• جمعه / ۴ مهر ۱۳۹۹ / ۱۱:۱۶
  • دسته‌بندی: سلامت
  • کد خبر: 99070402556
  • منبع : وزارت بهداشت و درمان

ضرورت ثبت فداکاری جامعه پزشکی در دوران پاندمی کرونا

 ضرورت ثبت فداکاری جامعه پزشکی در دوران پاندمی کرونا

معاون امور اجتماعی و مجلس سازمان نظام پزشکی ثبت لحظه های ناب فداکاری و ایثار جامعه پزشکی را نقطه قوتی برای آینده دانست و تاکید کرد: وظیفه داریم این فداکاری ها را ثبت و به نسل های آینده معرفی کنیم تا آیندگان نیز بر پایه این ایثارگری ها، آینده کشور را با افتخار رقم بزنند.

به گزارش ایسنا همزمان با هفته دفاع مقدس، از نخستین کتاب کرونا روایت به روایت تصویر، در مراسم "روایت طبیبانه فتح " در باغ موزه دفاع مقدس رونمایی شد. دکتر مسعود حبیبی معاون اجتماعی و امور مجلس سازمان نظام پزشکی نیز در این مراسم ضمن گرامیداشت یاد شهدای انقلاب، دفاع مقدس و مدافعان سلامت و قدردانی از حضور افتخارآفرینان ایران اسلامی در این برنامه گفت: شما عزیزان خوب می‎دانید و به ما یاد دادید آن چیزی که باعث بزرگی یک ملت می‎شود و آن چیزی که باعث می‎شود که فرهنگ‎ها پایدار شود و ملت‎ها بتوانند در سختی‎ها مقاومت کنند، ایثار و فداکاری است.

وی تصریح کرد: ایثار و فداکاری است که ملت‎ها بر پایه آن رشد می‎کنند و فرهنگ‎ها شکل می‎گیرند. ایثار و فداکاری نخبگان، زنان و جوانان یک ملت آینده آن ملت را تضمین می‎کند.

رییس سازمان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران افزود: دفاع مقدس حیات ملت ما را تضمین کرد و در دفاع مقدس ایثارگری‎های فراوانی بود اما ایثارگری‎های جامعه پزشکان بسیار بسیار متفاوت بود. اگر پزشکان در خط مقدم نبودند، کشته‎های ما چند برابر می‎شد و اکنون نمی‎توانستیم از افتخارات جنگ سخن بگوییم. مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی در دیداری با جامعه گفتند در جنگ هیچگاه احساس نکردیم که در حوزه پزشکی مشکل داریم همچنین آقای قالیباف با تاکید براین موضوع می‎گفت که درچند کیلومتری خط مقدم، بیمارستان صحرای داشتیم و در تمام آنها پزشکان مستقر بودند به درمان مجروحین و مصدومین می پرداختند.

وی اضافه کرد: در تنگناها و سختی‎ها، ایثار و فداکاری ارزش مضاعفی پیدا می‎کند. امروز هم مثل دفاع مقدس جامعه پزشکی ما در خط مقدم حضور داشتند. جامعه پزشکی در خط مقدم مبارزه و درمان بیماری کرونا حضور داشتند.

حبیبی با اشاره به ایثار کادر درمان در مقابله با کرونا با وجود تحریم‎ها تشریح کرد: کشوری مثل آمریکا با آخرین تجهیزات، علم و تکنولوژی و امکانات چقدر دچار آسیب و کشته شده و چقدر درگیر هستند ولی کشور ما با وجود تحریم‎های ظالمانه‎ای که بر او وارد شده، ولی با حضور، جانفشانی، ایثار و از خودگذشتگی جامعه پزشکی و همدلی مردم توانستیم بر این بیماری فائق آییم و با کمترین آسیب‎ها کار را ادامه می‎دهیم.

