• چهارشنبه / ۹ مهر ۱۳۹۹ / ۰۹:۲۰
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 99070906615
  • خبرنگار : 50037

دختری از روستایی به قدمت مادها

دختری از روستایی به قدمت مادها

ایسنا/همدان بر کسی پوشیده نیست حضور بانوان جامعه به عنوان قشری کارا، توانمند، مبتکر و با پشتکار از نقش تعیین کننده ای در حوزه کارآفرینی، اشتغال و رشد و شکوفایی توسعه اقتصادی برخوردار هستند.

لیلا مجیدی، ۲۷ ساله یکی از زنان کارآفرین با تحصیلات کارشناسی مهندسی مواد سرامیک است که در حال حاضر در روستای زیبای گردشگری و توریستی حبشی واقع در بخش پیرسلمان در ۲۶ کیلومتری شهر اسدآباد اقدام به راه اندازی کارگاه تولید ظروف چینی کرده و با خلاقیت و ایده پردازی که قطعاً با مهارت وی گره خورده، چشم هر بیننده ای را با هنر خود در کنار طبیعت و چشم انداز زیبا و خیره کننده این روستای تاریخی گردشگری که قدمتی به اندازه دوره مادها دارد، مجذوب می سازد، روستایی که خانه‌های پلکانی و تکیه داده به کوه زریله ساخته شده از خشت و سنگ با کوچه‌های سنگفرش شده آن لذت قدم زدن را در تو عجیب دوچندان می‌کند، گویی که به دنیایی رؤیایی قدم نهاده‌ای.

روستایی که کوچه‌های سرازیر به سمت دامن زریله اش با درختان بید آویزان از دیوار سنگی همسایه و سنگ‌فرش هر کوچه پس‌کوچه‌ای آمیخته با عطر و بوی نان و گرده تازه پخت شده زنان روستا تو را به ذوق می‌آورد و حفاظ و نرده‌های چوبی کنار رودخانه با قطاری از درختان سر به فلک کشیده و خانه رؤیایی خشتی و سنگی همسایه بر دامن کوه با پله‌های سنگیش دلت را می‌برد و در این گیرودار دلبری های طبیعت این روستای تاریخی هنر دختری از روستایی به قدمت مادها دست در دست طبیعت این تکه بهشت زمینی خدا سحرت می کند.

این بانوی کارآفرین در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به راه اندازی کارگاه چینی خود در روستای گردشگری حبشی از شهریورماه سال گذشته با استفاده از  ۱۵۰ میلیون تومان تسهیلات خوداشتغالی اظهار کرد: در راستای طرح توجیهی راه اندازی کارگاه چینی در روستای حبشی دارای تحقیقات در بستری گسترده ای بودم و به اتفاق خواهرم که کارشناس گرافیک رایانه است، تنها مدت شش ماه درباره مبنای مهندسی و علمی، انتخاب نوع محصول و جنس و خریداری تجهیزات و طرح توجیهی تحقیقات داشتیم.

وی که در راستای این صنعت از پیش دارای سابقه کار بوده، افزود: مدت سه سال در یک شرکت دانش بنیان در استان مرکزی مدیر آزمایشگاه و استاندارد بخش داخلی بودم و این امر موجب شد روی اصول پا در این حرفه بگذارم.

مجیدی با اشاره به کارگاه کوچک تولید چینی خود در روستای گردشگری حبشی تصریح کرد: این کارگاه نوپا طی این یکسال فراز و فرود بسیاری را پشت سر گذاشته اما در حال حاضر به سوددهی رسیده و برای چهار خانم نیز ایجاد اشتغال کرده ایم و قطعاً با پیگیری و اجرای طرح توسعه کارگاه به نیروهای بیشتر از جمله نیروی انسانی آقا نیازمند خواهیم بود.

وی کاسه و پیاله های چینی، لیوان های ماگ و ظروف صبحانه را از جمله تولیدات کارگاه چینی خود عنوان کرد و یادآور شد: کار کارگاه انعطاف پذیر است و قابلیت توسعه دارد که با تغییر قالب می توان ظروف های چینی مختلفی اعم از ظروف سرامیک، میناکاری و چینی با مدل های مختلف تولید کرد.

مجیدی با بیان اینکه طرح توسعه کارگاه چینی یکی از برنامه هایم در سال ۱۴۰۰ است و این امر نیازمند تسهیلاتی افزون بر یک میلیارد خواهد بود، گفت: امکان راه اندازی این کارگاه را در استان اراک و همدان و یا تهران نیز داشتم اما با توجه به عرق خاص خود به شهرستان اسدآباد تصمیم به راه اندازی این کارگاه در روستای گردشگری حبشی که اصالت بنده نیز به این روستا بازمی گردد، گرفتم.

وی وجود چنین واحدهای تولیدی چینی در سطح استان را انگشت شمار و در حد یک یا دو مورد دانست و بیان کرد: کارگاه تولیدی چینی حبشی جزء نخستین کارگاه ها در تولید چینی با دمای بالا و استحکام بالاست که این امر موجب کیفیت تولید محصول نهایی خواهد بود.

