• جمعه / ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ / ۰۷:۵۶
  • دسته‌بندی: چهارمحال و بختیاری
  • کد خبر: 99051712569
  • منبع : نمایندگی چهارمحال و بختیاری

کوزه‌گرانی که از کوزه شکسته آب می‌خورند...

کوزه‌گرانی که از کوزه شکسته آب می‌خورند...

ایسنا/چهارمحال و بختیاری خبرنگاران در عرصه‌های مختلف مطالبات و خواسته‌های اقشار مردم را به گوش مسئولان می‌رسانند و تا رسیدن به نتیجه این مشکلات را پیگیری را می‌کنند، اما همواره خودشان با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند.

به گزارش ایسنا برگ‌های تقویم در حال نزدیک شدن به نیمه سال است، روزها و ماه‌ها به سرعت در حال گذر هستند، در 6 ماه گذشته شرایط کرونا موجب شد تقریبا هیچ کدام از مناسبت‌های که در سال‌های گذشته مورد توجه قرار می‌گرفت و حداقل یک برنامه مختصر برای گرامیداشت آن روز برگزار می‌شد به ورطه فراموشی سپرده شود.

روز معلم، روز ماما، روز روابط‌عمومی، روز پاسدار، روز جانباز، روز جوان و روز دختر تنها بخشی از مناسبت‌های 5 ماه گذشته در سال‌جاری بود، شاید همان برنامه‌های مختصر برای یادآوری این مناسبت‌ها و تجلیل از فعالان این حوزه در یک روز به نوعی یک قدردانی و دلگرمی برای ادامه راه این افراد محسوب می‌شد اما کرونا حتی همین مراسم‌های گرامیداشت مختصر را نیز تحت تأثیر قرار داد.

17 مرداد هرسال، به مناسبت سالروز شهادت محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی توسط گروهک تروریستی طالبان به نام روز خبرنگار نامگذاری شده است، خبرنگاری یکی از مشاغل سخت در کشور به حساب می‌آید، به طوریکه خبرنگاران در تمام صحنه‌ها از جمله بحران‌ها، حوادث و شرایط سخت حضور دارند.

این روزها شرایط کرونا سختی کار خبرنگاران را دوچندان کرده است، یکی از مصائب کار خبر در این شرایط حضور در برنامه‌های مختلف برای تهیه خبر و گزارش است، در شرایطی که بسیاری از افراد جامعه در این شرایط برای حفظ سلامت خود و خانواده در قرنطینه خانگی به سر می‌بردند، خبرنگاران و عکاسان خبری در این شرایط سختی و خطرات را به جان خریدند.

ترکیب ماسک، دستکش و جلسات پوششی در ایام کرونایی شرایط کاری خبرنگاران را در فصل تابستان به مراتب سخت‌تر کرده است، خبرنگاران از معدود افرادی هستند که از ابتدا تا انتهای هر برنامه باید گوش به زنگ باشند تا مبادا موضوعی از جلسه از دید آن‌ها پنهان نماند، استرس مبتلا شدن به کرونا به سایر استرس‌های ارسال خبر در کوتاه‌ترین زمان ممکن، دقت در صحت اخبار و ... نیز اضافه شده است.


خبرنگاران در عرصه‌های مختلف مطالبات و خواسته‌های اقشار مردم را به گوش مسئولان می‌رسانند و تا رسیدن به نتیجه این مشکلات را پیگیری را می‌کنند، اما بسیاری از خبرنگاران از حقوق اولیه شغلی مانند بیمه، حقوق ثابت و امنیت شغلی برخوردار نیسیتند.

متأسفانه باتوجه تأکید مسئولان استانی برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی در برنامه‌ها در بسیاری از موارد این پروتکل‌ها به طور کامل در برنامه‌های خبری رعایت نمی‌شود، شاید خبرنگاران بیش‌تر از این که نگران سلامتی خود باشند، نگران سلامتی سایر افراد خانواده خود هستند تا مبادا حضورشان در مکان‌های مختلف موجب شود این ویروس را به اعضای خانواده منتقل کنند.

