• چهارشنبه / ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ / ۲۱:۱۸
  • دسته‌بندی: ادبیات و کتاب
  • کد خبر: 99051511867
  • خبرنگار : 71573

گزارشی از نام‌گذاری کتابخانه به نام روح‌الله رجایی

گزارشی از نام‌گذاری کتابخانه به نام روح‌الله رجایی

در مراسم نام‌گذاری کتابخانه‌ای به نام روح‌الله رجایی، یاد و خاطره این فعال رسانه‌ای و خبرنگار تازه درگذشته گرامی داشته شد.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، مراسم نام‌گذاری کتابخانه زنده‌یاد روح‌الله رجایی با حضور خانواده مرحوم رجایی، حسین سروری معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری تهران، سیدمحمود دعایی مدیرمسئول روزنامه اطلاعات، محمدعلی قندهاری‌نیا مدیرعامل مؤسسه جام جم، حامد عسکری شاعر و نویسنده، هوتن والی‌نژاد سرپرست معاونت اداری و مالی و دستیار دبیرکل، مهدی رمضانی معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی، مهدی توکلیان مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل، هادی امیری مدیرکل امور عمرانی، سیدباقر میرعبدالهی مدیرکل تأمین منابع، هادی آشتیانی مدیرکل ترویج کتابخوانی و امور فرهنگی و محمدهادی ناصری طاهری مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان تهران برگزار شد.

فارغ از خط و خطوط عمل می‌کرد

در این مراسم حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمود دعایی - مدیرمسئول روزنامه اطلاعات - با تقدیر از خدمات ارزشمند روح‌الله رجایی، ضمن قرائت آیه ۹۶ سوره مریم گفت: خداوند در قرآن کریم می‌فرماید: إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَیَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمَنُ وُدًّا، یعنی قطعاً کسانی که ایمان آورده و کارهای شایسته انجام داده‌اند، به زودی خدای رحمان برای آنان در دل‌ها محبتی قرار خواهد داد. من سعادت همدمی با برادر عزیزم روح‌الله رجایی را نداشتم اما به واسطه همسایگی با روزنامه جام‌جم او را گاهی هنگام برگزاری نمازهای جماعت همراه دیگر دوستان روزنامه جام جم در مسجد الغدیر میرداماد می‌دیدم و شاهد اخلاص، صداقت و صمیمیت‌شان بودم. او متواضع، خندان، صمیمی و بی‌آلایش بود و در هر پست و مقامی هم که قرار می‌گرفت جهت‌گیری مردمی، انقلابی و آرمانی داشت. او فارغ از تمام خط و خطوط عمل می‌کرد و همواره مردم برایش مهم بودند. مسلما پاداش کسی که مخلصانه تلاش می‌کند این است که به دل بنده صالح خدا محبتش سایه می‌اندازد و امروز شاهدیم که نام روح‌الله رجایی بر یکی از مهم‌ترین و مقدس‌ترین بناها که کتابخانه است مزین شده است.

او در ادامه از دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور که در حوزه کتاب و کتابخوانی در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور منشأ خدمات برای انقلاب و رهبری بوده است تقدیر کرد و گفت: این اقدام نهاد برای نامگ‌ذاری یک کتابخانه به نام روح‌الله رجایی کار بسیار خوبی بود. من افتخار می‌کنم که بگویم همکار آقای رجایی‌ام. امیدوارم پند بگیریم چرا که اگر صداقت داشته باشیم و راست بگوییم بعد از این‌که رفتیم، پاداش خیر به ما می‌دهند.

خبرنگاران خط مقدم جهت‌دهی به افکار عمومی هستند

 در ادامه این مراسم سروری - معاون سیاسی و امنیتی فرمانداری تهران- ضمن تبریک اعیاد ذی الحجه و روز خبرنگار از حسن تدبیر نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای نام‌گذاری به‌جا و به‌موقع کتابخانه به نام روح‌الله رجایی تقدیر کرد. او در ادامه پیام فرماندار تهران را برای این مراسم خواند.

