• چهارشنبه / ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۰:۲۸
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 99062619814
  • خبرنگار : 50108

رئیس پلیس‌راه خراسان رضوی مطرح کرد

نقص فنی در سیستم ترمز برخی خودروهای چینی

نقص فنی در سیستم ترمز برخی خودروهای چینی

ایسنا/خراسان رضوی رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی خراسان رضوی با بیان اینکه «خودروهای چینی دانگ فنگ، البرز و هوو نقص فنی در سیستم ترمز را داشته و کماکان دارند»، گفت: متاسفانه این خودروها، ماشین‌های حمل سوخت شده‌اند.

سرهنگ هادی امیدوار در گفت‌وگو با ایسنا، درخصوص خودروهای چینی دانگ فنگ، اظهار کرد: پلیس راهور چندین سال پیش، نقص ترمز خودروهای چینی دانگ فنگ را احصا و به شرکت‌ها ابلاغ کرد. این شرکت‌ها مکلف به رفع نقص شدند.

وی با اشاره به اینکه «فراخوانی در خصوص نقص فنی این خودروها به شرکت‌ها داده شد»، افزود: این خودروها به لحاظ فنی، قابلیت‌هایی که دیگر خودروها دارند را ندارند. باتوجه به اینکه برخی قابلیت‌ها در این خودروها نیست، نقص‌ و ایرادهایی در نحوه کار با آن به وجود می‌آید. نمونه آن تصادف اخیر در جاده سبزوار است که 13 نفر در این تصادف جان باختند.

رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی خراسان رضوی با بیان اینکه «خودروهای دانگ فنگ، سیستم ترمز ثانویه ندارند»، خاطرنشان کرد: در این خودروها باید سیستم ترمز ثانویه وجود داشته باشد. در این تصادف راننده نیز خطا کرده و نقش داشته است. باتوجه به اینکه خودرو نقص فنی داشته، راننده با دنده سبک در آن دره حرکت می‌کرد که این مسئله موجب چنین اتفاقی افتاده است.

امیدوار با اشاره به اینکه «نقص فنی در خودروهای دانگ فنگ محرز است»، تاکید کرد: ملاک پلیس راهور برای تردد خودروها، گواهی معاینه فنی و سلامت فنی خودرو است. خودرو دانگ فنگ گواهی معاینه فنی دارد. تشخیص گواهی سلامت فنی خودرو در زمره مدیر فنی شرکت باربری است. مدیرفنی شرکت باربری، سلامت فنی خودرو را تایید کرده و اجازه فعالیت به این خودرو داده بود.

وی با بیان اینکه «ما نمی‌توانیم تمامی خودروها را از نظر سلامت بررسی کنیم»، ادامه داد: سیستم‌های کنترلی اولیه قبل از پلیس راهور است که آن‌ها باید سلامت فنی خودرو را تایید کنند. درحال حاضر این سیستم‌ها این کار را انجام می‌دهند. صرف اینکه آن‌ها بگویند این خودروها درست هستند، ما نیز قبول می‌کنیم.

رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی خراسان رضوی با اشاره به اینکه «سال‌ها قبل، نقص فنی این خودروی چینی احصاء و ابلاغ شده بود»، بیان کرد: ما در گذشته نقص فنی این خودروهای چینی را درآورده و اعلام کرده بودیم. شرکت‌های تولیدکننده اعلام کردند که ما این نقص را رفع کردیم. ظاهرا نیز این نقص رفع شده بود. ممکن است با گذشت زمان، مشکلات راه و چاله‌ها باز این مشکل به وجود آمده باشد. این خاصیت ترافیک است اما چرا این خودرو با این نقص فنی به جاده آمده است؟. این مسئله اشتباه و خطای راننده است.

سرهنگ امیدوار اشاره کرد: در خودروهای دانگ فنگ نقص فنی در سیستم ترمز وجود دارد. از زمان ورود خودروهای چینی، اتفاقاتی که در کرمانشاه رخ داد و خالی کردن ترمز ماشین‌ها، نقص فنی در سیستم ترمز این خودروها احصاء و به شرکت‌های تولیدکننده خودرو اعلام شد.

وی با بیان اینکه «کار رفع نقص فنی ترمز این ماشین‌ها آن‌جور که باید و شاید انجام و پیگیری نشد»، تصریح کرد: این خودروها کماکان در شهر و جاده فعالیت می‌کنند. ما نسبت به نقص فنی این خودروها نامه نوشته و ارسال کردیم. متاسفانه این خودروها، ماشین‌های حمل سوخت شدند. در گذشته این ماشین‌ها، حمل‌ونقل سوخت را نداشتند.

رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی خراسان رضوی با اشاره به اینکه «زمانی که نقص فنی این  نوع خودروها برای ما احصاء شد، حادثه را پیش‌بینی می‌کردیم»، گفت: کنترل و پیشگیری از این اتفاقات با واحدهای معاینه فنی و مدیران فنی شرکت‌های تولیدکننده خودرو است. آن‌ها نیز باید این نقص فنی را احصاء و تایید کنند. آن‌ها باید تایید کنند که این ماشین با این مشکل حق عبور و مرور دارد یا خیر. از نظر ما زمانی که بارنامه صادر شود، فرد مجاز است که با این ماشین رانندگی کند.

امیدوار ادامه داد: مستند همان برگه نامه تردد و بارنامه‌ای است که آن‌ها برای این خودروها صادر می‌کنند. وظیفه ما این نیست که نقص فنی خودروها را شناسایی کنیم. وظیفه ما مدیریت و کنترل ترافیک است. شناسایی نقص فنی ماشین‌ها در داخل شهر به شهرداری‌ها و در برون شهری به واحدهای معاینه فنی داده شده است. مدیران فنی شرکت‌ها مکلف هستند که قبل از سرویس به ناوگان، حتما کنترل فنی را انجام دهند.

وی با بیان اینکه «خودروهای چینی دانگ فنگ نقص فنی در سیستم ترمز را داشته و کماکان دارند»، خاطرنشان کرد: نمونه این نقص فنی را شما در تصادف اخیر جاده سبزوار می‌بینید. با این وجود این خودروها کماکان در سطح شهر و جاده تردد می‌کنند. خودروی فاو نیز هست که هنوز نقص فنی آن برای ما احصاء نشده است. تصادف جاده سبزوار اولین تصادف و مورد در خصوص نقص فنی خودروهای دانگ فنگ در استان ماست. وقوع این حادثه به دلیل نقص فنی ترمز در خودرو دانگ فنگ بود. داشتن نقص فنی در سیستم ترمز در این خودروها سابقه‌ دارد. نوع این حادثه تایید می‌کند که این اتفاق به دلیل نقص فنی در ترمز بوده است. در استان خراسان رضوی این اولین تصادف در خصوص این خودروهاست اما در کشور از این دست حادثه‌ها که به سبب نقص فنی خودرو دانگ فنگ رخ داده، بسیار زیاد است.

رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی خراسان رضوی با اشاره به اینکه «خودرو وسیله نقلیه غیرهوشمند است»، تاکید کرد: کسی که رانندگی ماشین را انجام می‌دهد، راننده است. راننده حرفه‌ای باید بداند از سیستم‌های خودرو  چطور و کجا استفاده کند. متاسفانه راننده این خودرو و رانندگان شبیه به او به این مسئله دقت نکرده و نمی‌کنند. چندوقت پیش در بلوار هاشمیه، خودرویی ترمز خالی کرد. در این حادثه جرثقیل چند ماشین را به هم دوخت و چندین تن فوت کردند.

سرهنگ امیدوار ادامه داد: این حوادث پیش می‌آید اما راننده باید حرفه‌ای باشد. اینکه راننده از معایب خودرو خود خبر داشته باشد، از ترمز جانبی و دنده سنگین استفاده کند و... از موضوعاتی است که به رانندگی حرفه‌ای مربوط است. ما از رانندگان خودروهایی که احتمال دارد نواقصی داشته باشند، درخواست می‌کنیم که با احتیاط بیشتری رانندگی و در این نوع جاده‌ها با دنده سنگین حرکت کنند، ریسک نکرده و با سرعت بالا در جاده و شهر تردد نکنند، بدون ترمز ثانویه رانندگی نکنند. این موارد ترکیبی است که راننده حرفه‌ای باید انجام دهد.

وی تصریح کرد: ما مکاتباتی در خصوص این ماشین‌ها کرده‌ایم تا حداقل از این خودروها برای حمل مواد خطرناک استفاده نشود. امیدواریم این مکاتبات نتیجه دهد. نقص فنی در هر خودرویی می‌تواند ایجاد شود اما در این نوع خودروها احتمال نقص فنی بیشتر است. 

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.