• یکشنبه / ۲۹ تیر ۱۳۹۹ / ۱۳:۲۹
  • دسته‌بندی: خراسان شمالی
  • کد خبر: 99042921494
  • خبرنگار : 50046

کرونا و سرگردانی معتادان برای پذیرش در کمپ ترک اعتیاد

کرونا و سرگردانی معتادان برای پذیرش در کمپ ترک اعتیاد

ایسنا/خراسان شمالی کلبه سبز، مرکزی که در آن زنان معتاد و یا بهبودیافتگان از آن به عنوان منزل و خانه امن خود یاد می کنند، جایی که حتی اگر از آن مرخص شوند دوست دارند دوباره بازگردند و به این مرکز خدمت کنند.

اما متاسفانه کرونا این مهمان ناخوانده، امید بیماران و یا بهبودیافتگان را ناامید کرد و به ناچار از این مامن امن باید خارج می شدند.

اما یک ماهی است که دوباره این مرکز امر پذیرش بیماران را انجام می دهد ولی با مشکلاتی در پذیرش مواجه است.

بیماران معتادی که برای گرفتن تست کرونا با مشکل مواجه شده اند

شیرغانی مدیر مرکز ماده 15 که کلبه سبز نام دارد و معتادان زن را پذیرش می کند در گفت و گو با ایسنا، گفت: این مرکز باید خدمات ماده 15 را انجام دهد اما خدمت ماده 16 را نیز انجام می دهد و معتادان متجاهر را نیز پذیرش می کند.

وی با اشاره به اینکه این مرکز 15 روزی است که دوباره بعد از شیوع ویروس کرونا فعالیت خود را آغاز کرده است، اظهارکرد: برای اینکه مرکز را برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در میان بیماران و بهبودیافتگان تعطیل کنیم با چالش های مختلفی مواجه بودیم چراکه تعدادی از بیماران بی خانمان بودند و نه خانواده و جا و مکانی برای رفتن و حمایت نداشتند و تعدادی از این بیماران و یا بهبودیافتگان خانواده داشتند اما خانواده آن ها حاضر به پذیرش آن ها در محیط منزل نبودند.

شیرغانی با بیان اینکه در اسفندماه حدود 57 بیمار در این مرکز در حال درمان بودند، افزود: با گرفتن تماس خانواده های این بیماران، آن ها را نزد خود بردند و تعدادی نیز که خانواده نداشتند، بستگان دورشان، آن ها را قبول کردند و در نهایت فقط چند نفری باقی ماندند.

وی ادامه داد: هنگامی که مرکز تعطیل بود و بیماران نزد خانواده و بستگان خود رفته بودند تماس های زیادی از سوی بیماران و بهبودیافتگان داشتم که اظهارمی کردند چند مرتبه ای لغزیده اند و دوباره به سوی استعمال مواد رفته اند و نیاز به حمایت های مرکز دارند و یا خانواده های بیماران تماس می گرفتند و اعلام می کردند با کشیدن مواد از سوی بیمارشان دچار مشکل شده اند.

شرغانی تصریح کرد: 15 روزی است که دوباره کمپ فعالیت خود را آغاز کرده است و برای پذیرش از بیماران درخواست می شود که برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در ابتدا تست کرونا را بدهند تا بتوانند پذیرش شوند.

وی بیان کرد: اما چندر روزی است که بیمارانی که برای تست کرونا به مراکز درمانی مراجعه می کنند به آن ها اعلام می کنند که به علت کمبود کیت، از آن ها تست گرفته نمی شود و همین امر موجب شده تا ما را در امر پذیرش بیماران معتاد با مشکل مواجه کند و این دغدغه وجود دارد که نکند فرد ویروس کرونا داشته باشد و وارد مرکز شود و مابقی افراد را بیمار کند.

شیرغانی تاکیدکرد: تعدادی از افراد اعلام می کنند که به زور و یا اصرار شوهر و همسر خود را راضی کرده ام که بیاید و در کمپ بستری شود اما سرگردانی ما برای گرفتن تست کرونا سبب می شود تا آن ها عطای ترک اعتیاد را به لقای آن ببخشند و دیگر تمایلی برای بستری شدن در مرکز نداشته باشند.

نگرانی برای تعطیلی کمپ به خاطر وجود مشکل در پذیرش بیماران

مدیر مرکز ماده 15 کلبه سبز با اشاره به اینکه این مرکز ظرفیت پذیرش 60 نفر را دارد، تصریح کرد: اما در حال حاضر فقط 15 نفر پذیرش شده اند و نگرانی تامین هزینه های کمپ از دیگر نگرانی هایی است که به نگرانی مذکور اضافه شده است.

