• چهارشنبه / ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ / ۱۷:۵۸
  • دسته‌بندی: آذربایجان شرقی
  • کد خبر: 99062620435
  • خبرنگار : 50256

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق شهرستان خبر داد

اجرای طرح جهادی برای رفع عوارض شبکه برق تبریز/ برق رایگان مشترکان کم مصرف در دست تدوین

اجرای طرح جهادی برای رفع عوارض شبکه برق تبریز/ برق رایگان مشترکان کم مصرف در دست تدوین

ایسنا/آذربایجان شرقی مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تبریز از اجرای طرح ضربتی و جهادی رفع عوارض شبکه برق شهرستان در هفته دفاع مقدس خبر داد.

عادل کاظمی روز چهارشنبه در نشست خبری، با اشاره به اشتراک پذیری سالانه ۳۰ هزار مشترک در شهرستان، گفت: در سال های قبل متوسط زمان واگذاری انشعاب حدود ۲۷ روز بود که اکنون به ۹ روز رسیده است، این امر نشان می‌دهد که انتظار مردم برای خرید انشعاب به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

به گزارش ایسنا، وی با بیان این‌که در سه سال گذشته متوسط طول عمر پروژه برق در شهرستان بالای ۲۵۰ روز بود، گفت: اکنون این مدت به ۸۵ الی ۹۰ روز رسیده و هدف گذاری شده تا به ۶۰ روز کاهش یابد زیرا واحدهای صنعتی و کشاورزی و مجتمع‌های مسکونی و تجاری نیاز به زیرساخت سازی دارند، که با این اقدام در زمان انتظار کوتاه تر تاسیسات برقی اجرا می‌شود.

وی با بیان این‌که تلفات انرژی برق در تبریز از ۱۰.۳ درصد به حدود ۸ درصد رسیده است، اظهار کرد: شرکت توزیع برق تلاش مضاعفی در این راستا انجام داده و برای کاهش این مقدار نیز تلاش می‌کند.

کاظمی افزود: در حوزه بهره برداری، شاخص‌های قابلیت اطمینان، متوسط میزان خاموشی روزانه یک مشترک و متوسط زمان رفع مشکل خاموشی، طی چند سال گذشته روند بهبود را طی کردند تا سعی شود با عدالت اجتماعی به تمام مناطق برق رسانی و خدمات رسانی انجام گیرد.

وی گفت: سالانه حدود ۱۸۰ میلیارد تومان پروژه برای توسعه، ایجاد ، اصلاح و بهبود زیرساخت شبکه برق تعریف می‌شود و هم‌چنین تلاش می‌شود تا حداقل پروژه‌ها به سال دیگر انتقال یابد، متوسط سالانه با ۱۲۰ الی ۱۴۰ میلیارد تومان پروژه در شهرستان تبریز خاتمه می‌یابد.

وی با بیان این‌که شرکت توزیع برق تبریز جزو شرکت‌های برتر به لحاظ حجم سرمایه گذاری و انجام پروژه‌ها محسوب می‌شود، گفت: برنامه‌های مدیریت مصرف و پیش زایی از هشت سال گذشته به طور جدی پیگیری شده و در سه سال اخیر به دلیل محدودیت‌ها و سرمایه گذاری‌ها، این بحث حساسیت بالایی دارد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تبریز افزود: شرکت توزیع برق تلاش می‌کند تا خاموشی در سطح شهرستان نداشته باشیم و توازن تولید و مصرف انجام گیرد؛ امسال حدود یک الی دو روز همزمان با کل کشور در تبریز نیز مشکل خاموشی اتفاق افتاد و به جز آن، خاموشی را تجربه نکردیم.

وی ادامه داد: در طی این مدت، بیش از ۴۰۰۰ مشترک سنگین کشاورزی و اداری با ما مشارکت کردند و با همراهی مردم با کمترین عارضه دوره پیک را پشت سر گداشتیم.

