• سه‌شنبه / ۱۸ شهریور ۱۳۹۹ / ۰۱:۵۰
  • دسته‌بندی: اردبیل
  • کد خبر: 99061813088
  • منبع : نمایندگی اردبیل

از اصرار تا مخالفت ها در بازگشایی مدارس اردبیل؛

روایت والدین و معلمان از روزهای کرونایی مدارس اردبیل

روایت والدین و معلمان از روزهای کرونایی مدارس اردبیل

ایسنا/اردبیل یک گروه از والدین و نمایندگان آموزش و پرورش اردبیل اصرار به حضور دانش آموزان در کلاس های درس دارند و همه حرفشان هم این است که دانش آموزان در خانه به خوبی مدرسه و آموزش چهره به چهره معلم نمی آموزند و از آن سو هستند گروهی که هشدار می دهند ادامه رفت و آمد دانش آموزان در مدارس به دلیل نبود زیرساخت های مناسب در همه مدارس تنها تهدید کننده جان دانش آموزان و خانواده ها در مقابل کرونایی است که هر لحظه در کمین هر تجمعی نشسته است.

مخالفان و موافقان بازگشایی مدارس در حالی هنوز به بحث نشسته اند که زنگ مدارس در ۱۵ شهریور زده شده و هر مدرسه ای به تبعیت از منطقه قرمز تا زرد کرونایی تصمیم گرفته که چگونه دانش آموزانش را راهی مدرسه کند و آموزش را حضوری ادامه دهد یا ترکیبی از حضوی و مجازی.


مخالفان بازگشایی مدارس بر طبل نبود زیرساخت های بهداشتی در مدارس و دشوار بودن رعایت پروتکل های بهداشتی برای  دانش آموزان بخصوص در مقاطع پایین تحصیلی می کوبند و آن را دلیلی بر اشتباه بودن بازگشایی مدارس می دانند و در مقابل طرفداران بازگشایی مدارس بر این موضوع پافشاری می کنند که هیچ آموزشی نمی تواند جایگزین آموزش حضوری باشد و معتقدند با توزیع اقلام بهداشتی به حد کافی در بین مدارس و ایجاد زیرساخت های بهداشتی در مدارس می توان به آموزش حضوری ادامه داد.


در استان اردبیل نیز همزمان با اکثر نقاط کشور مدارس از ۱۵ شهریور بازگشایی شدند تا دانش آموزان با حضور فیزیکی در کلاس های درس، سال تحصیلی  خود را آغاز کنند اما هنوز هستند خانواده هایی که نگرانی شان را با ایسنا در میان گذاشته اند.

حضرتی، اولیای یکی از دانش آموزان به خبرنگار ایسنا گفته، به دلیل ترس از نبود امکانات بهداشتی در مدارس فعلا مخالف حضور فرزندش در مدرسه است و حفظ سلامتی فرزندش را اولویت اول زندگی اش می داند و تاکید می کند تا معلوم نشدن وضعیت کرونا، ترجیح میدهد آموزش فرزندش به صورت مجازی و از راه دور باشد.


شکری، یکی دیگر از اولیایی هست که به گفته خودش با اعتماد به حرف های مسئؤلان، فرزنذانش را راهی مدارس کرده است و می گوید:  هرچند دلهره و اضطراب داریم اما به خاطر داشتن دو دانش آموز در مقاطع تحصیلی اول دبستان و اول متوسطه نوبت دوم که به لحاظ آموزشی حساس هستند چاره ای جز فرستادن فرزندانش در کلاس درس ندارد.

شمس آذر، مدیر یک مدرسه در اردبیل در گفت و گو با ایسنا معتقد است پروتکل های بهداشتی در مدرسه اش رعایت شده و زیر ساخت های بهداشتی در آن ایجاد شده است. او در ادامه گفته، هر پایه را به خاطر وجود شاگردان زیاد به ۳ گروه تقسیم بندی کرده اند و همین باعث کاهش تراکم دانش آموزان در کلاس های درس شده است.


 وی درباره چگونگی تامین شرایط بهداشتی سرویس های بهداشتی مدرسه افزود:  طبق پروتکل، هر گروه دانش آموز یک ساعت در کلاس های درس حاضر می شوند و بعد از اتمام یک ساعت به خانه هایشان بر می گردند و گروه بعدی دانش آموزان به جای آنها در کلاس درس حاضر می شوند. طبیعی است در این مدت یک ساعته نیازی به دستشویی رفتن دانش آموز نیست ضمن اینکه بهداشت در سرویس بهداشتی رعایت و کنترل می شود از مواد ضد عفونی جلوی در سرویس ها به صورت پیوسته استفاده می شود.


او ادامه داد: اگر نیاز به تغذیه و آب خوری باشد، هر دانش آموز می تواند آب و تغذیه خود را مجزا برای خودش بیاورد.

مدیر مدرسه گل نرگس ادامه داد : ورود و خروج دانش آموزان توسط مدیر مدرسه، معاون ومربی تربیت بدنی کنترل می شود و یک تعداد ماسک هم بین بچه هایی  که ماسک خود فراموش کردند یا در طول مدت حضور در مدرسه از دست داده اند و یا بضاعت مالی برای خرید ندارند توزیع می شود، ضمن اینکه در تمامی کلاس ها و سالن و حیاط مدرسه، به طور پیوسته تراکت هایی در خصوص رعایت بهداشت فردی و مقابله با کرونا نصب شده است.


