• شنبه / ۲۸ تیر ۱۳۹۹ / ۱۱:۱۱
  • دسته‌بندی: بوشهر
  • کد خبر: 99042820352
  • خبرنگار : 50324

وضعیت بحرانی کرونا و بوی استیصال

وضعیت بحرانی کرونا و بوی استیصال

ایسنا/بوشهر طی دو ماه اخیر با رشد صعودی ابتلا به ویروس کرونا و همچنین افزایش فوتی‌ها روبرو بوده ایم، به گونه ای که حلقه ابتلا و مرگ های کرونایی تنگ‌تر و تنگ‌تر شده و به تمام کوچه‌ها و خانه‌ها راه یافته است. حالا صدای زنگ خطر نزدیک‍‌تر و بلندتر از هر زمان دیگری به گوش می‌رسد!

تازه‌ترین آمارها می گوید آمار مبتلایان و قربانیان کروناویروس در جهان همچنان رو به افزایش است و براساس آخرین آمارها، شمار مبتلایان کروناویروس جدید در جهان به ۱۴ میلیون و ۱۹۴ هزار و ۱۴۰ نفر و شمار قربانیان بیماری کووید-۱۹ تاکنون به ۵۹۹ هزار و ۴۱۶ نفر رسیده است. در این میان کشور ایران با ۲۶۹ هزار و ۴۴۰ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ و ۱۳ هزار و ۷۹۱ قربانی ناشی از آن در رتبه یازدهم جدول کشورهای درگیر کرونا در جهان قرار دارد.

بر اساس اعلام کمیته اپیدمیولوژی بیماری کرونا، در هفته منتهی به ۲۰ تیرماه، سطح ابتلا و مرگ ناشی از کووید-۱۹ در کشور نسبتا بالا بوده و روند صعودی یا شروع پیک بیماری در ۹ استان کشور از جمله بوشهر مشاهده شده است. روز گذشته نیز سخنگوی وزارت بهداشت از فوت ۱۸۳ بیمار کووید۱۹ در کشور طی شبانه روز گذشته خبر داد و عنوان کرد: متاسفانه ۳۵۰۹ بیمار در وضعیت بدحال و شدید هستند. به گفته لاری استان‌های آذربایجان شرقی، ایلام، بوشهر، خراسان رضوی، خوزستان، زنجان، گلستان، مازندران(آمل)، کرمان و فارس در وضعیت قرمز قرار دارند.

این در حالی است که رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از نزدیکی تعداد بستری‌های مبتلا به کرونا به تعداد ترخیص‌ها خبر داده و گفته است "با توجه به همراهی و همکاری خوب مردم همچنین استفاده از ماسک و رعایت پروتکل‌های بهداشتی تعداد مبتلایان به کرونا به ثبات رسیده و اگر این همکاری تداوم داشته باشد در آینده این تعداد کاهش خواهد یافت."

کمبود تخت در استان بوشهر باید مورد رسیدگی قرار گیرد

قاسم جان بابایی، معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ۲۳ تیرماه در نشست ستاد استانی کرونا در استان بوشهر اظهار کرد: استان بوشهر به لحاظ اینکه بیمارستان جایگزین ندارد و تجهیزات موجود با توجه به موقعیت استان از لحاظ صنعتی و اقتصادی جوابگو نیست و باید تدبیر کرد، اما در کوتاه مدت قرار شد هر تعداد دستگاه کمک تنفسی و ونتیلاتور که برای استان لازم است تأمین شود و هرگونه توسعه‌ موردنیاز در خصوص تخت‌های ویژه باید انجام شود.

وی همچنین گفته است: استان بوشهر جزو استان‌هایی است که بیماران بدحال آن و میزان مراجعه مردم شامل اطفال، میان‌سالان و سالمندان زیاد است، بر این اساس یک‌سوم بیماران در بخش مراقبت‌های ویژه را جوانان تشکیل می‌دهند که با توجه به توسعه تخت‌ها بیشتر آن‌ها نجات می‌یابند. با وجود همه اقدام‌های انجام‌شده اما در زمان حاضر کمبود تخت، تخت‌های ویژه، اورژانس از جمله نیازهای استان بوشهر است که باید مورد رسیدگی قرار گیرد.

ایران دست‌خوش تصمیم‌گیری‌های غلط نشده است

به گفته معاون درمان وزیر بهداشت در ابتدا ساده‌انگاری مردم نسبت به کرونا باعث شد که بیماری تشدید شود اما امروز با تبلیغات و هشدارها مردم بیشتر توجه دارند و انتظار می‌رود این توجه‌ها بیشتر شود. او با تأکید بر اینکه بیماری کرونا فرسایشی است، افزوده: مردم شیوه زندگی خود را تغییر داده‌اند و لازم است که با رعایت مسائل بهداشتی زندگی با کرونا را باید تجربه کنند.

