• چهارشنبه / ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۲:۵۲
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 99051511349
  • خبرنگار : 50307

/ولادت امام علی‌النقی‌الهادی(ع)/

جستارهایی در باب کتاب‌شناسی امام هادی(ع)

جستارهایی در باب کتاب‌شناسی امام هادی(ع)

ایسنا/خراسان رضوی امام هادی(ع) نمونه یک انسان کامل و مجموعه بزرگی از اخلاق اسلامی هستند. از ویژگی‌های برجسته ایشان می‌توان ساده‌زیستی، سخنوری، مهربانی و ... را نام برد. به طوری که ایشان خوش‌سیماترین، راستگوترین، خوش‌رفتارترین، و خوشبوترین مردم و در واقع نمونه‌ همه خوبی‌ها و زیبایی‌ها بوده‌اند.

ایشان هر گاه سکوت اختیار می‌کردند، هیبت و عظمت و وقار و متانت از وجودشان می‌بارید و هرگاه لب به سخن می گشودند، بزرگی و مجد و عظمت بر مجلس سایه می‌افکند. کتاب‌های فراوانی درخصوص ویژگی‌های امام هادی (ع) و شرایط و تحولات اجتماعی، سیاسی و تاریخی دوران امامت ایشان نوشته‌شده‌است که در ادامه به معرفی برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

«امام هادی(ع) قهرمان شکست ناپذیر عصر متوکل»

محمد رسول دریایی انگیزه و اهداف خود از نوشتن کتاب «امام هادی(ع) قهرمان شکست ناپذیر عصر متوکل» را این‌گونه بیان می‌کند: در این کتاب به نگارش سیره امام علی‌النقی(ع) نپرداخته‌ام، بلکه بر آنم که تصویری از تقوا، امامت و جهاد امام هادی(ع) را ترسیم کنم و کوشش و اهتمام این امام را در راه اعتلای کلمه حق، یعنی «لا اله الا الله و ان محمد رسول الله»، بسط و گسترش فضیلت و اخلاق و تعالی روحی و معنوی نشان دهم. نویسنده این کتاب را با 37 موضوع و با مقدمه‌ای طولانی نوشته‌است و این کتاب توسط انتشارات «وهاج» منتشر شده‌است.

«امام هادی (ع) و نهضت علویان»

 محمد رسول دریایی در این کتاب به بررسی بخشی از زندگی امام هادی (ع)، جریان های تاریخی و تحولات سیاسی-اجتماعی دوران زندگی ایشان می‌پردازد و نهضت‌های علویان در دوره عباسی را بررسی می‌کند. نویسنده «امام هادی (ع) و نهضت علویان» درخصوص کتاب خود می‌گوید: در تدوین این کتاب به کتاب های اصلی تاریخی رجوع کرده و مطالب پراکنده‌ درخصوص زندگی امام هادی (ع) را جمع‌آوری و ترجمه دقیق کرده‌ام. البته باید یادآور شوم که آنچه ما از امام انتظار داریم نشان دادن راه زندگی و چگونگی عمل و حرکت در این مسیر تکاملی است. در این کتاب موضوعات گوناگونی مانند ویژگی‌های سیاسی امام، نهضت علویان و شورش در خلافت عباسی، کار و تلاش امام هادی (ع) در جهت خدمت به جامعه، ویژگی‌های انسانی و پرورشی ایشان و ... بیان شده‌است.  

«فصول المهمه»

ابن صباغ مالکی در کتاب «فصول المهمه» فضایل ویژگی‌های اخلاقی امام هادی (ع) را مطرح کرده‌است. در بخشی از این کتاب بیان شده‌است: «فضل و دانش امام دهم شیعیان بر اوج قلل بلند پایه عالم بشریت نقش‌بسته بود و رشته‌های مشعشع آن بر اختران آسمان سر می‌سایید. نیکی‌ها و اخلاق پسندیده او را نمی‌توان در شمار عدد ذکر کرد. اما می‌شود به افتخارآمیزترین آن‌ها که موجب حیرت است بسنده کرد. او جمیع صفات نیک و مفاخر معنوی را یک‌جا در وجود داشت. ابعاد وسیع و منبع فیاض حکمت و دانش او بر لوح سرشتش ثبت شده و بدین سبب او از ناشایسته‌ها و آلایش‌ها به دور و برکنار است».

«زندگانی پیشوای دهم، امام‌هادی(ع)»

کتاب «زندگانی پیشوای دهم، امام‌هادی(ع)» درخصوص زندگی و شخصیت امام هادی (ع) و مجاهدت‌های ارزشمند ایشان نوشته‌شده‌است. در این کتاب توضیحاتی درمورد عناوینی مانند میلاد امام (ع)، خوشه‌هایی از علم و دانش آن بزرگوار، جود و بخشش آن بزرگوار، خلفای معاصر ایشان، امام هادی (ع) در سامرا، آراء و نظرات دانشمندان اهل سنت درباره امام‌هادی(ع) و سخنان آن بزرگوار بیان شده‌است. این کتاب را عبدالرحیم عقیقی بخشایشی نوشته‌ و انتشارات «نسل جوان» نیز آن را چاپ کرده‌است.

«پیشوای دهم، حضرت امام علی بن محمد الهادی»

«پیشوای دهم، حضرت امام علی بن محمد الهادی» علاوه بر بیان فشرده‌ای از تاریخ زندگانی پیشوای دهم علیه‌السلام به معجزات امام، امام‌شناسی در گفتار حضرت‌هادی(ع)، ‌زیارت جامعه، شاگردان و سخنان امام هادی(ع) نیز پرداخته‌است. این کتاب  به زبان‌های عربی و اردو نیز ترجمه شده و توسط مؤسسه «در راه حق» به چاپ رسیده‌است.

