• چهارشنبه / ۲۵ تیر ۱۳۹۹ / ۱۲:۰۳
  • دسته‌بندی: خراسان شمالی
  • کد خبر: 99042518690
  • خبرنگار : 50046

اما و اگرهای خراسان شمالی‌ها برای نزدن ماسک

اما و اگرهای خراسان شمالی‌ها برای نزدن ماسک

ایسنا/خراسان شمالی خراسان شمالی یکی از استان هایی است که از لحاظ شیوع ویروس کرونا سه شهر آن در وضعیت قرمز قرار گرفته است که مسئولان یکی از مهمترین علت های شیوع این ویروس را در میان جمعیت، عدم رعایت نکات و پروتکل های بهداشتی از سوی مردم اعلام می کنند.

اگر سری به ادارات بزنیم تقریبا بیشتر کارکنان از ماسک استفاده می کنند اما متاسفانه این امر در مکان های عمومی همچون دفاتر پیشخوان، بانک ها، بازار، آرامستان ها و ... کمتر به چشم می خورد.

مردم هم دلایل مختلفی را برای نزدن ماسک اعلام می کنند که یکی از آن ها گرمی هوا و مشکل در تنفس را اعلام می کنند.

اما چیزی که در این میان خیلی به چشم می خورد قیمت ماسک و عدم توانایی تعدادی از مردم در خرید آن برای تمامی اعضای خانواده بوده است.

برای خرید ماسک در تنگنا قرار دارم

یکی از شهروندان بجنوردی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه به علت شغلی که دارم باید همیشه ماسک داشته باشم، گفت: اما قیمت ماسک بالا است و کمی در خرید آن در تنگنا قرار دارم.

وی افزود: مدتی است که اعلام می شود دیگر مشکلی در تامین ماسک وجود ندارد اما روز گذشته برای خرید ماسک به چندین داروخانه مراجعه کرده ام یکی از داروخانه ها ماسک نداشت، داروخانه دیگری نیز می گفت که به صورت دانه ای ماسک می فرشد و فقط می تواند حداکثر سه ماسک را به من بدهد و داروخانه بعدی بیان کرد که در کل یک بسته چهارتایی را می تواند به هر نفر بفروشد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر از آنجاییکه مصرف ماسک من زیاد است مجبور شدم چند داروخانه بروم و روی هم رفته 12 عدد ماسک را خریداری کنم.

وی به قیمت ماسک هم اشاره کرد و گفت: قیمت ماسک هم بالا است و هر عدد ماسک با رقم 1500 تومان به فروش می رسد و این رقم برای افرادی که مجبور هستند روزی دو ماسک و یا هر روز ماسک استفاده کنند رقم بالایی است.

وقتی خرید ماسک در اولویت قرار ندارد

یکی دیگر از شهروندان بجنوردی در ادامه در گفت و گو با ایسنا تصریح کرد: هر روز برای انجام کار مجبور هستم که بیرون از محیط خانه باشم و برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا باید از ماسک هم استفاده کنم اما توان خرید ماسک برای خود و بچه هایم را ندارم.

وی تاکیدکرد: بنده یک کارگر ساختمانی ساده هستم که به صورت روزمزد کار می کنم و مگر مزد من طی یک روز چقدر است که باید با این اندک مزد و با این اوضاع گرانی که دست بر روی هر چیزی می گذاریم نسبت به روز گذشته آن قیمتش بالا رفته، به فکر خرید ماسک هم باشم.

وی خاطرنشان کرد: همین که هزینه مخارج یک روز خانواده خود را در این اوضاع بتوانم تامین کنم، خیلی کار کرده ام و خرید ماسک چیزی است که الان برایم معنا ندارد چون توان خرید آن را ندارم.

ترجیح می دهم از ماسک های استاندارد استفاده کنم

یکی دیگر از شهروندان بجنوردی همچنین در گفت و گو با ایسنا، تصریح کرد: در گذشته در منزل مردم آشپزی می کردم و از آنجاییکه ویروس کرونا شیوع پیدا کرد از سوی آن خانواده به من گفته شد تا زمانی که کرونا هست نمی توانیم اجازه دهیم که برای کار کردن اینجا بیاید.

وی با اشاره به اینکه دارای بیماری زمینه ای نیز هستم، گفت: حالا با این بیکاری آیا اولویت من می تواند خرید ماسک 1500 تومانی باشد بنابراین مجبور هستم یا از منزل خارج نشوم و یا اینکه خارج هم شدم بدون ماسک بروم.

وی ادامه داد: اعلام می کنند اکه اگر توان خرید ماسک صنعتی را ندارید از ماسک پارچه ای استفاده کنید اما باز اعلام می کنند که ماسک با پارچه های کشی استفاده نکنید در نتیجه با بیماری که دارم ترجیح می دهم که از ماسک های استاندارد استفاده کنم.

