• دوشنبه / ۱۷ شهریور ۱۳۹۹ / ۰۹:۲۱
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 99061712251
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

درهای گرمخانه امید همچنان به روی بی خانمان ها بسته است

درهای گرمخانه امید همچنان به روی بی خانمان ها بسته است

ایسنا/اصفهان ساختمان ۴۰۰ ساله تنها گرمخانه مردمی اصفهان بیش از ۵ سال، با وجود همه کاستی ها و مشکلات، سقفی بالای سر و مکانی برای به صبح رساندن شب و در امان ماندن از سرما و گرمای کوچه و خیابان برای افراد بی خانمان و کارتن خواب بود.

شیوع ویروس کرونا اما همین سقف بالای سر و سرپناه را از افراد بی خانمان شهر گرفت، چراکه تنها گرمخانه مردمی اصفهان امکان پذیرش و قرنطینه افراد جدید را ندارد و تنها افرادی که از قبل در این گرمخانه بودند توانستند اینجا ماندگار شوند.

گوش شنوایی که وجود ندارد

محسن انصاری، مؤسس و مدیر گرمخانه مردمی بی‌خانمان‌های امید اصفهان، در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه از بهمن ماه اعلام کردیم که با شیوع ویروس کرونا نیاز به مکان مجزایی برای غربالگری، قرنطینه و پذیرش افراد جدید داریم، اظهار کرد: مکان گرمخانه فعلی یک ساختمان ۴۰۰ ساله است که امکان ایجاد فضای مجزا برای قرنطینه و جداسازی افراد ندارد و به همین خاطر نمی توانیم سلامت افرادی که در گرمخانه هستند را با ورود افراد جدید آن هم بدون غربالگری و قرنطینه به خطر بیندازیم، اما متاسفانه گوش شنوایی وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه مکان فعلی گرمخانه امید ساختمانی است که قبلا در اختیار اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری اصفهان بوده، گفت: این مکان به علت اینکه استانداردهای لازم را نداشت برای مدتی خالی مانده بود و بعد از آن استانداری در اختیار ما قرار داد، این درحالی است که به خاطر قدیمی بودن ساختمان، اداره کل میراث فرهنگی استان بر آن نظارت دارد، بنابراین امکان هیچ گونه تغییر در ساختمان و حتی نصب سیستم های گرمایشی و سرمایشی نداریم.

مؤسس و مدیر گرمخانه مردمی بی‌خانمان‌های امید با گلایه از اینکه در این چند ماه گذشته از شیوع کرونا همکاری از هیچ ارگانی برای فراهم کردن امکان پذیرش افراد جدید در این گرمخانه صورت نگرفت، افزود: اگر مکانی بود که وضعیت سلامت افراد بی خانمان در بدو ورود توسط دانشگاه علوم پزشکی اصفهان کنترل می شد و بعد به مدت دو هفته قرنطینه می شدند، می توانستیم میزبان افراد جدید در گرمخانه باشیم.

غیر استاندارد بودن مکان فعلی گرمخانه اصفهان

وی با اشاره به غیر استاندارد بودن مکان فعلی گرمخانه اصفهان، گفت: تا پیش از این از کمک های مردمی برای تامین نیازهای گرمخانه اصفهان استفاده می کردیم، اما در حال حاضر شاید بتوان گفت میزان کمک ها به ۱۰ درصد کاهش یافته است، البته به خاطر شرایط اقتصادی نمی توان از مردم انتظار داشت درحالی که خودشان گرفتار مشکلات زیادی هستند به گرمخانه کمک کنند، با این وجود در کلان شهری مثل اصفهان هزینه هایی می شود که شاید بتوان با بخش کوچکی از این هزینه ها به افراد بی خانمان و نیازمند واقعی کمک کرد.

انصاری بی خانمانی و کارتن خوابی را زمینه ساز آسیب های اجتماعی بسیاری در شهر دانست و افزود: کسی که گرسنه و بی سرپناه است، آسیب دیده و ابایی از هیچ کاری ندارد. متاسفانه در حال حاضر افرادی در شهر بی خانمان و آواره اند، البته یکسری کارها برای ساماندهی این افراد در مقاطعی انجام شده ولی دور تسلسل و باطلی بوده که باعث شده افراد بی خانمان همچنان در سطح شهر باشند.