«دهمین ستاره، داستان زندگی امام هادی (ع)»

این کتاب مصور ویژه نوجوانان نوشته‌شده‌است. رضا شیرازی در این کتاب با زبانی ساده و روان، 14 داستان از زندگی امام هادی (ع) را بیان کرده‌است و انتشارات «پیام آزادی» نیز آن را منتشر کرده‌است.

«زندگانی امام‌هادی(ع)»

محمدباقر شریف‌القریشی سعی دارد در کتاب «زندگانی امام‌هادی(ع)» با بررسی دوران امام هادی (ع) و دقت در ابعاد مختلف زندگی ایشان، تصویر روشنی از شخصیت و زندگی حضرت ارائه کند. این کتاب موضوع تسلط ترکان بر تمامی شئون حکومت و در انحصار گرفتن اموال عمومی و دولتی را به تفصیل بیان می‌کند، تفصیل این موضوع به همراه حوادثی دیگر باعث می‌شود خواننده با تصور وتأمل در فضا به درک مطلوب‌تری از شخصیت امام هادی (ع) دست یابد. به علاوه نویسنده این کتاب  شرح‌حال اصحاب امام هادی(ع)، راویان احادیث ایشان و بخش اندیشه و علوم آن حضرت را بیان کرده‌است. این کتاب توسط غلامحسین انصاری ترجمه و توسط چاپ و نشر «بین‌الملل» منتشر شده‌است.

«موسوعه الامام الهادی(ع)»

موسوعه الامام الهادی(ع)، یکی از آثاری است که گام بلندی در جهت معرفی امام هادی (ع) برداشته‌است. این مجموعه در چهار جلد و توسط حجج الاسلام سید ابوالفضل طباطبایی، شیخ مهدی اسماعیلی، سید محمد موسوی، شیخ عبدالله صالحی و تحت اشراف جناب سیدمحمدحسینی قزوینی تهیه و نوشته‌شده‌است. این مجموعه دارای 9 باب بیان‌شده‌است که هر باب آن دارای فصل‌های مختلفی است. مؤسسه «ولی‌العصر» نیز آن را به چاپ رسانده‌است.

«خورشید هدایت سیری در زندگی امام هادی(ع)»

جواد ترابی در کتاب «خورشید هدایت سیری در زندگی امام هادی(ع)» سعی کرده‌است با قلمی ساده، بخش‌هایی از زندگی امام هادی (ع) را بیان کرده و از بیان اصطلاحات و اتفاقات تخصصی پرهیز کند، لذا این کتاب برای بهره‌مندی عموم مردم مناسب است. این کتاب در 5 بخش ولادت تا امامت، امام‌هادی(ع) و بنی عباس، معجزات امام‌هادی(ع)، در محضر امام‌هادی (ع) و شهادت امام هادی(ع) نوشته‌شده‌است و نشر «بیت‌الاحزان» قم نیز آن را به چاپ رسانده‌است.

«نردبان آبی»

نویسنده کتاب «نردبان آبی» مهدی خدامیان آرانی است و موضوع آن نیز درخصوص امام‌شناسی و زیارت جامعه است. مهدی خدامیان در این کتاب این‌گونه بیان کرده‌است:

ساعت تقریباً هشت صبح بود، من از اتاق خود بیرون آمدم تا به سوی حرم بروم، وقتی به طبقه همکف هتل رسیدم، دیدم مسئول هتل مرا صدا می زند، به سویش رفتم، دیدم چشم‌هایش پر از اشک است. تعجّب کردم، پرسیدم: چه شده است؟ او به من گفت: وهابی ها حرم سامرا را خراب کردند!

تلویزیون تصویری از حرم سامرا را نشان می‌داد، باور نمی‌کردم، گنبد حرم امام هادی و امام عسکری(ع) خراب و ویران شده بود، اشک من هم جاری شد. آخر قرار بود ما فردا به سامرا برویم. من آن روز کربلا بودم، آن روز سوم اسفند سال 1386 بود. آخر چرا وهابی‌ها این کار را کردند؟ چرا حرم سامرا را این گونه ویران کردند. پیش خودم با آنان سخن می‌گفتم: شما خیال می کنید با این کارها می‌توانید ما را از امامان خود جدا کنید؟ حرم امامان ما در قلب‌های ماست.

وقتی به وطن خود برگشتم، در فکر بودم که درباره امام هادی(ع) بنویسم، به این نتیجه رسیدم که کتابی در مورد «زیارت جامعه» بنویسم. نمی‌دانم تو چقدر از «زیارت جامعه» باخبر هستی؟ آقای موسی نَخَعی یکی از شیعیان بود که همواره برای زیارت به حرم امامان می رفت، او نمی دانست که وقتی در حرمِ آن بزرگواران است، چه بخواند و چه بگوید. یک روز او مهمان امام هادی(ع) بود و از آن حضرت خواست تا به او یاد بدهد که در حرم امامان چگونه سخن بگوید.

و این گونه بود که امام هادی(ع) لب به سخن گشود و «زیارت جامعه» شکل گرفت. امام به او یاد داد که وقتی به زیارت امامان معصوم می رود، چه بگوید. در یک سخن، «زیارت جامعه»، درس بزرگ امام شناسی است. من در این کتاب تلاش کرده ام تا آموزه‌های زیبای آن را به زبانی شیوا برای شما بیان کنم.

من می‌خواهم به شما کمک کنم تا امامان خود را بهتر بشناسید، آری! اعتقاد به امامت، گنج پربهایی است. وهابی‌ها یک روز حرم امامان ما را خراب کردند و امروز به‌دنبال خراب کردن اعتقادات ما هستند. ما باید به فکر باشیم...

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.