• دوشنبه / ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ / ۱۴:۱۴
  • دسته‌بندی: گزارش و تحلیل
  • کد خبر: 99052014692
  • خبرنگار : 71402

/گزارش-نیویورک‌تایمز/

بایدن یک "صهیونیست" است و اسرائیل کاملا از انتخاب او شادمان خواهد شد

بایدن یک "صهیونیست" است و اسرائیل کاملا از انتخاب او شادمان خواهد شد

"از دیدگاه اسرائیلی‌ها، اگر بایدن رئیس جمهوری آمریکا شود، مسائل بسیاری برای حل و فصل وجود خواهد داشت تا اسرائیل دوباره مساله‌ای فرا حزبی در واشنگتن شود، اما به طور کلی، بایدن به اندازه کافی به عنوان یک دموکرات خوب است و مسائل اسرائیل را درک می‌کند."

به گزارش ایسنا، شموئل روسنر، ستون‌نویس اسرائیلی و کارشناس روابط آمریکا و اسرائیل در مطلبی برای نیویورک‌تایمز نوشت: «در میان یادداشت‌هایی که به دوران همکاری من با یک روزنامه اسرائیلی درباره سیاست آمریکا مرتبط بود، پنج مورد اشاره جو بایدن به مساله اسرائیل را یافتم.

بیشتر آنها برای سال ۲۰۰۸ بودند؛ اول زمان رقابت داخلی دموکرات‌ها که بایدن رقیب باراک اوباما بود و بعد انتخابات سراسری که بایدن کنار اوباما قرار گرفته بود. من آن انتخابات را برای هاآرتص پوشش می‌دادم و هر نوع اشاره‌ای به اسرائیل مورد توجهم قرار می‌گرفت. بایدن این داستان را تقریبا پنج مرتبه گفت؛ هر زمان او نیاز داشت که روی تعهد بلندمدت بر امنیت اسرائیل تاکید کند، این چیزی است که اغلب به آن مراجعه می‌کرد.

بایدن اینطور آغاز می‌کرد که "تمام نخست وزیران اسرائیل از زمان گلدا مایر" را می‌شناسد. او سپس گزیده‌هایی درباره دیدارشان در ۱۹۷۳ می‌گفت. او معمولا این نکته را تکرار می‌کرد که مایر چطور به او گفته که اسرائیل یک "سلاح مخفی" دارد. بایدن هم انتظار داشته که این نخست وزیر بگوید که بمب یا مهماتی در کار است اما مایر به او گفته بود "سناتور، سلاح مخفی ما این است که ما هیچ جای دیگری نداریم که برویم." این جمله معمولا با تحسین همراه می‌شد.

آخرین اشاره‌ای که توانستم درباره مطلب گلدا مایر پیدا کنم مربوط به آوریل ۲۰۱۵ بود. این اظهارات اینطور آغاز شد؛ "نام من جو بایدن است و همه می‌دانند که من عاشق اسرائیل هستم."

براساس غریزه‌ام، به هر سیاستمداری که از این عبارت‌های پر آب و تاب استفاده کند، مشکوکم اما گمان نمی‌کنم که احساسات بایدن درباره اسرائیل صرفا برای خشنود کردن جمعیت بوده باشد. وقتی از مقام‌های اسرائیلی پرسیدم که چه کسی بایدن را می‌شناسد، به من گفتند که احساسات او واقعی است. یک مقام اسرائیلی ارشد که سال‌ها بایدن را می‌شناسد، هفته گذشته به من گفت که از چشم‌انداز اسرائیلی، او یک نامزد ایده‌آل دموکرات است.  

این بدین معناست که ممکن است ما اسرائیلی‌ها از عادت نگرانی درباره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا خودداری کنیم. ما نگران اقدامات بیل کلینتون بودیم چون او تقریبا ناشناس بود. ما نگران جورج بوش بودیم چون او پسر رئیس جمهوری بود که در دوران خود با دولت اسرائیل مشکل داشت. ما نگران اقدامات اوباما بودیم و علت آن دیدگاه‌هایی بود که او ابراز می‌کرد.

ایالات متحده اصلی‌ترین متحد اسرائیل در یک جهان سخت است. این رابطه اصلی‌ترین بخش استراتژی امنیت ملی اسرائیل است. بدون حمایت ایالات متحده، اسرائیل ضعیف‌تر به نظر می‌رسد و در خاورمیانه، دولت‌های ضعیف‌تر طعمه کشورهای قوی‌تر می‌شوند.

اسرائیلی‌ها ممکن است خیلی نگران انتخابات آتی باشد چون ما می‌ترسیم رئیس جمهور ترامپ ببازد. به دلایل بسیاری، او از دید اسرائیلی‌ها به عنوان یکی از دوستانه‌ترین رهبران در تاریخ اتحاد ایالات متحده-اسرائیل دیده می‌شود. اسرائیل یکی از معدود دولت‌هایی در جهان است که این رئیس جمهور در آن بسیار محبوب است؛ ۵۶ درصد اسرائیلی‌ها ترامپ را در انتخابات آتی ترجیح می‌دهند، در مقایسه با ۱۶ درصدی که از بایدن حمایت می‌کنند.