این کارآفرین، تهران را از مهمترین بازارهای فروش محصول تولیدی کارگاه خود عنوان کرد و گفت: ظروف تولیدی دو بار در کوره، یکبار ۱۰۰۰ درجه و یکبار ۱۲۵۰ -۱۳۰۰ درجه پخت شده و استانداردهای ظروف چینی در آن کاملاً رعایت می شود.

وی در ادامه با بیان اینکه مسئولان شهرستان اسدآباد حمایت خوبی در راستای راه اندازی این کارگاه  داشته اند، خاطرنشان کرد: نوسان قیمت مواد اولیه، دشوار و سخت بودن فراهم کردن مواد اولیه و حمل و نقل محصولات تولید شده از مشکلاتی است که کارگاه ما در حال حاضر با آن مواجه است ضمن اینکه برای دسترسی و بازاریابی و فروش عمده محصول خود از طریق فضای مجازی به علت مشکلات بستر اینترنت روستای حبشی نیز با مشکل مواجه هستیم.

مجیدی با تأکید بر اینکه برای رسیدن زنان به جایگاه مناسب تقویت بنیه علمی و عملی زنان اهمیت زیادی دارد، مطرح کرد: جایگاه نقش آفرینی زنان در توسعه پایدار در واقع دست یافتنی نیست بلکه دست ساختنی است و این امر تنها زمانی میسر می شود که زنان از خودسازی شروع کنند و به خود و مهارت های خود باور داشته باشند و  بهترین روش برای این منظور هم آموزش بانوان در شاخص های مختلف برای رسیدن به هدف است.

در ادامه بخشدار پیرسلمان در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: باید از کسب وکارهای خانگی و کارآفرینان که متولی آن زنان هستند، حمایت‌های لازم صورت گیرد که خوشبختانه در همین راستا حمایت از این قشر در عرصه اقتصادی و کارآفرینان از اولویت‌های مهم مسئولان از جمله مسئولان شهرستان اسدآباد و بخش پیرسلمان است.

محسن عزیزی با بیان اینکه امروز با توجه به فضای مناسب ایجاد شده بیش از هر زمان دیگری نیازمند نقش مؤثر زنان در حوزه توسعه به‌ ویژه توسعه اقتصادی هستیم، گفت: ضروری است میدان خلاقیت، ایده پردازی و مسئولیت ‌پذیری و تسهیل در سرمایه‌گذاری برای ورود بانوان در عرصه های خُرد و کلان اقتصادی به ویژه در حوزه های صنعت، معدن و گردشگری که از ظرفیت بالایی برخوردار است، فراهم شود.

وی با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری بر اقتصاد مقاومتی و توجه به توانمندی بانوان در ایجاد فرصت های شغلی و رونق تولید افزود: یکی از دغدغه های مسئولان کشور و استان بحث رونق اشتغال و پویایی اقتصادی است، از آنجایی که بانوان حدود نیمی از جمعیت هر جامعه‌ای را تشکیل می‌دهند و دارای توانایی های زیادی هستند قطعاً توجه و فعال کردن ظرفیت آنها می تواند تولید ثروت کند و پایداری لازم را به همراه داشته باشد. 

عزیزی در ادامه با اشاره به عملکرد مطلوب بنیاد برکت در سطح روستاهای بخش پیرسلمان طی دو سال گذشته تصریح کرد: در سال گذشته توسط بنیاد برکت با استفاده از تسهیلات این بنیاد در هفت روستای بخش به تعداد ۱۰۰ نفر اشتغال و کارآفرینی ایجاد شده و امسال نیز بنیاد برکت هفت روستا را در این بخش برای اشتغال و کارآفرینی هدفگذاری کرده است.

وی با اشاره به کارآفرینی زنان بخش پیرسلمان یادآور شد: در بحث اشتغال همواره کارآفرینی زنان در اولویت قرار داشته و در این امر با همکاری فنی وحرفه ای برای ایجاد اشتغال و کارآفرینی زنان با  نیازسنجی لازم دوره های مهارت و آموزش نیز برگزار می شود.

عزیزی بیان کرد: پس از گذراندن این دوره های آموزشی و مهارت در هر زمینه ای که زنان متقاضی و علاقمند هستند، در صورت تمایل می توانند برای دریافت تسهیلات ثبت نام و با تأیید لازم تسهیلات اشتغالزایی به آنها پرداخت می شود که این امر در کنار آموزش ها و مهارت های فراگرفته از نقش مؤثری در موفقیت طرح کارآفرینی و اشتغال آنها برخوردار خواهد بود.

در پایان اینکه برای اشتغال و کارآفرینی موفق زنان جامعه نباید از مهارت آموزی و آموزش و تحصیلات کاربردی آنان غافل ماند چراکه تحصیلات کاربردی، مهارت و آموزش در کنار یکدیگر موجب خلاقیت و ایده هایی ناب در راستای اقتصاد و جهش تولید خواهد بود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.