• یکشنبه / ۲ شهریور ۱۳۹۹ / ۰۹:۵۳
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 99060201167
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

ثبت نام ۲۴ درصد کودکان اصفهانی در دوره پیش دبستانی

ثبت نام ۲۴ درصد کودکان اصفهانی در دوره پیش دبستانی

ایسنا/اصفهان کمتر از دو هفته به بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی جدید باقی مانده و تاکنون فقط ۲۴ درصد کودکان در سن پیش دبستانی استان اصفهان برای آموزش در این مقطع ثبت نام کرده اند.

۳۴ هزار نوآموز جامانده از پیش دبستانی در اصفهان مقطع پیش دبستانی یکی از کم طرفدارترین دوره های آموزشی در سال تحصیلی ۹۹ – ۱۴۰۰ بوده است.

اگرچه مسئولان آموزش و پرورش استان اصفهان گذراندن این دوره را برای ورود به دبستان اجباری می دانند، اما گفتگو با والدینی که کودکشان در سن ۴ تا ۵ سال است حکایت از آن دارد که تجربه سال تحصیلی نیمه کاره گذشته، شهریه های سه چهار میلیونی که والدین به امید آموزش کودکان پرداخت کردند و بلاتکلیف ماند و دردسرهای آموزش آنلاین، محدودیت های جابجایی و هزینه بالای سرویس مدرسه و دلایلی از این دست، بسیاری از پدر و مادرهای اصفهانی را تشویق می کند تا از مزایای نام نویسی کودک خود در دوره پیش دبستانی بگذرند.

خانم علی عسگریان که دو دختر ۶ و ۴ ساله دارد، در این باره می گوید: فرزند اولم امسال وارد پایه اول دبستان می شود، پارسال برای دوره پیش دبستانی اش حدود ۴ میلیون تومان هزینه کردیم تا در یک مهد کودک دو ستاره و زیر نظر بهزیستی ثبت نام شود، اما در عمل دو سه ماه بیشتر به مهد نرفت و مدیران مهدکودک هم پاسخگوی درخواست های پی در پی ما برای بازگرفتن شهریه نشدند برای همین تصمیم گرفتم فرزند دومم را امسال ثبت نام نکنم و در خانه همین آموزش های آنلاین مثل نقاشی و کاردستی را با هم تمرین کنیم.

خانم حریرساز نیز با اشاره به گلایه های سال گذشته خواهر و بردار و حتی همکاران خود از شهریه های بالا و بازنگرداندن این هزینه به والدین در دوران کرونا، ادامه می دهد: من و همسرم شاغل هستیم و برای همین از سن ۴ سالگی پسرمان را به مهدکودک فرستادیم که نزدیک محل کار همسرم است، اما اگر قرار باشد امسال هم شهریه پیش دبستانی را بپردازیم و هم دردسر آموزش آنلاین و مجازی را داشته باشیم همان بهتر که قید این دوره را بزنیم و کودکمان را به منزل مادر بزرگ و پدربزرگ بسپاریم.

به گزارش ایسنا، پهلوان نژاد نیز با اظهار نارضایتی از کارایی آموزش های دوره پیش دبستانی می گوید: من خانه دار هستم اما نگه داشتن بچه ها در خانه خیلی سخت است، امسال تابستان که از کلاس های اوقات فراغت خبری نبود به زحمت توانستم یکی دو کلاس سفالگری و قصه گویی برایش پیدا کنم که آن هم هر هفته پیام می دهند به دلیل وضعیت قرمز کرونا تعطیل است. با این وضعیت تصمیم گرفتم کلاس پیش دبستانی هم ثبت نامش نکنم چون شنیده ام این دوره اجباری هم نیست و برای بچه هایی که آن را نمی گذرانند، پیش از ورود به دبستان چند کلاس ویژه برگزار می شود.

ثبت نام ۲۴ درصد نوآموزان پیش دبستانی

ثبت نام برای دوره پیش دبستانی هر سال از آخر خرداد ماه شروع و تا اوایل مهر ماه ادامه دارد. این دوره به گفته مسئولان وزارت آموزش و پرورش جزو آموزش رسمی به شمار می آید و برای رشد تحصیلی دانش آموزان ضروری است، اما محمد اعتدادی، مدیر کل آموزش و پرورش استان اصفهان به ایسنا، می گوید: نگرانی برخی والدین از ادامه شیوع ویروس کرونا که باعث شده نسبت به ثبت‌نام فرزندان خود در مدارس تردید کنند.

وی با اشاره به آموزش بیش از ۵۳ هزار نوآموز پیش دبستانی در سال گذشته، افزود: این کودکان در مراکز غیردولتی تحصیل کردند اما تا نیمه مردادماه امسال، تنها ۳ هزار و ۷۰۰ نوآموز پیش‌دبستانی ثبت‌نام کرده‌اند و نام آنها در سامانه سناد به ثبت رسیده است، در حالی که پیش‌بینی ما ۵۴ هزار نوآموز پیش‌دبستانی بوده و این به اندازه ۷ درصد نوآموزان است.