افراد بی خانمان بی سرپناه مانده اند

وی ادامه داد: با گذری در سطح شهر می بینید که چطور افراد بی خانمان به ویژه در مناطق حاشیه ای شهر بی سرپناه مانده اند، درحالی که در تنها گرمخانه شهر امکان پذیرش این افراد به خاطر خطر ویروس کرونا وجود ندارد.

موسس و مدیر گرمخانه مردمی امید اصفهان با بیان اینکه هم اکنون ۵۰ نفر از افراد بی خانمان در این گرمخانه سکونت دارند، افزود: کسانی که در گرمخانه مانده اند افراد آسیب دیده ای هستند که اغلب چند سالی است در گرمخانه مانده اند و به جای اینکه در مراکز اعصاب و روان و یا خانه سالمندان پذیرش شوند در گرمخانه هستند، اگرچه نمی توانیم گرمخانه ای باشیم که بی خانمان ها را اسکان دهیم و همزمان هزینه درمان و سلامت افراد آسیب دیده و بیماران به ویژه بیماران اعصاب و روان که حتی خانواده هایشان حاضر به قبول کردن آنها نیستند را تامین کنیم.

وی خاطرنشان کرد: طی این مدت با شیوع ویروس کرونا افرادی پشت در گرمخانه آمده اند که واقعا گرسنه و بی سرپناه هستند و شاید از گرسنگی و بیماری از بین بروند و این یک حقیقت تلخ است. البته به همه این افراد غذای گرم و لباس مناسب و در حد توان خدمات می دهیم، اما از پذیرش آنها در گرمخانه معذوریم و روزهای سختی را می گذرانیم.

ابتلا به کرونا در گرمخانه امید نداشته ایم

موسس و مدیر گرمخانه مردمی امید اصفهان با اعلام اینکه با رعایت قرنطینه تاکنون هیچ موردی از ابتلا به کرونا در گرمخانه اصفهان نداشته ایم، تصریح کرد: برای ضدعفونی، تامین دارو و ماسک مورد نیاز در گرمخانه هیچ دستگاهی به ما کمک نکرد و واقعا به سختی نیازها را تامین کردیم.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۵ سال است گرمخانه مردمی امید اصفهان زیر نظر خیریه پایان کارتن خوابی امید فعال است و تمام هزینه های این گرمخانه به عهده خیریه است، یادآور شد: در شروع فعالیت این گرمخانه عده ای می گفتند اصفهان نیاز به چنین فضایی ندارد، درحالی که در همین چند ماه که به خاطر شیوع کرونا نتوانسته ایم افراد بی خانمان را پذیرش کنیم می توانید ببینید که در سطح شهر و مناطق حاشیه ای افراد زیادی بی سرپناه مانده اند. می دانیم این افراد در کدام محلات و مناطق شهر پاتوق می کنند، اما فقط می توانیم هفته ای چند روز غذای گرم بین آنها توزیع کنیم.

انصاری با اشاره به اینکه حداقل هزار خانواده زیر پوشش خیریه پایان کارتن خوابی امید هستند، خاطرنشان کرد: هر ماه به افراد تحت پوشش خیریه که افرادی بسیار نیازمند و آبرومندی هستند سبد ارزاق می دهیم، درحالی که برای اینکه بتوانیم همه این افراد را پوشش دهیم مجبور به حذف گوشت و مرغ از سبدهای غذایی شدیم.

وی با اشاره به اینکه تاکنون برای حمایت از خیریه و گرمخانه صحبت های زیادی زده شد و قول های زیادی داده شده اما در عمل هیچ اتفاقی نیفتاده است، اظهار کرد: اگر زمانی ارگانی هم کمک کرده، اصلا جوابگوی هزینه هایی که داریم نبوده و این درحالی است که در دنیا گرمخانه ها زیر نظر شهرداری ها هستند، اما شهرداری اصفهان فقط سالی یکی دوبار کمکی به این گرمخانه میکند که حتی جوابگوی هزینه خوراک و پوشاک افراد بی خانمان هم نمی شود. سال قبل هم شورای شهر اصفهان بودجه ای برای کمک به این گرمخانه مصوب کرد که هنوز با گذشت ۶ ماه از سال یک ریال آن به دست ما نرسیده است.