جان بابایی ادامه داده است: امروز دنیا با ویروسی سروکار دارد که تاکنون هیچ درمانی برای آن کشف نشده و با توجه به شباهت این ویروس از لحاظ ساختمانی به ویروس هپاتیت سی، اچ آی وی و آنفلوانزای H۱N۱ از داروهایی که برای درمان این ویروس‌ها استفاده می‌شود، برای ویروس کرونا نیز استفاده می‌شود. ایران تاکنون در این عرصه دست‌خوش تصمیم‌گیری‌های غلط نشده و جزو سه تا چهار کشوری است که بیش‌ترین تحقیقات را در خصوص بیماری کرونا انجام داده است.

روند ثبات با تغییرات مختصر و نامنظم در استان بوشهر

در آخرین تحلیل احتمالی وضعیت اپیدمی منتشر شده در تاریخ ۲۱ تیرماه از سوی کمیته اپیدمیولوژی بیماری کرونا وزارت بهداشت، بوشهر جزو استان های با میزان بروز بالا تقسیم بندی شده که دارای روند ثبات با تغییرات مختصر و نامنظم است. گفتنی است در مواردی که منحنی اپیدمی تمام می‌شود، وضعیت به حالت ثبات رسیده و تغییرات در آن مختصر و نامنظم می‌باشد اما باید توجه داشت که این روند هر لحظه مستعد یک پیک دیگر است.

افراد بدون هدف از خانه خارج نشوند

سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت ضمن تاکید بر رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک در اماکن عمومی از همه هموطنان خواسته از حضور تفننی در اماکان عمومی خودداری کنند و تمامی افراد تا جایی که امکان دارد بدون هدف از خانه خارج نشوند زیرا هر چه مدت زمان و دفعات حضور ما در بیرون از منزل بیشتر باشد شانس ابتلا به بیماری بیشتر می‌شود.

وی تاکید کرده افراد مسن، افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند و زنان باردار بیشتر در معرض خطر بیماری کووید ۱۹ هستند اما این موضوع به معنای آن نیست که سایر افراد از خطر این بیماری در امان هستند. از ابتدای شیوع بیماری کووید ۱۹ توصیه وزارت بهداشت در خانه ماندن و استفاده از امکانات فضای مجازی به‌جای دورهمی‌های حضوری بوده است. همچنین تاکید بر رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و شستن مرتب دست‌ها نیز همواره از سوی متخصصان و کارشناسان تکرار می شود.

بسیاری از کشورها در مسیر اشتباه قرار گرفته اند

سازمان جهانی بهداشت (WHO) سه‌شنبه / ۲۴ تیر ۱۳۹۹ با اعلام شناسایی حدود یک میلیون مبتلا به بیماری کووید-۱۹ طی پنج روز زنگ خطرِ همه‌گیری این بیماری را به صدا درآورد. «تدروس آدهانوم قبریسوس» دبیرکل سازمان جهانی بهداشت با اشاره به اینکه در مدت شش ماه و نیم بیش از نیم میلیون نفر در جهان بر اثر شیوع کروناویروس جان خود را از دست داده‌اند، گفته است: برای آینده قابل پیش بینی، چشم انداز بازگشت به شرایط عادی وجود ندارد به ویژه اگر کشورها اقدامات پیشگیرانه را مورد غفلت قرار دهند.

وی تاکید کرده است: اجازه بدهید رک و بی پرده صحبت کنم، بسیاری از کشورها در مسیر اشتباه قرار گرفته اند. این ویروس همچنان دشمن شماره یک عموم مردم است و در صورتی که اصول اولیه رعایت نشود و مسیر فعلی همه گیری بیماری ادامه پیدا کند وضعیت شیوع کرونا بدتر و بدتر و بدتر می شود.

دولت قادر است خیلی کارها بکند

در این شرایط بحرانی، گروهی از دانشگاهیان، اهالی فرهنگ و رسانه و کنشگران مدنی خطاب به ستاد ملی مقابله با کرونا تاکید کردند: ستاد مقابله با کرونا گام‌هایش را محکم بردارد؛ تصمیم بگیرد؛ اجرا کند. در ادامه این بیانیه آمده است: "برای تصمیم‌های سراسری ستاد کرونا این بخش از مشکلات دولت قابل فهم است که شرایط اقتصادی بحران زدۀ فعلی مانع از تعطیل کردن کسب و کارهای مردم و ایجاد محدودیت‌های گسترده است. شاید امکان چنین کارهایی دست‌کم فعلا نباشد، اما بی‌تردید اگر لازم شود حتی به قیمت جیره‌بندی مواد غذایی لازم است از جان مردم مراقبت شود. البته باور داریم حتی در شرایط کنونی نیز ستاد مقابله با کرونا می‌تواند حداقل‌هایی را انجام دهد که به کاهش میزان خطر ابتلا و افزایش مبتلایان و مرگ و میر کمک کند. دولت می‌تواند از خودش مایه بگذارد.

