• یکشنبه / ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ / ۲۲:۱۸
  • دسته‌بندی: مازندران
  • کد خبر: 99062317729
  • خبرنگار : 50194

ساختمان موقوفه "بچه های آسمان" در نور افتتاح شد

ساختمان موقوفه "بچه های آسمان" در نور افتتاح شد

ایسنا/مازندران ساختمان موقوفه (بچه های آسمان ) مرکز نگهداری کودکان و نوجوانان تحت پوشش بهزیستی با حضور رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور، امام جمعه شهرستان نور، مدیرکل اوقاف و امورخیریه مازندران،مدیرکل بهزیستی، معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار،فرماندار شهرستان نور و دیگر مسئولین استانی و شهرستانی و واقف خیراندیش محمد چراغی افتتاح شد.

حجت الاسلام سید مهدی خاموشی نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور در آیین افتتاح ساختمان موقوفه (بچه های آسمان ) اظهار کرد: در دنیایی که همه به میزان بهره وری فکر می کنند، واقف به بهره وری آخرت فکرکرده است.

وی تصریح کرد: دیرینه و پیشینه وقف در ایران اسلامی و سایر کشورها به صدها سال پیش بازمی گردد.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با اشاره به اینکه خداوند هم اموال و  هم جان ها را می خرد، گفت: باقی ماندن سنت وقف به ما کمک کند تا به جامعه  نشان دهیم که چگونه می توان با تاسی از آن  این سنت را برای آیندگان به یادگار بگذارند.

وی افزود: اکرام ایتام از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چرا که در وصیت نامه حضرت علی(ع) به آن اشاره شده است .

خاموشی گفت: سازمان اوقاف به درمان ،دارو، مسکن، اطعام دهی به یتیمان ،علوم جدید دانش بنیان هم توجه دارد.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با اشاره به وضعیت اوقاف از لحاظ بهینه سازی موقوفات گفت: با تبدیل کردن موقوفات به احسنت می توان علاوه براجرای حکم شرعی بسیاری از گره ها باز شود.

*مصادیق جهش تولید در راستای وقف می تواند یکی از بهترین نیت ها باشد

حجت الاسلام قنبرعلی احمدی امام جمعه شهرستان نور نیز در ادامه اظهار کرد: در چنین روزی حیات واقعی و چشمه معرفت و معنویت و مسیر درست انسانی رقم زده شده است.

وی با اشاره به آموزه های الهی تصریح کرد: کاری کنید تا علاوه برحیات حقیقی و ماندگار، یاد و نام شما به خوبی برده شود و اموالی که در طول زندگی مادی شبانه روز تلاش کرده اید در مسیر جوشش و جریان باشد.

امام جمعه شهرستان نور خاطرنشان کرد: وقف یکی ازبهترین آموزه های الهی در ماندگاری حیات حقیقی مانند شخص ، اموال و ثروت و غیره است.

احمدی بابیان اینکه اگر می خواهید از حوادث روزگار مصون بمانید وقف کنید، افزود: کلمه «وقف» به صورت صریح درقرآن نیامده اما مشابه آن مانند انفاق و ایثار ،احسان، باقیات و صالحات در قرآن امده است.

وی بیان کرد: موضوع وقف قبل از اسلام در تعالیم دیگران بوده و دراسلام هم تاکید شده و سیره اهل بیت طاهرین ناظر بر جایگاه وقف به عنوان چشمه جوشان است.

امام جمعه شهرستان نوربااشاره به اینکه اهمیت نوع وقف در ادامه گفت: باید در این روزها و ایام دید که کدام قسمت از جامعه نیاز به وقف دارد که مصادیق جهش تولید در راستای وقف می تواند یکی از بهترین نیت ها باشد و همچنین توجه به خویشاوندان، والدین، ایتام و مساکین از دیگر جنبه های مادی وقف است.

احمدی با بیان اینکه جنبه معنوی وقف در اسلام بسیار سفارش شده است،خاطرنشان کرد: خودگذشتگی ، ایثار، مواسات و بالاتر از آن تقدیم جان و همه آن چه که انسان برای آن ارزش قائل می شود جهت زدودن انحراف و نیاز جامعه باید انجام داد.مانند امام حسین (ع) که تمام هستی خود را در راه خدا انفاق و ایثار کرده است.

وی ضمن تاکید بر نیت خالصانه در اجرای وقف ،یادآورشد:دولتمردان و مسئولین موظفند زمینه های افتصادی و فرهنگی را برای افرادی که در مسیر کار خیروتولید به نفع جامعه  قدم برمی دارند مهیا کنند.

*وقف، ضرورت اجتناب ناپذیر برای زندگی اجتماعی است

حسین حسن نژاد معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استاندارمازندران نیز دراین آیین اظهارکرد: اگر این واقف خیراندیش را مصداق سوره والعصر بدانیم دور از واقعیت نیست چون هم کار خیر کردند و هم این سنت را در میان مردم به یادگار باقی گذاشتند.

وی با اشاره به اینکه اسلام دین جامعی است، تصریح کرد: اکنون که در عصر ارتباطات قرارداریم دیده می شود که وقف با قدمت بیش از ۱۴۰۰ سال به عنوان یک ضرورت اجتناب ناپذیر برای زندگی اجتماعی ما است .

معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران خاطرنشان کرد: ازعجایب و عظمت دین بزرگ اسلام بوده که این جامعیت «وقف» در طول تاریخ، کمترین خدشه ندیده است.