موسس و مدیر گرمخانه مردمی امید اصفهان مهمترین خواسته این مجموعه از دستگاه ها و ارگان های مختلف را اختصاص یک ساختمان استاندارد عنوان کرد که امکان قرنطینه و جداسازی افراد و نیز تهویه و گرمایش مناسب داشته باشد و اظهار امیدواری کرد که همه مسئولان پا پیش بگذارند و در حد توان برای تامین نیازهای امنیتی، بهداشتی و درمانی و هزینه های سنگین این گرمخانه کمک کنند.

حمایت های ناچیز از گرمخانه مردمی امید

کوروش محمدی، رئیس انجمن آسیب شناسی ایران، نیز در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه متاسفانه حمایت ها از گرمخانه مردمی امید بسیار ناچیز است، اظهار کرد: سال گذشته شهرداری اصفهان ۴۰ میلیون به این گرمخانه کمک کرد، اما در سال جدید باوجود پیگیری هایی که شده هنوز اعتباری پرداخت نشده است.

وی با بیان اینکه بحران کرونا و مشکلات اقتصادی که برای شهرداری ها به وجود آمده باعث تاخیر در کمک به گرمخانه امید شده، افزود: البته این توجیه قابل قبولی نیست و باید در هر صورت از این مجموعه که تنها مجموعه مردمی برای پذیرش افراد کارتن خواب و بی خانمان است حمایت کنیم.

رئیس کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به اینکه مکان این گرمخانه در اختیار استانداری اصفهان است، یادآور شد: کمیته ساماندهی متکدیان و کارتن خواب ها در استانداری تشکیل می شود و همه دستگاه ها از جمله شهرداری، بهزیستی، نیروی انتظامی و دانشگاه علوم پزشکی باید در این کمیته مشارکت کنند، درحالی که متاسفانه این روزها برای حمایت از گرمخانه اصفهان تنها یک خیریه مردمی باقی مانده که تلاش می کند افراد بی خانمان و کارتن خواب در سطح شهر رها نشوند.

کمک های شهرداری اصفهان کافی نیست

وی با اشاره به اینکه شهرداری اصفهان فقط برای تامین تجهیزات و وسایل گرمایشی و سرمایشی به صورت حداقلی به این گرمخانه کمک کرده، گفت: معتقدم کمک های شهرداری اصفهان کافی نیست و باید بیش از این کمک کند، در عین حال که باید فکر اساسی برای مکان گرمخانه اصفهان کرد.

ساخت مرکز جامع آموزش و توانمندسازی افراد آسیب دیده اجتماعی

محمدی با اعلام اینکه پروژه ای در فدک با ۵ هزار متر زیربنا به عنوان مرکز جامع آموزش و توانمندسازی افراد آسیب دیده اجتماعی در حال اجراست، گفت: تاکنون ۶۵ درصد عملیات فیزیکی این پروژه انجام شده که می تواند مکان دائمی برای نگهداری افرادی بی خانمان و کارتن خواب شهر باشد.

وی با بیان اینکه قرار بود این مرکز در سال ۹۸ به بهره برداری برسد، گفت: متاسفانه مشکلات زیاد و غیرقابل پیش بینی اتفاق افتاد که تامین اعتبار این پروژه را با مشکل مواجه کرد، با این وجود هم اکنون ۱۱ و نیم میلیارد تومان برای تکمیل این پروژه در هفته گذشته تامین و تخصیص داده شده و در حال برگزاری مناقصه برای تکمیل پروژه است.

این عضو شورای اسلامی شهر اصفهان با اظهار امیدواری از اینکه تا پایان امسال شاهد بازگشایی و تکمیل فاز یک این مجموعه باشیم، خاطرنشان کرد: مرکز جامع آموزش و توانمندسازی افراد آسیب دیده اجتماعی با ظرفیت پذیرش ۶۰۰ مرد و ۱۰۰ زن در آینده می تواند پاسخگوی نیاز اصفهان باشد. ضمن اینکه در حال حاضر شهرداری از بخش خصوصی حمایت کرده و مرکزی به نام بانوسرای خورشید با امکانات آموزشی و توانمندسازی برای زنان درحال فعالیت است.

وی در پایان با تاکید براینکه متاسفانه در شرایط فعلی همه بخش ها با مشکلات اعتباری مواجه شدهاند، گفت: انتظار نداریم دستگاههای مختلف از نظر مالی به این پروژه کمک کنند، ولی انتظار داریم حداقل به وظایف خود در راستای ساماندهی افرادد کارتن خواب و بی خانمان در شهر و تامین نیازها و خدمات آنها کمک کنند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.