فراوانی انواع مشکلات، قدرت تصمیم‌گیری ستاد را شدیداً کاهش داده است. از اخبار ستاد، بوی استیصال می‌آید. منشاء بخشی از این استیصال وضعیت بحرانی موجود است، اما شاید بخش مهم دیگر آن شرایط روانی حاکم بر دولت و ستاد مقابله با کروناست. انگار خود را باخته‌اند. وقتی آدم خودش را می‌بازد، نه توان تصمیم دارد، نه توان عمل. به طور ناخواسته می نشیند تا توفان زمانه برایش تعیین تکلیف کند. دولت همچنان توانایی‌های زیادی دارد. قادر است خیلی کارها بکند، اما بدانید آفت اقدام درست در زمانی که فشارها فزونی می‌گیرد پناه بردن به اوهام و خود شیفتگی است. مدیریت شرایط در کشور ما، مشکلات خاص خود را دارد و قرار نیست برای کسی الگو باشد یا با کسی قیاس شود. با فروتنی بپذیریم کمبودهای فراوانی داریم و البته بر توانایی‌های داخلی تکیه کنیم. زمانه همه‌گیری کووید-۱۹ بیش‌تر از آن که دوره تقابل و تکبر باشد دوره تعامل و فروتنی است. به جای برخوردهای حذفی، نیروهای تازه از جامعه مدنی را فراخوانی کنید، از ایده‌های جدید برای بازسازی ستاد کمک بگیرید و البته به استیصال اجازه ندهید بر شما حکم براند."

لزوم بازنگری در روش‌ های برخورد با بیماری در کشور

رییس کل سازمان نظام پزشکی نیز 25 تیرماه در نشست خبری پویش ملی همدلی با مدافعان سلامت عنوان کرد: تاکنون نزدیک به شش ماه از شیوع کرونا می گذرد. پس از یک کنترل اولیه که بر بیماری صورت گرفت و نسبتا شاهد رفتار خوبی از سوی مردم و مسئولان بودیم، توانستیم در اواخر فروردین ماه و اوایل اردیبهشت به یک کاهش نسبی برسیم اما امروزه شاهد اوج گیری مجدد بیماری هستیم و قاعدتا باید بررسی‌های علمی درباره این موضوع انجام شود زیرا در صورت عدم بررسی هم مردم را از دست خواهیم داد و هم جامعه پزشکی به سمت فرسودگی می ‌رود.

محمدرضا ظفرقندی با اشاره به اینکه آمار ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا رو به افزایش است، تصریح کرد: آنچه که امروز شاهد آن هستیم، روش‌ های مختلف مواجهه سایر کشورها با این بیماری است. برخی توانسته ‌اند با روش ‌های مناسبی بیماری را کنترل کنند. کشورهایی مانند کره جنوبی، نیوزیلند و ویتنام توانسته ‌اند با روش‌های مناسب با بیماری برخورد کنند و حتی در برخی از کشورها به مرحله حذف بیماری برسند البته برخی از کشورها نیز روش‌های غیرصحیح را مبنا قرار داده‌ اند. به عنوان مثال، روش رسیدن به ایمنی جمعیتی در برابر کرونا روش مناسبی نبوده و نتایج خوبی نیز نداشته است. اگر قرار باشد این روش ادامه داشته باشد، ویروس کرونا مدت زیادی در جوامع وجود خواهد داشت و به این زودی ‌ها به ایمنی جمعیتی نخواهیم رسید.

وی با بیان اینکه نیازمند بازنگری در روش‌ های برخورد با بیماری در کشورمان هستیم، تصریح کرد: با توجه به شرایط اقتصادی مدل کشورها برای مقابله با بیماری متفاوت است. در کشور ما نیز قرنطینه و عدم بازگشایی برای طولانی ‌مدت میسر نیست، چرا که مشکلات اقتصادی گریبان گیر مردم می شود، اما از سوی دیگر عادی ‌سازی هم نمی‌ تواند چاره کار باشد. آنچه که امروز باعث اوج گیری مجدد کرونا شده است، عادی سازی است که توسط مردم، مسئولان و حتی رسانه‌ ها اتفاق افتاد و سبب شد شاهد سفرهای غیرضروری و برگزاری مراسم تجمعی مانند عزا و عروسی، باشیم. ما در مسیر مبارزه با بیماری شاید بتوانیم گاهی آهسته ‌تر حرکت کنیم، اما هیچگاه نباید متوقف شویم.

گزارش روزانه موارد ابتلا در سطح جهان همچنان صعودی است

با وجود تمام اقدامات انجام گرفته در سازمان جهانی بهداشت و کشورهای مختلف، گزارش روزانه موارد ابتلا در سطح جهان در طول این شش ماه همچنان رو به بالا است. در حالی که این تعداد موارد گزارش شده از کشورهای مختلف به علتمحدودیت در انجام آزمایش‌های تایید تشخیص، بسیار کمتر از موارد واقعی ابتلا به کووید-۱۹ بوده و این رقم همچنان در بسیاری از نقاط جهان روند صعودی درا طی می کند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۹-۰۴-۲۸ ۱۱:۱۸

شرایط بحرانی کشور باید خیلی قاطعانه تر از این مدیریت بشه متاسفانه خیلی از نقاط منجمله بوشهر درگیری زیادی پیدا کردن و شرایط وخیمی دارن

avatar
۱۳۹۹-۰۴-۲۸ ۱۱:۲۵

14 میلیون مبتلا در جهان و 25 میلیون مبتلا در ایران!