شغل خبرنگاری روزهای تلخ و شیرین بسیاری را برای فعالان این حوزه رقم زده است، نشستن پای صحبت‌های این قشر یکی از لحضات شیرین است، حضور این قشر در تمامی صحنه‌ها برای هر کدام از آن‌ها خاطرات تلخ و شیرین بسیاری را رقم زده است، قطعا اگر عشق و علاقه به این شغل در بین آن‌ها وجود نداشته باشد، نمی‌توانند بیش‌تر از یک مدت کوتاه در این شغل دوام بیاورند.

حقوق ثابت، بیمه و نداشتن امنیت شغلی از مهم‌ترین مشکلات قشر خبرنگار است

سمیه پناهنده خبرنگار  یکی از خبرگزاری‌های چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه مرتبا از سختی‌های شغل خبرنگاری در جلسات و محافل گوناگون سخن به میان می‌آید، اظهار کرد: خبرنگاری در ظاهر شغلی شیرین و پرهیجان است، اما در باطن خبرنگاران با انبوهی از مشکلات و خطرهادر حیطه شغلی خود مواجه هستند.

وی افزود: خبرنگاران مطالبات و خواسته‌های مردم را پیگیری می‌کنند و گاهی در این راه با چالش‌های متعدد روبرو می‌شوند، اما متأسفانه کسی برای پیگیری مشکلات آن‌ها پیشگام نمی‌شود، این مسئله نشان‌دهنده مظلومیت این قشر در جامعه است.

پناهنده نداشتن حقوق ثابت، بیمه و نداشتن امنیت شغلی را از مهم‌ترین مشکلات قشر خبرنگار عنوان کرد و افزود: این مسائل و مشکلات سختی‌های کار خبرنگاری را دوچندان می‌کند، زیرا قطعا خبرنگاری که دغدغه مسائل معیشتی را داشته باشد نمی‌تواند به رسالت اصلی خود که اطلاع‌رسانی و پیگیری مطالبات مردمی است به درستی عمل کند.

این خبرنگار با بیان اینکه سختی‌های شغل خبرنگاری مشکلات جسمی و روحی را برای خبرنگاران ایجاد می‌کند، خاطرنشان کرد: مشکلات شغل خبرنگاری علاوه بر خود خبرنگار خانواده او را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.

وی تأکید کرد: اگر خبرنگار اراده قوی برای مقابله با سختی‌های این شغل را نداشته باشد، قطعا نمی‌تواند با آن‌ها روبرو شود، در دهه‌های گذشته مسئولان ارشد استانی و مدیران فرهنگ و ارشاد قول‌هایی برای حل مشکلات خبرنگاران داده‌اند اما بیشتر آن‌ها عملیاتی نشده است.

کرونا باری بر دوش اصحاب رسانه

علیمرداد مصیبی مدیرمسئول یکی از هفته‌نامه‌های چهارمحال و بختیاری در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به سختی شغل خبرنگاری و کار در عرصه مطبوعات، اظهار کرد: در سال‌های اخیر مطبوعات استان با مشکلات بسیاری مواجه هستند و این مشکلات با شیوع کرونا ویروس دوچندان شده است.

وی ادامه داد: ویروس کرونا باری بر دوش اصحاب رسانه ایجاد کرده است، در این بین رسانه‌های مکتوب به دلیل توقف و محدودیت در چاپ مطبوعه تنها منبع درآمد خود را از دست داده‌اند و با مشکلات مالی بسیاری مواجه هستند.

مصیبی گفت: یکی از محل‌های درآمد مطبوعات در چهارمحال و بختیاری انتشار آگهی‌های ادارات در زمینه‌های مختلف است، اما متأسفانه با شیوع کرونا بسیاری از پروژه‌های عمرانی تعطیل یا نیمه‌تعطیل هستند و به همین دلیل ادارات فروش آگهی را در این شرایط ندارند.

مدیرمسئول یکی از هفته‌نامه‌های چهارمحال و بختیاری در خصوص حمایت از خبرنگاران و اصحاب رسانه در این ایام به عنوان مشاغل آسیب‌دیده، افزود: طبق اطلاع‌رسانی صورت گرفته خبرنگاران برای دریافت تسهیلات مشاغل آسیب‌دیده باید در سامانه کارا ثبت‌نام می‌کردند، اما تاکنون هیچ تسهیلاتی به آن‌ها پرداخت نشده است، همچنین سود این تسهیلات حدود 12 درصد است و بسیاری از خبرنگاران برای بازپرداخت با مشکلات مواجه می‌شوند.

