افزایش مرگ و میر خواهیم بود.

وی در خصوص آمار ابتلا به کرونا در میان کادر درمان عنوان کرد: از مجموعه کادر درمان در همه رده‌ها، پزشک، پرستار، آزمایشگاه، رادیولوژی هم در بخش دولتی و هم در بخش خصوصی حدود ۶۰۰ نفر در کل استان بوشهر درگیر شده اند.

متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به تقسیم شیفت کادر درمانی بر اثر ابتلای افرادی به ویروس و ارجاع آنان به منزل ادامه داد: در سطح دانشگاه مذاکراتی جهت استخدام پرسنل جدید و ورود آنها به سیستم درمان انجام شده است تا این نیروها کمک حال کادر درمان شوند. همچنین مدیریت نیروهای باقیمانده توسط مدیریت بیمارستان و دفتر پرستاری انجام می شود تا سیستم کماکان بتواند سر پا باشد و خدمت رسانی کند. به هر حال اینجا هم مانند بقیه جاها ممکن است افرادی مبتلا شوند و به مدت دو هفته در سیستم نباشند اما قرار نیست این اتفاق و نبود این افراد سیستم را از خدمت دهی باز دارد و به گونه ای مدیریت می شود تا با همان قدرت و قوت خدمت رسانی ادامه پیدا کند.

عباسی با تاکید بر فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت پروتکل های بهداشتی تصریح کرد: به خصوص استفاده از ماسک به طرز شگفت‌آوری می تواند در پیشگیری از گسترش کرونا تاثیر داشته باشد. انتقال این ویروس مثل سایر اسلاف آن از طریق هوا صورت می‌گیرد بنابراین پوشیدن ماسک به خصوص در محیط‌های بسته که تعداد ویروس ها افزایش یافته و ریسک انتقال بالا است بسیار ضروری است. در مورد انتقال از سطوح نیز نظرات متفاوتی وجود دارد اما به هر حال وقتی که مسئله کاملا برای ما روشن نیست باید بیشتر رعایت کنیم چون پوشیدن یک دستکش و استفاده از شیلد و مواد ضد عفونی کار چندان دشواری نیست اگر که بتواند از ابتلا به چنین بیماری مهمی که خطر مرگ و میر هم دارد پیشگیری کند. یعنی در واقع با پیشگیری‌های ساده‌ای می توانیم در برابر یک بیماری خیلی مهم و خطرناک خود را ایمن کنیم، مضاف بر اینکه مسیر و چاره دیگری نیز نداریم یعنی این بیماری نه واکسن دارد و نه دارو و یا درمان اختصاصی ضد ویروسی دارد بنابراین تنها سلاح همین است که ماسک استفاده کنیم و فاصله اجتماعی و پروتکل های بهداشتی را بیشتر رعایت کنیم.

این متخصص در خصوص تاثیر داروی رمْدسیویر بر درمان بیماری کووید ۱۹ گفت: این دارو در واقع درمان ضد ویروسی یک بیماری دیگری است که دیده شده که در مورد کرونا هم می‌تواند مفید واقع شود. بررسی‌های بالینی که در جاهای مختلف دنیا انجام شده نشان دهنده این است که می‌تواند تاثیرات مثبتی داشته باشد، البته هنوز سازمان‌های بهداشتی و درمانی که باید این دارو را تایید کند آن را تایید نکرده اند و هنوز در مرحله کارآزمایی بالینی قرار دارد؛ درست است که تاثیرات مثبتی نشان داده اما کماکان برای کرونا داروی قطعی و اختصاصی وجود ندارد و تنها راه حل حفظ فاصله، استفاده از ماسک، و رعایت پروتکل های بهداشتی است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.