• پنجشنبه / ۱۰ مهر ۱۳۹۹ / ۱۵:۱۳
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: 99071007785
  • خبرنگار : 50061

آغاز فعالیت عمرانی طرح توسعه امامزاده حسین(ع) قزوین از دهه فجر

آغاز فعالیت عمرانی طرح توسعه امامزاده حسین(ع) قزوین از دهه فجر

ایسنا/قزوین مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین از آغاز عملیات عمرانی طرح توسعه امامزاده حسین (ع) در ایام دهه فجر خبر داد و گفت: در فاز تملک، واحدهای ملکی را تنها از صاحبان واقعی و همجواران امامزاده خریداری خواهیم کرد تا بازار سیاه شکل نگیرد.

حجت‌الاسلام سید مصطفی مجیدی، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین در حاشیه کارگروه طرح توسعه امامزاده حسین(ع) که شب گذشته ۹ مهر در آستان مقدس این امامزاده برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: یکی از مصوبات کارگروه این بود که این جلسه هر هفته چهارشنبه تا رسیدن به نتیجه نهایی به صورت مستمر و منظم در این مکان مقدس تشکیل جلسه دهد.

وی ادامه داد: برنامه زمان‌بندی طرح تملک و عملیاتی فاز یک و ۲ مربوط به صحن و رواق‌ها مشخص و بنا شد تملک در بازه زمانی مشخص به پایان برسد و با فازبندی نقشه‌های عملیاتی صحن و رواق‌ها تهیه شود. امروز مصوب شد عملیات عمرانی صحن امامزاده حسین (ع) را در ایام دهه فجر آغاز شروع کنیم. 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین بیان کرد: با توجه به مطرح شدن مواردی در سفر معاون وزیر راه و شهرسازی به استان، برای جلوگیری از هرج و مرج و به راه افتادن بازار سیاه ملک، مصوب شد ملک‌ها فقط از مالکین واقعی مجاور امامزاده حسین(ع) که در طرح تملک هستند خریداری شود. 

وی اشاره کرد: بنا شد به جهت قضایی از نقل و انتقال این املاک به اشخاص سودجو و کسانی که دنبال بازارگرمی در حوزه ملک هستند جلوگیری و به صورت جدی پیگیری شود؛ ملک از کسانی خریداری خواهد شد که مالکی واقعی املاک همجوار امامزاده حسین(ع) باشند.

حجت‌الاسلام مجیدی عنوان کرد: بازنگری در کاربری‌های طرح توسعه امامزاده حسین(ع) نکته دیگری بود که در کارگروه امروز مطرح شد؛ طرح بر این اساس نیاز حرم، مجاورین و زائرین بازنگری خواهد شد تا اگر ریز فضاهایی که قرار است به آن اضافه شود در قالب کاربری اعیانی در طرح‌های بعدی لحاظ و در جلسات بعدی مصوب شود. 

از حقوق مجاورین امامزاده حسین(ع)‌ دفاع خواهیم کرد

به گزارش ایسنا، محمد قاسمی دادستان عمومی و انقلاب قزوین در حاشیه دومین جلسه کارگروه طرح توسعه امامزاده حسین(ع) در جمع خبرنگاران اظهار کرد: دستگاه قضایی از حیث حقوق عامه وارد این کارگروه شده است، طرح توسعه امامزاده حسین(ع) طرحی عظیم به شمار می‌رود که اعتبار آن به اندازه اعتبار استان است و در زمره طرح‌های ملی قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: بر اساس قانون اگر اراضی املاکی در محدوده طرح قرار گیرد در گام نخست با مالک توافق می‌شود تا بر اساس کارشناسی و با رضایت مالک بتوانند زمین و یا ملک را تملک و طرح را اجرایی کنند. اگر به توافق نرسند قانون‌گذار این اجازه را داده است که بعد از کارشناسی با حضور نماینده دادستان، مبلغ به حساب اداره ثبت واریز شده و ملک به تملک درآید و طرح اجرایی شود. 

دادستان عمومی و انقلاب قزوین خاطرنشان کرد: تفاوتی که پروژه امامزاده حسین(ع) با پروژه‌های دیگر دارد این است که این یک پروژه معنوی و مذهبی است و قطعاً استفاده از این ماده در این پروژه معنا نخواهد داشت و تأکید ما در این جلسه این بود بتوانیم رضایت مالکین را جذب کنیم تا آنان نیز بتوانند خانه‌ای شابه ملک خود تهیه کنند. 
وی افزود: پیشنهادات مختلفی مطرح شد اینکه واحدی مسکونی در این منطقه بخریم و یا واحدی در مناطق دیگر خریداری کرده و به مالکان اعطا کنیم ولی این اطمینان را به مردم‌ می‌دهیم که از حق و حقوق آنان دفاع خواهیم کرد و هزینه ملک تملک شده در کوتاترین زمان پرداخت خواهد شد تا فردی که ملکش را واگذار کرده بتواند از محل آن به همان میزان برای خود یک سرپناهی را تهیه کند. 