وی کم بودن یارانه مطبوعات را از دیگر مشکلات فعالان حوزه مطبوعات عنوان و بیان کرد: بسیاری از نشریات چهارمحال و بختیاری از نظر ضریب کیفی و انتشار در رده بالایی نسبت به سایر استان‌ها قرار دارند، اما متأسفانه یارانه پرداختی به آن‌ها، نسبت به سایر استان‌ها مبلغ کمتری است.

مصیبی تاکید کرد: مسئولان باید در این شرایط از اصحاب رسانه چهارمحال و بختیاری حمایت کنند تا بتوانند به فعالیت خود در این عرصه ادامه دهند، افزایش یارانه مطبوعات و اعطای تسهیلات کم‌بهره در این ایام می‌تواند کمک بزرگی به مطبوعات کند.

عزم هیات مدیره جدید خانه مطبوعات برای حل مشکلات خبرنگاران

سید مرتضی فیاضی مدیر خانه مطبوعات چهارمحال و بختیاری در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص نقش خانه مطبوعات در پیگیری مشکلات این قشر، اظهار کرد: بدون شک خانه مطبوعات به عنوان یک نهاد مدنی، وظیفه‌ای سنگین و تعریف شده دارد و بر اساس رسالت خود برای رفع معضلات خبرنگاران و رسانه‌ها، حفظ کرامت انسانی و مطالبات این قشر زحمتکش تلاش می‌کند.

وی افزود: صدور کارت خبرنگاری جهت هویت بخشی به خبرنگاران، برگزاری دوره‌های آموزشی گزارش‌نویسی، خبرنویسی، آداب ارتباطات، آشنایی با حقوق و جرائم مطبوعاتی، تلاش برای کمک به معیشت خبرنگاران در قالب بسته‌های حمایتی، ساماندهی توزیع آگهی‌ها، ایجاد کارگروه‌های تخصصی و استفاده از نظرات مشاوره‌ای تمامی اعضای خانه مطبوعات بر اساس اصل مشارکت و بهره‌مندی در دستور کار اعضای جدید هیات مدیره خانه مطبوعات چهارمحال و بختیاری است.

فیاضی پیگیری زمین برای احداث مجتمع رسانه‌ای به جهت تمرکز رسانه‌ها و ساماندهی آن‌ها را از دیگر برنامه‌های خانه مطبوعات برشمرد و گفت: همچنین بازدیدهای دوره‌ای از دفاتر نشریات و خبرگزاری‌های فعال در مرکز استان و 10 شهرستان به جهت آغاز همکاری و تعامل و همگرایی با اصحاب رسانه از اولویت‌های ما در خانه مطبوعات است.

مدیر خانه مطبوعات چهارمحال و بختیاری تأکید کرد: بیمه خبرنگاری، نداشتن امنیت شغلی، نبود حقوق و مزایای مکفی به عنوان یک شغل سخت و زیان‌آور و پراسترس، نداشتن تمکن مالی جهت اجاره دفتر و هزینه‌های چاپ، تعامل نداشتن دستگاه های دولتی با خبرنگاران و رسانه‌ها و عدم حفظ شان و جایگاه رسانه از دیگر مشکلات اصحاب رسانه است.

وی خاطرنشان کرد: محتوای ضعیف، نبود تولیدات قوی باتوجه به سواد رسانه‌ای، بحث کپی اخبار و کپی‌برداری‌های ناشیانه و غیراستاندارد از خلاهای برخی نشریات استانی است.

فیاضی در پایان عنوان کرد: پیگیری مطالبات مردم چهارمحال و بختیاری و آگاهی‌رسانی از نقاط قوت نشریات استانی است، به طور مثال می‌توان اطلاع‌رسانی بسیارخوب در خصوص شیوع ویروس کرونا و آگاهی‌بخشی به آحاد جامعه در خصوص این بیماری مسری و شیوه‌های مقابله با آن یا حتی مسائلی مانند حوادث طبیعی، کمک به تشویق مردم برای جذب کمک به نیازمندان، آگاهی‌رسانی در خصوص تبعات طرح‌های غیرقانوی انتقال آب و تبعات زیست محیطی آن برای مردم و مطالبه‌گری از مسئولان و رساندن صدای مخالفت مردم به آن‌ها از نقاط قوت نشریات استانی است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.