وی افزود: این هم نمونه دیگری از ایثار و فداکاری جامعه پزشکی است. در برابر چنین فداکاری هایی وظیفه ماست که این ها را ثبت کنیم و معرفی کنیم و پاس بداریم تا هم انگیزه ای برای ادامه حرکت در جامعه باشد تا درسی باشد برای آیندگان و فرصتی برای آموزش آنان باشد. آینده ما را بر پایه این ایثار و فداکاری‎ها بسازند. تمدن ما و ملت ما و کشور ما سربلند باشد.

در ادامه دکتر مصطفی معین - رئیس شورای عالی نظام پزشکی - با بیان اینکه خاطرات زیادی از دوران انقلاب و جنگ تحمیلی و مقاطع سرنوشت ساز کشور مانند پاندمی کرونا در این زمان داریم، اظهارکرد: شاهد حماسه‎ها و تراژدی‎های زیادی بوده و هستیم.

وی با اشاره به این که تخصص بنده به گونه‎ای نبود که در جبهه جراحی انجام دهم، گفت: فداکاری‎های عجیبی در دوران دفاع مقدس می‎دیدیم و شاهد حماسه‎های زیادی بودیم. من آخرین روز خدمت را در پادگان آموزشی ارتش در قصر فیروزه می‎گذراندم و عازم محل ماموریت در پایگاه ششم شکاری بوشهر بودم که جنگ آغاز شد و در پایگاه شاهد فداکاری‎های عجیبی از خلبانان جان بر کف نیروی هوائی ارتش بودم. در آن دوران توطئه و تقسیم کاری برای سرکوب انقلاب و از بین بردن کشورمان انجام گرفته بود و علاوه بر متجاوزان عراقی کشورهایی از شرق و غرب مانند آمریکا، شوروی، فرانسه و آلمان و دولت‎های مرتجع و وابسته عربی در آن دخالت داشتند. حتما" به یاد دارید که واین برگر وزیر جنگ وحشی وقت آمریکا بر عرشه ناو هواپیمابر آن کشور در خلیج فارس گفته بود که "باید ریشه‎های این ملت را خشک کنیم!". و اگر آن حماسه‎ها و شهادت‌های ۸ ساله و مظلومانه فرزندان این ملت نبود و ابهت آن پاکبازی‎ها و رشادت‎ها در دل دشمن نیافتاده بود، چندباره ایران را به سرنوشت عراق یا افغانستان!، سوریه و یا لیبی دچار می‎کردند.

رئیس شورای عالی نظام پزشکی  آثار بجا مانده از فرهنگ ایثار و فداکاری در دوران دفاع مقدس را موجب تداوم انقلاب و حیات نظام علیرغم همه تهدیدهای خارجی و ناکارآمدی‎ها و نارسائی‎های داخلی تا این زمان دانست و ادامه داد: ملت ما و فرزندانش در نیروهای نظامی و کادرهای مختلف پزشکی توانستند از شرف و ناموس این ملت دفاع کنند و اگر ایران هنوز سرپا ایستاده به دلیل آگاهی، اتحاد و فرهنگ عمیقی است که مردم دارند.

معین با بیان این که تا کنون در حدود ۲۰۰ شهید مدافع سلامت از پزشکان و پرستاران و کادرهای درمانی به علت کرونا داشته‎ایم، تصریح کرد: جامعه بزرگ پزشکی ایران به عهد و پیمانی که با خدای خود بسته است با اعتقاد و ایمان راسخ و با ازخودگذشتگی و ایثار برای دفاع از سلامت رزمندگان در جبهه‎های جنگ تحمیلی و نیز در بحران کرونا وفای عهد کرده و قربانیان زیادی را تقدیم کرده است.

در ادامه این مراسم با اهدای نشان ایثار و شهادت از خدمات دکتر اکبری، دکتر نوربالا، دکتر جلیل عرب خردمند، دکتر امیری مقدم، دکتر کیهانی دوست، دکتر سیم فروش، دکتر مهرسای، دکتر سالاری فر و مرحوم دکتر غفوری (که فرزند ایشان نشان را دریافت کرد) در دوران  دفاع مقدس قدردانی شد.