قاسمی تصریح کرد: مقرر شد برای تملک واحدها تنخواه اختصاص دهیم و استعلامات ثبت و دارایی در اسرع وقت انجام و مبلغی به‌عنوان پیش‌پرداخت به مالک پرداخت شود تا برای خود ملک معامله کنند و این فاصله زمانی منجر به ضرر مالکین نشود. 

وی عنوان کرد: قانون‌گذار پیش‌بینی کرده است در محدوده‌ای که طرح انجام می‌شود نباید نقل و انتقال ملک صورت گیرد، توصیه ما هم به اهالی این است که اگر قرار است منافعی به آنان برسد به خودشان برسد. قطعاً در کارشناسی‌هایی که انجام می‌شود حقوق مالکین رعایت خواهد شد. 

دادستان عمومی و انقلاب قزوین اشاره کرد: اگر بین معامله و پرداخت پول فاصله نامتعارفی بیفتد کارشناسی مجدد انجام خواهد شد چون طرح توسعه امامزاده، یک طرح عام‌المنفعه و ملی است و مقرر شده منافع آن به مردم استان برسد پس قطعاً انتفاعی در میان نیست که بخواهیم املاک مردم را ارزان بخریم، قطعاً اراضی که تملک می‌شود در محدوده طرح خواهد بود. 

قاسمی خاطرنشان کرد: پیشنهاد شد جلسه‌ای با حضور اهالی در امامزاده داشته باشیم تا هم دغدغه‌های مردم را بشنویم و به آنان اطمینان دهیم حق و حقوق آنان تضییع نخواهد شد. مردم در اجرای طرح با ما همراهی کنند چون طرح هم برای منطقه مفید است و باقیات الصالحاتی برای مردم قزوین خواهد شد. 

تملک ۷۲ پلاک مجاور امامزاده حسین(ع) در اولویت‌ طرح توسعه 

علی فرخزاد معاون عمرانی استاندار نیز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به اهمیت موضوع مقرر شد هر هفته چهارشنبه‌ها ساعت ۱۶ در امامزاده حسین(ع) جلسه داشته باشیم و ادارت کل اوقافو امور خیریه، میراث فرهنگی ، راه و شهرسازی، دادستانی و شهرداری و ریاست شورا نیز به عنوان اعضای کارگروه در جلسه حضور داشته باشندتا موضوعات را هر هفته رصد کنیم.

وی با بیان اینکه یکی از اولویت‌های اصلی تملک ۷۲ پلاک واقع در طرح است، عنوان کرد: با توجه به اینکه سیاست کلی بر این است که املاک با رضایت مالکین تملک شود البته قانون اجازه داده است که از طریق ماده ۹ برای تملک اقدام قانونی کنیم که به عنوان آخرین راه حل برای تملک پیش‌بینی شده است. 

معاون عمرانی استاندار قزوین خاطرنشان کرد: از طرفی مقرر شد طراحی فاز ۲ و نقشه صحن و رواق‌ها را داشته باشیم تا در زمان‌بندی پیش‌بینی شده در دهه فجر کلنگ صحن و رواق‌ها زده شود. 

وی با بیان اینکه تملک‌ها توسط شهرداری انجام خواهد شد، تصریح کرد: از روحانیت مساجد و معتمدین محل نیز کمک خواستیم تا بتوانیم برای مذاکره با مالکین جلساتی را برقرار کنیم؛ سعی داریم تملکات طوری انجام شود تا مالکین بتوانند با دریافت وجوه پلاک خود پلاکی مشابه آن را در مجاورت این محل خریداری کنند. 

فرخزاد اشاره کرد: راهکار دیگری هم در نظر گرفته شده است و آن این است که در پروژه اقدام ملی مسکن این پلاک‌ها در اولویت باشند، از سوی اداره کل اوقاف و راه و شهرسازی قطعه زمینی پیش‌بینی شد تا در صورت تمایل مالکین، خانه‌هایی را در این مجاورت برایشان احداث کنیم. 

وی افزود: مقرر شد کارگزار، تدابیر لازم را پیش‌بینی و ظرف ۲ تا سه هفته بعد از قیمت‌گذاری از طریق تنخواهی که از طریق راه و شهرسازی در اختیار شهرداری به عنوان کارگزار قرار داده می‌شود هزینه مالکین پرداخت شود تا صاحبان پلاک‌ها در این خصوص متضرر نشوند.

معاون عمرانی استاندار قزوین بیان کرد: با توجه به ورود برخی از مشاورین املاک در منطقه و خرید پلاک، مصوبه خوبی داشتیم که مقرر شد موضوع از طریق دادستانی به اداره ثبت اسناد و املاک استان اعلام شود تا جلوی خرید و فروش املاکی که در طرح واقع شده‌اند گرفته شود و مالکین دچار ضرر و زیان نشوند. 

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.