تا جایی که به اسرائیلی‌ها ارتباط دارد، بایدن دو اشکال دارد. اینکه او ترامپ نیست و اینکه یک دموکرات است. به عبارت دیگر، او نامزدی نیست که مورد حمایت آنها باشد و او از حزبی آمده است که بسیاری از آنها به آن بی‌اعتماد هستند. در سال‌های اخیر، یک جریان آهسته و مداومی میان رای‌دهندگان دموکرات و برخی از سیاستمداران دموکرات برای دوری از اسرائیل وجود داشته است. احتمال اینکه آنها بگویند ایالات متحده باید یک میانجی بی‌طرف در خاورمیانه باشد، به جای اینکه طرف اسرائیل را بگیرد، زیاد است و آنها به مخالفت با به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل مایل هستند. بنابراین نگرانی اسرائیلی‌ها غیر قابل توجیه نیست.

اسرائیلی‌ها سوالات بسیاری درباره بایدن دارند. آیا دولت او اجازه استفاده از نیروی نظامی علیه حماس، حزب‌الله یا نیروهایی در سوریه را می‌دهد؟ دولت اوباما یکبار انتقال موشک‌های هلفایر به اسرائیل را تعلیق کرد چون از استفاده اسرائیل از زور در غزه ناخشنود بود. آیا بایدن آن طور که گفته قصد دارد، توافق هسته‌ای با ایران را احیا می‌کند؟ آیا او اسرائیل را برای تخلیه شهرک‌ها، آن طور که فلسطینیان و بیشتر رای‌دهندگان دموکرات می‌خواهند، تحت فشار می‌گذارد؟

البته پیش‌بینی سیاست‌های دقیق دولت بایدن در خاورمیانه احمقانه خواهد بود. اما گذشته و تاریخی وجود دارد که نمی‌توان نادیده گرفت. گذشته از همه اینها، بایدن یک تازه وارد نیست.

او معاون باراک اوباما بود، رهبری که اسرائیلی‌ها از او به عنوان مشکل‌آفرین یاد می‌کنند. و بایدن بر سر شهرک‌های کرانه باختری با نخست وزیران اسرائیلی، از مناخیم بگین تا بنیامین نتانیاهو بحث کرده است. اما او همچنین با رهبران اسرائیلی، از شیمون پرز تا –دوباره- نتانیاهو، دوستانه‌تر رفتار کرده است. بایدن ۲۰۱۲ گفت "بی‌بی (لقب نتانیاهو)، با آنچه گفتید موافق نیستم اما من عاشق شما هستم." عشق او قطعا رشد بیشتری هم خواهد داشت، اگر پیش‌بینی حدودا ۲۵ سال پیش نتانیاهو مبنی بر اینکه بایدن روزی رئیس جمهور خواهد شد، به واقعیت بدل شود.  

بایدن نگرانی‌های اسرائیل را درک می‌کند. او نیاز استفاده از زور را درک می‌کند. در میان یادداشت‌هایم، مطلبی از او خطاب به دو رقیبش به تاریخ آوریل ۲۰۰۷ پیدا کردم. او گفت "بیایید به این حرف‌ها درباره اینکه استفاده از زور منطقی نیست، پایان دهیم. شما می‌توانید حرف‌های خوب خودتان را بزنید، اما این زندگی واقعی است." صبر او درباره دولت‌های متخاصم محدود است. تمایلات عملگرایانه و رفتار مستقیم، او را به شخص مورد ستایش اسرائیلی‌ها و فردی که می‌شود به سادگی با او کار کرد، تبدیل می‌کند.  

اسرائیل همچنین امیدوار است که بایدن فرصتی را فراهم کند که دوباره تل‌آویو به عنوان یک مساله فرا حزبی واقعی در آمریکا ظاهر شود. بایدن به گفته خودش یک صهیونیست و یک حامی دیرینه اسرائیل است که با مسائل و بازیکنان اصلی آشناست، کسی که نگرانی‌های امنیتی ما را درک می‌کند. قطعا فشارها از داخل این حزب می‌تواند مشکل‌ساز باشد. قطعا اگر او رئیس جمهوری آمریکا شود، اختلافات بیشماری برای غلبه بر آن وجود خواهد داشت. اما از دیدگاه اسرائیلی، بایدن به اندازه کافی به عنوان یک دموکرات خوب است.»

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۹-۰۵-۲۰ ۱۷:۴۰

حالا تو بیا یک کاندید دیگه به آمریکایی ها معرفی کن...!!!!

avatar
۱۳۹۹-۰۵-۲۰ ۲۳:۵۴

ترامپ مرد دوست داشتنی امیداوارم دوباره ریس جمهوری آمریکا شود

avatar
۱۳۹۹-۰۵-۲۱ ۰۱:۵۷

خب بالاخره یه خری باید بشه دیگه.بایدن که صهیونیسته.ترامپم که نشه پس عمه من بشه؟

avatar
۱۳۹۹-۰۵-۲۲ ۰۶:۲۰

تمام دولتمردان آمریکا پدر سوخته هستند حیف را منفجر کنید