همچنین، پیام تصویری دکتر ظفرقندی - رییس سازمان نظام پزشکی - که به دلیل ابتلا به کرونا نتوانست در مراسم حضور یابد، پخش شد. ظفرقندی هدف سازمان نظام پزشکی از کرونا روایت را ثبت ابعاد مختلف جانفشانی ها و خدمات جامعه پزشکی در دوران پاندمی کرونا در قالب کتاب خواند و از زحمات دکتر مسعود حبیبی و دکتر محمد کیاسالار و شورای سیاستگذاری قدردانی کرد. وی ابراز امیدواری کرد که ما بقی مجلدات کرونا روایت نیز اثرات نفیسی در تاریخ پزشکی کشور به یادگار بگذارد.

دکتر سیما سادات لاری - سخنگوی وزارت بهداشت و معاون فرهنگی وزیر بهداشت - از دیگر سخنرانان این مراسم بود که نصب تصاویر شهدای مدافع سلامت و شهدای دفاع مقدس در سالن مراسم را بسیار تاثیرگذار ارزیابی کرد و گفت:  به دلیل از دست دادن این عزیزان بسیار غمگین و ناراحتیم اما هر بحران، دشواری های خود را دارد و از سوی دیگر فرصت هایی را ایجاد می کند تا به نقاط ضعف و چالش ها بیاندیشیم.

وی با اشاره به فضای ایثار و اخلاصی که در زمان دفاع مقدس وجود داشت، گفت: شاید تصور بر این بود که اگر مشکلی برای کشور رخ دهد، جوانان فعلی هرگز وارد صحنه نشوند و خود را درگیر این چالش ها نکنند اما کرونا فرصتی را ایجاد کرد تا بدانیم که اینترن ها، کارورزان، پرستاران جوان، رزیدنت ها، پزشکان، بهیاران و تمامی دست اندرکاران حوزه سلامت، همگی پا در عرصه گذاشتند و غیرت مندی خود را فارغ از همه دلخوری هایی که داشتند نشان دادند.

لاری این حضور را موجب دلگرمی خواند و تاکید کرد: کرونا دوباره به ما ثابت کرد که ملت ایران فارغ از هرگونه مطالبات و چالش هایی که وجود دارد، پیوسته در مشکلات حضور می یابند و برای دفاع از سلامت کشور، جوانمردانه پا به میدان می گذارند و این برای ما موجب افتخار است.

وی یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس را گرامی داشت و این همدلی در دوران پاندمی کرونا را از برکت وجود شهدای آن دانست و گفت: ان شاءالله با کمک هم بتوانیم با سرافرازی و سربلندی از این بحران خارج شویم.

حسین کرمانپور- مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی - با اشاره به ایثارگری‌های جامعه پزشکی در دوران دفاع مقد سپس همه گیری کرونا اعلام کرد که رویداد ملی کرونا روایت از سوی سازمان نظام پزشکی و با دستور رئیس کل آن شکل گرفته است تا حماسه‌های ثبت شده در این روزها و هفته‌ها برای همیشه مستند سازی شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران در پایان این مراسم، ضمن رونمایی از کتاب کرونا روایت و تقدیر از حامی مالی رویداد کرونا روایت و هنرمندان نقاشی و نقاشی خط خانم یکتا و اقای رضایی که مجموعه نقش تقدیر و نیز چهره نگاری شهدای مدافع سلامت را انجام داده‌اند، از زحمات داوطلبانه و فداکارانه دکتر امیر محمدی، دکتر بهنام بابادی، دکتر محمد تقی بیک محمدی، دکتر اسماعیل رزقی، دکتر علی اصغر آقاجانی، دکتر محمدرضا جباری، دکتر محمد مولایی و دکتر شکوفه آذری به عنوان پزشکان داوطلبی که در دوران کرونا به عنوان مدافع سلامت نقش افرینی کرده اند، تقدیر شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.