حسن نژاد با بیان اینکه احکام ما یک موضوع انتزاعی و پدیده یک وجهی نیستند،خاطرنشان کرد: امروز از وقف سخن می گوییم و آن را احسان و یک فرصت جاری برای حسنه دائم در مجموعه طول تاریخ یاد می کنیم، قطعا این سنت به پیوستگی اجتماعی کمک می کند.

وی افزود: اگر فردی خود را از جامعه و متعلق به جامعه بداند وهمچنین بهبود اوضاع اجتماعی را وظیفه خود بداند حتما برای ورود به حوزه وقف انگیزه پیدا می کند.

معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استاندارمازندران با بیان اینکه ارزش مالی وقف در جریان سنت حسنه مهم نیست،افزود: قدم برداشتن در این راه و تبدیل آن به یک فرهنگ ماندگار در درون جامعه درس مهم از این آیین بزرگ است.

وی بیان اینکه وقف نیازمند به زبان هنر بوده و هنر برای اثرگذاری نیازمند به وقف است، یادآورشد: باید ازهمه زبان ها ، هنرها، انسان ها ، معارف کمک بگیریم تا وقف زنده بودن و حیات خود را با شدت بیشتری حفظ کند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران با اشاره به اینکه باید کمی درحوزه وقف نگاه ما به الزامات روز هدایت شود،گفت: همانگونه که در گذشته از تعزیه جهت بیان فرهنگ همیشه جاوید عاشورا استفاده کردند امروز در قالب یک فیلم از حادثه عاشورا و بسیاری از معارف دینی می توان کار هزاران سخنرانی و تولید محتوا را انجام داد.

حسن نژاد تصریح کرد: اگر وقف را یک بستری در فضای تعامل اجتماعی پیوستگی اجتماعی می دانیم که عناصر اجتماعی را بهم متصل می کند حتما باید برای توسعه وقف از نهادهای اجتماعی استفاده شود.

وی در ادامه گفت:شکل گیری نهادهای مدنی و سازمان های مردم نهاد علاوه برتامین وقف برای تبیین آن یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندارمازندران افزود: موقوفات بسیاری در استان وجود دارد که برخی از آن ها با تبدیل به احسنت شدن می تواند زمینه بهره وری بیشتری ایجاد کند و خود این مسئله در میل و ایجاد فرهنگ و افزایش فرهنگ وقف هم می تواند اثرگذارباشد.

حسن نژاد با اشاره به اینکه باید دنبال نفی ذهنیت وقف در مقابل انفال باشیم،گفت: برخی از افراد به گونه ای عمل می کردند که گویی وقف در تقابل با انفال است و یا انفال ارزش حقوقی،مذهبی و حاکمیتی بیشتری دارد اما نحوه بهره برداری از این ها مهم تراست.

وی با بیان اینکه باید نظارت بیشتر و هدایت جدی تری در مجموعه متولیان موقوفات غیرمتصرفی وجود داشته باشد، خاطرنشان کرد:با نظارت و کمک بیشتر می توان منابع جدیدی از محل منابعی که از این موقوقاف حاصل می شود ایجاد و زمینه را برای تقویت فعالیت موقوفه در استان فراهم کرد.

*داشتن روحیه معنوی واقف برای جامعه برکت است

علی شادمان فرماندار شهرستان نور اظهار کرد: ازسوی مردم شهرستان نور از آقای چراغی به جهت چنین وقف مانداگار و همچنین از مدیرکل بهزیستی و مدیرکل اوقاف و امورخیریه استان که واقف خیراندیش را همراهی و تشریک مساعی کردند تشکر می کنم .

وی تصریح کرد: واقف خیر اندیش فقط همین یک مورد وقف را نداشتند بلکه همیشه حضورشان در کارهای خیر و خداپسندانه درجاهای مختلف شهرستان همانند ساخت اورژانس ۱۱۵ در محور صعب العبورگلندرود ملموس است.

فرماندار نور خاطرنشان کرد: این واقف خیراندیش نه تنها در شهرستان بلکه در استان های دیگر کشورهم قدم های خیر برداشته وداشتن چنین روحیه معنوی و ارزشمند برای جامعه برکت است.

*وقف حفاظ دائمی اموال است

محمدچراغی واقف خیراندش اظهار کرد: دوسال قبل این ساختمان در یک زمینی به مساحت ۱۲۰۰ متر با ۵ هزار متر بنای تجاری به نیت وقف آماده شد که از محل درآمد ان مکانی را جهت نگهداری بچه های ایتام و بدسرپرست با متراژ ۸۰۰ متر در کنار این ساختمان آماده شد.

وی تصریح کرد:  جمعا ۲ هزار متر زمین و ۷ هزار متربنای تجاری امروز به دستان پر مهرمسئولین کشوری ، استانی و شهرستانی به افتتاح می رسد.
چراغی خاطرنشان کرد: زمانی که تصمیم به وقف این بنا را گرفتم خیلی ها وحتی  دفترخانه ای که جهت سندزدن رفته بودم، خواستند من از این نیت و کار پشیمان شوم، اما به لطف وعنایت خداوند این مهم انجام شد.
واقف خیراندیش با اشاره به اینکه اثرات معنوی وقف که در جامعه به عنوان صدقه جاریه محسوب می شود، افزود: با انجام وقف می توانید یک حفاظ دایمی برای اموال خود داشته باشید که بهترین کار است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.