اعتدادی از افزایش این آمار به ۲۴ درصد تا آخرین روزهای مردادماه خبر داد و گفت: تاکنون بالای ۹۳ درصد دانش آموزان مقطع دبستان و دبیرستان برای سال تحصیلی جدید نام نویسی کرده اند و امیدواریم کار ثبت نام دانش آموزان باقی مانده نیز ظرف چند روز آینده تمام شود، در این صورت مشکل ما در دوره پیش دبستانی است که در کل استان شاید ۲۴ درصد کودکان این مقطع، ثبت نام کرده اند.

کیفیت دوره ابتدایی در گروه گذراندن پیش دبستانی

مدیر کل آموزش و پرورش استان اصفهان در پاسخ به خانواده هایی که شهریه میلیونی دوره پیش دبستانی و برگزار نشدن کلاس ها در دوره کرونا را دلیل بی میلی در ثبت نام دانش آموزان پیش دبستانی اعلام کرده اند نیز گفت: درست است که گذراندن این دوره هزینه دارد اما یک دوره رسمی و اختیاری در همه کشور است و امسال درصد ثبت نام استان اصفهان در این مقطع چندان قابل قبول نبوده است.

اعتدادی با اشاره به تلاش مدیران آموزش و پرورش برای آگاهی والدین از اهمیت دوره پیش دبستانی، یادآور شد: همکاران من تلاش می کنند با روش های گوناگون، خانواده ها را متوجه این موضوع کنند که پیش دبستانی دوره ای است که کیفیت دوره ابتدایی کمک می کند، پس اگر به دنبال رشد کیفی تحصیلی دانش آموزان هستیم، به ویژه برای پایه اول و به ویژه مناطق دو زبانه، باید پیش دبستانی را جدی تر بگیریم.

وی از رسانه ها خواست به آموزش و پرورش کمک کنند تا خانواده ها را با کارایی دوره پیش دبستانی در رشد کودکان آشنا کنند و گفت: این دوره به ویژه برای دانش آموزان دوزبانه بسیار ضروری است و کمک می کند حروف و کلمات حتی صحبت کردن به زبان فارسی را بیاموزند و در مقطع ابتدایی دچار افت تحصیلی و مشکلات آموزشی نشوند.

۳۴ هزار نوآموز جامانده از پیش دبستانی

مدیر کل آموزش و پرورش استان اصفهان درباره راهکارهای شناسایی این نوآموزان جامانده از پیش دبستانی نیز گفت: امکان شناسایی این افراد به صورت جداگانه وجود ندارد چون پرونده ای نزد ما ندارند و در نتیجه از آنها مشخصاتی در اختیار نداریم، آماری هم که اعلام می کنیم بر اساس عدد و رقم های جمعیتی است که از ثبت احوال گرفته ایم و بر همین اساس پیش بینی ما برای پیش دبستانی ۵۲ هزار نفر است که باید با توجه به سنشان در دوره پیش دبستانی ثبت نام کنند و از این تعداد تقریبا چیزی حدود ۲۵ درصدشان تاکنون به مراکز آموزشی مراجعه کرده اند.

اعتدادی درباره حفظ سلامت دانش آموزان در سال تحصیل جدید نیز گفت: اگر خیران به سرانه بهداشتی مدارس کمک کنند استقبال می کنیم اما اکنون در دستور العمل و شیوه نامه ای که ابلاغ شده همه چیز به صراحت واضح و روشن است، یعنی در سناریوهای مختلف گفته که چه اقدامی باید انجام شود دانش آموزان فاصله گذاری ها و ... تنها سناریویی که اجرای آن برایمان سخت است، آموزش در وضعیت زرد خواهد بود چون بالاخره تکلیف آموزش در وضعیت سفید روشن است و دانش آموزان باید رعایت پروتکل ها و زدن ماسک، سر کلاس بیایند در وضعیت قرمز نیز کلاس ها به صورت مجازی برگزار می شود، اما در وضعیت زرد است که قرار است بخشی از دانش آموزان یک روز بیایند و بخشی یک روز دیگر، با فاصله اجتماعی در این صورت که مقداری کار برای ما پیچیده تر می شود.

وی سلامت دانش آموزان را برای آموزش و پرورش بسیار مهم دانست و افزود: در هر حال، دستور العمل ابلاغ شده از سوی وزارت آموزش و پرورش برای وضعیت های مختلف وظیفه ما را مشخص کرده که در آن سلامت بچه ها برای ما بسیار مهم است و هیچ گاه نمی توانیم سلامت بچه ها را فدای هیچ چیز دیگر کنیم به عبارت دیگر، نگرانی خانواده ها برای حفظ سلامت فرزندانشان، دغدغه ما هم هست و برای حفظ آن، تلاش می کنیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.