وی خاطرنشان کرد: این مرکز به اندازه 60 نفر بیمار، نیروی خدماتی و تجهیزاتی دارد و اگر نتواند پذیرش بیمار داشته باشد نمی تواند هزینه های خود را جبران کند و در صورت ادامه این روند، تنها مرکزی که زنان معتاد متجاهر را پذیرش می کند، به تعطیلی کشیده می شود.

شیرغانی ادامه داد: با توجه به ظرفیت 60 نفره مرکز و رعایت پروتکل های بهداشتی باید 30 بیمار در این مرکز پذیرش شوند اما با توجه به گرانی قیمت های موجود باید چگونه هزینه های کمپ جبران شود و باید حمایت های لازم نیز انجام شود.

بهبودیافتگان از اعتیاد نیازمند حمایت هستند

وی با تصریح بر اینکه با توجه به وضعیت موجود و شیوع ویروس کرونا باید حمایت های لازم انجام تا کمپ سرپا باقی بماند، گفت: بسیاری از بهبودیافتگان هستند که بعد از یکی دو ماه از مرخص شدن از ترک و استعمال دوباره، تماس می گیرند و اعلام می کنند که دوباره لغزش داشته و از انجام این کار عذاب وجدان دارند و تقاضا می کنند که دوباره به کمپ مراجعه کنند تا دوباره از خطر اعتیاد در امان باشند.

مدیر مرکز ماده 15 کلبه سبز افزود: این امر نشان دهنده آن است که آن ها فقط نیازمند کمی حمایت هستند و اگر این حمایت ها را دریافت کنند می توانند به طور کامل از اعتیاد رهایی یابند چراکه طی این مدت بانوان بهبودیافته ای بوده اند که ازدواج کرده و هم اکنون از زندگی خوبی برخوردار هستند و یا دانشجویانی در حال حاضر در این کمپ حضور دارند که نمره الف هستند.

وی ادامه داد: به هنگام مرخص کردن بهبودیافتگان، تعدادی از آن ها به عنوان پرستار به خانواده ها معرفی شده اند که آن خانواده ها از کار این افراد راضی هستند.

اخذ تست کرونا از معتادان طبق دستورالعمل های ابلاغی صورت می گیرد

سعید آیتی دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان شمالی نیز در ادامه در گفت و گو با ایسنا، گفت: با شیوع ویروس کرونا دستورالعمل هایی مبنی بر چگونگی پذیرش بیماران در مراکز ماده 15 و 16 ابلاغ شده که باید این مراکز طبق این دستورالعمل ها این بیماران را پذیرش کنند.

وی افزود: طبق دستورالعمل بعد از اینکه طرح توسط نیروی انتظامی اجرا و بیماران دستگیر شدند، بعد از دستگیری وظیفه دانشگاه علوم پزشکی است تا تست های لازم را از بیماران دریافت کند و این گونه نیز نیست که دانشگاه علوم پزشکی به صورت تک به تک هر زمانی که بیماران مراجعه کردند از آن ها تست بگیرد.

آیتی با بیان اینکه پذیرش معتادان در مراکز ماده 15 با مراکز ماده 16 متفاوت است، ادامه داد: در مرکز ماده 15، پزشک مستقر می تواند غربالگری لازم را از بیمار معتاد برای پذیرش انجام دهد و اگر بدون علامت بود می تواند در آنجا قرنطینه شود و بعد از دوره قرنطینه نزد سایر بیماران منتقل شوند.

حدود 40 درصد کرونایی ها بدون علامت هستند

دکتر افشین دلشاد نیز در گفت و گو با ایسنا، اظهارکرد: تست های آنتی ژن فقط توسط دانشگاه علوم پزشکی در مراکز 16 ساعته(مرکز کرونا) گرفته می شود.

وی گفت: در تمامی شهرستان ها این مراکز فعال هستند و حتی اعلام شده که در روستاها در صورت نیاز مرکز بهداشت را تبدیل به مرکز کرونا کنند.

دلشاد با اشاره به اینکه از سوی دیگر در مراکز 16 ساعته می توانیم به شرط داشتن کیت، تست را بگیریم، افزود: ظرفیت دستگاه ها برای انجام این کار طی یک روز 200 مورد در استان است و اگر وضعیت منطقه قرمز باشد بر اساس دستورالعمل تست فقط از بیماران علامت دار و افرادی که باید بستری شوند، گرفته می شود.

وی ادامه داد: حدود 40 درصد بیماران مبتلا به ویروس کرونا، بدون علامت هستند، بنابراین با رعایت پروتکل های بهداشتی می توان از شیوع آن جلوگیری کرد.

این مقام مسئول تاکیدکرد: مردم ایران باید با این ویروس عادت و پروتکل ها را رعایت کنند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.