شمس آذر، عمده نگرانی خود را نه از بابت حضور دانش آموزان در مدرسه، بلکه حضور والدین و تجمع آنها در مقابل درب مدرسه در مدت حضور فرزندانشان در مدرسه می داند و اضافه می کند: خواهش ما از تمامی والدین که می دانیم دغدغه و نگرانی هایی دارند این هست که تجمع آنها خود باعث گسترش بیشتر ویروس کرونا است و بخاطر رعایت موارد بهداشتی در مقابل مدارس تجمع نکنند.


یکی از دبیران مدارس اردبیل نیز به خبرنگار ایسنا می گوید، در مدرسه ای که تدریس می کند  دانش آموزان برای خود اسپری ضدعفونی کننده به همراه آورده اند و البته انتظار است که در مدرسه هم این مواد را داشته باشیم.


وی با اشاره به خانواده های محروم که بعضا نمی‌توانند حتی کفش نو برای فرزندان خود تهیه کنند یادآور شد: باید برای این دانش آموزان مواد بهداشتی لازم تامین شود.


وی با بیان اینکه در مدرسه ای که او تدریس می کند یکی از مواردی که رعایت شده است گروه بندی دانش اموزان و فضای بزرگ کلاسهاست و ادامه می دهد: در این شرایط اقتصادی، هزینه های خانواده ها بیشتر شده است و حالا باید هزینه خرید مواد ضدعفونی کننده را هم اضافه کنند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل نیز  در مراسم نواخته شدن زنگ بازگشایی مدارس استان گفته بود: سال تحصیلی جدید ۱۸ هزار نفر همکار آموزشی اعم از معلم، مدیر و کادر اداری و یک‌هزار نفر نیروی ستادی از امروز انجام و همه مقدمات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در استان بر اساس شرایط کرونایی فراهم شده است.


به گفته وی سه هزار و ۳۹۴ مدرسه و ۱۲ هزار و ۵۰۰ کلاس درس در ۱۹ منطقه آموزشی استان فعال خواهد بود به طوری که سال تحصیلی امسال به علت شیوع کرونا در فضایی متفاوت و ۲ هفته زودتر از موعد هر ساله آغاز می‌شود.


احمد ناصری با بیان اینکه مدیران مدارس اردبیل در سال تحصیلی جدید ۱۴۰۰ ـ ۱۳۹۹ بر اساس سه وضعیت سفید، زرد و قرمز کرونایی برنامه سال تحصیلی تدوین کرده‌اند، اضافه کرد: آموزش‌ها متناسب با شرایط روز و با تصمیم ستاد کرونا در هر شهرستان، مدیر مدرسه و شورای مدارس ادامه خواهد یافت.


به گفته وی تحصیل در مناطق و نواحی آموزشی واقع در محدوده سفید شیوع کرونا در استان به صورت حضوری و با رعایت الزامات بهداشتی، ایمنی و سلامت دانش‌آموزان برای رفع دغدغه خانواده‌ها ادامه خواهد داشت.


مدیرکل آموزش و پرورش اردبیل ادامه داد: آموزش در مدارس مناطق زرد شیوع کرونا در استان اردبیل نیز به صورت ترکیب آموزش حضوری و غیرحضوری خواهد بود و برای این منظور دانش‌آموزان به صورت دو گروه کم تعداد یا به شکل زوج و فرد و یا به صورت ۲ روز در هفته در کلاس‌ها حاضر خواهند شد و یک روز باقیمانده آموزشی هفته نیز برای رفع اشکال آنها از طریق شبکه اجتماعی شاد در نظر گرفته شده است.


مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل با اشاره به قرار گرفتن ۲ شهرستان اردبیل و مشگین‌شهر در وضعیت قرمز شیوع کرونا خاطرنشان کرد: بر اساس تصمیم ستاد مقابله با کرونا، آموزش در مناطق قرمز به صورت مجازی و از طریق شبکه شاد و آموزش تلویزیونی خواهد بود. مدیران و معلمان همه مدارس برای اجرای برنامه‌های آموزشی در سه وضعیت سفید، زرد و قرمز شروع کرونا آمادگی دارند و توجیه شده‌اند.


ناصری خاطرنشان کرد: در برنامه تدوین شده، آموزش‌ها مدرسه‌محور شده و اختیارات زیادی به مدیران مدارس و شورای مدرسه داده شده تا علاوه بر ادامه فرایند آموزشی، نگرانی خانواده‌ها در خصوص کنترل کرونا رفع شود.


مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل به ضرورت آموزش حضوری دانش آموزان پایه‌های ورودی اول، هفتم و دهم در همه مناطق تاکید کرد وگفت:در این پایه‌ها آموزش حضوری با حفظ فاصله اجتماعی، رعایت پروتکل‌های بهداشتی و در گروه‌های کوچک با تشخیص شورای مدرسه به شکل حضوری خواهد بود تا دانش‌آموز با فضای مدرسه و آموزش در پایه جدید به شکل منطقی آشنا شود.

گزارش از: عقیل صدیق/سمیه درازی
انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.