وی با اشاره به شبکه روشنایی شهرستان، گفت: با وجود محدویت‌های مالی، حدود ۴۰۰۰ چراغ ال ای دی که  مصرف پایین و طول عمر بالا دارد با حجم سرمایه گذاری بالا در معابر تبریز استفاده شده است و  با احتساب ۳۲ چراغ در یک کیلومتر نصب شده است.

کاظمی در خصوص طرح هوشمندسازی کنتورهای مشترکان سنگین برق شهرستان، گفت: در سال ۹۵ کمتر از ۸۰ مشترک سنگین با کنتور هوشمند داشتیم که اکنون به ۵۰۰۰ کنتور رسیده است؛ از طریق کنتورهای هوشمند، اطلاعات برق این مشترکان به صورت لحظه‌ای پایش می‌شود و برنامه داریم تا پایان امسال و اوایل سال بعد تمامی کنتورهای مشترکان سنگین شهرستان هوشمندسازی شود.

وی با اشاره به طرح تحول توزیع در برنامه شرکت توانیر کشور، گفت: برنامه‌های ویژه و جهادی در بخش توزیع سراسر کشور طرح ریزی شده است که شامل قبض سبز، برای ارائه قبض بدون کاغذ و ارائه ۴۰ خدمت این شرکت به صورت غیر حضوری است که این خدمات از مهرماه اجرایی می‌شود.

وی با اشاره به طرح‌های مختلف این شرکت، گفت: طرح تعویض شبکه‌های توزیع برق نیز در مرحله اجرایی است که به منظور تبدیل سیم‌های مسی به کابل خود نگهدار بوده و منجر به کاهش مخاطرات، کاهش انگیزه سرقت و پایداری شبکه می‌شود.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تبریز افزود: اکنون ۶۳۰۰ کیلومتر شبکه فشار ضعیف در شهرستان وجود دارد که حدود ۷۰۰ کیلومتر به صورت کابل خودنگهدار احداث شده است، هدف ما این است که با سرعت به تبدیل سیم‌ها و کابل‌ها بپردازیم و اکنون نیز در حال خرید ۴۰۰ کیلومتر کابل خودنگهدار هستیم.

وی ادامه داد: برای رضایت مندی کسبه بازار سرای دودری تبریز، پست برق را با وجود صرف هزینه بالا در داخل زمین اجرایی کردیم، در بازار تبریز هم‌چنین اصلاحات شبکه برق رسانی و نظم کابل‌های برق انجام گرفته و بالغ بر چهار میلیارد تومان در این راستا هزینه شده است.

وی با اشاره به به اقدامات شرکت توزیع برق در راستای توسعه انرژی‌های نو در منطقه و ثبت ۸۰۰ کیلووات نیروگاه خورشیدی در تبریز، گفت: تعدادی از ادارات شهرستان مجهز به نیروگاه‌های خورشیدی شده‌اند، در دو اداره امور برق شهرستان نیز نیروگاه‌های خورشیدی نصب شده‌اند.

کاظمی گفت: در هفته دفاع مقدس، طرح جهادی ترمیم خطوط پر خطا و عارضه دار شهرستان تبریز اجرا می‌شود و با حضور ۲۵ اکیپ به صورت ضربتی مشکلات را رفع می‌کنند؛ از جمله شبکه برق منطقه ستارخان که یک شبکه پرخطا بوده و از مسیر درختان رد شده است.

وی متذکر شد: این مانور فقط یک مانور نمایشی نیست بلکه اقدام جدی برای رفع مشکلات شبکه انجام می‌گیرد.

وی با اشاره به طرح امید این شرکت، گفت: دستورالعمل اجرایی این طرح هنوز در دست تدوین است و نهایی نشده اما در کلیت این طرح، قرار است مشترکان خانگی به سه گروه تقسیم شوند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تبریز افزود: در این طرح مشترکان کم مصرف با مصرف ماهانه کمتر از ۸۰ کیلووات ساعت، مشترکان خوش مصرف بین ۸۰ تا ۲۰۰ کیلووات ساعت مصرف و مشترکان پرمصرف با مصرف بیش از ۲۰۰ کیلووات ساعت وجود دارند.