در بخشی از پیام عیسی فرهادی به این مراسم آمده بود: امروزه اهمیت اطلاع‌رسانی دقیق از اخبار وقایع بر کسی پوشیده نیست و این مهم رسالت خبرنگاران را بسیار سنگین می‌کند و حیطه فعالیت آن‌ها را بدون هیچ مرز و محدودیتی نمایش می‌دهد. از مصداق بارز این مهم می‌توان به واقعه غدیر خم اشاره داشت، اگر تمام آن چند ده هزار نفر که در آخرین حج پیامبر عظیم‌الشان‌ اسلام، او را همراهی می‌کردند و وظیفه اطلاع‌رسانی از آن واقعه بزرگ را کامل و جامع به عهده می‌گرفتند و واقعه غدیر خم را آن‌طور که دیدند و شنیدند انتشار می‌دادند، شاید امروز دنیای اسلام دنیای دیگری بود.

همچنین در بخش دیگری از این پیام عنوان شده بود: خبرنگاران خط مقدم اطلاع‌رسانی و جهت‌دهی افکار عمومی هستند که جامعه را با حقایق و واقعیت‌های موجود آشنا می‌کنند و می‌توانند به عنوان عنصر مؤثر در توسعه اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جامعه نقش اساسی ایفا کنند.

فرهادی در پایان پیام خود به مناسبت نام‌گذاری کتابخانه به نام روح‌الله رجایی از مردم تهران برای توجه به بیشتر به کتابخوانی دعوت کرد. 

یادگاری‌های روح‌الله رجایی

همچنین در این مراسم محمدعلی قندهاری‌نیا مدیرعامل موسسه جام جم طی سخنانی با تسلیت درگذشت روح‌الله رجایی ابراز امیدواری کرد یاد وی همیشه پرفروغ باشد و جوانان عرصه رسانه بتوانند در مسیری که او گام برمی‌داشت گام بردارند.

او در ادامه با اشاره به خدمات سردبیر فقید روزنامه جام جم گفت: یکی از یادگاری‌های روح‌الله رجایی در مدت کوتاه حضورش راه‌اندازی صفحه‌ای به نام همسایه است که موضوع آن توجه به محرومان و بازنمایی مشکلات محرومان و مستضعفان است تا با مشارکت خوانندگان روزنامه گرهی از مشکلات‌شان گشوده شود. خوشبختانه این صفحه بازخوردهای بسیار خوبی از زمان راه‌اندازی داشته و امیدواریم بتوانیم این صفحه را ادامه دهیم.

قندهاری‌نیا در پایان با ذکر خاطره‌ای از روح‌الله رجایی، گفت: در کنار خدمات عام‌المنفعه و فعالیت‌های جهادی او در عرصه رسانه خاطرات مختلفی از علاقه و خدمتش به خانواده و فرزندان شنیده‌ام و این علاقه نشان از صداقت در گفتار و اعمال در زندگی‌اش است.

داغ ما در برابر داغ امام حسین (ع) ناچیز است

در این مراسم پدر روح‌الله رجایی ضمن تشکر از مسئولان نهاد، حجت‌الاسلام دعایی و همه دوستان و همراهان روح‌الله رجایی ضمن بیان روایت غدیر گفت: تاریخ اسلام پر از حوادث و اتفاقاتی است که باید از آن‌ها درس بگیریم. یکی از این وقایع تولد و شهادت امام علی(ع) است. امیرالمومنین که در خانه خدا زاده شده و در خانه خدا به شهادت رسید زمانی که این خبر در بین مردم پیچید که امام علی(ع) را در محراب ضربت زدند، مردم گفتند: مگر علی نماز می‌خواند؟ این‌ها نشانه‌ای از تحریف وقایع و اطلاع‌رسانی ناقص در روزگار این امام بزرگوار و دردانه بشریت است.