قیمت ماسک دوباره افزایش خواهد داشت

بدری مدیر کل امور اقتصادی استانداری خراسان شمالی نیز در گفت و گو با ایسنا در ارتباط با بالا بودن قیمت ماسک گفت: بر اساس قیمتی که سازمان حمایت از مصرف کننده در ارتباط با ماسک اعلام کرده است تولید کننده می تواند ماسک صنعتی را با قیمت 966 تومان وارد بازار کند و ماسک تولید شده در داخل استان نیز با قیمت هزار و 100 تومان باید به دست مصرف کننده برسد.

وی افزود: البته با افزایش قیمت ارز و به دنبال آن بالا رفتن قیمت پارچه، باید آنالیز در قیمت ماسک انجام شود و قیمت ماسک های صنعتی افزایش خواهد یافت.

بدری در پاسخ به این سوال که هم اکنون داروخانه ها در بجنورد ماسک را با قیمت هزار و 500 تومان به فروش می رسانند، توضیح داد: ماسک های هزار و 500 تومانی، ماسک تولیدی خارج استان است که وارد خراسان شمالی شده است وگرنه ماسک های تولید داخل استان با قیمت هزار و 100 تومان در حال حاضر به فروش می رسد.

وی ادامه داد: علاوه بر آن در استان ماسک های نیمه صنعتی و کارگاهی نیز به فروش می رسد که قیمت این ماسک ها بر اساس کیفیت و نوع پارچه ای که استفاده شده متغییر است.

این مقام مسئول در ادامه در پاسخ به این سوال که تعدادی از مردم از بالا بودن قیمت ماسک و ناتوانی آن ها در خرید این کالا گلایه مند هستند، تصریح کرد: قیمت پارچه افزایش یافته و قیمت ماسک هم افزایش خواهد یافت.

کمبود ماسک در بازار خراسان شمالی وجود ندارد

موفق مدیر کمیته اقتصادی، تامین و توزیع اقلامم ستاد بحران خراسان شمالی نیز در گفت و گو در ارتباط با تامین ماسک در استان اظهارکرد: در حال حاضر 40 تا 45 هزار ماسک به صورت صنعتی در داخل استان تولید می شود.

وی با بیان اینکه تعدادی از واحدهای تولیدی با مشکل تامین مواد اولیه مواجه بودند و مواد اولیه آن ها تمام شده بود، افزود: جلسه ای روز گذشته برگزار شده بود و به ظاهر وزارت صمت مشکل تامین پارچه را مرتفع کرده است.

موفق ادامه داد: از سوی دیگر پیگیری ها برای افزایش دستگاه های تولید ماسک انجام و این دستگاه ها وارد استان شده است که با نصب آن ها، تولید این کالا به 70 تا 80 هزار عدد خواهد رسید.

وی در ارتباط با ماسک های تولید شده در کارگاه ها نیز گفت: بعد از اینکه ماسک های صنعتی و با کیفیت وارد بازار شد، مردم راغب به استفاده از ماسک های صنعتی شدند و در حال حاضر تاحدودی تولید ماسک های کارگاهی در استان متوقف شده است.

این مقام مسئول در خصوص قیمت ماسک نیز بیان کرد: ماسک هایی که در داخل استان تولید می شود با قیمت یک هزار و 100 تومان و ماسک هایی که از بیرون وارد استان می شود با قیمت یک هزار و 500 تومان به فروش می رسد.

وی در پاسخ به این سوال که باید چگونه ماسک های تولیدی داخل استان تشخیص داده شود و یا اینکه مراکز مشخصی برای توزیع آن ها وجود دارد؟ اظهارکرد: ماسک های داخل استان در داخل جعبه های مشخصی بسته بندی شده است و از سوی دیگر مصوب شده است تا لیبل های مشخصی بر روی ماسک های تولید داخل استان خورده شود.

مدیر کمیته اقتصادی، تامین و توزیع اقلام ستاد بحران خراسان شمالی تاکیدکرد: ماسک های تولید داخل با نظارت های انجام شده به افراد توزیع می شود و اسامی و کدملی افرادی که این ماسک ها را دریافت می کنند از آن ها گرفته می شود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر بازار خراسان شمالی از ماسک اشباع شده و هیچ گونه کمبودی در این ارتباط وجود ندارد

تولید ماسک در خراسان شمالی تا نصف کاهش یافت

گفتنی است رضا فیروزه رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی در جلسه ستاد استانی کرونا که 14 تیرماه در محل استانداری برگزار شد، اظهار کرده بود: افزایش قیمت مواد اولیه و کمبود مواد اولیه موجب شده تا تولیدکنندگان ماسک در استان با مشکل تامین مواد اولیه مواجه شوند.

وی ادامه داد: پارچه به موقع به دست واحدهای تولیدی نمی رسد و از سوی دیگر یکی از قطعات یکی از دستگاه های کش زنی در یک واحد تولیدی دچار اشکال شده بود که این امر نیز در کاهش تولید ماسک موثر بوده است.

فیروزه بیان کرد: افزایش قیمت مواد اولیه موجب شده تا تولیدکنندگان درخواست آنالیز قیمت ماسک را به این سازمان داشته باشند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.