وی ادامه داد: هدف اصلی این طرح این است که مشترکان ترغیب شوند تا مصرف خود را بهینه کنند، حدود ۸.۵ میلیون مشترک برق خانگی در کشور در رده کم مصرف هستند که قرار شده بر اساس این طرح، بهای برق مصرفی این مشترکان رایگان شود.

وی ادامه داد: هم‌چنین به سایر مشترکان نیز فرصت شش ماهه داده می‌شود تا مصرف برق خود را حتی با نصب نیروگاه‌های خورشیدی کم کنند تا از این طرح بهره مند شوند.

کاظمی با بیان این‌که وصول مطالبات یکی از مشکلات شرکت توزیع نیروی برق تبریز است، گفت: شرکت توزیع برق تبریز اکنون ۱۵۰ میلیارد تومان از مشترکان طلب دارد، که تنها ۲۰ میلیارد تومان در بخش صنایع است، که در این راستا از تمامی مردم درخواست داریم تا قبوض و بدهی‌های خود را به موقع پرداخت کنند.

وی افزود: یکی دیگر از مشکلات توزیع برق، گسترش تولید رمزارزی‌هایی چون بیت کویین است، که بار سنگینی بر شبکه برق تحمیل می‌کند.

وی از شناسایی ۴۰۰۰ دستگاه ماینر غیرمجاز طی دوسال اخیر در تبریز خبر داد و گفت: در این راستا با همراهی پلیس فتا و پشتیبانی مجموعه دادگستری اقدامات پیشگیرانه و بازدارنده انجام می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تبریز با اشاره به مصوبه مجلس مبنی بر مقابله با انشعابات غیرقانونی و ارائه برق غیردائم، گفت: در این راستا حدود ۱۳ هزار مجموعه برق غیردائم در تبریز وجود دارد که بخشی از آن شامل باغ ویلاها می‌شود، البته واحدهایی با قدمت پیش از سال ۹۶ با استعلام از مراجع زیرصلاح می‌توانند از برق دائم برخوردار شوند ولی متقاضیان پس از سال ۹۶، مشمول برق دائم نمی‌شوند. 

سعید رسالی معاون بهره برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق نیز در این نشست با ارائه گزارشاتی از اقدامات این شرکت، گفت: درصد خطوط بحرانی شبکه که در یک ماه بیش از چهار بار خاموشی دارند از ۱.۴۹ به ۱.۴۴ کاهش یافته است، ضریب مانیتورینگ شبکه برق شهرستان نیز از ۱.۲۶ به ۱.۳۹ ارتقا یافته است.

وی ادامه داد: ضریب فرمان شبکه ادوات فرمان پذیر و مرکز کنترل از ۱.۰۷ به ۱.۱۶ افزایش یافته است، ضریب قطع کنندگی این شرکت نیز از ۲۲.۵۳ به ۲۴.۲ رسیده است.

وی افزود: در مجموع طی در شش ماهه شاخص سایفی یعنی تعداد تجربه خاموشی با برنامه و بی برنامه هر مشترک، در کل شرکت برق تبریز در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته هفت درصد بهبود یافته است.

رسالی گفت: در خصوص مانور جهادی پنج شبکه‌ای که نسبت به سال گذشته خاموشی افزایش یافته در این طرح پایش شده است.

وی افزود: یکی از کارکردهای این مانور، سرعت دسترسی و رسیدگی و رفع شبکه‌های عارضه دار است تا در زمان کم خاموشی حتی در مناطق صعب العبور اصلاح شود.

منوچهر جهانبین، معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق تبریز نیز با بیان این‌که طرح امید برق در راستای تشویق مشترکان کم مصرف انجام می‌گیرد، گفت: ۲۵ درصد مشترکان خانگی شهرستان کم مصرف، ۶۹ درصد مشترکان خوش حساب و ۱۵ درصد نیز مشترکان بیش از الگوی مصرف هستند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.