او افزود: مرگ فرزند برای پدر سخت است. اما هر زمان که ما دردی داریم باید خودمان را با تاریخ عاشورا تطبیق دهیم. علی اکبر(ع) فرزند رشید امام حسین (ع) و اولین شهید بنی‌هاشم جلو روی پدر به شهادت رسید و بدنش را اربا اربا به خیمه آوردند. داغ ما در برابر داغ امام حسین (ع) ناچیز است و ما هر جا که درد و مشکلی داریم به دامان اهل بیت (ع) چنگ می‌زنیم. ما که روح‌الله را نشناختیم اما این تکیه کلامش را باید چراغ راهمان کنیم که: هر جا دلت گرفت بگو جان بگو حسین.

منش و روش روح‌الله رجایی باید تکثیر شود

در این مراسم مهدی رمضانی -  معاونت توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد - ضمن خوش آمدگویی به مهمانان حاضر در مراسم و تبریک اعیاد ذی‌الحجه و عید غدیر خم، گفت: آقای مختارپور دبیرکل محترم نهاد از روز اولی که ایده نام‌گذاری کتابخانه پیش آمد به جد پیگیر اجرای آن و علاقه‌مند به حضور در این جلسه بود و متأسفانه به دلیل اینکه کاری پیش آمد، از عدم حضور در این جلسه ابراز حسرت کرد.

او در ادامه با اشاره به نام‌گذاری کتابخانه به نام روح‌الله رجایی گفت: او را به عنوان رفیقی امام حسینی می‌شناختیم و در نقطه‌گذاری‌هایی که در مراسم‌های او می‌شود جالب است که همه با اهل بیت پیوند دارد. از زمان ابتلا به کرونا و روضه گرفتن‌های دوستانش تا زمان مرگ و نام‌گذاری کتابخانه و حتی اربعینش به شکل عجیبی با اهل بیت(ع)  و امام حسین(ع) گره خورده است.

رمضانی با اشاره به این.که کتابخانه‌های عمومی به عنوان پایگاه‌های فرهنگی و خدمات اجتماعی مشغول ارائه خدمات هستند تصریح کرد: تلاش کردیم در منطقه‌ای با خوی و علاقه‌ای که روح‌الله رجایی پیگیر آن بوده است کتابخانه انتخاب شود و ان‌شاء‌الله متعهد خواهیم بود منش و روشی را که او در زندگی داشت، تکثیر کنیم و به کار ببنیدیم.

او افزود: بعضی از شخصیت‌ها به خاطر باطن‌ پاک، سلوک شخصی و محبتی که از جانب اهل بیت (ع) شامل حالشان شده، وجودشان یک برکت دارد و فقدانشان برکتی دیگر که مصداق صدقه جاریه است. ان شاء‌الله این خیر و برکت جاری خواهد بود و به روح او خواهد رسید.

‌آن‌چه موجب نام‌گذاری کتابخانه به نام روح‌الله رجایی شد

در این مراسم محمدهادی ناصری طاهری - مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان تهران- ضمن خوش آمدگویی و تبریک اعیاد ذی‌الحجه گفت: آن‌چه موجب نام‌گذاری کتابخانه به نام زنده‌یاد روح‌الله رجایی شد فراتر از شخصیت او، تکریم و بزرگداشت روحیه جهادی، جریان‌های خیرخواهانه به نفع محرومان و دستگیری از احوال مستضعفان است که در وجود مختلف شخصیتی آن مرحوم متجلی شده بود.

او افزود: وظیفه ما است که این جریان را تکریم کنیم و این کتابخانه به نام فعال رسانه‌ای زنده‌یاد روح‌الله رجایی مزین می‌شود که مشهور و معروف به نوکری اهل بیت(ع) به خصوص سالار شهیدان کربلا امام حسین(ع) بود. ان‌شاء‌الله فعالیت‌های فرهنگی کتابخانه پس از این رنگ و بوی دیگری خواهد داشت و ما نیز با جدیت بیشتری فعالیت‌های خود را در راستای ترویج گفتمان امام خمینی(ره)، انقلاب و فرهنگ عاشورایی ادامه خواهیم داد.

همچنین در این مراسم حامد عسکری - شاعر - شعری را که برای روح‌الله رجایی سروده بود خواند. 

 در پایان این مراسم با حضور خانواده رجایی و مهمانان حاضر از یادمان روح‌الله رجایی رونمایی شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.